Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: yavorberov   
Дата:   28-12-11 15:02

Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.

Години наред си снимах с ултра зум Олимпус 725 и бях много доволен до момента, в който не установих, че ми липсва ръчния фокус и се плъзнах по наклонената плоскост.
Взех си Никон Д80. И за 2 години всичко се оправи. Снимах, щраках, но видях, че нещо не ми достига и смених апарата като междувременно бая обективи претъркалях през ръцетеси. С новото си Д90 решх, че ми трябва и освтление - отидох и си купих прилични моноблокове със софтбоксове. И понеже реших, че светът ще свършва и исках да имам чисто нов трицифрен Никон си продадох 90-ката и останах само с камара ленти и осветлението. И наистина света реши, че ще свършва понеже освен трагедията във Фукушима взе та се срина и никонския завод в Тайланд. И се оказаха попарени моите надежди, че в скоро време ще излезнат нови модели.
С това дълго предисловие исках да покажа колко последователен съм бил в своето пързаляне към техническата пропаст. Междувременно никога не е угасвал моя интерес към Олитата, но никога не можаха да ме грабнат с някое свое качество освен, че са малки. Тези дни реших, че три месеца без цифров апарат са твърде много за страстен снимач като мен. Реших да прежаля едни 500-600лв за някакво временно решение за коледните празници, докато Никонската птица Феникс възкръсне от пепелта на собствените си заводи. И какво - какво, взех си Пен (Е-PL1). Бях чел, гледал и слушал всички противоречиви мнения за тези малки уросливо-симпатични машинки. Прибрах се в къщи, сложих му 8gb Сандиск Екстрийм картата (това, че е Оли не означава, че трбва да работи с кофти медии ;), включих го иреших да се подготвя с няколко кадъра за трапезата на Бъдни вечер.
М-да... почти всичко лошо, което съм подозирал за тези апарати се оказа вярно. Да наистина базата ми за сравнение беше доста по-висок клас техника, но в домашни условия по-бавен, по-шумен и с по-лош автофокус апарат не бях държал в ръцете си. Реших, че това е от слабото осветление, пресегнах се и от шкафа извадих стария си лентов F80 барем с фокуса да проверя нещата. О ужас твоето име е Олимпус. Вехтият Никон се оказа перфектен в 9 от 10 проби - откова фокуса като нищо друго на света. За шума на ИСО 400 нямах и най-малко съмнение, че е истина при Пен, най-много ме озадачи бавната реакция и обработка на кадъра. Та като за коледен подарък Олимпус Пен спада в категорията "Зловещ". Нещо като Бербатов да си вкара за коледа три автогола. Ако трябва да съм честен за парите си има какво да даде на непретенциозното око и това ако изключим чудовишните претенции на Оли, че 4/3 системата ще е истински конкурент на DSLR апаратите... да, да ама не. Изпробвал съми Е-400 и Е-520 и двата ме докараха до депресия, но модел на какъвто и да е апарат от 2010 година не може да е толкова зле колкото е Олимпус Пен. Поне един от четирите най-важни компонента за един такъв апарат трябва да са на нивото поне на относително по-стар DSLR апарат да речем 4 години разлика. Този апарат нито е бърз, нито с добро ниво на шума при средни нива на ISO 400-800, нито може да фокусира при стайно осветление, нито пък е "юзър френдли" така да се каже.
Получи качествени кадри с помощта на три малки светкавици и хитрата функция за автофокус и ръчно дофокусиране. За външните, дневни снимки се изкефих на някои глезотийки от рода на тилтшифт ефект, който може да ти скъса нервите от чакане докато се обработи, но резултата е задоволителен при положение, че това е машинка за няма и 300 евро.
За финал мога да кажа и нещо положително - света май нямало да свършва догодина ... това е относително добра новина.
По-важното е, че сега макар и с ниско качествен апарат под мишница няма да ми се налага да обяснявам на децата на новото хилядолетие, че и лентовия фотоапарат прави снимки нищо, че няма дисплей на гърба си. Ще му свикна на този Пен - само нека Никон да изкарат някое Про тяло по-скоро та да мирясам.


Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: Jankoff   
Дата:   28-12-11 15:25

Дано да дойдат колегите олимпийци с ПЕН-ове да кажат някоя добра дума ... Аз лично съм засегнат дотолкова, доколкото подарих един такъв на близък, но говорим за сумата 160 евро нов от Германия, така че се приемат (и от близкия) компромиси. Все пак е ъпгрейд от сапунерка, той е доволен.
Има и друго, признато от самия автор на съобщението. Някакси не е съвсем така - да слезеш от Мерцедес, да се качиш на Лада и да критикуваш, че Ладата вози лошо .... Ами така е, но какво от това? Аз съм имал нова Лада, карах я пет години без нито един проблем, свърши ми трашно много работа.
Имам Е-520 и Е-600, и те страшно много работа са ми свършили.
Най-лошите апарати на света?!?!?
Доста прекалено, да не кажа много.

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: burnmaster   
Дата:   28-12-11 15:28

[smilie18]

Очертава се тема с бъдеще.[smilie24] [cool] undefined



Публикацията е редактирана (28-12-11 15:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: demiman   
Дата:   28-12-11 15:30

[cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: Canon   
Дата:   28-12-11 15:43

yavorberov
Питам се, дали само си чел или си (съ)автор на Кашалота.
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: gg26   
Дата:   28-12-11 15:46

Поснимай още малко с пена и може в един момент да установиш че олимпуса не е толкова "зловещ" и да забравиш за "Никонската Птица Феникс" ;) :P :-D [smilie5] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: Zeno   
Дата:   28-12-11 15:59

Какво не прави зимното слънцестоене?!
Тъмно, мътно.. това е положението!
След няколко дни ще почне Коледа, дано!
Иначе има и въженца в магазините за един лев.
Но не толкова песимистично!
Смени пиенето!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: tvk75   
Дата:   28-12-11 16:36

ако не можеш да снимаш,нормално е фотоапаратът да ти създава трудности [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: yavorberov   
Дата:   28-12-11 16:38

Автор: Canon

"yavorberov
Питам се, дали само си чел или си (съ)автор на Кашалота."

Не, даже не знам за какво иде реч. Ако имаш линк прати ми, за да ми стане ясно :)


Автор: gg26

Фен съм на Фентъзи романите, но не ги бъркам с действителността.
Да хора летят в космоса от 50 години, но с ракети, а не с крила.


Автор: Zeno

Както е казал моят приятел Хемингуей - "Действителността е халюцинация предизвикана от липсата на алкохол."
За жалост, аз си халюцинирам перманентно, понеже нищо с по висок градус от бозата не пия, а пък от нея даже имам киселини - та не ще да е от пиенето ;)

Да живеят "Олитата"!
Иначе кого ще плюем?

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: S.Paskalev   
Дата:   28-12-11 17:11

Мат' риал за плюене- колкото искаш! Кеф ти Сони, кеф ти Пентакс, кеф ти Сигма... [smilie18] [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: seuret   
Дата:   28-12-11 17:23

Pencil...

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: doofy   
Дата:   28-12-11 17:34

Сус бре!Лошо за Олитата не ща да чувам!Ай весели празници[cool] [smilie25] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: ipolit   
Дата:   28-12-11 17:34

Въй, само туй ми трябаше след вчерашната ми тема дали да си сменя Канон 400д с епл1.

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: bordon   
Дата:   28-12-11 17:38

[smilie5] [smilie5] [smilie5]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: apollo   
Дата:   28-12-11 18:15

Ами така е авторе, защото мислиш че кака Пен-а може да замени ДСЛР-а и то за никакви парички [smilie5]

Моят Е-ПЛ1 ме кефи страшно много но нито за момент не си помислям, че за сериозни кадри бих го предпочел пред ДСЛР-а/не Оли разбира се/ [smilie24]

Пен ми дава свободата да го мъкна навсякъде без да се терзая, че се набива на очи, или че може да е потенциална мишена на апаши [smilie24]

Да му мислят тези, които инвестират луди пари в тази система/на мен китачето ми е повече от достатъчно/[cool]

Иначе отново се убеждавам, че Никонци трудно се оправят с каквото и да е друго [cool] [smilie18] [cool] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: burnmaster   
Дата:   28-12-11 18:26

Аз чакам сержи да покаже примерите с новата Лайка...скачам и го ловим за гушата.

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: rorus   
Дата:   28-12-11 18:54

Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus е просто мит! [smilie25]

Аполо: дефинирай сериозен кадър. Погледнах в профила ти (1-ва страница). Голяма част от кадрите биха станали чудесно с ПЕН. Оли са много добри в цветовете (за разлика от Панасоник и Сони).

Пен-а е труден за спорт. Въпреки че който се постарае и с това ще се пребори:) За друго (под ISO-1250) не се сещам.

Лайката 25мм/1.4 е страхотен обектив.
И на Пен-а му залепва идеално.

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: yavorberov   
Дата:   28-12-11 18:54

Така е другари и другарки.

Мен единственото, което ме провокира да напиша горното е логото на TIPA 2010.
Значи трябва да е добър, а аз не го разбрах.
Озадачен съм. Знам, че интелекта не ми е безграничен, но и за глупостта си имам подобно мнение.
Оли се скъсаха да го хвалят и превъзнасят този Пен, а то нещо въз посредствено, бих казал даже жалка история. Дано както казва Apollo да ми даде някаква свобода, в краен случай ще се възползвам от свободата да си снимам с черно-белите Илфорди по С41 с вехтите Никони и пей сърце. А Олито в кутийката и на някой от племенниците да се учат. Както аз съм се учил на Лада да карам, така и те на Олимус да снимат :)

Айде лека че домочадието ме чака [beer]


Апропо - сега видях, че има и един изгорял пиксел честито :) [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: serjy   
Дата:   28-12-11 19:04

Олимпусите са перфектни, е първата серия е с по-бавен фокус, но това не е изненада за никого. На пенчето му изключи шумоподтискането напълно и намали шарпнеса, до 1000 исо е напълно използваемо и за 40х60см. За мен, горните литературни изблици са силно пресилени, при положение, че и аз съм минал от никон на олимпус и много добре знам какви са разликите. Пък новите пенове са просто суууупер [cool] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: apollo   
Дата:   28-12-11 19:06

Рорус... матричката на Оли е слаба та затова/при сложни светлинни условия това си личи най-много/!

Иначе съм напълно съгласен с теб за цветовете - много точно и свежо цветопредаване има Олито [smilie24][shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: asahi   
Дата:   28-12-11 19:13

Какви са тези митове и кой сериозен фотограф ги проповядва?

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: serjy   
Дата:   28-12-11 19:13

матричката на Олимпусите не е слаба. новите пенове им дават динамика в джипег, забележете в джипег, 12 стопа и от кова което виждам на е-п3 съм склонен да вярвам, че е така. не може при така изстискан, при голяма динамика, файл да няма повечко зърно. никоните знам как се дънят в такива случай, какво недоекспониране се прави, колко се просветляват сенки и колко е трагичен резултата след това. при олимпус всичко е точно, дори и в джипег, но това си има цена и тя е в засиленото зърно. който иска да го няма да снима в рав. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: Vector   
Дата:   28-12-11 19:13

Сержиньо, много се забави бре![smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: serjy   
Дата:   28-12-11 19:15

[smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Митът за това колко е кофти да снимаш с Olympus.
Автор: burnmaster   
Дата:   28-12-11 19:16

Как нема да се забави като има нов обектив.Сега няма да го има 2-3 дена и после ще изсипе картата памет в темата.

А да ти е честит[beer]

И давай да гледаме.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »