Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Защо пренебрегваме родния език?
Автор: nafets   
Дата:   10-10-13 19:03

От известно време в сайта се натъквам на една тенденция, която ми прави много неприятно впечатление, а предполагам и не само на мен. Все повече се увеличава броят на снимките от български автори, под които се мъдри помпозно заглавие и описание на чужд език - най-вече на английски. За да не бъда голословен (без да давам конкретни примери, чрез които да злепоставя някого), предлагам да отворите която и да е страница и да видите от снимките със заглавия колко са на български и колко на чужд език. Да се чуди човек в коя част на света се намира...
Хора, уважавайте историята, културата, писмеността, а оттам и идентичността си - нещо, за което са лелеели дедите ни.
Къде в подобни чужди сайтове сте видели германец, французин, англичанин и т. п. да пишат на чужд, а не на родния си език?! А ние какво демонстрираме като пренебрегваме родния и пишем в български сайт за българи на чужд език - оригиналност, висок интелект, че сме полиглоти или ...... Какво не можем да изразим на родния, та се налага да го правим на чужд език!
Ние като не уважаваме сами себе си, не държим на достойнството си, на какво основание да правят това чужденците?
Струва ми се, че сме позабравили и има потребност да си припомним написаното от хилендарския монах Паисий: "Но някои не обичат да знаят за своя български род, а се обръщат към чужда култура и чужд език и не се грижат за своя български език, но се учат да четат и говорят по гръцки и се срамуват да се нарекат българи. О неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш (в случая - пишеш (б.м.), и не говориш на своя език?"
Някой може да възрази: "Какво толкова - това са дреболии"; "Какво в държавата ни е наред, че сме се хванали за това...?"
Нека обаче не забравяме, че всичко започва от словото, в случая от нашето А, Б...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-10-13 19:25

Живеем в свободна страна. Ако искат и на африкански да пишат, какво толкова!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: Славчо1989   
Дата:   10-10-13 19:31

просто си мислят, че изглеждат по-интелигентно
в интерес на истината и аз не разбирам

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: kadans   
Дата:   10-10-13 19:36

Дали не е защото интернет няма граници, а английският се е наложил като интернационален език?
Сайтът photozone.de какъв е а??? Ама всички там говорят на английски нали?
Защо Скорпиънс, Хелоуин и цял куп други немски рок групи пеят на английски? Защо не си пеят на немски а????



Публикацията е редактирана (10-10-13 19:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: Славчо1989   
Дата:   10-10-13 19:46

Понеже английският бил интернационален, дайте сега и ние тук да говорим на английски между нас си.Но това не е нищо ново, имало е времена, в които френския е бил език на буржоазията и са смятали българският за недодялан език.
Има държави като Франция, в които учат други езици освен техния, но отказват да ги говорят, и това защо?Защото английския е интернационален [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: quazimodo   
Дата:   10-10-13 19:51

nafets, ти метна лайното върху вентилатора. Преди известно време пуснах подобна тема и ме изкараха неграмотен, безмозъчен и деградирал комунист от татово време, който не е в крак със съвременния нихилизъм и родоотричане. Доколкото виждам размирисването започна. Желая весела вечер[smilie5]!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: Батко   
Дата:   10-10-13 19:53

nafets, на бързо те подредиха съфорумците ?
[smilie5]
Аз за това не смея да гъкна!
Ама така си трябва - това форум ли е или...

Иначе принципно съм съгласен с теб!

п.с.: А защо никът ти е на английски ?
[smilie5]



Публикацията е редактирана (10-10-13 19:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: nafets   
Дата:   10-10-13 20:04

Батко - Да, става весело.[smile] А въпросът ти, признавам е основателен, но обяснението е просто - защото съм регистриран в различни чужди сайтове и не трябва да има разминаване в това отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: nafets   
Дата:   10-10-13 20:16

quazimodo - Извини ме - не съм попаднал на темата ти, но напразно са те обвинили за радетел на комунизЬма. Без да имам някакви пристрастия, точно по това време беше модерен интернационализЬма, а не национализма и националното.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: ikoveliko   
Дата:   10-10-13 20:26

Моите половината са на английски, половината - на български. За английските ми заглавия трудно ми е да кажа... може би ги асоциирам със заглавие или фраза я от някоя песен, я от някой филм, които преведени на български, няма да носят точно същото внушение...поне аз си мисля така де :) Но подкрепям nafets с двете ръце [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: analogsa   
Дата:   10-10-13 20:30

Смях голям. Какво достойнство, какви пет лева? Освен форумите и в супермаркета българския не го ползвам за нищо. А и поради липса на специализирани термини в почти всяка техническа област общуването е доста трудно.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: kadans   
Дата:   10-10-13 20:32

А ако примерно авторът иска да покаже снимката си на свои приятели, които не са българи? Или пък цялото си портфолио в профила? И затова си е сложил английски заглавия?
Пак забравяте, че няма граници в общуването през 21-ви век.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: ejel   
Дата:   10-10-13 20:34

Значи никът е на латиница:

... защото съм регистриран в различни чужди сайтове и не трябва да има разминаване в това отношение.

А по-горе:

Къде в подобни чужди сайтове сте видели германец, французин, англичанин и т. п. да ПИШАТ на чужд, а не на родния си език?! А ние какво демонстрираме като пренебрегваме родния и ПИШЕМ в български сайт за българи на чужд език - оригиналност, висок интелект, че сме полиглоти или ...... Какво не можем да изразим на родния, та се налага да го правим на чужд език!

[shtrak] [shtrak] [shtrak]


Задача 1. Оградете правилния отговор.

Пишем в български сайт на латиница, защото:

А. Търсим оригиналност.
Б. Притежаваме висок интелект.
В. Полиглоти сме.
Г. Регистрирани сме в чужди сайтове и не трябва да има разминаване.

[smilie11][smilie10][smilie11] [smilie8]

Ако правилният отговор е Г., не попадаме ли под приятелския огън на перифразирания Паисиев патос в „Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш (в случая - пишеш (б.м.), и не говориш на своя език?"[smilie5] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: da.fo   
Дата:   10-10-13 20:35

Днес един познат поиска да си изкажа мнението относно една техника. Започна да ми пише на маймуница. Пиша му , че ме затруднява като ме кара да му чета латиницата а той ми отгоаваря , че така му било по лесно - Еееее щом ти е по лесно така , спасявай се, защо ме търсиш за съвет. Не стига , че ми отнема от свободното време , че и да му чета маймунските надписи [smilie23].
А записвайки тук заглавията на английски може би авторите смятат , че са направили шИдьовър и ще се гледа и чете от цял свят [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: photostoykov   
Дата:   10-10-13 20:44

"Размерът на снимките, които публикувате не трябва да надвишава 950 точки по хоризонтала. Файловете не могат да бъдат по-големи от 350 КВ.
В категория "Панорами" размерите са съответно 1900 точки по хоризонтала и 1000 точки по вертикала и файлов размер 1000 КВ
Приемат се файлове във формат JPEG.

ВАЖНО!
За да се показват снимките коректно във всички браузъри, файловите имена не бива да съдържат специални символи и кирилица. В противен случай рискувате на мястото на снимката ви да се появи празен квадрат.



ВАЖНО!
Някои браузъри не четат JPEG-а, когато е записан в CMYK mode. Ако искате да сте сигурни, че всички останали ще виждат снимките ви, записвайте файловете си в RGB mode.

ВАЖНО!
Фото Форум е сайт за авторска фотография. Можете да публикувате само снимки, на които сте автор. Ако публикувате чужди снимки в личния си профил, той ще бъде деактивиран".

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: ejel   
Дата:   10-10-13 20:49

ВАЖНО!
За да се показват снимките коректно във всички браузъри, файловите имена не бива да съдържат специални символи и кирилица. В противен случай рискувате на мястото на снимката ви да се появи празен квадрат.


[shtrak] [smilie18] [shtrak]

С други думи, браузърите = врагове на "историята, културата, писмеността, а оттам и идентичността ни - нещо, за което са лелеели дедите ни"[smilie10] [smilie18] [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: photostoykov   
Дата:   10-10-13 20:53

Е-бре-е-е, бре, бре! Виж ги ти родолюбците!
Ако бяха живи Кирил и Методий доста щяха да се чудят как да ви канонизират...
Изглежда национализмът, а не националното е модерно, що ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: photostoykov   
Дата:   10-10-13 20:55

Ако не ви прави впечатление, сайтът има вариант и на английски език.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: gbdesign   
Дата:   10-10-13 20:56

क्योंकि वे कर सकते [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: Славчо1989   
Дата:   10-10-13 21:09

analogsa - когато се налага, може да използваме чуждици, особено ако няма еквивалент на български
пък относно ползването на българския във форумите и магазините, или излизаш само до магазина от вас, или не обичаш да разговаряш с хората, пък аджеба ако работиш ми е интересно, как разговаряш с колегите ? или когато излезеш някъде какво им казваш "bonjour uno cafe, danke madam" или ???
а явно и книги не четеш?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: mmjm   
Дата:   10-10-13 21:17

http://www.youtube.com/watch?v=8BWp-psSmhw



Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: cameraman   
Дата:   10-10-13 21:27

Ако творецът иска да отвори пазарът на творчеството си извън националните ограничения е абсолютно обяснимо снимките в портфолиото или в интернет пространството да са на общодостъпен език. няма как да си бучим главите в пясъка и зад националистични и патриотарски оправдания да хулим толкова елементарни обяснения, при това, абсолютно обосновани като реакция на съвременния пазар. По-добре ли ще е да ти слага точки или хиксове??

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: mmjm   
Дата:   10-10-13 21:35

Циливилизацион....

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: quazimodo   
Дата:   10-10-13 22:33

cameraman, ако твореца уважава ЦЯЛАТА си публика, дори в скоби ще напише името на снимката и на родния си език. А щом е толкова ограничен в родината си, взема самолета и заминава при просветените, англоговорящи индивиди, които с ококорени очи очакват всяка негова изява[smilie7].



Публикацията е редактирана (10-10-13 22:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо пренебрегваме родния език?
Автор: twisterche   
Дата:   10-10-13 22:50

nafets браво много ми хареса това което си написал.
Аз лично не го възприемам това, снимка в Български сайт с чуждоезично име. Който иска да си показва снимките на запад тогава да си ги именува с чуждоезично заглавие. Аз лично много се дразня когато си купя нещо и има ръководство на 20 езика, но на български няма. Ма*ка Ви ш**ана на всички производители вие България за страна ли не я смятате, ама продавате в България.


п.с. иначе се справям с английския и немския, но си държа на българския

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »