Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Колко роби имате в рода си?
Автор: юнга   
Дата:   22-04-10 15:44

Колко роби помни родът ви от турското робство?
Интересно ми е, защото умни хора използват думичката "робство" за каквото им скимне.
Любопитен съм, на какви спомени за роби ще се натъкнем тук или ще си останем с обяснения, как това не е това, а е онова което на някой му се иска.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: мара   
Дата:   22-04-10 15:48

цялата рода на дядо ми по бащина линия именно така е възприемала себе си, след като е останала в гръцка македония и не са присъединили земите им към българия. вероятно са се опитвали да поправят някак нещата, щото са ги изклали до крак и са запалили къщата(и цялото село)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: юнга   
Дата:   22-04-10 15:50

Може да излезем роднини. Да не си с корен от Костурско?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: ejko   
Дата:   22-04-10 15:50

Е роби..., глупости...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: Frida   
Дата:   22-04-10 15:54

Глупости!

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: ejko   
Дата:   22-04-10 16:01

робство, както и иго, са думи малко или повече емоционални. Въпреки че са такива, те съдържат нещо доста историческо, а именно разбирането на българина за несвободата. И тъй като ние нямаме дума за несвобода сме използвали робство, като антоним, но не защото сме били роби, а защото не сме били свободни и не сме отговаряли за собствената си съдба.
А при "иго", което значеше "ярем", нещата са още по емоционални. Отвеждат директно към един много интересен глагол в българския, а именно "тегля", което има един страдалчески отенък. Отново води към робството, но отново е по скоро несвобода, примесено с нещо като тежък живот...
Интересен е българския език. Не е хубаво да променяме неговото богатство, само защото думата като термин, може да не е най-точната...
Роб освен човек, който служи на някой друг, е и дума, която описва човек без права. От тази гледна точка нещата също могат да бъдат разглеждани...



Публикацията е редактирана (22-04-10 16:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: мара   
Дата:   22-04-10 16:04

емборе

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: BOriSoFF   
Дата:   22-04-10 16:05

Знам, че някъде по бащина линия родата е била заточена в Диарбекир, от където са избягали и са се върнали чат-пат

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: ivodam   
Дата:   22-04-10 16:05

Абе роби не знам, ама доста ратаи е имало, със сигурност и техните горди потомци щъкат ли щъкат, навирили нос, включително из форума... не ти ли е по-любопитно да попиташ на кого прадядо му е пасъл овце, а на кого учил в Европата по турско време, на мен би ми било, не че ще получим гарантирано честни отговори де, ама [smilie3] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: мара   
Дата:   22-04-10 16:08

иво, ама просто ме предизвикваш да приказвам патетично...[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: Frida   
Дата:   22-04-10 16:10

е ка беее ... той иво е измислил пиесата "многострадалната геновева" ... остава само ние от публиката да викаме развълнувано "тичай, в пещерата е момата!"

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: ejko   
Дата:   22-04-10 16:16

Моят род по бащина линия са били сравнително заможни. Стар пловдивски род, занимавали са се с търговия и са били сравнително добре. По едно време в рода се развива едно културно течение от хора, които се занимават с не толкова материални неща, по-скоро били музиканти, художници, женели са се по любов (което явно не е било много изгодно). Имали са добро западно образование, но печеленето на пари не е било в кръвта им. Постепенно рода е загубил позиции..., та така...
Все пак ако бяха останали търговци никой нямаше да ги знае, а сега в Пловдив има улици и училище, кръстени на известен художник от нашия род. Та и във форума често има снимки на хора пред неговия паметник.
А в рода на майка ми са пасли овце...- не по-малко достойно занимание..., като се замисли човек.


Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: matataupa   
Дата:   22-04-10 16:20

От пра- дядо си съм чувал една стара, повтаряна история за моя пра-пра-пра-пра баба, робиня, доведена в България. Малко като легенда е, защото историята е от преди турците[smilie8]

Злите езици говорят за тъмна кожа и кръшна снага. Та оттам и едни мои проверки, но по друга тема[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: tofo   
Дата:   22-04-10 16:22

Не, че е нямало и турци-ратаи при български чорбаджии, де...[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: Frida   
Дата:   22-04-10 16:29

На рода на татко са им викали "маджари", защото един турчин харесал жената на някой мой пра-прадядо и се пробвал да си я вземе. Ма дядо му теглил ножа и забегнал към Унгария.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: zizero   
Дата:   22-04-10 16:31

Иводам, моя дядо е бил овчар цял живот. Пенсионира се като такъв. Научи ме на трудолюбие и честност. Друго не ми трябва. Горд съм, че съм му внук!

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: ejko   
Дата:   22-04-10 16:31

е то ратай не е роб..., поне не си го представям така. А не ми се търси в гугъл какво точно означава. Аз по скоро като някакъв помощник си го представям, макар да има йерархичен момент, но то навремето всичко е имало такъв...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: tantris   
Дата:   22-04-10 16:33

Frida, и в нашата има подобен случай[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: юнга   
Дата:   22-04-10 16:37

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/rkmb8539.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2010-04/lozb9671.JPG

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/57/Smardesh-Church.jpg/800px-Smardesh-Church.j


Църквата на робите.

Горе в ляво се вижда храст-дръвче.
Това е само привидно така, защото това за местните е кория.
Видно е с каква плодородна почва са наградени, защото "житото е било као дренки", но са избягали главно за да не ядат камъни.



Публикацията е редактирана (22-04-10 16:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-04-10 16:39

Феноменално!
Всъщност няма такова нещо. Всичко е плод на заговор между Илюминатите, Саксонската ложа от Долни Богоров, телетъбисите, поколението на овцата Доли и Канон. Историите за "робството" са плах опит да пробият арменски, гръцки, български и сръбски посредствени сценаристи в Боливуд и хонконг, за момента неуспешно. И "чичо ти с мустачките" и той е литературен герой, просто защото Холивуд си падна по идеята, а гейм индустрията много сполучливо я разви. Левски е жив! Крие се на Герена и продава сандвичи в лафката. Жестоката истина е, че светът започва през 2000 година! Има няма 10 години от тогава. Тия бози с историята, робството, атомната бомба и шоколадът Милка са измислени от най-некадърните измежду нас - историците. Последните са едно безмислено племе, което се чуди как да изкара за 13-та заплата и тъпче главите на децата с глупости между междучасията.

Ти какво пушиш бе мен?
Крайно време е Господ да си прибира вересиите през 2012.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: юнга   
Дата:   22-04-10 16:42

Smotanson, а може ли първо "лафката" да си прибере нейните вересии?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: georgi969   
Дата:   22-04-10 16:44

Заповед от времето на султан Осман II ( 1614-1622 ) :

"Гяурите трябва така да са облечени че по всичко да се разбира че са унижени" - и се изброява какви ограничеия се налагат на хората за това че са християни


В османското законодателно право се казва :

"Думата на един правоверен тежи повече от думата на сто неверници"

Да не говорим за еничарите които се взимали само от християнски семйства, и данъците които се плащали само от християни-джизие и харач например.

Да, робство не е имало.
Но да се говори, че всичко е било цветя и рози , е меко казано глупаво.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: юнга   
Дата:   22-04-10 16:44

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/gldl0610.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2010-04/hvfq6198.JPG

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/bg/d/d0/Kosinec.jpg


Видно е, че и другите роби се радват на плодородна земя.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: юнга   
Дата:   22-04-10 16:46

georgi969, сега се мъчим да изследваме робството.
Цветята и розите оставихме за друга тема, ако искаш я пусни ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко роби имате в рода си?
Автор: berber   
Дата:   22-04-10 16:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.