Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Бокс чадър
Автор: axlastro   
Дата:   19-09-14 13:14

Някой ползва ли такова нещо, откъде си го купихте и може ли да споделите кадри правени с такъв, основни предимства и недостатъци според Вас.

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: qavkata   
Дата:   19-09-14 17:08

Аз имам. Последните 3-4 кадъра в профила ми са с бокс чадър. Функционира също като софбокс, но на мен по-ми допада, защото се ползва без адаптери.

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: aldygreen   
Дата:   19-09-14 18:17

Личните ми впечатления от директно сравняване на софтбокс и броли-бокс са, че като разсейване на светлината са сравними, но ефективността на броли-бокса е значително по-ниска, по мои сметки около 1 стоп. Зависи, разбира се, от конкретния модел. Обяснението ми е, че при броли-бокса светлината от светкавицата е насочена към вътрешната повърхност (при мене беше бяла дифузна), след отражението допълнително се разсейва от разсейвателя. При софтбокса светкавицата е насочена по посока на обекта и пред нея има два разсейвателя, а отзад рефлектираща повърхност, която доста спомага за намаляване на загубите на светлина. Това е и основната причина да се откажа от броли-бокс, въпреки по-лесното му сгъване и разгъване, а също и съхранение. Ако няма да снимаш често рефлектиращи повърхности, обикновемите чадъри вършат много прилична работа.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: tzl   
Дата:   19-09-14 18:27

90% от снимките ми са без втората дифузна повърхност. Това прави светлината по-силна и малко по-неравномерна, но достатъчна като качество за това, което искам.

Рефлектиращите повърхности нямат отношение към модификатора, защото те правят едно и също нещо — отразяват това, което "виждат". При рефлектиращи повърхности никакъв модификатор не спасява, защото единственият начин да се оправят нещата е да се смени ъгъла на снимане или на светкавицата.

Има няколко бролита — при едното светкавицата свети навътре и после излиза през дифузната повърхност, а при другото свети директно върху дифузната повърхност. Ако се ползва с малки светкавици с импулсна лампа, която не може да е 360* изложена, по-добро е ако свети навътре.

Ако се ползва броли, където дифузната повърхност е извитата част на чадъра, да се знае, че тя разсейва много повече светлината отколкото при тези, които първо отразяват светлината и после я пропускат през равната дифузна повърхност. И едното и другото си имат предназначения, но за обичайните снимки, които виждам тук, по-добра работа ще свърши това с плоска дифузна повърхност.



Публикацията е редактирана (19-09-14 18:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: qavkata   
Дата:   19-09-14 21:09

Да но имайте предвид, че има и още един ефект когато светкавицата е насочена към белия дефузьор, а именно, че светлината тогава е по-неравномерна, в смисъл по-концетрирана в средата и по мека (какъвто всъщност е и смисъла) в краищата. Точно заради това е добре светкавицата да е насочена към облата част на чадъра и след разсейването й тя излиза от чадъра равномерна. Разбира се има загуба от мощността на светкавицата и точно заради това е необходима мощна светсавица.

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: graf_rayski   
Дата:   20-09-14 00:01

Не съм ползвал, но ми е интересно стробиска светкавица запълва ли броли бокс, особено ако е по-голям от 110см? Когато съм ползвал такава с обикновени чадъри може да я контролираш на какво разстояние е от дифузната/отражателната повърхност за да запълни целия диаметър на чадъра. Същото се отнася и за малките студийни тела с вграден рефлектор.
Ако някой има наблюдения да сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: hotsnail   
Дата:   20-09-14 00:43

http://dynaphos.com/product.php?c=30&sc=245&id=1808


Нещо подобно ли имаш в предвид? Ми хубаво е.

Предимствата пред чадъра са че не пада при лек вятър. Недостатък е, че ти трябва по-сложен статив за да го наклониш.

Не съм експерт на нивото на другите пишещи да показвам примерни снимки [smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   20-09-14 13:16

Напротив, не ти трябва сложен статив, за да го наклониш а това:
http://dynaphos.com/product.php?c=30&sc=242&id=340

Като цяло това е хубав аксесоар, който много прилича на софтбокс като модификатор, но аз не го харесвам за снимане на лъскави (отразяваши) повърхности с голяма площ, защото се вижда статива и светкавицата вътре в бокса на отражението. За портрети и подсветка е чудесен, но за автомобилни детайли примерно не става.

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: axlastro   
Дата:   20-09-14 13:18

Аз имам даже phottix varos и не снимам коли. Май ще си взема броли.

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: axlastro   
Дата:   25-09-14 08:29

Вчера ми пристигна един отражателен чадър, но се оказа счупен. Все пак го закачих и много ми допадна рисунъка му и цялостната визия която създава - толкова ми хареса, че се замислям дали ми трябва броли-бокс. Най-вече ме притеснява, че светлината от бролито няма да е достатъчна за сцени с една светлина. Май трябва да ида до динафос и да сравня двете.

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: GenaDP   
Дата:   25-09-14 19:48

Автор: axlastro

Най-вече ме притеснява, че светлината от бролито няма да е достатъчна за сцени с една светлина.


Бролито не излъчва светлина. Излъчва я светкавицата. Ако светлината не ти стига - намираш си по-мощна.

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: axlastro   
Дата:   27-09-14 14:13

В крайна сметка взех това :

http://dynaphos.com/product.php?c=6&sc=13&id=2161


Хареса ми резултата от него, както и цената. Светлината е малко по-силна отколкото с обикновен отражателен чадър, но достатъчно мека и приятна поне за моето око.

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: iasen2   
Дата:   27-09-14 15:28

Толкова дандания за чадър от 34лв .
Направо ме изумявате понякога :))))))))))))))))))

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: axlastro   
Дата:   28-09-14 22:27

Така е. Не всички си копаем парите в задния двор.

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: hotsnail   
Дата:   28-09-14 22:45

SteliyanStoyanov написа:

> Напротив, не ти трябва сложен
> статив, за да го наклониш а това:
> http://dynaphos.com/product.php?c=30&sc=242&id=340


ами не става с това дето си дал. Такова ти трябва задължително за да монтираш въпросния хибрид - чадър-бокс на статив. Проблема е, че отвора отдолу позволява 15-20 градуса свобода на накланяне нагоре или надолу максимум. Ако искаш повече - 30 или 45 градуса ти трябва отделно рамокоето да се накланя извън бокса. Има такива. Просто са си отдлени пари. Пък и ако изнесеш бокса в страни много трябва някак да стбаилизираш статива - чанта с пясък?

ПП Иначе за коментара на Ясен2 - за поред път не е на място. Има осезаема разлика между тоя бокс дето показах (99 лева) и задър за 20-30 кинта. Понякога чадъра е по-харен. Просто са различни неща.



Публикацията е редактирана (28-09-14 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   29-09-14 09:08

Така е, реално повече от 20 градуса не може да го наклониш, но това се отнася и за всички софтбоксове и студийни светки.

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: iasen2   
Дата:   29-09-14 15:10

охлюве , щом си казал ти по ги разбираш тези неща .

Явно си навъртял доста часове с студио ............ и хубаво е че няма аксесоари "Сони " че какво ли нямаше да ни чуят ушите ...

В студиото ми един колега прави курсове. Понякога им показвам на колегите как се снима с най различни картончета и шипки и какви ефекти се получават .


АСОЛЮТНО е грешно схващането , че един аксесоар е по добър от друг.
Просто колегите не разбират за какво служи и как се ползва .



Публикацията е редактирана (29-09-14 15:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: goldstar   
Дата:   30-09-14 18:28

Бокс-чадър = Броли-бокс [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: hotsnail   
Дата:   30-09-14 18:40

Йасене и аз това писах!

Бокса си е едно и си има своите хубави и не до там страни. Чадъра също е така. Освен това са различни!

Чадърите са по 30-тина лева по евтините. Боксовете под 60-70 лева май няма опции. Отделно е че между бокс за 70 лева и сходен размер за 500 лева сигурно има малка разлика.

Издразни ме коментара че видите ли за 30 лева чадър толкоз писане....ми първо бокс чадър за 30 лева няма. После чадър от 30 лева и бокс-чадър са две коренно различни неща.

Ако наистина разбираш какво правиш нямаше да пуснеш тоя коментар. Нека приемем, че е грешка.



Публикацията е редактирана (30-09-14 18:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: axlastro   
Дата:   28-10-14 17:32

Здравейте, Купих си отражателен чадър и бокс чадър, като този който се коментираше по-горе (четириъгълен, 99 лв с грид).
Наистина това, че не може да се накланя е много ограничаващо. Най-неприятното е, че не мога да го сложа примерно по дългата страна. Да кажем, че това не са много големи недостатъци. Освен това има и още един проблем - светкавицата седи вътре и за да и променя настройките. За да стане това имам два варианта - да го дам на шивач и да ми направи отвор с цип от едната страна, за да мога лесно да достигам до светкавицата и когато реша, че искам, да го монтирам и на дългата страна. Другия вариант е да си купя контролер (Yn 560 TX), което си е пак известна сума. С една дума - малко съм недоволен и се чудя дали да не го върна и заменя за преходник + бокс за студийни светкавици.

Какво бихте направили Вие? На мен определено ми допада този бокс чадър (правоъгълния), но доста ме дразни това, че светкавицата остава скрита отвътре и всеки път трябва да отлепвам дифузната повърхност за да достигна до нея. Иначе е много компактен и преносим - просто като всеки друг чадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: prisonbreak   
Дата:   28-10-14 17:42

Благодаря за споделеното мнение. Аз ако съм на твое място, ако мога бих си взел това

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: axlastro   
Дата:   28-10-14 23:49

Ами защо да не мога. Май ще трябва да отида и да го пробвам. Работата е, че на това не може да му се сложи грид. Някак различни ми се струват двете неща, но може и да греша.
Освен това ми се струва, че бролито не е толкова дълбоко и ще разпръсква светлината повече. Чудя се дали просто да не пришия едн цип на ръба където се лепи дифузната повърхност за да мога лесно да достъпвам светкавицата вътре. Това ми е единствения проблем с този бокс чадър. Другото е решимо с едно допълнително рамо.



Публикацията е редактирана (29-10-14 11:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: prisonbreak   
Дата:   29-10-14 13:17

Какво точно снимаш?Стана ми интерсно..

За мен лично, тоя "чадър" е за предметна фотограпфия.



Публикацията е редактирана (29-10-14 13:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: axlastro   
Дата:   29-10-14 17:33

Портрет... Защо да е за предметна?

Отидох при шивач и направихме два ципа - един за дифузната повърхност и един за грид-а.
От двете страни на ципа има велкро и се прикача за велкрото на бокс-чадъра. По този начин мога да достигам с ръка вътре много по-лесно. Освен това, имам опцията да го сложа в хоризонтално положение с по-голям наклон (примерно за снимане на модел легнал на земята). Ако наистина с правоъгълен дълбок софтбокс се снима само предметна фотография, то портрет с какво се снима? С чадър е ясно - аз си имам чадъри и нормален портрет на бял фон нямам проблеми да снимам с тях. Възможно е да съм се подвел разбира се и да е трябвало да си взема точно бокс чадъра, който си посочил. В такъв случай, ще преглътна вече похарчените 15 лева за ципове и велкро + шивач и ще настоявам да ми го заменят.

Като цяло се спрях на този бокс чадър първо по препоръката в темата и второ защото ми хареса насочената светлина, която дава - в смисъл, че не съм сигурен дали бокс чадъра няма да разпръсква повече светлина във всички посоки, предвид формата си. Да, по-дълбок е, но стените му със сигурност са по-полегати. Освен това грид не може да му се сложи, поне не по лесния начин.

Не искам да звуча тъпо, защото тепърва навлизам в работата с модификатори.

Отговори на това съобщение
 Re: Бокс чадър
Автор: goldstar   
Дата:   29-10-14 21:54

Я покажи какво сте измайсторили ,че ми е любопитно [smilie25] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »