Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Искам да знам дали опълченците на Шипка са пели "Шуми Марица"
Автор: fotocolor   
Дата:   09-03-10 10:37

Бяхме на 3 МАРТ на върха и бамбината купи няколко книжки за децата.Та там пише че при атаката на турците в опитите да превземата Орлово гнездо,нашите опълченци са отбранявали върха с песента "Шуми Марица".
Официално е химн 0т 1918 до 1944 година.
Знам че е писано през турско робство,но мисля че е малко вероятно да е изпълнявана там.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да знам дали опълченците на Шипка са пели "Шуми Марица"
Автор: slivenski   
Дата:   09-03-10 10:50

"На 9 август сутринта започва сражението, за което всички специалисти са единодушни, че донася свободата на България. Срещу над 40-хилядната армия на Сюлейман паша застават 4000 опълченци и 1500 руси от 36-и пехотен Орловски полк. Независимо с кого е щяла да се съедини анадолската армия на Сюлейман паша - с Осман паша в Плевен или с Мехмед Али паша в Добруджа, това означавало крах на руската кампания на Балканите.
Описание на тези драматични мигове дава в спомените си майорът от туркестански произход Чиляев, един от командирите на Българското опълчение. Чули сигнала за отстъпление на руските полкове, опълченците решават, че той се отнася и за тях и се втурват назад. Чиляев, който е получил заповедта да остане с българите като прикритие, се опитва да спре безредно бягащите. Напразно. Нямало сила, която да ги върне назад. И тогава той се решава на отчаяна постъпка - не е забравил как при отбраната на Стара Загора под разкъсаното и окървавено Самарско знаме паднали петима знаменосци, но други ръце веднага го подемали и с „Шуми Марица" го понасяли напред. Изкачил се на една скала и запял българската народна песен „Шуми Марица". Неподчиняващите се на никаква бойна дисциплина българи изведнъж се спрели. Обърнали се срещу турците и забравяйки, че държат пушки с щикове, с голи ръце се нахвърлили върху навлизащия в окопите аскер.
Уплашени от лудостта, която се четяла в очите на пеещите и нанизващите се на щиковете им българи, турците побягнали, обзети от религиозен страх.

Споменаването на руския генерал Черняев не е случайно. Под неговото командване се създава българска доброволска бригада включваща и Никола Живков - учител и поборник в гр. Плоещ. Той съчинява песен - призив за борба срещу поробителите. В нея се рисува картината на кърваво потушеното Априлско въстание: "Шуми Марица окървавена, плаче вдовица, люто ранена...". Генералът, за който се пее в песента е именно руският генерал Михаил Черняев."

Уикипедия [smilie8] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да знам дали опълченците на Шипка са пели "Шуми Марица"
Автор: fotocolor   
Дата:   09-03-10 11:52

благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да знам дали опълченците на Шипка са пели "Шуми Марица"
Автор: b0bb0   
Дата:   09-03-10 20:53

В Уикипедията има добра статия, още повече в Калдата, където може да се чуе и немската песен.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да знам дали опълченците на Шипка са пели "Шуми Марица"
Автор: vassilk   
Дата:   09-03-10 21:07

Сливенски,благодаря за този пост.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да знам дали опълченците на Шипка са пели "Шуми Марица"
Автор: nbg   
Дата:   09-03-10 21:19

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Искам да знам дали опълченците на Шипка са пели "Шуми Марица"
Автор: jekopj   
Дата:   09-03-10 21:22

Ще си позволя да допълня Уикипедия с прочетеното за боят на Шипка,по памет...

Сюлейман паша е строил таборите си под върха,но те са към 27 000 низами,а не 40 000,но пак е огромно превъзходството на неприятеля.

Очевидци пишат,че в най-критичния момент,когато е имало опасност от пълно обкръжение е повикана една от българските дружини /дружина само като име,защото е много оредяла/ да спре пробива.Понеже опълченците се изнасят тичешком,някой са помислили,че отстъпват безразборно и също оставят позициите и тръгват назад.Прислугата на оръдията изважда затворите и също тръгва към тила.Грешката бързо е поправена и отстъпилите се връщат на позициите си.Такова нещо като обезумяло самонанизване на турските щикова не е имало,защото поне един опълченец щеше да го спомене.Вероятно в определен момент е имало паника,но тя е преодоляна благодарение на руските офицери,които уважавам наравно с опълченците.Не напразно ген.Столетов пише,че този ден всички били герои...

Не съм срещал споменаването на "Шуми Марица",едва ли им е било до песни тогава,но Вазов добре го е казал:

"И хвърлят се с песни в свирепата сеч,
като виждат харно,че умират веч."


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.