Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор на втори обектив за Сони?
Автор: mirrorless   
Дата:   11-06-18 00:39

Здравейте,

Взех си едно ново апаратче, Sony a7, изпадна ми изгодно, а и реших, че няма да е лошо да започна да снимам с фул фрейм (до скоро бях с кроп Фуджи). И така, първия обектив, който си закупих е Sony 85мм ф/1.8 - за портрети предимно.
Сега съм седнал да умувам какъв широк/нормален варио обектив да взема за втори и повече не мисля да инвестирам. Обектива който ще взема искам да е комплексен за всичко останало - ще бъде всекидневен такъв, както за пътувания, екскурзии, планини, градове, морета, пейзажи... Не ми е приоритет светлосилата, но сякаш по-широкото ще ми е по-важно, отколкото дългото, за това гледам следните варианти:

1. Sony 16-35/4 OSS
2. Sony 24-70/4 OSS (или 24-105/4)

Знам, че малко нелогично излиза да искам мнение за дължина, все едно не знам какво ще снимам, но наистина съм много нерешителен относно дължините в случая. Разбирам, че най-универсален би ми бил 24-105, но както казах в началото сякаш по-широкия ще ми върши повече работа, а и в дългия край ще мога да го ползвам като нормален [smile]
Какво мислите вие все пак?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на втори обектив за Сони?
Автор: kvakioh   
Дата:   11-06-18 08:03

Tamron 28-75/2.8
Между 16-35 и 24-70 има огромна разлика, най-малкото в мм.
16-35 си заслужава повече

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на втори обектив за Сони?
Автор: da.fo   
Дата:   11-06-18 09:19

Според мен 24 -70 ще е по универсален. На 24 мм е сравнително доста широко. Освен това след 70 мм идват 85те на 1,8.

Аз съдя по това , че за екскурзийки ползвам на кроп 16-50 и нося един портретен 58/1,2


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на втори обектив за Сони?
Автор: PhotoBo   
Дата:   11-06-18 19:23

Според световните ревюта 16-35/4 > 24-105/4 > 24-70/4 [smilie24]
Вече си е въпрос на лични предпочитания коя дължина би била по-удачна и използваема. Масово за пейзаж гледам се ползва 16-35, но наистина 24-105 би бил по-универсален!
Аз мисля да взема споменатия Тамрон 28-75/2.8 и вече, ако не ми е достатъчно широк ще гледам за 16-35 в бъдеще.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на втори обектив за Сони?
Автор: hotsnail   
Дата:   11-06-18 20:07

абе аз си взех 16-35/4 и съм много доволен, но за Е байонет има страхотни нови стъкларии. Макар да съм доволен, следя новостите.

Ето някои идеи:

За нормалните дължини на мен ми се види безсмислен зума освен за събития. Ще сменя сегашния тампон 24-70 с 28-75 защото е по-лек. Ама на екскурзия на която ще снимам основно зума няма да е моя приятел.

Аз предпочитам комбинация от два или три твърди. Например 28/2, 50/1.8 и 85/1.8. Самянг пуснаха 24 и 35 на ф/2.8, които също са добра идея. На мен 35 ми идва малко тясно, но е готино. 24/2.8 като дойде с 85-цата ще се върже идеално. Каквото и да си говорим 55/1.8 или 85/1.8 на пейзаж вадят друго ниво на детайл спрямо зум обективите....

За широкото има Токина 20/2, Батис 18/2.8, Самянг 14/2.8. Трите са компактни и не много тежки. Батиса е изключителен май като оптика. Ако парите не са проблем Лаова 15/2 и Цайса 21/2.8 са интересни също.

Ако ще е зум 12-24/4 изглежда е удивително добър обектив заслужаващ внимание. 12 е различно от 16.



Публикацията е редактирана (11-06-18 20:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на втори обектив за Сони?
Автор: linken   
Дата:   11-06-18 22:07

16-35 е многооо добър. Да, малко е тъмен ама за интериор,пейзаж е трепач. Аз не бих е колебал [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на втори обектив за Сони?
Автор: BXMarkov   
Дата:   11-06-18 23:20

16-35 и 85 са чудесна комбинация.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на втори обектив за Сони?
Автор: mirrorless   
Дата:   11-06-18 23:50

Много благодаря за коментарите до момента! [beer]

Парите са проблем, в смисъл работя и си събирам, за да мога да си позволя нещо повече, не е като да съм някой разглезен хлапак разполагащ с неограничени възможности разчитащ на мама и тате [smilie3]
Та в тая връзка не мога да си позволя всичко дето ми се иска и избирам да инвестирам само в едно стъкло, което да ме покрие в голяма част от нуждите ми!
Повече твърди няма да взимам, макар и с компромис искам един варио обектив, който да е през по-голямата част закачен на тялото и да не се занимавам много със смяна на обективи и т.н.

@hotsnail, не си мисли, че не оценявам труда и опита, които си вложил, както и насоките които си ми дал! Благодаря ти сърдечно! [smilie24]

Погледнах го този новия Тамрон 28-75/2.8 - хубав изглежда и (ще) е на добра цена, особено за светлосилата, която са му избичили, компактен и лек е също, но защо по дяволите са го направили в широкия край само 28мм. [smilie11] Дори да беше по-скъп, тежък и обемист, да беше стандартните 24мм - не бих се замислил (в съчетание с по-ниската цена, която обикновенно марката предлага).

Тия 28мм за никъде няма да ми стигнат [smilie2]

За това окончателно избирам между 16-35/4 и 24-105/4!!!

Повече клоня към 16-35/4 защото имам опит с 20мм на една екскурзия снимах с 20-ката на един приятел (говоря пак за фул фрейм - Никон) и 80% от кадрите ми са на тази дължина. Сега имаше места където ми трябваше и повече, някакво препядствие - да кажем вода, не ми позволяваше да се приближа достатъчно, та тогава вариото свърши чудесна работа. Мисълта ми е, че не винаги крачния зуум може да влезе в действие.

Друг е въпроса, че с 24-105 ще имам бая голямо покритие за всякакви пътувания и екскурзии, защото те дестинациите една с една не си приличат и това, че един път съм снимал най-вече около 20-те мм, не значи, че следващия път няма да са ми нужни предимно 50мм или 100мм например, дължини, които няма да мога да имам ако избера 16-35 [smilie10]

Налейте още малко акъл в празното ми канче, един обектив взимам - вовеки веков [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на втори обектив за Сони?
Автор: hotsnail   
Дата:   12-06-18 00:29

24-105 е по-универсално приетия универсален избор......има хора, дето само с такива снимат. За Канон мисля, че има подобен обектив също много популярен.

Могат да се правят панорами ако толкова отеснее....пък после ще си вземеш я 16-35 я 14/2.8 я 12-24 [smilie18]

16-35 е по-скоро избор за 2-ри обектив, освен ако не снимаш единствено пейзажи, интериори и архитектура. За портрет на 35 горе долу става, с бленда 4 няма да отдели много добре фона.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »