Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 М42->Никон има ли нещо свястно?
Автор: batdin   
Дата:   23-05-12 07:53

Здравейте,
Знаете ли някой преходник с оптичен елемент, който да не влошава осезаемо крайния резултат? Само лоши неща съм чувал за такива преходници, но възможно ли е да не се заеме някоя сериозна фирма да го направи както трябва?
Иначе знам, че продават никонски обективи в магазините (за тези,които ще се изкушат да ми припомнят).


Отговори на това съобщение
 Re: М42->Никон има ли нещо свястно?
Автор: mitku   
Дата:   23-05-12 09:39

Ще се самоцитирам от една тема от миналата година:

-----------
"... ето това е стар (ама доста стар - от по-старите модели) руски M42 обектив от Зенит - Helios-44-2 2/58 (при това с лека повреда в блендата, но туй в случая няма значение - и си му личи, че е "изстрадал" доста [smilie25] ) + този преходник M42-Nikon F... преходникът е СЪС безкрайност (т.е. с оптичен елемент):


https://photo-forum.net/static/forum/2011-08/byoy4702.JPG


http://img803.imageshack.us/img803/1334/dsc7792.jpg


... с Никон Д90 и Хелиос-а, на F2.8, 1/100sec скорост, ISO100, фокусирано на БЕЗКРАЙНОСТ (нарочно, че нали не ставало)... и си потвърждава фокуса по всички точки:


https://photo-forum.net/static/forum/2011-08/ckpo6913.JPG


http://img405.imageshack.us/img405/2852/dsc7786.jpg


Пък нищо, че "не ставало" било. [smilie18] "
-----------


Още един цитат от онази тема:

-----------
"... взех преходник с оптичен елемент. На мен ми струваше ми 35 лв. с доставката от Англия (беше в промоция като го купих). А какво е качеството накрая - се ВИЖДА. Неслучайно съм пуснал и снимка - качеството си е съвсем нормално. Ако човек иска - може да си вземе и преходник без оптичен елемент (и без безкрайност) за 20-ина лв. (също с доставката от Англия). А вече какъв е смисъла човек да снима с М42 обективи - всеки си решава сам.
Аз съм бил "спестявал" от истината... а народът дето казва, че М42 "не става" на Никон сигурно не спестява от истината? Ами - става си и качеството е съвсем резонно... на цена между 20 и 40 лв. за преходника. Както казах - въпрос на ЗАУ.
[smilie7] "
-----------


Снимката е тестова... просто за демонстрация на дребни детайли и какво се постига със стар руски M42 обектив + преходник с оптичен елемент... не съм гонил художествена стойност (сега някой да не се заяде, че снимката "не става за нищо"). Снимката е в пълен размер, доколкото си спомням от миналата година - директен JPG от фотоапарата. За разглеждане на детайли и качеството, което може да се постигне със стар обектив и такъв преходник.

Така че - туй дето "не става" е сииииилно преувеличено... така да се каже - просто туй е широкоразпространена заблуда поради криворазбрани и недоразбрани форумни писания, митове и легенди. Някой чел, не дочел и раздава "съвети". И после човек трябва да обяснява дали има сестра. Да, има ограничения и недостатъци при снимането така, но с достатъчно желание и известни познания (особено пък, когато човек го прави за кеф [smilie3] ) - и с Никон си се снима достатъчно качествено и с M42 преходник с оптичен елемент и M42 обективи. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: М42->Никон има ли нещо свястно?
Автор: janst   
Дата:   23-05-12 09:52

mitku, верно ли потвърждава фокуса!? Питам съвсем сериозно. Навсякъде пише, че за потвърждение на фокуса трябва да се сложи чип в обектива. Тогава щяло да има и мерене. Даже вчера попаднах на това:

http://www.ebay.co.uk/itm/200672555959?_trksid=p5197.c0.m619

Отговори на това съобщение
 Re: М42->Никон има ли нещо свястно?
Автор: mitku   
Дата:   23-05-12 09:58

Потвърждава фокуса, естествено. Никон потвърждава фокус, ако ще и да е с пинхолка, т.е. капачка с дупка, вместо обектив. [smilie3]

С Д90, естествено нямаше мерене и всичко беше ръчно. Но трябва да пробвам как ще се държи сега на Д7000. Въпреки, че и в този случай няма да може да хване блендата от обектива, защото няма и лостче като на старите Никон-ски обективи, което да се мести с блендата, би трябвало пак в менюто на апарата да може да се зададе обективът на каква бленда е и после пак да си мери и да може да се ползва и на режим с приоритет на блендата и съответно да си управлява и светкавиците както си му е редът. Но ще пробвам тези дни като се сетя. [smilie7]

П.П. (едит) А този преходник, по скъпият, на който си попаднал е по-адвансд от моя и явно има чип, за да има и мерене с по-нисък клас тела. Съответно може да му зададеш/програмираш в преходника (по някакъв начин) обективът каква бленда и какви милиметри има и после ще имаш мерене на всеки Никон, а не само на по-високите модели (на които това може да се задава в менюто на фотоапарата). Изглежда идейно... но не съм го пробвал. [smilie3]
Но фокусът си се потвърждава и без чип. Това е Никон, а не Цанон все пак... [smilie7]



Публикацията е редактирана (23-05-12 10:07)

Отговори на това съобщение
 Re: М42->Никон има ли нещо свястно?
Автор: kapitancho   
Дата:   23-05-12 10:14

Недостатъкът на преходниците е в две неща:
1. При отворени бленди става супа.
2. При обективи далеч от 50мм, пак имаме мазаница.

Вършат работа само за 50мм, 85мм и сходни, при това, само позатворени малко.

Отговори на това съобщение
 Re: М42->Никон има ли нещо свястно?
Автор: mitku   
Дата:   23-05-12 10:29

Мда, така е, за това споменавах и аз като казах по-горе, че "има ограничения и недостатъци при снимането така"... kapitancho е прав. [smilie24]
Не знаех за 2-рата точка, че не съм пробвал. Просто нямам други съответно много дълги или много широки обективи и съм пробвал именно с обективи от 50 до 85мм. Но първата точка си е така и го има този недостатък - с преходник трябва добре да се уцели блендата, на която ще работи както трябва, иначе почва да маже (предполагам заради дифракция). [smile]

П.П. (едит) Само за сведение, че може и някой да не знае и да се обърка какво представлява Helios-44-2 2/58, за който става дума по-горе в теста. Това е 58mm f/2 обектив (Helios-44-2 му е нещо като име, или и аз не знам какво точно, а НЕ, че е 44мм [smilie3] ). Т.е. и той със своите 58мм влиза в диапазона 50-85мм, за който говори kapitancho и както се вижда - е добре (пробвал съм и с 85мм-ов M42 и пак е добре). И съответно НЕ знам дали Капитанчо е прав да твърди, че извън този 50-85мм диапазон има проблем... предполагам, че има сериозни основания да го твърди, но аз не съм пробвал и не мога да кажа. [smile]



Публикацията е редактирана (23-05-12 11:18)

Отговори на това съобщение
 Re: М42->Никон има ли нещо свястно?
Автор: caliber   
Дата:   23-05-12 11:18

Някой може да ти каже, че преходника прави радиация около фотоапарата.
Цял свят снима с такива оптични преходници.
Дори да ползваш Никон Д3000 - фокуса пак си работи.



Публикацията е редактирана (23-05-12 12:38)

Отговори на това съобщение
 Re: М42->Никон има ли нещо свястно?
Автор: pefoto01   
Дата:   23-05-12 12:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: М42->Никон има ли нещо свястно?
Автор: batdin   
Дата:   23-05-12 19:12

Благодаря за интереса,
Значи ето какви ефекти ме притесняват:
- бликове
- понижен контраст
- винетиране
- хроматични аберации
- липса на фокус по някоя част от кадъра (примерно по ръбовете)
За потвърждение на фокуса очаквам,че няма да е проблем,но снимки в по-контрастни условия биха били проблем,ако въпросният "оптичен елемент" е просто една вдлъбната леща без просветляване.
Много бих искал някой,който е снимал и със, и без оптичен елемент, да сподели впечатленията си.Аз лично много снимам с такива преходници,но без леща и мога да кажа,че съм доволен от резултата.Това,че няма мерене го преглъщам, но наистина ПОНЯКОГА ми се ще да имах и безкрайност.Някои обективи съм ги "пипал",за да придобият тази възможност, но други просто ми се свидят и не искам да ги пипам.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »