Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: Marian.Peev   
Дата:   21-06-14 14:00

Здравейте ... от известно време се чудя дали има нужда да си купувам ув филтър и ако има голяма ли е ползата му, понеже цената на един качествен е около 100 лв. Заслужават ли си парите за филтъра или има друг начин за протекция.

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: allyx   
Дата:   21-06-14 14:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: nyamago   
Дата:   21-06-14 14:33

Тези филтри се ползват за два вида защита: от утравиолетовия спектър (защита на филма, респ. сензора) и от механични повреди на челната леща на обектива.

Първият вид защита (по предназначение) беше особено важен на лента, където УВ лъчите правеха доста пакости. Не съм търсил и чел за дигиталните сензори, но имам впечатление, че (ако изобщо имат проблем с УВ) там е от по-малко значение и защитата не е всекидневна необходимост. Някой по-осведомен може да каже кога е технически наложително с дигитален апарат да се пазиш от тези лъчи.

Вторият (за който филтрите не са направени, но се ползват от памтивека) разчита на много по-ниската цена на филтъра спрямо обектива. Ако те задуха пясъчна буря или забършеш някой остър предмет - да го отнесе филтъра, а не скъпото стъкло зад него. (Философията 'е*еш и фърляш'). Тук има един проблем:

- Ако пазиш само от механични повреди, има смисъл от по-евтин филтър, за да го сменяш без болка при най-малко увреждане.

- От дугра страна всяко стъкло пред обектива внася оптически промени и малко (някои филтри - много) влошава образа. За да не страда изображението, следва да се търси за защита най-качествен филтър - но те пък не са евтини [smilie8] Ако, пази Боже, надраскаме скъп филтър, не можем с лека ръка да го изхвърлим...

Всеки решава за себе си но очевидно е един труден компромис. Аз съм избрал да защищавам по такъв начин само в изключително опасни ситуации (които почти не ми се случват), а в останалото време (99.9%) си щракам с незащитен обектив. Сенниците прилично пазят от случаен контакт с железа и тръни, а в прашни ситуации държа капачката и ако я махна за бърза снимка, веднага продухвам с духалката преди пак да затворя. От 20+ години нямам увреден обектив (а съм пребивавал и в пясъчни пустини), а за УВ дефекти сигурно не ми е 'набито окото', ако някой ги открие в снимките ми - да ми обади*.

[beer]

*Знам как влияе УВ спектъра на контраста и резкостта, както и на цветния баланс - но аз не снимам маняшко-прецизни пейзажи с ултра-скъпи обективи, за да има някакво значение. Понеже съм забелязал, че в този форум е много популярно планинарството - на големите височини сигурно има повече смисъл за повече яснота в далечните планове.



Публикацията е редактирана (21-06-14 14:35)

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: allyx   
Дата:   21-06-14 14:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: Marian.Peev   
Дата:   21-06-14 14:52

Бяха ми споменали, че по-скъпите филтри са с по-тънко стъкло, което не дава отблясък, когато се снима на широко. Обектива ми е 18-135 за канон, не е кой знае какво, но все пак искам да си го пазя. В магазините не ми дават информация (понеже не пише на опаковката) колко е дебело стъклото. Предложиха ми на Hoya за 90 лв. и B+W za 190 лв. Тези филтри биха ли ми свършили работа?

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: realnoncho   
Дата:   21-06-14 15:05

Вземи си сенник.

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: Marian.Peev   
Дата:   21-06-14 15:06

Имам сенник.

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: allyx   
Дата:   21-06-14 15:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: Marian.Peev   
Дата:   21-06-14 15:11

67 мм

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: Zeno   
Дата:   21-06-14 16:16

Тази тема е обсъждана N -пъти във форума и защото те е мързяло да пуснеш търсачката, ще ти объркам още повече нещата за твоя "уникален" случай 67мм и не само.
УВ фитрите са 4 вида:
-УВ - неутрален;
-УВ - hase;
-УВ - skylight;
-polarized.
Питай Гугъл, той знае.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: zbonev   
Дата:   21-06-14 18:52

Genuine Kenko 67mm Pro1D Protector(W) DMC Filter Pro1 D

Това е оптимално като цена / качество, ако държите да сложите филър [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: realnoncho   
Дата:   21-06-14 18:52

Щом имаш сенник той ти предлага добра защита в 95% от случаите и няма нужда да го мислиш дали ще ти скапе изображението, или да даваш пари за филтър колкото за половината обектив 18-135.

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: landstar   
Дата:   22-06-14 10:55

Скромно мнение - ако слагаш УВ - да е от най-доброто. Мааалко намалява остротата на снимката, но е за предпочитане пред останалите рискове. Разбира се, при критични снимки, напр. пейзажи можре и да го махнеш, но тогава ще работиш сигурно и стабилно на статив, рискът е по-малък.

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: Marian.Peev   
Дата:   22-06-14 13:00

Благодаря за съветите [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: stown   
Дата:   23-06-14 01:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: jingov   
Дата:   23-06-14 11:22

"За" протекторен филтър при снимане на състезания от сорта на мотокрос, около морето или в силно запрашени среди.
Против- всички останали случаи, освен ако не съм парлапанин или не мога да си опазя техниката от случайни наранявания.


Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: stown   
Дата:   24-06-14 00:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-06-14 15:06

Има случаи когато е нужен- на плаж, в гората понякога, при дъжд. КАчествените струват пари, има бюджетни варианти, които не са лоши.

Отговори на това съобщение
 Re: UV Filter - имаме ли нужда?
Автор: MikeDimit   
Дата:   24-06-14 15:34

За бая години съм виждал само един надраскан челно обектив - на хаселблад и това хич не се отразябаше на качеството.Горе са ти писали , че снимайки на филм има смисъл. На цифра - никакъв. Слагай сенник и напред.



Публикацията е редактирана (24-06-14 17:32)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »