Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Рецепта за пълнени чушки - спешно!
Автор: tantris   
Дата:   25-10-09 00:10

Най-добрите форумски рецепти за пълнени чушки с кайма и ориз. Дайте акъл, че последните ми си бяха чисто фиаско.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   25-10-09 00:17

Утре ще питам мама.
Предполагам, че не ти е стигнала водата за ориза. Друго едва ли може да им се обърка.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: anete   
Дата:   25-10-09 00:22

защо последните да са били фиаско ? как бяха на вкус ?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   25-10-09 00:28

Ами всъщност бяха много големи камби и наистина водата не успя да стигне до всиякия ориз. Интересува ме подготовката на опиза. В накои рецепти св сварява предварително, в други пък се бланшира в тиган с олио.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tan4o   
Дата:   25-10-09 00:43

Лук, нарязан на ситно, запържва се, добавя се каймата,това седи на огъня, докато каймата побелее и започне да се разделя, слагат се подправките ( чубрица, черен пипер, мног малко червен пипер,сол), прибавя се ориза, продължава да се бърка, докато ориза стане прозрачен, магданоз.Чушките се пълнят, от страната където се пълни се потапят в брашно и се редят в съда, в който ще се готвят, заливат се с вода, до половината, и отгоре се притискат с някаква по-тежка чиния.Могат да се опекат, могат и да се сварят на котлона!


...това на прима виста в полузаспало състояние, утре може и още нещо да се сетя[smilie18]



Публикацията е редактирана (25-10-09 00:44)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marchello   
Дата:   25-10-09 00:44

АБЕ ЗОНАТА СИ Е НАПРАВО КАТО ФИЛМА ТОПЛО.

НЯКОЙ ИМА ЛИ ХУМАНАААА [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: anete   
Дата:   25-10-09 00:47

задушаваш лук до златисто, след това за кратко ориза. слагаш лъжичка червен пипер, домат, нарязан ситно / аз слагам понякога морков и една пиперка , също ситно нарязани/ . пак задушаваш. след което прибавяш малко вода и захлупваш тенджерата . оризът трябва да поомекне . внимаваш да не загори. прибавяш каймата , разбъркваш няколко пъти , дърпаш от котлона . прибавяш подправките . с така приготвената смес пълниш пиперките.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tan4o   
Дата:   25-10-09 00:51

аз домата го нареждам на големи шайби на дъното на съда и отгоре редя чушките![smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   25-10-09 00:55

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djogata   
Дата:   25-10-09 01:08

Ако искаш да станат по-лесно, и да няма проблеми със стигането на водата, трябва да сложиш вода в ориза още в тигана.

Ето и цялата рецепта:

- Нарязваш на ситно глава лук и я хвърляш в тигана. Слагаш и каймата.
- Пържиш, докато каймата стане готова (както казаха по-горе, докато побелее). Междувременно можеш да почнеш да слагаш подправките.
- Като е готова каймата, хвърляш вътре ориза. (грамажи и съотношения не ги знам, на око хвърлям 2 малки шепи ориз на половин кило кайма). Като се позатопли добре ориза, сипваш 1 чаша вода. Продължаваш да пържиш, като изври водата (и като я поеме ориза), добавяш още по малко вода - и така, докато оризът не почне да омеква - така че да не е проблем да го сдъвчеш - абе, да е полуготов. Междувременно си добавил подправките.
Като сипваш вода в тигана, оризът ще я поема и ще набъбва. Трябва да прецениш да не сипеш твърде много вода, че после ще се развари ориза. Аз затова сипвам една малка чаша, и после добавям няколко пъти по половин чаша, като след всяко добавяне гледам кога водата ще изчезне - и чак като изчезне водата, тогава преценявам дали е готов ориза, и ако е готов, не е добавям още вода. В крайна сметка трябва да получиш смес, в която почти няма вода, и същевременно оризът е полуготов. По-лесно е, отколкото изглежда от писаниците ми [smilie5]

След това чушките ги дупчиш на 2-3 места всяка с вилицата, за да поемат по лесно вода. Натъпкваш ги, сипваш 1-2 пръста вода в тавата, и печеш [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Успех [beer] [beer] [beer]

П.П. Точно небланширането на ориза преди тъпчене в чушките е най-вероятният виновник за "провала" в първият опит.

Според мен, ако ще печеш чушките, оризът трябва да се бланшира предварително.

Ако не слагаш вода в тигана, докато приготвяш ориза, после чушките пак може да станат, но ще трябва да ги свариш - слагаш ги в тенджера, затискаш ги с чиния и вариш на слаб огън. Баба ми ги правеше така и ставаха [smilie5] ... Но аз ги правя по начина, по който ти описах, и моите си ги харесвам повече, смея да твърдя, че и други са на това мнение [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: E-3   
Дата:   25-10-09 07:12

И в резон на съседните теми за гъби, можеш в горните рецепти да смениш каймата с нарязани сърнели [smilie24] Стават още по-вкусни [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stoyan_5   
Дата:   25-10-09 08:03

... най-хубава е рецептата на едноръкия готвач![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: biso   
Дата:   25-10-09 08:28

най-добре каймата на кюфтенца, а чушките пържени или панирани

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejel   
Дата:   25-10-09 08:34

Моето предложение: най-напред, каймата се запържва, докато стане на „трохи” – разбърква/дроби се постоянно през това време. И да позалепне по дъното – няма проблем, след това ще има вода (аз предпочитам горещ бульон), която ще оправи нещата.

Ориза съвсем леко запържвам след каймата. Слагам и един обелен и нарязан домат – той внася една приятна, леко кисела нотка в цялата работа. Малко червен пипер за цвят; не пестя и чубрица, мащерка, магданоз.

На една чаша ориз слагам две чаши вода, още в тигана със сместа. Всичко това на тих огън с разбъркване от време на време, докато сместа не поеме течността.

Пълня чушките, като не се престаравам да ги тъпча много, подреждам ги в тавата и заливам с още една чаша вода.

В крайна сметка, съотношението ориз/вода трябва да е 1:3. Работи безпогрешно и не трябва да се мъчиш „на око”...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   25-10-09 08:37

1:3 за пълнени чушки ми се струва много и винаги съм слагала 1 към 2
За да избегна момента с недостигането до всичкия ориз ги пека завити с фолио през първите 20 мин. или половин час.

Обаче с камбите рака ще се получи дори да ги завиеш, така че най-добре пробвай по рецептата на ejel

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MiTaKa   
Дата:   25-10-09 08:46

Пълнени камби с кайма
Мара Стефанова, 60 г., Бургас




Продукти:
10 бр. камби (червени и зелени)
400 г кайма
2 с. л. олио
3 скилидки чесън
1 по-голяма глава лук
16 бр. гъбки с големина на орех
10-12 бр. маслини
2 с. л. лютеница “Олинеза”
1 с. л. майонеза “Олинеза”
1 средно голям домат
1 ч. л. чубрица, черен пипер, магданоз, сол – на вкус
Чеснов сос “Олинеза”
Кьопоолу за гарнитура

Приготвяне:
Почистваме камбите от дръжките и семето внимателно (най-добре със специалния за тази цел уред). Нарязваме на ситно чесъна и го запържваме в 2 с. л. олио, прибавяме ситно нарязания лук, запържваме леко и слагаме 3-4 с. л. вода, задушаваме под капак – да омекне.
Прибавяме 6 бр. ситно нарязани гъбки и запържваме за 1-2 минути, слагаме лютеницата, маслините – нарязани на ситно, настъргания на ренде домат, чубрицата, черния пипер, сол. Сваляме от котлона и прибавяме каймата. Накрая – 1 с. л. майонеза “Олинеза”, сол и нарязан магданоз. Разбъркваме хубаво и с тази смес пълним камбите. На останалите 10 гъбки им издълбаваме леко горната част (да стане малка дупчица) и в нея слагаме по малко майонеза. На отвора на всяка напълнена камба слагаме по една гъбка, подреждаме ги в правоъгълна тава, наливаме малко вода и слагаме във фурната.

реклама
Печем до готовност.
Сервираме по 2 или 3 камби, поръсени с чеснов сос “Олинеза”и гарнитура от кьопоолу от печени патладжани, подправено със счукан чесън, майонеза и орехи.
* * *

Рецептата е от конкурса Кулинарни фантазии



Публикацията е редактирана (25-10-09 08:47)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tan4o   
Дата:   25-10-09 12:12

Каймата може да се замени и с настъргани катофи, постните чушки за бъдни вечер ги правим така;-))))


А ако имаш голям гювеч, нареди ги вътре, мушкаш във фурната за 2ч и няма по-вкусни чушки[beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (25-10-09 12:13)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djogata   
Дата:   25-10-09 12:25

И тук виждам разликата в кулинарните похвати на жените и мъжете.

Като имаме гости и сготвя нещо, и някоя жена ме пита за рецептата, като й обясня, накрая пита - ама колко грама слагаш от това, в какво съотношение, колко време го печеш....
Откъде да знам бре жена, всичко слагам на око (колкото си мисля, че трябва), и след това пека докато е готово - к'ви са тези "слагаш 106 грама моркови и 3 супени (ама леееко препълнени) лъжици олио, после печеш 40 минути на 212 градуса и половина, като на 23-тата минута го обръщаш" [smilie18]

Някакси ми се получават манджите и без мерене с точност плюс-минус две оризени зърна [smilie5]

Не искам да се заяждам, просто тази разлика в похватите ми е направила впечатление - жените използват мерки, а мъжете го дават повече по усет (е, ако го имат де, ако го нямат, се получават и трагикомични резултати) [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Onakava   
Дата:   25-10-09 15:11

Другия вариант е просто да омесиш каймата от предната вечер с подправките, ориза и мъничко водичка. Така оризът набъбва бавно и поема от всичко. На другия ден пълниш чушките без да ги натъпкваш, обрашняваш отвора, нареждаш внимателно в тенджера, затискаш с чиния и наливаш вода. Вариш ги на слаб огън, да не се разкашкат от подскачане. Аз например не слагам домат в каймата, ами съвсееем малко счукан кимион. Това е на баба ми рецептата, а тя много рядко запържва по принцип. Соса може да го застроиш после, ако ти харесва.
Аз лично си ги обичам със сос – после им махам люспите, намачквам ги в чинията, две лъжици сос, слагам им кисело мляко и ги ям, като си гризкам скилидка чесън. Ммммм...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djogata   
Дата:   25-10-09 15:14

Стоян_5, чушките от едноръкия готвач си ги яж ти [smilie18] [smilie18] [smilie18]

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: тьма   
Дата:   25-10-09 15:29

брех, djogata, не такива обобщения - ще ме сложиш в отбора на мъжете - при мен винаги всичко е на окоhttps://photo-forum.net/static/forum/2009-10/asmm6504.JPG

а за пиперките/чушките де/ - накрая едно сосче бешамелче няма да им се отрази зле


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   25-10-09 16:46

Гърчат се във фурната вече [beer]
Благодаря за моралната подкрепа!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: feliz   
Дата:   25-10-09 17:07

[beer]

Разбрах, че вече са сготвени, но само искам да ти кажа, че изобщо не чакам ориза да набъбне преди пълненето. После сипвам достатъчно вода и няма проблеми.[smilie3] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Sailor   
Дата:   25-10-09 17:52

Много сложно ги правите [smilie10]

За 20-тина чушки - кило кайма и ч.чаша ориз.
Омесва се каймата, ориза и подправките (освен чубрика може и малко сминдух).
Пълнят се, нареждат се в тенджерата, чиния отгоре, вода и на слаб огън.

Нищо повече [smilie5]
А докато станат [beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lalinda   
Дата:   25-10-09 20:17

Майка ми затваряше отвора, през който пълнеше чушките, с резен домат.
[smilie24]

Не видях някой да го прави (имаше рецепта с гъбка!).

Май и пълнени чушки не съм яла... Ядяхме само пълнежа, а чушките оставяхме в чинията... Майка ми ги правеше с повече кайма отколкото ориз и никога постни.

На сармите със зеле също не ядяхме зелето - и него оставяхме в чинията...
[smilie3]

Лозовите листа на долмите - също.
[smilie3]

Ориз като дете съм яла само от пълнежа на пилето - баба ми пълнеше пиле или кокошка с дреболии, ориз и душичина - също като пълнено агне... [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.