Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Снимане на концерт в НДК
Автор: freewater   
Дата:   25-08-24 14:32

Здравейте, искам да попитам някой снимал ли е по концерти в НДК, защото току що купих два билета за "Фантома от операта" на първия ред с ясната мисъл, че ще мога да снимам и обезателно ще снимам. А като получих билетите на мейла си, прочетох следното:

"Забранено е внасянето на звукозаписни уреди, фотоапарати, видеокамери...."

В шок съм, наистина ли не може да се снима на концерти? Не съм фотограф, не публикувам и продавам нищо, снимам само за лична употреба, но много държа да снимам, иначе спомен нямам след доста кратко време. Някой внасял ли е фотоапарат (например Канон 90Д, какъвто е моят), снимал ли е, следи ли се, проверява ли се на входа... Не съм наясно, за първи път ще ходя на такъв концерт. Почнах горчиво да съжалявам за купените билети, сумата все пак е сериозна.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: demiman   
Дата:   25-08-24 14:40

Не носи апарата за да гледаш спокойно [smilie3] ... махни светкавицата на телефона и си направи малко спомени! [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: compur   
Дата:   25-08-24 14:58

Трябва да се акредитирате за да снимате официално. За останалото - всичко е написано върху билета и в гореописания текст.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   25-08-24 15:18

freewater написа:

> "Забранено е внасянето на
> звукозаписни уреди, фотоапарати,
> видеокамери...."

Пак добре, има концерти на които снимането е забранено, независимо с какво.

> много държа да снимам, иначе
> спомен нямам след доста кратко
> време.

За спомен и със смартфона става.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: freewater   
Дата:   25-08-24 15:39

Нямам телефон за снимане, ще опитам в такъв случай да вкарам GoPro и с него да снимам, пък каквото стане. Ако знаех, че е такава работата, щях да купя билети от съвсем друга ценова категория за най-задните редове, а не за първия. Пълно разочарование...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: asahi   
Дата:   25-08-24 15:57

Няма ли го в ютюб?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: b0bb0   
Дата:   25-08-24 17:21

Хм, и аз не съм ходил по концерти, ама пък често ми попада инфо, че на някои, или даже повечето концерти е забранено да се снима с "професионална" техника. Та се изненадах, че си се изненадал.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: Synthy   
Дата:   26-08-24 10:04

freewater написа:

> Нямам телефон за снимане, ще
> опитам в такъв случай да вкарам GoPro
> и с него да снимам, пък каквото
> стане. Ако знаех, че е такава
> работата, щях да купя билети от
> съвсем друга ценова категория за
> най-задните редове, а не за първия.
> Пълно разочарование...

кАжи честно, наистина ли си мислеше, че ще имаш свободата да снимаш на такова представление (това не е концерт!!!)? Все едно да отидеш в операта или някой театър и да можеш да снимаш. Няма шанс. И аз те съветвам да не го правиш, за да не пречиш на тези зад теб с тъпият си телефон, който свети. Освен това просто е забранено.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: Zlatkoo   
Дата:   26-08-24 10:16

Ако говорим наистина за спомен от два три пъти по минутка едва ли ще попречи чак толкова.
https://www.youtube.com/watch?v=QGNKAZlnGi8

Нещо такова. Освен това повярва ми не искаш да изгледаш спектакъла пред дисплей нали.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: Synthy   
Дата:   26-08-24 10:28

Zlatkoo написа:

> Ако говорим наистина за спомен от
> два три пъти по минутка едва ли ще
> попречи чак толкова.
> https://www.youtube.com/watch?v=QGNKAZlnGi8

> Нещо такова. Освен това повярва ми
> не искаш да изгледаш спектакъла
> пред дисплей нали.

Да, ще попречи. Освен такива като него са още една камара.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: Zlatkoo   
Дата:   26-08-24 10:30

Можеш да хванеш телефона с длан покриваща част от дисплея. Не е задължително да го нвириш най високо. Малко по дискретно просто и за кратко.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: Synthy   
Дата:   26-08-24 10:34

Можеш, да, ако твърдо си решил да нарушаваш правилата... Само че никой от снимащите не се сеща да го прави. В операта разпоредителите са като пъдари - постоянно ходят и правят забележка да се изгасят телефоните.
Не знам защо е толкова трудно едно тъпо правило да се спазва. Какво ще запишеш - част от спектакъла. И после ще го гледаш ли.. какво ще видиш от него.. безумие.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: tako   
Дата:   26-08-24 10:36

За различните концерти и зали/места има различни правила. Последно четох за забранено внасяне на фотоапарати със сменяема оптика. На концерт не е добра идея да се вкарва фотоапарат който щрака шумно. За няколко снимки за спомен съм ползвал сапунерка Sony RX100 и телефон. За да си припомниш емоцията са достатъчни 2-3 кратки клипчета. Под кратки разбирам до 1 мин. Дългото снимане с телефон, ако не дойде охраната, със сигурност ще предизвика недоволството на тези, на които им светиш с екрана в очите.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: petervassilev   
Дата:   26-08-24 10:54

За естраден концерт номерът може да мине, точно както казва Zlatkoo. Изключен, затъмнен докрай или покрит с нещо дисплей, за да не свети изобщо и да пречи на съседите, телефон плътно до тялото или в джоба на ризата, без протегнати ръце.

Но ако някой снима така до или пред мен на сериозен концерт, ще му направя скандал. И се е случвало много пъти. Светенето на дисплея и движенията на тялото пречат много и е нахалство самото включване на телефона по време на представление.

Една от причините вече да не ходя в НДК на концерти с оркестър/опери е постоянното движение на акредитирани фотографи пред и в краищата на голямата сцена. Такива изпълнения не съм виждал никъде по света. В зала "България" в София и в Софийска опера вече има някакъв ред, въпреки че веднъж мъжът на Пендачанска се изтупа с камера до мен до първия ред да снима жена си като Тоска. Помолих го предварително поне да не шава много и момчето си спази обещанието.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: Vinsent   
Дата:   26-08-24 18:25

Миналата година гледах този грандиозен спектакъл. Не снимах, щом е забранено естествено че няма да снимам. Вместо нескопосан спомен със снимки оттук-оттам след това си го поръчах от Амазон записан на Бул-Рей, изпълнение в Роял Албърт Хол. Същите декори ползват, същият състав. Чудя се колко ли ТИР-а им. превозват огромните декори!?

Заслужава си човек да го има в къщи за да може да го гледа на големия телевизор.

[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: Mogila   
Дата:   26-08-24 23:02

freewater май това ти е първия концерт в живота.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: juslen   
Дата:   26-08-24 23:33

Aко снимаш с телефон си намали яркостта на дисплея на минимум и действай максимално дискретно, страшно е неприятно да ти вадят очите с дисплеи на макс и да се размахват ръце и телефони на концерти и други представления....

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: uri64   
Дата:   27-08-24 02:22

Абе, друго си е да се изплющят няколко клипа от по поне 10 минути всеки за спомен. И също една купчина селфита направени така, че отзад да се вижда действието на сцената и задължително със светкавица да си личат лицата, че то в залата при публиката е тъмно [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: asahi   
Дата:   27-08-24 08:05

"купих два билета за "Фантома от операта" на първия ред с ясната мисъл, че ще мога да снимам и обезателно ще снимам."

Toва е една много неудобна позиция за снимане. Ще имаш изкривена перспектива и много неща в задния план няма да се виждат, но пък ще хванеш всички прожектори, които светят отгоре и отзад. От първия ред най-ефективно ще смущаваш работата на актъорите на сцената. Ще те вижда цялата зала. На първия ред е неудобно за гледане и за слушане. За да си спестиш разочарованията най-добре не взимай и не вадѝ никаква снимачна техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: next_time   
Дата:   27-08-24 09:35

Мисля че това е поредната провокация с цел да се раздвижи форума. Не вярвам и дума от написаното от автора. Чак толкова социално и интелектуално изостанали хора вече няма. Предполагам всеки запален любител би искал да направи незабравим кадър от местата които посещава дори и да не е редно. Някои дори го правят. Да се учудиш обаче че не е редно и дори е забранено да снимаш на подобни мероприятия вече е прекалено. А да пуснеш тема с подобно съдържание ... Просто някой шегаджия се ебава.
В този смисъл поздравления към автора на темата. Елегантем мачин да създадеш буря в чаша вода.

Въпреки че най-доброто коео съм чел тук е мисля на Жоро - беше пуснал самопризнанията на някаква мутра която убила един от рабоотниците на няакъв ловешки бизнесмен. Дори не беше променил стила на писмото на Левски до Каравелов. А колко шарани се хванаха ...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: Mogila   
Дата:   27-08-24 09:50

next_time има много хора, които не са били на концерт през живота си.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: Synthy   
Дата:   27-08-24 10:01

"фантомът на операта" е много неща, но не е концерт. Мюзикъл е най-правилната думичка.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: petervassilev   
Дата:   27-08-24 10:06

next_time:
"Чак толкова социално и интелектуално изостанали хора вече няма."

За съжаление има, и то много. Виждал съм невероятни изпълнения сред публиката. Мисля, че те стават все повече и повече през последните 20-на години, дори в зали и оперни театри по света, където никой не очаква такива простотии.

Вече са броени местата, където все още се спазват правилата. Може би Дрезден, Мюнхен ... всички ще ти скочат като хиени, ако си извадиш телефона. Но в концертните зали и оперите в Италия, Испания, дори във Виена светещите телефони в комбинация с руска реч вече са нещо обичайно.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: freewater   
Дата:   27-08-24 10:41

След всичко прочетено, направо си посипвам главата с пепел, че пуснах този въпрос. Първи концерт ми е от такъв мащаб, имах възможност да посетя множество по-малки изяви във времето, но нещо толкова грандиозно не съм. Никъде никога не е било проблем да снимам, имам снимки от всички концерти, театри и представления, но пак казвам, всичко е било в много по-ограничен кръг от хора. Не в зала 1 на НДК. Снимането винаги го правя съобразително, държа апарата до тялото, нищо не свети откъм мен, щракам само когато има шум от самото представление и никога никой не ми е правил проблем. Никакви вдигнати ръце и светене пред очите на хората не практикувам, нито се разхождам като идиот по редовете.
Както и да е, от прочетеното тук стигнах до извода, че направих голяма грешка с тези билети. Няма да ми хареса никак това преживяване и като добавя и стреса от пътуването до София и обратно, ще ми дойде в пъти повече от поносимото. Колкото и да харесвам "Фантомът на операта", сто пъти по-добре да си го гледам вкъщи на монитора, отколкото да се стресирам със забрани, скандали от зла публика, охранители да ме тормозят и т.н. Продавам билетите с голямо желание, ако някой случайно ги иска, да ми пише. Купени са час-два преди да пусна темата с въпроса си, за първи ред са, 5-ти септември четвъртък от 20:00, цената е по 220 лв за билет на сайта eventim.bg. Ако никой не ги купи, ще отида, но вече просто зная, че преживяването няма да ми хареса.
И определено смятам, че е редно забраните да бъдат ясно написани на видно място по време на покупката на самите билети, а не да ги получавам в имейл след вече свършен факт.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на концерт в НДК
Автор: Mogila   
Дата:   27-08-24 10:52

freewater такава забрана е стандарт. Със сигурност има информация там, от където си купил билета.
Ти като желаещ да извършваш определена дейност на този концерт си длъжен да се информираш сам за правилата и законите, свързани с тази дейност.
Тази забрана не е свързана основно с обезпокояването на артистите от шум, а по-скоро авторски права. Всеки автор има правото да защити своето творчество, а не бай Иван да иде с телефона да заснеме целия концерт и да го пусне в Ютуб да събира лайкове.

Много хора не разбират, че творчеството и трудът на хората има стойност.



Публикацията е редактирана (27-08-24 10:58)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »