Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: Jankoff   
Дата:   24-11-11 11:36

Имам въпрос към техническите добре ориентираните относно баланса между по-слаб сензор и по-голяма светлосила на обектива (или обратното - по-силен сензор, по-малка светлосила). С Олимпус съм: E520, E 600; Zuiko 12-60, 70-300, Sigma 30 mm, 1.4. Нося всичко при пътувания. Често снимам в катедрали, музеи, замъци и на др.под. места с ниска осветеност. Доволен съм от системата, но тежестта на техниката ми идва малко в повече. Обмислям евентуална частична миграция към система с по-силен сензор и по-ниско тегло, напр. Sony NEX + Sony 18-55mm 3.5-5.6.
Въпросът ми е: при F 2.8 на Zuiko 12-60 (24 mm приравнено) и F 3.5 (27 mm приравнено) на Sony 18-55 резултатите при ниска осветеност ще бъдат ли еднакви (като се има предвид по-силният сензор на Sony)? Или едната система ще има превес спрямо другата?
Ако случаят е вторият, кое би имало превес? По-голямата светлосила на Zuiko 12-60 или по-мощният сензор на Sony NEX?
Мисля, че въпросът е принципен и би бил от полза за мнозина, пред които стои избор на една или друга система, един или друг обектив и пр.


Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: turntablism   
Дата:   24-11-11 11:41

Не разбирам от фотография и може би за това за пръв път чувам нещо от сорта "силен сензор" ?![smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: didesignbg   
Дата:   24-11-11 11:42

Моя сензор вдига 150 от лежанка, не знам твоя как е?

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: navy   
Дата:   24-11-11 11:50

Дори и да ти отговорим сега... по писанията ти съдя, че имаш нужда от по обстойно четене, фотография, оптика... за да може да си отговаряш на нещата по принцип.
Тук говорим освен за качеството на снимката и за визията, която различните оптични системи създават... както и динамиката и детайла при всяка една матрица...

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: iasen2   
Дата:   24-11-11 11:50

Обичам го този форум [smilie5]
Jankoff , разбрахме те какво искаш да кажеш но Sony NEX няма силен сензор . Това е просто сапунерка съм сменяема оптика
в комбинация с боклук като Sony 18-55mm 3.5-5.6 няма да можеш изобщо да снимаш на тъмно
пак ще трябва да си вземеш светлосилен обектив за сони .

а как те пускат вътре да снимаш не знам [smilie5] , сигурно имаш вътрешни хора в охраната [smilie5]

и да зарежеш прекрасния олимпус с такава сапунерка ......... не мога да си обясня



Публикацията е редактирана (24-11-11 11:53)

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: jorro_z   
Дата:   24-11-11 11:51

Разликите от сензорите ще са в посока - шум, динамичен диапазон, ИСО, цвят (донякъде), ДОФ (донякъде).
Разликите от обективите ще са в посока - визия на кадъра, острота, ДОФ (донякъде), цвят (донякъде).

За теб кое е по-важно?

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: navy   
Дата:   24-11-11 11:55

Ха ха ха, тоя Ясен [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: BorislavKostov   
Дата:   24-11-11 11:56

Ако правилно съм разбрал въпроса ти, отговорът ми е следния - винаги, когато имаш възможност, използвай статив за слабо осветени сцени, в които няма бързодвижещи се обекти, които искаш да "замразиш". За архитектура и пейзажи светлосилата няма да ти помогне, защото ДОФ-а ти ще падне доста, а това едва ли ще е положителен ефект за теб. Ако искаш да уловиш динамична сцена и плиткия ДОФ не те притеснява - минавай на светлосилни обективи. Ако и те не помагат, чак тогава разчитай на сензор, който има ниски нива на шума при високи светлочувствителности. Въобще, високи ISO ползвам само в случите, в които сцената е динамична и не мога да варирам с осветлението.

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: tzl   
Дата:   24-11-11 12:04

Предполагам говориш за сензори, които позволяват използването на по-висока чувствителност (ISO) като резултатът е прилично изображение в по-голямата част от диапазона на стойностите му или казано по друг начин — позволяват поне 1600 ISO и снимката "става" дори и на 1600. Има и такива, при които снимката "става" и на 6400.

Аз лично не се плаша от шум в снимката, стига целта на снимката да не е изображение без шум. Ако шумът е допустим, не се плаша от високо ISO.

Това, което питаш е въпрос на компромис между фотоапарат, който позволява по-малко шум при високо ISO и възможността да има човек по-светлосилен обектив.

Обикновено при слабо осветление първото, което се прави е да се работи с оптиката, за да се опита човек да постигне това, после евентуално скоростта на затвора, и чак накрая вдига ISO-то.

Само за сравнение — ако обективът в най-отворената си диафрагма е f4 и ми трябва примерно f2.8, това е 1 стоп разлика. Ако снимам на ISO100 и ми трябва 1 стоп разлика, просто слагам на ISO200 и съм готов. А от ISO100 до ISO1600 има 4 стопа разлика. Та ако обективът е f4 и се снима на ISO1600. Тук не говоря нищо за скоростта, защото смятам, че сме опряли в лимита на скоростта за дадената снимка.

Проблемът е, когато си на максимално ISO и все още снимката не е добре експонирана — тогава трябва да се увеличи скоростта на затвора и евентуално да се ползв статив.

Ако ползването на статив не е забранено там, където снимаш, тогава използвай това огромно предимство и си спести парите за скъпи светлосилни обективи. Стативът ще ти излезе най-евтиният вариант, с който да можеш да си свършиш перфектно работата.

Знай, че в широкия спектър на оптиката (< 35мм примерно), един-два стопа разлика в диафрагмата няма да се отразят видимо на дълбочината на рязкост на снимката, когато снимаш сгради. Най-голяма полза има в осветеността на снимката. Затова тъй като целта е "добра експонация в слабо осветени пространства", тогава за мен приоритетите биха били:
1) статив - ако е възможно да се ползва, може да вземеш направо статив
2) ако не може №1, тогава гледаш тялото да поддържа поне ISO1600 и снимката да ти е по вкуса откъм шум (което ти дава 4 стопа свобода)
3) светлосилен обектив, който да не ти продъни джоба, обаче. Ако тук удариш на камък, върни се на №2 и избери някой фотоапарат с ISO3200 (което е +1 стоп от ISO1600) и след това вземи обектива, който ти е по джоба.

В най-добрия случай минаваш на №1, а 2 и 3 са техника и оптика, които са бюджетни и ще си вършиш чудесно работата.



Публикацията е редактирана (24-11-11 12:06)

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: iasen2   
Дата:   24-11-11 12:05

navy ,обичам да се дракам със Сони . [smilie5] не мога да устоя

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: io_bs   
Дата:   24-11-11 12:09

Относно сензорите и светлосилата ще изкажа скромното си мнение, чиято логика може и да не е вярна [smilie5]
Обективът на Сонито е 1,25 пъти по-тъмен. Следователно, ако на дадено място с дадена светлина си направил снимка на ISO 400 с Олимпуса, то тогава със Сонито ще трябва да ползваш ISO 500 (за да запазиш същата скорост). Но пък сегашният ти обектив е по-широк, което е важно за архитектурната фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: ZENON   
Дата:   24-11-11 12:16

Jankoff,
понеже и аз бях пред дилема, дали да ходя с 5 кила техника или да си гледам кефа, купих NEX 5N + неговия китов. Бях малко предубеден, но след първите няколко снимки за обща употреба, установих, че всъщност тази комбинация не снима по-лошо от К-5 + Сигма 17-70/2.8-4.
Наблюдавам разлика в шума на ИСО 3200 и нагоре, което поне за мен означава, че ако снимам туристически и хамалски, К-5 е ненужно да го взимам.
Друго - поръчах адаптери за К байонет и М42. Сега мога да ползвам доста от обективите, които ползвам с К-5 и в добавка старите ръчнофокусни, които притежавам.
Като цяло теглото за влачене спадна в пъти, без това да се отрази на качеството по осезаем начин.


iasen2,
NEX-5N има бая "силен" сензор. Ако не те затруднява, купи си един и драсни един ред тук[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: iasen2   
Дата:   24-11-11 12:55

ZENON , ся събирам пари за далеч по сериозни неща [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: ZENON   
Дата:   24-11-11 13:07

iasen2,
че как тогава разбра, че не става за нищо, след като го нямаш?
Кат си земеш сериозното нещо, гарантирам ти, че ако аз го нямам, изобщо не бих си правил труда да пиша за него. Обаче ти ще можеш[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: serjy   
Дата:   24-11-11 13:19

ако ти трябват повечко обективи и не искаш да се ограничаваш с един - два, по добре заложи на новите безогледални олимпуси. до 1600 исо можеш да правиш използваеми кадри с тях.

ако 1600 исо ти се вижда малко и можеш да се задоволиш с обективите които предлага сони, вземи некс.

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: asahi   
Дата:   24-11-11 13:29

Каква е тази мода да се снима на тъмно? Всички снимки, които съм харесвал някога и сега са снимани на светло.

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: iasen2   
Дата:   24-11-11 13:29

ZENON , приемаш нещата много насериозно , а темата не е такава [smilie5]

за всеки туристически апарат си има туристи ..........[smilie5] [shtrak]
а туристите еб...а майката на фотографската индустрия .....

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: mondragon   
Дата:   24-11-11 13:30

"E520, E 600; Zuiko 12-60, 70-300, Sigma 30 mm, 1.4. " - Братле и ти се оплакваш, че носиш много и ти тежи?[smilie10] Че то даже 3 кг нямат тия неща. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: Jankoff   
Дата:   24-11-11 13:33

Хе-хе, не очаквах толкова много реакции, благодаря на всички, мисля, че става добра дискусия, наред с обичайното присмиване на една или друга марка ... [smilie5]
Има въпроси към мен, почвам да им отговарям.
Изобщо нямам намерение да сменям Олимпуса. Говоря за отпадане на едното тяло Олимпус, което да отиде при близък роднина, на когото трябва да подаря нещо. Въпросът е за запълването на дупката - дали да е с NEX или пък евентуално с един PEN, на който да закача 70-300 и така да си спестя половин кило тежест. Или да се отива към мощен сензор от типа NEX (или Sony 580, Nikon 5100/7000, Pentax K5)?
Наясно съм с предимствата на Олимпус като цветове и пр., но малко ме дразни трудността при снимане в затворени пространства. Дали пък един от горните DSLR няма да бъде решението? Но отново при мъкнене на тежести ...
Както вече писах, снимам катедрали, замъци, музеи, при което за статив е абсурд да се мисли, тъй като, от една страна, няма време, от друга, снимането често пъти става тогава, когато охраната се е заплеснала ... [smilie5]. То не стига, че снимаме в нарушение, ами и статив - би било свръхнахално .... [smilie5] [smilie5] [smilie5]
Ще продължа по тези 4-5 пункта допълнително.

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: marrio31   
Дата:   24-11-11 14:15

ако ще се криеш..сони некс,малък и с подвижен дисплей,и 100 коня сензор[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: s_dyakov   
Дата:   24-11-11 14:17

Ами ти си имаш вече сравнително светлосилен обектив.

Да си чувал Некса да има нативен обектив на 1.4? да го има по магазините и да струва колко? МФТ имат паналайка 1.4/25.

Другото важно нещо е има ли стабилизация ?


Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: mondragon   
Дата:   24-11-11 14:24

Автор: asahi
Дата: 24-11-11 13:29

Каква е тази мода да се снима на тъмно? Всички снимки, които съм харесвал някога и сега са снимани на светло.
- ами тя модата не е от вчера [beer]


http://www.icypole.net/travel/barca/Cathedral-Interior.jpg



http://image.shutterstock.com/display_pic_with_logo/202057/202057,1225832442,2/stock-photo-cathedral


http://projectvisual.net/photos/nikon_d300/february09/23-interior-notre-dame.jpg



http://nyc-architecture.com/MID/MID054-stpats.jpg



Jankoff ако имаш предвид такива снимки, имаш три начина да ги постигнеш:
1.Ниско исо, бавна скорост, затворена бленда и статив
2.Високо исо, скорост според случая, отворена бленда, от ръка
3.Клин и после ХДР, като тук пак имаш 2 варианта или стъпка 1. или стъпка 2.

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: PieroBG   
Дата:   24-11-11 15:04

И двете, колега, и двете.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: Jankoff   
Дата:   24-11-11 15:06

Хм да, катедралата в Барселона, имам и от други катедрали там. Снимките ми стават добре с 12-60 в късата част - за разлика от китовия обектив, но ми се иска нещо по-мощно за такива снимки. Давам пример защо искам нещо по-силно като техника. В катедралата "Санта Кроче", където са гробовете на десетки велики люде, е много тъмно. Естествено, искаш да имаш гроба на Микеланджело. Направих пет снимки, но нито една не е перфектна. Ето защо питам има ли технически по-мощно решение.
По въпроса за това, къде може да се снима и къде не.
В музеите, галериите и замъците е смесено, в едни се снима, в други не. В повечето музеи може, в повечето галерии и замъци не може.
В катедралите в 90-95% от случаите може да се снима. Стативът обаче не е решение. Отидеш в Италия, ами там във всеки град има по 5 или 10 катедрали за разглеждане и снимане. Статив? Как да стане, няма време. Само в една катедрала в Европа си спомням да са ми поискали пари, за да снимам – St. Giles в Единбург. Направиха го с типична британска самоирония, и не беше скъпо. В двете страхотни катедрали на Сарагоса (обекти на ЮНЕСКО) не можеше, но в едната имаше много туристи, а малко охрана, така че снимах. В другата бяхме само жена ми, аз и един охранител. Охранителят тракаше силно с подметките си. Заглъхнат подметките, аз [shtrak] [shtrak] [shtrak]..... Чуят се наблизо подметките – апаратът ми със затворен обектив, аз - чиста вода ненапита [smilie21]
Скоро бяхме във Ватиканските музеи, там можеш да снимаш колкото искаш. Но в Систинската капела не може – предупреждават на десетина езика, че е забранено. Забранено, забранено, ама като влезеш – всичко вътре снима на поразия. Друг е въпросът, че вътре е невероятна тъпканица и така те ръгат с лакти, че прилични снимки стават само с мощни апарати и обективи. Ще гледам да пусна довечера една снимка от Систинската капела.


Отговори на това съобщение
 Re: По-силен сензор или по-голяма светлосила на обектива?
Автор: tzl   
Дата:   24-11-11 16:39

Jankoff, виж простата сметка:

Имаш обектив 24мм и снимаш на скорост 1/30, за да нямаш проблеми с размазването. Снимаш на исо 1600 и f-stop 3.2 и снимката е пак тъмна.

Ако снимката е 1 стоп тъмна, можеш да оправиш в повечето случаи това софтуерно. Ако снимката е 2 стопа по-тъмна и гледам, че искаш обектив, тогава трябва обективът ти да е поне 1.8. При снимане на 1.8 от ръка, особено при ниска скорост много трудно ще имаш не-мъглива снимка. А ако сцената е 3 стопа по-тъмна?

А гледай със статива какво става — 2 стопа по-тъмна сцена ако имаш, сваляш скоростта още 2 пъти, до около 200ms и снимаш. 3 стопа? Никакъв проблем, слагаш долу горе на половин секунда и снимаш.

Но ти трябва статив. Помисли си пак, че с обектив само и ти не твърде скъп, няма да оправиш нещата. Дори и скъп да е обективът, в тъмни места си трябва статив и това е. Не случайно хората, които снимат разни снимки на лунна светлина не ходят със скъп обектив, а със скъп статив и дистанционно.

Да не говорим, че лунната светлина понякога е по-ярка отколкото светлина в някои музеи и катедрали :)



Публикацията е редактирана (24-11-11 16:46)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »