Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: hose   
Дата:   23-10-08 23:19

днес като си дадох едно диапозитивче на фотото на кодак на магурата ми казаха прекрасната новина че това им е последната химия за Е-6 след което няма да зареждат повече...
с което силно ми развалиха настроението
това беше последното място... вече май не остана друго

та въпроса ми е мога ли сам да си проявявам Е-6 и за какви пари

или просто трябва да кажем сбогом на диапозитива... мамка му...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: джъмбо   
Дата:   23-10-08 23:23

ще ти струва ужасно скъпо....
като за начало трябва да се снабдиш с хубав йобо процесор...
после с химия... тетанал за предпочитане... цената поред разфасовкта...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: itilien   
Дата:   23-10-08 23:25

имам един филм процесор йобо CPE-2 за продан :) Можеш с него да си плацикаш филмите.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: n1x0n   
Дата:   23-10-08 23:30

time to let go...

Както казват децата в такива случаи "...то и без това не ми харесваше!"

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: itilien   
Дата:   23-10-08 23:41

чак пък ужасно скъпо... канонио може да ти каже точно колко струва.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: Пешо   
Дата:   23-10-08 23:42

От филмите единаствено ЧБ филми , защото си го проявявам икопирам сам. За останалото има цифрова фотография. Нямам нерви да се занимавам с надрани във фотото негативи или други простотии. Много се кефя на средния формат, но и там само ЧВ снимам.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: canonio   
Дата:   24-10-08 00:07

1. Трябва ти отопляемо мокро помещение, с вода и канал. Химията цапа.

2. Процесор някакъв, дози и термометър - най-евтиният вариант е около 200 лв...

3. Химия - най-добре готов за разреждане комплект (кит) със всичко нужно в него.
Тетенал за един литър материал струва 30 евро. 5 литра струва 70 евро. Със тези 70 евро проявяваш 60 филма.
Много е нетрайно и доста трудно се съхранява. Но по-добре 60 филма за 70 евро, отколкото 12 филма за 30 евро. Зловеща е разликата между разфасофките. Но не знам в София къде продават. Аз си я внасям от Германия.



Публикацията е редактирана (24-10-08 00:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: dimi2007   
Дата:   24-10-08 00:16

Ако ще се ползва тетенал 3 бани, по-добре да се снима негатив....

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: hose   
Дата:   24-10-08 10:46

до колкото разбирам говорите за ръчен процес? честно казано никак не ми е ясен принципа...

аз мислех че има автоматизирани системи, за които е необходим въпросния процесор, иначе нещо не мога да си представя кое как се случва...
ако някой има линк под ръка нека пусне

но като гледам май няма да имам нито време нито възможност да правя домашна лаборатория...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: william   
Дата:   24-10-08 11:32

Ръчно или автоматично, ако си прецизен, резултатът е еднакъв. Напълно автоматичните процесори не са удобни в къши - много поддръжка искат и трябва да ги товариш с някакъв ежедневен/ежеседмичен минимум от работа, за да има смисъл. Най-големия проблем е химията и че всичко е голяма играчка.

Тоя Кодак на Магурата единственото място ли остана в София, където проявават Е-6?
Имаше и други - на Мадрид примерно, на Славейков...


Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: icikonti   
Дата:   24-10-08 11:51

John Tinsley - JOBO Labortechnik
Статията е за всички Йобопроцесори и е на руски.Към 4-6 стр. има информация за всички видове процеси, доже и за искания от тебе Е-6.Ако не четеш руски............[beer]

http://club.foto.ru/articles/images/th/110.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: canonio   
Дата:   24-10-08 11:58

Има и напълно автоматични домашни процесори, но са скъпи и трудно се намират:

http://ephotolab.ru/oborudovanie/durst_filmetta/

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: canonio   
Дата:   24-10-08 11:59

Ето как става номера с тях:)


http://www.youtube.com/watch?v=tXgh60p14Z8

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: boncho_marinov   
Дата:   24-10-08 13:13

Първо помисли колко филма месечно би проявявал, на itilien
<<имам един филм процесор йобо CPE-2 за продан>>
предложението е най разумно, не ти трябва по-голям процесор.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: hose   
Дата:   24-10-08 17:44

canonio - за нещо такова говорех...

но явно и това ще е трудно и скъпо

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: canonio   
Дата:   24-10-08 17:46

Скъпо е, да:

http://www.cambridgeworld.com/detail.php?item_id=10230

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: Prakticar   
Дата:   24-10-08 22:03

Не ми харесва тази работа - хората, дето наскоро купуваха йобо процесори сега ги продават, в София я има, я няма две места дето проявяват слайд.
Ама снимането на филм не е нито лукс нито екзотика, бе мама му стара! Ние да не сме в амазонската джунгла ?!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: itilien   
Дата:   24-10-08 23:55

напротив - и лукс и екзотика е, ако искаш да снимаш качествено на филм. Ако искаш да снимаш любителски е само нерентабилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: canonio   
Дата:   25-10-08 01:32

Не само нерентабилно, ами и трудоемко. Пък сканирането и почистването на кадъра са втора вълна от тормоз....
Но пък чернобялото си е кеф.
Изключение правят цветята на Дими, щото са гамутлии и извънземно качествени, но един Дими пролет не прави...[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: hose   
Дата:   25-10-08 12:27

единствения проблем в момента е че не останаха лабове които да ги проявяват...

иначе не е по-скъпо - я направете сметка колко струва един апарат ФФ ?!?!?! между 5 и 7000 лв....
ще ме прощавате - аз не мога да дам толкова пари за да си снимам любителски за себе си...
и само след 6 месеца да излезе следващия...
цената на диапозитива + проявяване = 25лв.
качественото сканиране е 2лв на кадър - получаваш 29Мб файл
разбира се имаш ходене по фото ателиета - но пестиш часове обработка понякога... зависи

да не говорим че цените въобще ми се струва че отидоха твърде далече - навремето и професионалните лентови бяха скъпи, но сега цената е космична според мен...
не че се оплаквам или нещо друго - просто се замислям за тенденцията

също така никой не агитирам - всеки да си снима на какво иска :):):):) и както иска :)

яд ме е само че избора ни намалява...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: Prakticar   
Дата:   25-10-08 13:13

А, ето това е:
"яд ме е само че избора ни намалява... "

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: itilien   
Дата:   25-10-08 15:46

hose, сметките не са ти съвсем точни. Едно 5д не струва между 5 и 7000 лева, а струва 2300 лева. Това че след 6 месеца ще излезе следващия не означава че ти трябва да си го купиш, защото стария ще продължи да снима по същия начин и няма да му се изчерпи ресурса след 6 месеца. Дори и след 6 години ще снима по същия начин.
Освен това кой е казал, че апарата трябва да е фул фрейм ? Чудо голямо ако не е, резултатите пак са достатъчно добри.
Сканирането по 2 лева на кадър е твърде далеч от качествено сканиране. Още не съм видял читав скан пуснат в тоя форум, който да не е правен с личен скенер. Ако искаш качествен скан си купуваш най-малкото някоя минолта дуал скан 4, а по-добрия вариант е някой никон кулскан. Тоест даваш поне още 400 до 1000 лева. Това, че пестиш часове обработка не смятам че е вярно. От фотото ти сервират един готов омазан кадър, който е твърде далеч от представите ми за кадър, на който не му трябва обработка. Ако сканираш сам ще установиш, че обработката е много повече, отколкото на един цифров файл и много по-трудна. Докато един роу файл ми трябват около 3-4-5 минути да му наглася кривата и цветовите корекции в конвертора, то на един филмов файл ми трябват поне 3-4-5 пъти повече.
Освен това, който и филм лайка формат да вземеш, при описаните от теб условия, качеството ще бъде по-ниско от това на повечето цифраци. Въобще, снимането на лайка на филм е скъпо и почти безсмислено занимание. Може би има смисъл при черно бяло само.
Средния формат е друга работа обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: Kanonir   
Дата:   25-10-08 16:32

Итилиен[smilie24] - направо изчерпа темата що се отнася до 35мм рентабилност в различните случаи...
...някъде преди бях дал цените и разходите ако снимаш по сто цветни диапозитивни филма на година и не си ги проявяваш сам - ами по евтино ти излиза да си вземеш дори 35мм ФФ за 7000$ - ако го ползваш/смениш през модел - т.е. 4-5 години и да не говорим колко по-напред ще си със снимането от тия 3600 кадъра на година и колко повече възможности за експерименти ще имаш..... И в тия сметки въобще не влизат цената на скенера и цената на загубеното време в сканиране, огромните файлове ако искаш качество в сравнение и с най-големия РОУ от 35мм ФФ - съответно разходи за хардове и компютър дето да се справи с постобработката им във фотошоп, щото докато с РОУ файловете може да минеш и само с конвертора, то със скановете в повечето случаи не е така.....
Верно е, че черно-бялото и средния формат е друга работа и горното не се отнася за него...

П.С. никого не убеждавам в нищо, всеки си знае хала и предпочитанията, на някой може и да му се стори крайно горното, може и наистина да съм краен, щот вече ми се драйфа от сканиране и най-вече загубеното време за него!



Публикацията е редактирана (25-10-08 16:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: next_time   
Дата:   25-10-08 16:47

Въобще, снимането на лайка на филм е скъпо и почти безсмислено занимание.



Да правиш секс също е безмислено удоволствие ако целта ти не са деца, ама не мисля че си планирал да правиш секс само 2-3 пъти в живота си.

Скъпо е и да се пие в пъбове и дискотеки, а не у дома, но доста хора не са го разбрали.Скъпо е и да пиеш минерална вода след като от чешмата също е доста добра - поне в София, ама ....

Отговори на това съобщение
 Re: Какво ми трябва за да проявявам Е-6 сам? апаратура и цени?
Автор: Kanonir   
Дата:   25-10-08 16:53

Некст - думата ми беше за грубата реалност с рентабилността - кефа не подлежи и съответно не съм го подлагал на подобни сметки!
[beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »