Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: matasel   
Дата:   11-02-10 14:14

Здравейте!
Вчера дойде и моят ред да гледам "Аватар" в т.н. 3D кино IMAX в Мола. Както се казва за филма или добро или нищо. Интересни ефекти - не съжалявам за 12-те лева. За филма толкоз.
Тук искам да поговорим за субтитрите на български. Щото от време на време имаше и на английски, когато трябваше да се превежда от езика на пандорианците. Ама тия "аджамии", които бяха правили субтитрите на английски ги бяха направили така, че да не можеш да ги четеш без очила, т.е. образите за дясното и лявото око се разминаваха и като махнеш очилата не можеш да четеш. Викам си: Явно това е против гратисчиите, които искат да гледат филма без очила - хитро нали - хак да им е.
А нашите, като са "лепили" субтитрите на български, са решили да помислят и за социално слабите, които нямат пари за стереоочила, така че нашите субтитри могат да се четат и без очила.
Само че тези, които сме си платили и са ни дали и очила виждахме въпросните субтитри някъде в безкрайността и лично моето впечатление беше, че субтитрите се крият зад картината. На всичкото отгоре непрекъснато трябваше да си пре-конвергирам погледа, за да гледам действието и да чета субтитрите. И единственото ми успокоение беше, че социално - слабите гратисчии без стереоочила, независимо, че могат да четат без проблеми българските субтитри не могат да виждат ясен образ - да не говорим за 3D.[smilie5]
Та това е, което исках да споделя с вас и Ви благодаря от сърце за вниманието[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: jester   
Дата:   11-02-10 14:17

М, значи не е проблемът в моя телевизор. И аз малко ги гонех субтитрите все едно фокусирах със стара Сигма на 6.3 на здрач. Абе някъде към 20-тата минута спрях да се мъча и си слушах. Малко призрчани си бяха БГ субтитрите.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: schenzou   
Дата:   11-02-10 14:23

Сигурно всички са забелязали това. На места субтитрите много неприятно седяха като втъкани в 3D изображението. Забелязах също, че субтитирте в IMAX се прожектират с друг апарат върху екрана, върху изображението на филма.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: matasel   
Дата:   11-02-10 14:48

schenzou,
Това за третия апарат ми е убягнало, но е напълно възможно. Не е изключено и да нямат право да модифицират оригиналната лента като и добавят субтитри. Може после да ходи в друга държава, а може и да нямат технология за добавяне на субтитри на 70 мм лента.
Но ще е интересно ако някой от кухнята на IMAX вземе думата.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: Стефан   
Дата:   11-02-10 15:21

В IMAX-a субтитрите със сигурност се прожектират с друг прожектор, защото когато се случи да стане авария и филма да угасне, субтитрите продължават на празния екран. Понякога им променят параметрите, не съм сигурен дали винаги са от отделен прожектор и следователно 2D (за да са 3D трябва и те да са през 2-та основни проектора). А при другите 3D прожекции, не в IMAX-а а в другите кина, субтитрите са 3D, заедно с основната картина. Сигурно могат да им задават и колко да са раздвоени, следователно къде във виртуалното 3D пространство да са ситуирани. Едва ли при IMAX-а няма тази възможност, сигурно е въпрос на преценка как да ги пуснат [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: bombata   
Дата:   11-02-10 15:22

Имаше голяма дискусия къде трябва да са субтитрите на 3Д филмите. Това което последно се взе като решение от големите компании е, че трябва да излизат от екрана. Субтитрите в IMAX... те са направени като за стандартен филм, а би следвало да излизат пред екрана. Но... някой, някъде пести от нещо.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: Стефан   
Дата:   11-02-10 15:26

IMAX-a всъщност винаги ли се прожектира от лента, няма ли дигитален вариант и той? Щото когато е от лента е обяснимо що са от отделен проектор и следователно не може да се "местят" в дълбочина. А когато е дигитално всичко можеш да му вкараш [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: papadok   
Дата:   11-02-10 15:44

Добре, че по-горе Стефан каза това: "А при другите 3D прожекции, не в IMAX-а а в другите кина, субтитрите са 3D, заедно с основната картина."
Защото докато четях останалите, започнах да си мисля, че съм гледал някой друг филм. [smilie18]

Субтитрите бяха едно от най-хубваите неща във филма. Илюзията беше че, променят положението си и винаги бяха по-близо до героя, който ги произнася.
А това че стояха като втъкани в 3Дто, още повече засилваше ефекта.


Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: matasel   
Дата:   11-02-10 15:55

Доколкото знам IMAX ползва 70 мм лента, движеща се хоризонтално, т.е. кадъра е с размери около 60х100 мм (това го казвам на посоки), но лентата е 70 мм. Казват, че лампите са 15 киловата - снимка на такава лампа имам в профила си от Бостън.

Но понеже не съм ходил на кино отдавна не знаех, че има и други 3D кина в София.
Аватар и в другите киносалони ли е 3D?

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: boll   
Дата:   11-02-10 16:43

IMax картината "излиза" от ерана към зрителя, освен че е с по-голяма резолюция. Другото 3Д създава илюзия за потъваща назад/далече от зрителя картина.

Според това и позицията на субтитрите. Хубавото при "обикновеното" 3Д е, че ги бяха сложили на подходящото място (накъдето гледаш). Лошото при IMax е, че трябва постоянно да префокусираш да четеш. При нас по възрастните това си е проблем [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: batgani   
Дата:   11-02-10 18:22

Отнасям се малко от темата,но да си питам.
Какво е необходимо за да се гледа 3д у дома.
Дръпнах един филм от нета,но плеяра не го отвори,намерих кодеци,но като пуснах филмчето на ТВ и сложих очилата[cool] ,никаква промяна.ТВто е лСД,но е под 100 херца,очилата са като в кината,само че са от Англия.
Та,какво точно треба...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: geokar   
Дата:   11-02-10 18:56


boll
IMax картината "излиза" от ерана към зрителя, освен че е с по-голяма резолюция. Другото 3Д създава илюзия за потъваща назад/далече от зрителя картина.

Стереокиното не е новост, още през 70-те години в София имаше стереокино, където можеха да се видят, наред с научно-популярните и анимационните филми и игрални. От оптиката и паралокса на заснемането зависеше коя част на картината "влиза" назад н екрана и коя "излиза" напред. Още си спомням как част от публиката протягаше ръце, за да хване огромните пеперуди, които "летяха" директно над главите на зрителите, така че... нищо ново под слънцето. Аз лично много бях запален по тези неща и още като ученик в гимназията бях си начертал принципна схема за стереокамера 2х8, която,разбира се, не успях да изпълня. После се заразказва за холографията - киното и телевизията на бъдещето и т. н. А по едно време всичко това се забрави и ограничи до атракция по "муви уърдовете". Сегашното му възраждане свързвам с борбата с пиратството - в домашни условия технически е много трудно да се възпроизведе ефекта. Но пък - на последните панаири много усилено се пропагандираха 3д телевизори, така че един подобен апарат и очила ще направят всичко по-лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: diaprim   
Дата:   11-02-10 19:22

Отнасям се малко от темата,но да си питам.
Какво е необходимо за да се гледа 3д у дома.
Дръпнах един филм от нета,но плеяра не го отвори,намерих кодеци,но като пуснах филмчето на ТВ и сложих очилата[cool] ,никаква промяна.ТВто е лСД,но е под 100 херца,очилата са като в кината,само че са от Англия.
Та,какво точно треба...[beer]

Acer Aspire 5738DZG


Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: PieroBG   
Дата:   11-02-10 21:20

IMAX киното е на 70мм киноленти, докато другите 3D кинозали в България са на дигитални проектори. Субтитрирането на 70мм лента не е проблем, но това означава, че това копие си остава во веки веков с нанесените субтитри! България е малък пазар и за това разпостранителя е решил, че няма смисъл да похабява скъпоструващото 70 мм копие.



Публикацията е редактирана (14-02-10 12:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: swan_   
Дата:   11-02-10 22:10

И аз го гледах на "обикновено" 3Д и субтитрите си бяха супер.

Автор: batgani
Дата: 11-02-10 18:22

Отнасям се малко от темата,но да си питам.
Какво е необходимо за да се гледа 3д у дома.
Дръпнах един филм от нета,но плеяра не го отвори,намерих кодеци,но като пуснах филмчето на ТВ и сложих очилата[cool] ,никаква промяна.ТВто е лСД,но е под 100 херца,очилата са като в кината,само че са от Англия.
Та,какво точно треба...[beer]

Трябва да гледаш в огледало. Слагаш го срещу телевизор аи гледаш в него. [beer] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: matasel   
Дата:   12-02-10 11:15

Благодаря на всички. Нямя лошо, че има отклонения от темата, когато са свързани със стерео-прожекциите. Аз също отдавна се каня да правя стерео-прожекции в къщи (на диапозитиви), но още не съм довършил всичко.
Що се отнася до въпросния стерео лаптоп не ми е ясно това, което е написано като обяснение в сайта от препратката. Не искам да съм категоричен, но на мен това обяснение ми се струва и неточно. Колко струва такъв лаптоп?
Виждал съм 2 принципа на стерео-монитори. При едия се изпозват специални очила, които са активни (с ЛЦД затвори, които са синхронизирани с кадровата развивка на монитора). При тях образите се подават последователно за лявото и дясното око. Струва ми се, че е по-приложим към ЦРТ монитори и то с презредова развивка
Другият принцип е приложим (за сега) само за ЛЦД монитори или такива с фиксиран растер. Принципът е като на онези стерео картички, които се продаваха на времето - има нанесен растер от цилиндрични или призматични лещи пред монитора - това което съм виждал беше много уморително за очите и мозъка.
Към тези, които се интересуват от домашно стерео - ако искате пратете ми на ЛС Скайп име и можем да си поговорим по въпроса

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: plamendoc   
Дата:   12-02-10 12:07

Или това http://www.plesio.bg/vsichki-monitori-c-69978102/3d-tft-monitor-22-sm-2233rz-p-280470.html

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: matasel   
Дата:   12-02-10 12:22

Последното е точно с превключване на образа за Л/Д око, чрез ЛЦД комутационни очила - принцип на може би 20 или повече години. Но тези очила са още 200 гущера, а у нас може би 200 евро

Отговори на това съобщение
 Re: Стерео прожекции и субтитри?!?!?
Автор: Insight   
Дата:   12-02-10 14:54

Стерео киното в София - сега е Мултирама ;-)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »