Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Предоставяте ли raw файловете
Автор: KadROo   
Дата:   08-05-18 11:34

Здравейте. Интересна случка ми се случи. Снимах си на плажа едни клиенти семейнa фотосесийка. И се оказа че мъжът си имал апарат и си снимал семейни снимки и ми поиска raw файловете да си бил поиграел. Какво мислите по въпроса ? Вие предоставяте ли ги ако ги поискат ?

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: digitalpr   
Дата:   08-05-18 11:50

Аз не съм професионален фотограф, но не виждам причина да не им ги дадеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: peter_m   
Дата:   08-05-18 11:54

Причината е, че необработен кадъра не изглежда хубав ... а току виж отсрещната страна е по-способна в обработката и извади по-хубави крайни резултати ...

Фотографа ще се изложи

По разбираеми причини не се дават и всички наснимани кадри ...

От друга гледна точка пък след като клиента си плаща може и да иска ...

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: emo99   
Дата:   08-05-18 11:56

Роу файлове се дават срещу допълнително заплащане.

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: iasen2   
Дата:   08-05-18 12:09

Колкото пъти съм давал RAW файлове, толкова пъти са ги оплесквали снимките. Като цяло нямам особено желание да давам сурови файлове.
Проблема е и друг - че като не могат да се справят с RAW файловете и почват да казват, че ти не може да снимаш и да ти дават акъл и да казват, че не е на фокус снимката.............



Публикацията е редактирана (08-05-18 12:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: io_bs   
Дата:   08-05-18 12:15

Общият случай предполага да се предоставят крайните снимки само (селектирани и обработени). Дефакто суровите файлове се явяват един полуфабрикат, който би трябвало да се „изконсумира“ само от обработващия (фотографа). Но зависи как сте се споразумели с клиента. Предоставянето на сурови файлове действително би създало повече проблеми - по-вероятно е да ги обработят лошо и да ви направят лоша реклама. Това е моето мнение по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: dekov   
Дата:   08-05-18 12:55

Че те могат да ти оплескат и не суровите файлове, даже с по-голяма вероятност.
А като им дадеш суровите, ще разберат колко добре са снимани, или колко са зле.



Публикацията е редактирана (08-05-18 12:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: KadROo   
Дата:   08-05-18 13:13

Аз съм на мнение че каквото се случва в тъмната стаичка трябва да си остане там. А клиентът да получи крайния резултат. Като предоставяте роу файловете какво давате и тези дето не са на фокус ? Нима всеки един ваш кадър е правилно експониран? Не вярвам да не се допускат грешки в бързината които лесно се коригират след това. Защо трябва това да се показва на клиента ? А и не мисля че един кадър е добър заради обработката . Това за мен е личното ми пространство. Не бих желал други да вникнат в работата ми от толкова близо.



Публикацията е редактирана (08-05-18 13:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: Mytronix   
Дата:   08-05-18 14:39

Не съм ги предоставял поради простата причина, че 95 % от хората си нямат и на идея какво е това. Всеки гледа крайния продукт.

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: ZED   
Дата:   08-05-18 14:48

Не! Само ядове има след това.

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: georgioiv   
Дата:   08-05-18 14:58

Категорично не. Обработените снимки са виждането на автора, с възприятията му за светлина и цвят (добри или лоши). Аз снимам с пикчър профил и суровия файл изглежда ужасно. Как мога да му вдъхна живот знам само аз и още няколко стотин човека в моя регион, които не биха се записали на фотосесия [smile] Ако някой иска да снима и да обработва - мога да дам апарат под наем [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: asahi   
Дата:   08-05-18 15:25

"мъжът си имал апарат и си снимал семейни снимки"
Да си хваща апарата и да се снима. После да си играе на воля.

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: sibirska   
Дата:   08-05-18 15:37

Преди години фотографите даваха ли лентите на клиентите? Ако отговора е "ДА" не виждам какъв е проблема да не се дава и "RAW" файловете сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: tahio   
Дата:   08-05-18 16:34

sibirska написа:

> Преди години фотографите даваха
> ли лентите на клиентите? Ако
> отговора е "ДА" не виждам какъв е
> проблема да не се дава и "RAW"
> файловете сега.

Само че лентите са вече обработен продукт. Сравнението е не точно Аз поне така мисля. Все едно да дават непроявен филм и кой каквото си извади това е.
Иначе всеки си има избор какво да дава на клиента. Аз не снимам професионално и нямам такива дилеми

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: asahi   
Дата:   08-05-18 16:45

Все едно в ресторанта да ви сервират кюфтета и да ви сложат после две кила кайма за вкъщи. Или направо да ви дадат кайма да си играете, щото вкъщи имате тиган.

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: georgioiv   
Дата:   08-05-18 16:51

ама в гурме ресторант.. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: kvakioh   
Дата:   08-05-18 16:57

Не

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: victory13   
Дата:   08-05-18 17:38

jpeg файл "краен продукт" [smilie8]

Фотошопа, а и ред други програми, изобщо няма да направят разлика между jpeg и raw... Ако/когато някой получава снимки от мен, ще бъдат или pdf, или принт... могат си ги сгъват накъдето искат [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: lamerko   
Дата:   08-05-18 17:46

По принцип не бих давал РОУ фаловете без да и ги поискат, но ако ги поискат - не виждам причина да не ги дам. Бил съм от другата страна на нещата и съм наясно, че винаги ще има хора, които смятат (а защо не), че биха се спавили с постобработката по свой вкус по-добре. Фактически цената си е за готов продукт, но при желание - защо пък не? Навремето фотоателиетата бяха на този принцип - правят ти снимки, но не ти дават негативите, освен ако не си ги поискаш. Сега много ме е яд за няколко снимки, че не им са поискани...

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   08-05-18 18:22

Зависи от цели, конкретни клиенти.
Поискат ли ми роу снимки "просто да ги има" - режа директно.
Ако подлежат на допълнителна обработка - например за реклама, каталог или просто конкретното задание предполага, че друг СЛЕД МЕН ще обработва кадрите - да, предоставям.
- В Случаи от сватба, фотосесия - Случвало се е мои младоженци да се занимават с визуални изкуства. Тогава ПАК давам, но с изричната уговорка - При публикуване да бъде упоменато, че друг е обработвал.

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: nyamago   
Дата:   08-05-18 20:11

Универсалният, винаги верен отговор на много въпроси:

Заеиси.

Не би следвало да има твърдо правило за всички фотографи и ситуации. В много от случаите фанатичното криене на суровия материал може да е знак за неувереност в собствените способности и страх да не ни изобличат в неумение (да обработваме, например).

От друга страна и аз съм съгласен, че фотографът гради репутацията си с публично видимия краен резултат и само той може да се свързва с името му. Дори да се предоставят негативи (необработени файлове) за обработка от друг, трябва да е с изрично условие да се упоменава чие дело е.

Понякога сурови файлове (оригинали) може да се искат не за алтернативна обработка, а за архив или дори за гарантиране на собственост (когато някой си плати за пълно притежаване на интелектуалната собственост)...

Със сигурност:

(а) Дали изобщо се дават сурови файлове и ако да - на каква цена, е въпрос на договаряне и може много да варира според случая.

(б) Цената следва да отразява представата и на двете страни за ценност на тези файлове и това значи да е висока: защото продавачът си ги цени високо, и защото купувачът ще плати и висока цена само ако наистина много му трябват (т.е. са ценни и за него).

(в) Тези пазарлъци е добре да стават предварително, а не файловете да се поискат след получаване на обработени снимки. Тогава искането на оригинала е декларация на недоволство ("Не ти струва обработката, дай сам да си я направя") и не бива да учудват отговори като 'Не може!' или 'Разбира се, срещу 500 лева на кадър'
. . .

Абе, с една дума:

Зависи [smilie6]


[shtrak]



Публикацията е редактирана (08-05-18 20:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: burningice   
Дата:   08-05-18 21:44

Клиента иска непроявените ленти.

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: Imaginarium   
Дата:   08-05-18 21:57

Накратко :
Никога!

Надълго:
Зависи...
Само и единствено, ако продам пълни авторки права на определена снимка, за определена сума. Тогава бих предоставил RAW, но подркрепен със съответния договор.

Иначе не бих предоставил RAW на клиент, за да си "поиграе".
Който иска да си играе да си вземе апарат. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: Тед   
Дата:   08-05-18 22:07

Съфорумец беше сниман от известна съфорумка. Крайно недоволен показа резултата от сватбата му.
Не искам да гледам РОУ-ове от тогава.

Отговори на това съобщение
 Re: Предоставяте ли raw файловете
Автор: imitev   
Дата:   08-05-18 22:24

Аз не мога да разбера - що за мазохист трябва да си да си обработваш сам чужди снимки от сватбата си.

Хората плащат да им се обработват равките, аз съм платил друг да го прави, ама ще се хвана и аз да чопля.

Не мерси.

Иначе бих им наринал само равките, които не съм обработвал. Обработените не.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »