Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: PeterPAN   
Дата:   05-12-11 22:34

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: PeterPAN   
Дата:   05-12-11 22:35

Днес пообиколих фотоателиетата да проверя какви са цените за сканиране на негативи, бях решил да отделя немалка сума за удоволствието да снимам на филм, като все пак запазя и възможността да си разглеждам снимките и директно в цифров вид...

Реших да да споделя малко впечатления:

1. Митът че негатива трябва да се сканира едва ли не от фото-гуру и затова услугата е скъпа.
- На въпроса с каква резолюция сканирате филмите 2-3 ателиета ми дадоха точен отговор, а част от отговорите които получих бяха 72, 10х15, 300. След въпрос какво 300 разговора приключваше [smilie24]

2. Едно ателие предлагаше супер-качественно сканиране от 10лв на кадър при 3600dpi т.е един филм за 360 лева[smilie18]

Два филма един среден клас скенер [smilie18]


Та замислих се малко като потребител:

1. Колкото и да обичам да снимам на филм с МФ тела ще се наложи да се огранича да снимам основно ЧБ и да си го проявявам сам

2. Филми ще си поръчвам през интернет от чужбина дори и цветни, в повечето ателиета има не повече от 2 вида филми, тук таме се намират и повече "съхранявани" според всички изисквания (на пряка слънчева светлина във витрината) с външен вид като от магазин за втора употреба..

3. Вместо да си вдая снимки в голям размер във фото ателие ще предпочета модерния цифров печат в специализирани печатници където и качеството и цената е много по добра

4. Вместо обикновенните снимки 10х15 при всички случаи много по изгодно и удобно е печатането на фото-книги, където фото-ателиетата не могат да предложат нищо по добро на конкурентна цена

5. Един филм който дадох за сканиране в събота вечерта в голямо сртолично фото-ателие с идеята да тествам услугата и едно ново тяло минолта МД, ще получа утре (вторник вечер) филма трябвало да го пращат с куриер за проявяване или сканиране - много неефективно и отблъскващо клиента разбира се 10лв за филм във тиф за кадри с размер около 5Мп - 1800dpi като се махне куриерската услуга те си знаят каква ще им е печалбата, а това с 10лв на кадър те си знаят ползва ли го някой и дали не е инерполация от 1800dpi ;)

И въпроса който си зададох каква е нуждата от фото-ателиета в съвременната ситуация на цифровизация и с какво могат да са ми полезни?

- отговорът е много прост само с проявяване на цветен филм, като услугата струва 2-3-5 лева максимум, да не говорим че не остнаха такива които проявяват диапозитиви....

Да не говорим че човек като се застои и се разприказва може да се сети да си купи и някое друго аксесоарче и т.н. но те самите си режат клона на който стоят и после друг им е виновен че била криза и трудно се оцелява....

Затова най вероятно много хора търсят алтернативни методи за сканиране на диапозитиви или покупка на филмови скенери...

Та за мен изводът е ясен, едни пари дето бих ги дал във някое фото за сканиране и куп други дребни неща в рамките на година две, бих ги инвестирал или в скенер или нисък клас ФФ втора ръка и най вероятно и много други колеги-любители биха постъпили така...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: sd   
Дата:   05-12-11 22:58

Що не идеш при Деков. Там си проявявам филмите и ми ги сканира пак той.

Пример от пленера в Жеравна.


https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/grjp8321.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/180/d_1318873687_Photo08_10.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: kadar   
Дата:   05-12-11 23:00

Мдам....явно в Софето са се самоотрязали......ателиетата имам предвид.....

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: sd   
Дата:   05-12-11 23:03

Самоунищожават се направо. Само ателиета собственост на фотографи ще просъществуват според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: asahi   
Дата:   05-12-11 23:09

Във фуджито на Попа вляво от арабите преди сканираха много прилично и изгодно. Важно е след проявяване веднага да го сканират, щото после приберат ли го в пакетчето лошото е станало.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: D.S   
Дата:   05-12-11 23:12

Вие от София не се оплаквайте, че ако видите в другите градове какво е положението ... Ако искаш да си купиш филм избора е между фуджито супериа и кодак голд. Черно-бяло може да забравиш - купуваш от интернет и в банята. Хубавото поне е че има едно фото което все още проявява и сканира и то не лошо.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: chovecheto   
Дата:   05-12-11 23:25

Донякъде си прав, донякъде си се афектирал повечко и заключенията са ти малко крайни....
Не те знам в кои ателиета си ходил, но тъй като и аз работя в ателие мога да те уверя, че разполагаме с доста повече от 2 вида филми, освен печат на 10х15, предлагаме и широкоформатен и печат на фотокниги, и сканираме негативи и смея да твърдя, че се справяме прилично с работата си. Нямам намерение да правя реклама, затова и не пиша мястото, но това, че си попаднал на некометентен персонал и лошо стопанисвани обекти, не означава, че трябва да слагаш нещата под един знаменател. Лошото и некомпетентно обслужване е присъщо за повечето услуги в БГ, и наистина е въпрос на късмет да намериш твойто място.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   06-12-11 01:03

10 лева на кадър е евтино дори ако сканирането е примерно на имакон

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: didesignbg   
Дата:   06-12-11 08:21

Къде го туй фото с имакон? Най-хубавото което може да ти се случи по нашите ширини е нов фронтиър (на 5 години) + евентуален флирт с копистката, за да не прави филма на салата. Вариант Б, някоя от малкото коники-минолти. Всичката останала техника с преправяни и донаждани рамки и какво ли още не, какъв е смисъла да я коментираме? Самият начин по който се генерират скановете от копирните машини предполага операторски произвол, те не са нищо повече от един страничен продукт.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: djfroggy   
Дата:   06-12-11 08:33

При Деков също е около 1 лв на кадър.Но пък проявяването там е страхотно![beer] Петре,отиди във фотото ма Кодак,което се намира в София Сити Център /мола срещу х.Хемус/, намира се някъде по ниските нива на мола.6лв цял филм-отлично за любител качество, 9мп.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: simbon4o   
Дата:   06-12-11 09:05

мдааа щом и в София сте го закъсали ние от Варна какво да кажем [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: s_dyakov   
Дата:   06-12-11 09:16

Трябва да го видим това в мола на Хемус . Каква резолюция е в пиксели ?
Аз иначе ползвам на Плиска едно зад пощата прилични резултати пак за 5-6 лв с проявяването.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: PeterPAN   
Дата:   06-12-11 09:19

djfroggy написа:

> При Деков също е около 1 лв на
> кадър.Но пък проявяването там е
> страхотно![beer] Петре,отиди във
> фотото ма Кодак,което се намира в
> София Сити Център /мола срещу
> х.Хемус/, намира се някъде по
> ниските нива на мола.6лв цял
> филм-отлично за любител качество,
> 9мп.


Благодаря!

Явно ще трябва да го посетя Деков ;) малко ми е далеч, но явно има защо... 6лв. за 9Мп скан ме устройва напълно!

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: PeterPAN   
Дата:   06-12-11 09:22

Самият начин по който се генерират скановете от копирните машини ....... те не са нищо повече от един страничен продукт.

Та идеята ми беше да покажа как един на пръв поглед страничен продукт или липсата му, може да ме откаже от използването на 90% от основните им продукти...



Публикацията е редактирана (06-12-11 09:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: didesignbg   
Дата:   06-12-11 10:12

Класическия начин на мислене на едно фото е, че те продават снимки и от това печелят. Да караш собственик на фото, да ти даде файл, това за него е най-лошият му кошмар, по-лошо е само да му искаш негатив (но това така или иначе вече не се практикува).
Не казвам, че всички фотота са такива, има и приятни изключения, но се броят на пръстите на едната ръка. А за съжаление загубата на време по носене и занимаване с един филм по фотота, напълно оправдава търсенето на други решения.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   06-12-11 12:11

Едно ателие


говорех за сканиране в сериозно студио и се подведох от ателие
иначе в пловдив има нещо като фото с имакон
но е изключение

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: uri64   
Дата:   06-12-11 13:01

НАЙ-ДОБРОТО решение за сканиране на 35 мм-ов филм, при което се постига оптимално съотношение цена-качество - намирате си на старо скенер Никон Куулпикс от моделите 40ЛС (4000), 50ЛС (V ED) или 5000 и си сканирате сами

Разделителната им способност, ама истинската е към 3600 при обявени 4000 което е супер, ДМакс е 4, софтуера на Никон за сканиране е СУПЕР, вади страхотни сканове от диапозитиви, цветни негативи и ЧБ...като краен резултат може да извади неф, който се чете от АЦР, но самият софт на Никон към скенера е един АЦР...
Е, трябва да се молите, да не му се случи нещо, което Зентекс не може да оправи [smile]

Това е, всичко друго при 35 мм е просто компромис..

Пак да уточня - говорим за съотношение цена-качество и за сканиране на 35 мм-ови филми



Публикацията е редактирана (06-12-11 13:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: svi25   
Дата:   06-12-11 16:21

Наскоро сканирах няколко цветни негативни филма при Деков за да сравня с фотото зад пощата на Плиска (1113 София) и определено резултатите не са в полза на Деков - заради липсата на корекция на драскотините (DigitalIce) и заради по-лошите за моя вкус цветове. По-различни от очакваните цветове при Деков съм имал и преди, но с драскотините ме изненадаха. Или филмите са били прекалено надраскани или просто са забравили да включат съответната функция. Зад Плиска също си имат трески за дялане, но по мое мнение се справят доста добре.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: next_time   
Дата:   06-12-11 21:28

Да снимаш на филм и да очакваш приличен резултат от скан от лаб е меко казано недоразумение.Ако на някой това му е представата за снимане на филм ... по-добре да си купи цифрова сапунерка.
Ако все пак това е единственото решение препоръчвам фотото което е в уличката до сладкарница Неделя до Хемус.За 4лв на филм сканират на 6мп без да издуват контраст и цветове.Шарпа е малко в повече, но съм вадил 30/45 от техен скан и беше прилично.

Иначе Юри е прав, трябва си филмов скенер.Мен ме е яд че на времето се изциганих и не си взех един кулскан 8000 или 9000, сега щях да съм един щаслив човек с хубав скенер.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: uri64   
Дата:   06-12-11 22:31

Що бе, сега пак си щастлив човек, с чудесен скенер за 35 мм [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: simbon4o   
Дата:   06-12-11 22:43

Юри е прав за скенерите - не помня обаче кой модел имаше приставка за поемане на филма сам(това е най-голямата екстра при подобни скенери - да не се налагада режеш филма на по 6 кадъра).

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: next_time   
Дата:   06-12-11 23:03

Юри ... и от канончето съм доволен

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: uri64   
Дата:   07-12-11 01:16

..не помня обаче кой модел имаше приставка за поемане на филма сам(това е най-голямата екстра при подобни скенери - да не се налагада режеш филма на по 6 кадъра)...

Май Никон Куулскан ЛС 40 / 4000 и Никон Куулскан 5000

Ама е по-удобно ако са нарязани по 6 кадъра - най-малкото така се съхраняват по лесно в класьори

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за сканирането на Филми във фото
Автор: uri64   
Дата:   07-12-11 01:20

.... и от канончето съм доволен...

Както казваше Дон Кихот в оная реклама:

Скенерите (Лайките, Ролайфлекс-овете), Сашо, са като салама който ти така необмислено режеш. Имаш ли ги, не ги цениш, искаш всичките да ги притежаваш [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »