Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: boni   
Дата:   12-11-13 09:46

В общи линии ситуацията е следната - трябва да извърша малка фотографска услуга на територията на България за американска компания.
В услугата няма нищо необичайно - общо взето заснемане на събитие.
Получавам договор, който да подпиша - това е нормално, въпреки че ми се струва малко прекалено този договор да е в 6 страници.
Има доста пасажи обаче, които ме притесняват...
Примерно :
6. INDEMNIFICATION. Photographer will indemnify and hold harmless Company from and against all claims, damages, liabilities, losses and expenses (including reasonable attorneys’ fees) arising out of or resulting from, and, at Company’s option, Photographer will defend Company against:
(i) any action by a third party against Company that is based on a claim that any Services, the results of any Services (including any Work Product), or Company’s use thereof, infringe, misappropriate or violate a third party’s Intellectual Property Rights; and
(ii) any action by a third party against Company that is based on any act or omission or willful conduct of Photographer and that results in: (a) personal injury; (b) tangible or intangible property damage (including loss of use); or (c) the violation of any statute, ordinance, or regulation, while performing the Services.


9.3 Equitable Remedies. Because the Services are personal and because Photographer will have access to Confidential Information of Company, Company will have the right to enforce this Agreement by injunction or other equitable relief, without having to post a bond or other consideration, in addition to all other remedies available to the Company in the event of a breach. 9.4 Governing Law. This Agreement will be governed by and construed in accordance with the laws of the State of California (excluding that body of law pertaining to conflict of laws), and any legal action arising under this Agreement will be brought only in the federal or state courts located in the Northern District of California and the parties irrevocably consent to personal jurisdiction and venue therein.


Вероятно това е някакъв типов договор, но за подобен род малка поръчка - заснемане на двучасово събитие, някои клаузи ми се струват твърде прекалени и не твърде ясни.

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: georgioiv   
Дата:   12-11-13 09:54

Зависи какво плащат... Точките може да са твърде обременяващи ако плащат 100 лева и да изглеждат не толкова странни ако плащат 10 000$.. [smile] Ако е втория случай, не е зле да си направиш и застраховка живот...

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: asahi   
Дата:   12-11-13 10:00

По т.6 се сключва подходяща застраховка, нещо като професионална отговорност.
т.9.3 изисква някои правни упражнения с местен адвокат. Да не се чудите после, че има подизпълнители.

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   12-11-13 10:03

Така са си американските компании, малко са маниаци. Особено ако става въпрос за някаква иновативна компания от среден ранг нагоре. Ако не си съгласен с клаузите просто няма да те наемат и ще потърсят друг. Обикновено това са готови бланки спуснати от CEO-офисите в шатите и местните мениджъри нямат права да ги изменят.
Има и някои клаузи, които пък са задължителни от гледна точка на щатското законодателство спрямо щатските фирми като ЗЧКП (закон за чуждите корупционни практики), което означава, че външните контрагенти на щатската фирма, няма значение от националността им трябва да го подпишат, ако искат да работят със съответната щатска фирма. В противен случай американската фирма търпи санкция от страна на гавърмента.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: Тед   
Дата:   12-11-13 10:43

Ще разберете след 10 г. как работят зад океана и как тука. Тука и след 100 няма да разберем..

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: boni   
Дата:   12-11-13 10:46

Аз знам как работят, само че такъв договор се подписва според мен за сериозна поръчка, а не за малък двучасов ангажимент.

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: hotsnail   
Дата:   12-11-13 10:53

Не знам защо ама ми се струва е нещо са объркали блнката в т.6....изречението не е пълно.

Photographer will indemnify and hold harmless Company from and against all claims, damages, liabilities, losses and expenses (including reasonable attorneys’ fees) arising out of or resulting from, and, at Company’s option

Тука около думата and би трябвало да има описани някакви обстоятелства...примерно ако ти им продадеш снимки от друг фотограф и онзи дойде да съди фирмата, щото тя ги е публикувала в реклама....реално ти ще си отговорен. Това е идеята на тая клауза. ама не е описано кога се прилага....Мисля, че за това може и трябва да ги питаш. Да си напишат ясно че става дума за claims arising out of or resulting from малката фотосесия и материалите които им предаваш - снимки, видео и т.н., а не по-принцип. Щото ако е сфотуерна фирма, някой може да ги съди за патенти свързани с работата на някои техен инженер в Зимбабве....ти няма как да поемеш тая отговорност...[beer]

Както Фаста писа такива са ми договорите...аз подписвах 3 или 4 договора като почвах в сегашната фирма.



Публикацията е редактирана (12-11-13 10:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: boni   
Дата:   12-11-13 10:59

Въобще няма да се занимавам с тях, отрязах ги, имам си достатъчно друга работа. Ще им попълвам 6 страници договор с един куп неясни клаузи за 2 часа снимане на някакво парти, как пък не....



Публикацията е редактирана (12-11-13 11:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   12-11-13 11:13

Както каза горби, зависи, какво ти плащат[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: danov_b   
Дата:   12-11-13 13:17

Евала Бони,кефиш ме,никаква аванта на тези....граждани :)

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: Shama   
Дата:   12-11-13 13:23

boni,
като човек учил там именно фотография, мога да ти кажа , че това е стандартен договор .
Точка 6 обикновено е в обратната посока или ти изискват професионална застраховка , която е едно от условията въобще да те наемат . И то не за друго ами примерно, защото докато си снимаш ти със светкавицата, изведнъж някой припада и почне да съди фирмата , че са му нанесли не знам си какви вреди и т.н. [smilie5] и всякакви подобни глупости , които в САЩ съдилищата обръщат внимание

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: promis   
Дата:   12-11-13 13:25

Правилно, за 2 часа ангажимент не си струва.

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: realnoncho   
Дата:   12-11-13 13:48

Тоя договор за парти...

Напълно подкрепям Бони [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: vandobrev   
Дата:   12-11-13 15:03

Аз също имах доста странна кореспонденция с един фото редактор от централата на "Нешънъл Джиографик" в Щатите.След стандартните въпроси и отговори за една моя снимка която предстоеше да се публикува се започна със едно трикратно потвърждение на едни и същи въпроси,нещо от рода на:
Аз: "...снимката е правена ноември 2008 г."
Те: "Моля за потвърждение, че снимката е правена ноември 2008г."
Аз: "Потвърждавам че е правена през ноември 2008г."
Те: " Моля потвърдете повторно че снимката е правена ноември 2008 г."
И така за около 5 (пет) други различни подробност за снимката.
Просто онемях от толкова безмислени потвърждения [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: Marillion   
Дата:   12-11-13 15:17

Явно компанията няма юридическо обслужване на територията на България. Най-вероятно ползват услугите на щатски правни фирми, които имат офиси някъде из Европа. Типов договор, който е несъобразен с правната действителност в нашата страна. Този договор е създаден да се ползва в САЩ и тези клаузи са съвсем нормални, с оглед правната система там.

Винаги ме е било яд да се занимавам с такива фирми, които ти дават някакъв договор и не можеш да коригираш каквото и да е по него - т.е. тотално липсва свободата на договаряне, която е залегнала като основен принцип в българското облигационно право. А най-много се дразня на условието - "Или подписваш, или не работим с вас!"

Така работят и големите вериги в България - Метро, Кауфланф, Мастерхаус и т.н., които поставят на колене българските производители и доставчици.

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: danov_b   
Дата:   12-11-13 15:50

Много ми е интересно ако никой не иска да подпише този договор с кого ще работят?Като толкова много държат на тези подробности да си извикат фотограф от щатите да видим колко ще им излезе.Като са тук ще работят по нашите условия и нашето законодателство.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: eewf   
Дата:   12-11-13 16:31

Автор: danov_b
Дата: 12-11-13 15:50


Много ми е интересно ако никой не иска да подпише този договор с кого ще работят?...


Все ще се намери някой, който да окендза работата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: promis   
Дата:   12-11-13 16:34

Колко струват тия застраховки тук?

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: Frenchev   
Дата:   12-11-13 16:42

Не съм 100% сигурен и трябва да проверя, но в немско плащам около 250 евро на година.

Интересно ми е някой предлага ли такива тук и ако да, колко струват.

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: Shama   
Дата:   12-11-13 16:44

Не е задълвително да се окензва нищо. Ако не ти изнасят клаузите по договора се опитваш да ги промениш. Ако не може - не взимаш поръчката.
Моят опит показва , че е доста по-вероятно да се окензат нещата "по нашите условия" , където като покажеш договор и масата клиенти почват да бегат като все едно ще ги продадеш, отколкото с техните договори. Все пак разбира се , човек трябва да мисли преди да подписва каквото и да е.

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: promis   
Дата:   12-11-13 17:10

Интересно ми е и какви рискове покриват тия застраховки. Аз имам такава за проектиране, която покрива евентуални щети от грешки в проекта, 200лв е за конкретната категория сгради. А при фотографите как е?

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: boni   
Дата:   12-11-13 17:18

Айде оправихме се, получих нов без специални клаузи и с права да си ползвам снимките за портфолио и т.н.:)

Hi Boni,



Thank you for your email, and I understand your concern. Nobody likes the long contracts and this is an old contract we have used for quite some time. I've attached a shorter contract that we use for special events. Let me know if this one would work.

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: Shama   
Дата:   12-11-13 17:33

promis ,
за България не знам какви са условията , но съм сигурен , че има.
В щатите е задължителна и клиентите (по-големите) я изискват... повечето бизнеси , ако не всички я имат. То даже за теб е по-добре да имаш такава , понеже там се съдят за какво ли не. Предполагам това, което покрива и съответно цената е въпрос на договорка.

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: toddybear   
Дата:   12-11-13 17:35

Май ако мине не е само наша практика :)

Отговори на това съобщение
 Re: Клаузи в договор за фотографски услуги и дали си струва...
Автор: realnoncho   
Дата:   12-11-13 17:36

Е супер значи, добре е като има и разбрани [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »