Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: trusinov   
Дата:   25-01-10 12:25

Колеги, снимките в храмове в повечето случай са забранени, но има и такива в които можеш да снимаш срещу заплащане. Споделете от личен опит къде може и къде не да сглобим нещо като списък с "позволените" храмове. Аз лично не виждам причина този тип снимки да са забранени. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: nikola_bathory   
Дата:   25-01-10 12:34

Битулка уиски на попа и би трябвало да нямаш проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: trusinov   
Дата:   25-01-10 12:35

Тоя вариант го знаеме :) Иначе на Гложенския манастир ми искаха 10 лева за снимки, ма то вътре няма нищичко. Самия храм е 5 квадрата и няма нищичко интересно. [ezik]



Публикацията е редактирана (25-01-10 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: boncho_marinov   
Дата:   25-01-10 12:37

То никаде не е забранено, но Дядо Поп е станал бизнесмен , но без касов апарат...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: k.metodiev   
Дата:   25-01-10 12:53

Бях на поклонническо пътуване по Светите места в Израел и там във всички църкви и свети места е разрешено снимането с изключение на едно - манастира на Св. Сава. За България впечатленията ми са, че не е желателно да се снима най-вече по време на служба.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: burningice   
Дата:   25-01-10 12:54

В Солун църквата св.Димитър е разрешено, но може да се плати и за студийни светкавици под наем (стоят до олтара две по 300W). В новата църква в Смолян, също може да се снима безплатно. B Бачковския манастир е забранено снимането дори в двора на манастира.



Публикацията е редактирана (25-01-10 14:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: BotsRevenge   
Дата:   25-01-10 13:20

Аз нямах проблем да получа разрешение да снимам в Клисурския манастир. Опънах си стативчето и си снимах като бял човек.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: Ninety   
Дата:   25-01-10 13:29

Доколкото си спомняям отскоро и в Рилския манастир има забрана за снимане. Искат и от това да вземат някой лев.Не е правилно, но явно никой не се е оплакал и затова безобразието продължава.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: markiza   
Дата:   25-01-10 19:11

Ватикана,Пантеона ... абе почти във всички храмоме в Италия е позволено [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   25-01-10 20:20

Ватикана казвате, Пантеона...
То там ясно все пак, така се и очаква ...
Интересното е, че е точно така и като мръдна съвсем малко по-надолу от Сливен. В Одрин можеш да си снимаш както и каквото си искаш в която и да е джамия в града. В джамиите е пълно освен с "класически" богомолци и дечица, които бягат насам - намат, виждал съм хлапета да си стоят вътре седнали и да си четат нещо тяхно си... Никой никого не спира. Това посмъртно не може да стане в български православен храм. Нито дечицата имат желание да влязат там (за огромно съжаление), нито ще им дадат така да тичат насам-натам или просто да седнат и да си четат... Пък да те пуснат да снимаш, недай си боже пък - безплатно ... Ужас [smile]

Пък ние сме християни... И сме свикнали да се считаме за къде-къде по-свободолюбиви от мюсулманите... Поне аз така си мислех едно време, де [smile] Да, ама не [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: trusinov   
Дата:   25-01-10 20:28

А би трябвало! Да се спазва благоприличие е едно, но да ти се забранява да снимаш не ми изглежда редно. Може да помолят да не се снима със светкавици да речем, но другото е глупаво.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: MR_GO   
Дата:   25-01-10 21:58

Ами като видите пловдивския митрополит с каква охрана се носи и ролекса и колата, с която се вози! Какво очаквате?
Спомням си, преди няколко години си снимах свободно в Бачковския манастир.Даже с дядо Владика се снимах и във в." 24 Часа" я публикуваха снимката[smilie3] ,а сега не може [smilie2]! Жалко е!



Публикацията е редактирана (25-01-10 22:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: ilcoin   
Дата:   25-01-10 22:14

Не съм обикалял чак толкова много по манастири и църкви, но навсякъде, където съм ходил подхождам възпитано и с необходимото уважение и са ми разрешавали да снимам.

Винаги намирам някой от свещениците и питам. Ако има такса, обикновено е символична. Имал съм случаи даже, след като съм си поискал разрешение са ми давали да снимам, въпреки че принципно се плаща такса и това е явно написано на видно място.

Разбира се, не снимам по време на служба (за светкавици не говорим изобщо) и не тикам обектива в лицата на хората. Обикновено, преди да снимам някого, искам разрешение. Старая се да съм приветлив и да уважавам правото им да се молят спокойно и да останат сами.

Такта, уважението и усмивката са универсалната такса във всеки един храм [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   25-01-10 22:18

Е, тъкмо сега гледам по новините - по БТВ - за някакъв игумен, който изгонил от манастира инвалиди в инвалидни колички, щото били "на колела" и "изплащали грехове" и "мърсели така храма"... Не зная дали е вярно, ама ако е - много жалко [smilie23] [smilie23]
В края на репортажа също се виждаше как светиня му се отправя към един доста лъскав и модерен джип...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: Atliman   
Дата:   25-01-10 22:33

В Стара Загора в "Св. Троица", църквата, която е една от малкото оцелели след опожаряването на града, също дават да се снима. Други храмо, където се сещам е храмовете в с. Кости, с. Българи, в Малко Търново и в с. Граматиково...Досега само в София съм имал проблем със снимането, дори и в Македония/Охрид снимах :):):)


А това, че навсякъде дават, а поповете са бизнесмени без касови апарати не е така, защото има заповед/закон или тама каквото и да е, от Светия синод, но лично според мен въпроса е до договорка/дипломация/чар и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: trusinov   
Дата:   25-01-10 22:35

Абе отидете в Клисурския манастир да видите за какво става въпрос - отпред пред църквата е като паркинг на посолството на Германия - све що е марково и ново от серията лимузини на ауди, VW, мерцедес и пр. Това от какво е - продажба на восък или на светена вода. Били ми Божи служители ..... [smilie22]



Публикацията е редактирана (25-01-10 22:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: Atliman   
Дата:   25-01-10 22:39

Аз говорех специално за снимането, а това за лимозините...та те са си най-голямата мафия в БГ. Държат най-хубавите, най-големите имоти, никой не ги пипа като божии служители и т.н. Това лично ми го каза един от тях...Останах шокиран и от тогава не посещавам храмове заради вярата, но както и да е....

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   25-01-10 22:46

Днес ходих в Софийската синагога. Там също може да се снима:


http://img138.imageshack.us/img138/2872/p1000285x.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: benchy   
Дата:   26-01-10 03:07

Напълно съм съгласен с написаното от колегата ilcoin[smilie24] . Според мен е необходимо винаги да се отнасяме с нужното уважение и респект когато влизаме в черква и да не забравяме, че храмът всъщност е Дом Господен. Т.е. ние там сме гости. После има и нещо друго - храмът е необикновено място, свято място. Храмът преди всичко е място за молитва, за размисъл и за общуване с Бога, а не за развлечение или за шоу. Снимане по време на богослужение не е препоръчително. Сямият аз съм снимал (няколко единични пози, без светкавица естествено), в суматохата на един голям църковен празник. Признавам си, че след това изпитвах угризения, че може би съм нарушил покоя на някои от богомолците. Снимал съм и по време на традиционния фестивал на църковната музика в Поморие, но тогава вече е друго. Атмосферата е друга, концертна, почти светска. Когато съм пътувал на някои места съм получавал разрешение, на други не. Най-често са ми отказвали с аргумента, че се опасяват от кражби. Лоши хора има всякакви, знае ли те човек какъв си що си, с какви намерения влизаш в храма? Казано накратко - ако искате да снимате в църква не го правете по време на богослужение или ако се налага, нека това да става максимално дискретно и то след като получите необходимото разрешение.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: thumper   
Дата:   26-01-10 03:23

Преди два месеца седях пред един иконопис в двора на Бачковския манастир. От едната ми страна стоеше един монах, който се възмущаваше,че съм носел апарат и общо взето ме нареждаше не особено прикрито (а апаратът просто беше окачен на врата ми - не съм снимал). А от другата ми страна, на около 5 метра) ДРУГ МОНАХ снимаше някакви гости на манастира на фона на същия иконопис. Да не говорим,че беше оборудван със сапунерка за 1000лв [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: benoti   
Дата:   26-01-10 05:21

В Роженския манастир забраната е тотална. Не помагат нито усмивки придружени с полагащото се уважение към храма, нито дискретно предлагана такса за снимане. Отчайващото е, че дори и в двора на манастира е забранено ползването на камерата. Във всяка църква или манастир е различно, но benchy е прав за отношението ни към храма и нагласата ни да спазваме правилата, пък били те в някои случаи напълно нелогични.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: GIK   
Дата:   26-01-10 06:51

benchy напълно съм съгласен с теб.
много сме склонни да критикуваме Църквата и всичко свързано с православната ни вяра (както е и с колата на митрополит Николай, която е дарена! и много други, де). Ако се замислим за смисъла на иконата в живота ни ще ни бъде много по-лесно да си отговорим може ли (имаме ли право) да снимаме в храма или не. Нека не забравяме, че много от иконите са чудотворни, а на всички икони образът е свят и изразява духовност. (Това не са картини от изложба !!! /които най-често ни е забранено да снимаме/, не са и "картините" в католическите катедрали, студени и безжизнени.)
На мен също ми е било много неприятно, когато съм виждал надпис за забрана за снимане, но предпочитам да отида пак.... така е много по-добре, нали.

...а и друго си мисля пари ни искали, а ако погледнем тези църкви.... та всички те са построени с Дарителство от Нашите предци, всеки е дарявал каквото е имал: труд, материали, пари, имот или всичко накуп. А сега някои са закачили на врата си скъпи апарати (с цената на половината покрив на манастира) а за 2 лв ни е много да дадем от сърце .... добре че тези последните са малцина ... надявам се.

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: tvk75   
Дата:   26-01-10 07:10

има си причини,в повечето случаи съвсем основателни,за да не разрешават снимането по тези места. Ако се позамислите,сами може да стигнете до изводите защо е така

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: comorex   
Дата:   26-01-10 08:27

Забраняват да се снима, особено из по-популярните църкви и манастири в страната, защото някои Божи служители изпитват див ужас при мисълта, че на някой може да му скимне да избълва куп календари и картички и да вземе да ги продава на туристите.Тоя бизнес се държи от неколцина високопоставени сановници, които въртят луди пари зад гърба на църквата, купуват си луксозни джипове и дебелеят, а храмовете и манастирите се рушат, щото и една торба цимент не им пращат. Преди години си имах вземане-даване с една такава попска фирма, та знам за кво става въпрос. Ама тях Господ ще си ги съди!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане в църква - къде е позволено и къде не?
Автор: jino   
Дата:   26-01-10 08:44

Какъв е смисъла на такава забрана [smilie10]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »