Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Социално осигуряване на фотографите
Автор: aelita   
Дата:   15-12-09 01:08

Четох тия дни ЗДДФЛ, раздела за облагане на доходи от авторски права, както и че върху авторските права не се дължат осигурителни вноски... та се замислих, как ли се осигуряват фотографите всъщност? Съответно и художниците, писателите, композиторите - изобщо тези, които преживяват от продажба на произведения на изкуството и продажба на авторските си права...


Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-12-09 01:26

Частно братле как.

Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: asahi   
Дата:   15-12-09 01:42

Ти сама си си отговорила на въпроса, разграничавайки произведения на изкуството от авторски права.

Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: мара   
Дата:   15-12-09 07:13

преди време бях пуснала една тема по въпроса. чакай да я изровя. там имаше доста съществени неща=като информация, юридически постановки и пр.
ако питаш просто от любопитство-няма да ти е интересна, че е бая дълга.
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=48&i=1247865&t=1247865

Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: aelita   
Дата:   15-12-09 09:37

Мара, прочетох... Малко от писалите там изобщо са разбрали за какво питаш...

Интересът ми е продиктуван от това, че получих едни суми като заплащане на авторски права и четох в закона как точно се облагат. Взех, че попитах и в един счетоводен форум, та се убедих, че и там много хора не знаят особено за какво иде реч, понеже се разделиха на два лагера, като едните ми препоръчваха да издам фактура за получените суми от авторски права (регистрирана съм като ЕТ), а другите - обратното...

Доколкото разбрах, си художник. Ако не работиш някъде на трудов договор, а рисуваш "за себе си", и от време на време продаваш правата върху някои свои произведения на други лица (примерно за календари, плакати, обложки на книги и пр.), това ти формира доход, за който по закон трябва да платиш здравна осигуровка и плосък данък 10%, но не и социална осигуровка. Идеята е, че възнагражденията от авторските права не са възнаграждения от трудова дейност, а социални осигуровки се плащат само върху приходи от трудова дейност. Мисля, че същото важи и за приходи от продажбата на произведения на изкуството (твоите картини или фотографии), но не съм съвсем сигурна.

Това е според теорията... От друга страна, има минимален осигурителен праг за самоосигуряващите се лица, от което излиза, че след като не можеш да се осигуряваш за приходи от авторски права, значи трябва да имаш и други доходи, достатъчни да стигнеш минималния осигурителен праг... Тук вече нещо не ми се връзва... та реших да попитам...

В моя случай, след като съм регистрирана като ЕТ и съм получила приходи от отстъпване на авторски права (с лицензионен договор), въпросът е дали да ги включа в оборота на фирмата като приходи на общо основание (за които се плащат всички видове осигуровки и 15% плосък данък) или да ги декларирам отделно като доходи от авторски права (за които не дължа социални осигуровки, а само здравна осигуровка, признават ми 40% разходи и плащам 10% плосък данък)...


Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: novi4ok   
Дата:   15-12-09 10:03

Нямам време да навлизам в подробности, но повечето хора не четат добре закона. В него има записамо едно любопитно нещо - авторските права не могат да бъдат "продавани" или прехвърляни на други лица. Ако поразровиш малко ще отговориш сама на въпроса си, а именно - можеш да дадеш право на някого да отпечатва, разпространява, показва и т.н. твои произведения, като с договор се формира срок, брой показвания или друго срещу което се дължат определени суми за т.нар. "авторко право". Но продукта не е носител на тези същите авторки права - носител си ти. И има огромна разлика между това да продадеш продукта и да разрешиш употребата му, за което се дължат авторки права. За картини например, не знам как стои въпросът, а и не съм чак "специалист" - по-добре се обърни към адвокат по авторски права, матерята е доста сложна. Но мога да ти дам един пример свързан с видео продукция - режисьорския договор за филм са пари получени за изработката на филма и се облагат както всички други доходи вкл. соц. осигуровки. Но при всяко излъчването на този филм, агенция "Филм аутор" събира едни пари от телевизията, след което ги дава на режисьора и това е възнаграждението му за "авторски права" - това е нещото върху което не се дължат осигуровки. Всичко това се урежда с договор, в който изрично се записват две приходни пера - едното е хонорара за изработка, другото е бъдещи отчисления, съставляващи определена сума за всяко използване или за общ срок (мисля максималния е 10г.) на творческия продукт. Точно това второто е "авторко право".

Надявам се да съм бил полезен.

Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: мара   
Дата:   15-12-09 10:17

ох....мисля, че каквото и да си приказваме,не можем да си вържем гащите. винаги може да се извади контра текст и всичко зависи до голяма степен от това, дали ще зе захванат с теб, защото очевидно голямото надцакване не позволява катргорични преценки. и докато нещата са на административната плоскост-има презумпция за виновност и самият ти трябва постоянно да доказваш, че си невинен.

Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: aelita   
Дата:   15-12-09 10:33

novi4ok, моето си е точно преотстъпване на авторско право срещу заплащане по лицензионен договор за определен срок. Сумите, които получавам, са определен процент от всяка продажба на едро или дребно, изплащани като тримесечни royalties. Няма твърда първоначална сума, не че не опитвах да сключа така договора с чуждестранната компания, просто на запад в тази "моя" област изплащането на твърда първоначална сума, която да не зависи от бъдещи продажби, не се практикува.

И във връзка с твоя пример - а как стоят нещата, ако режисьорът се самопродуцира, направи готовия продукт и после преотстъпи изцяло или частично правата за разпространението му другиму?



Публикацията е редактирана (15-12-09 10:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: novi4ok   
Дата:   15-12-09 23:42

Не разбирам въпросът ти - ако се продава продукт, той не е обект по смисъла на закона за авторски и сродните му права. Например - ако продаваш принтове на твои снимки, тези принтове са продукт, за който ти получаваш като продавач определена сума, а тя се облага по търговския закон. Авторски права се дължат ако не ти продаваш принтовете, а някаква фирма е купила от теб снимките и от тях прави принтове, които продава. Но купувайки снимките те трябва да са сключили договор с теб, в който е упоменато какво ще правят с тези снимки, колко принта и за какъв период от време ще го правят. И естествено - тези суми са твърди и договорени - не съм чувал да се получават пари на консигнационен принци - продали сме 3 принта, дължим ти 5 евро.
Не искам да те объркам - аз не съм юрист и нещата, които написах са само следствие от ситуации, в които съм изпадал. Най-добре е да се обърнеш към юрист ако е за нещо важно. Таксата за консултация не е висока (моят ми взе последния път 50лв. за конкретен казус придружен с официално становище - т.е. такова, което ми дава препоръки и предвиждания за възможните развития на казуса) и може да ти спести много главоболия. Струва си.
Успех [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: novi4ok   
Дата:   16-12-09 02:20

P.S. Забравих [smile]

За да се "самопродуцира" режисьор трябва да се регистрира и като продуцент. И се получава малко смешно (но напълно реално): сключваш договор сам със себе си, като в него си определяш месечна заплата, която впоследствие ти се облага по закона за ДОД + клауза за авторските права, които после Филмаутор взимат от излъчващия (напр. телевизия)от твое име и ти ги изплащат. Или сключваш сам със себе си двукомпонентен хонорарен договор, като компонента едно е хонорар за изработка на продукта (филм) и 2 - размер на авторските права за излъчване, срок и т.н., които отново Филмаутор събират от твое име и ти изплащат. Данъците за 1 са си според търговския закон - 35% признати разходи, осиг и т.н. Не знам дали има други варианти - аз съм попадал само на такива.

И пак напомням - юрист му е майката. За да не те боли глава после [smilie3]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: мара   
Дата:   16-12-09 08:09

новичок, аз за мойте кахъри се консултирах с юристи, със счетоводители, ходих да питам и в ной. нямаше едно съвпадение на становища. [smilie8] понякога направо се чудя дали не съм в абсурден филм. засега плащам като самоосигуряваща се. накрая декларирам според всички приходни документи и се получава една адски смешна сума, в/у която дължа плосък данък десятък. досега пак добре-минималната сума беше 260 кинта. ма вече е 420. от януари. направо не знам кво ще се прави. на тва отгоре пенсионната възраст е дигната май на 75г. НЕ ЖЕЛАЯ мойте пари да идат при ония другите, дет краят им не се фаща...а самата аз да не видя и лев от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: aelita   
Дата:   16-12-09 17:00

Впрочем, вчера докато се ровех, ми попадна следната информация специално за фотографските услуги в Софийска община. Те са обложени с патентен данък - за 2010 година той е 1040 лв за 12 месеца. Това е равностойно на около 87 лв месечен данък, демек ако се съпостави с плоския данък 10%, това значи облагаема месечна сума - 870 лв. Като добавим отгоре парите, които се плащат за осигуровки (общо 24% - 11% социална за родените след 1960 г., 8% здравна осигуровка, 5% за пенсионен фонд), излиза, че фотографът трябва да има 1145 лв месечна печалба (след приспадането на нормативно признатите разходи)...

Novi4ok, по въпроса за изплащането на процент от реалните продажби, дето казваш, че не си чувал... Както ми обясняваш, правя си извод, че и режисьорите получават втората част на авторските права с течение на времето в зависимост от реалния брой излъчвания...

Впрочем все повече западни фирми, продаващи подходящия тип продукти на едро или онлайн, работят по този начин. Примерно направила съм програмен продукт, дизайн или фотография и сключвам договор с някоя фирма да я разпространява. Тя ми прави онлайн акаунт, с който мога да следя реалните продажби и така зная в края на тримесечието какви royalties ще получа от разпространителя. Така се продават програми, фотографии, шрифтове, бази данни, книги в цифров формат, дизайни, модели за бродиране и какво ли не още... Клиентът плаща чрез PayPal и след няколко секунди може да изтегли от сайта на разпространителя заплатения продукт...

В тази дигитална ера все повече продукти ще се продават така...

Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: asahi   
Дата:   16-12-09 18:03

Аелита, пробваш да се возиш на няколко трамвая едновременно.

Патентното облагане не решава казуса за частично преотстъпване на авторски права.
Патентното облагане може да се прилага за продажба на фотографско изображение или услуга.

Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: aelita   
Дата:   16-12-09 18:32

Мара, за момента пенсионната възраст е 60 години за жените и 63 години за мъжете. Новата власт искаше да вдига пенсионната възраст с по 2 години за двата пола, но се отказа.

asahi, може би съм обяснила неправилно. Аз самата не съм професионален фотограф. Просто, докато се ровех по моите въпроси, видях и тази информация и реших, че може да е полезна някому.

Втората част на предходния ми постинг е по-скоро разсъждение за различните възможности за преотстъпване на авторски права в нашата дигитална ера.



Публикацията е редактирана (16-12-09 18:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Социално осигуряване на фотографите
Автор: Canon   
Дата:   17-12-09 07:57

aelita

В моя случай, след като съм регистрирана като ЕТ и съм получила приходи от отстъпване на авторски права (с лицензионен договор), въпросът е дали да ги включа в оборота на фирмата като приходи на общо основание (за които се плащат всички видове осигуровки и 15% плосък данък) или да ги декларирам отделно като доходи от авторски права (за които не дължа социални осигуровки, а само здравна осигуровка, признават ми 40% разходи и плащам 10% плосък данък)...


За да ги включиш в оборота на фирмата като приходи, трябва да сключиш договор между себе си /като автор/ и себе си /като собственик на ЕТ/ за преотстъпване права за преодоставяне/управление на АП. Т.е., ЕТ-то ти не е собственик на АП по смисъла на ЗАПСП (освен по една точка като работодател )
И двете - ти като физическо лице и като ЕТ дължите съответстващите им данъци /ако и каквито са приложими/ но само ЕТ дължи осигуровки. В този смисъл, при наличие на ЕТ ти не си самоосигуряваща се на свободна професия.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »