Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: Vasil_TP   
Дата:   26-10-08 01:40

Нещо не мога да заспя, та реших да попиша малко и да питам за мнение и насока...

Какво Ви е мнението за изброените модели, предимствата и недостатъците им един спрямо друг? Доволни ли сте от тях или не?

За Pentax-а:
Достатъчно ефективни ли са системите му против вибрации и за почистване на матрицата? Пише, че има защита против вода и прах. Това значи ли, че мога да го използвам без да се притеснявам за него в мъгла, дъжд, снеговалеж, прекалено прах във въздуха като на състезание по мото крос, на плажа при вятър и в подобни тежки условия? Гаранцията покрива ли това по някакъв начин? Другите 2 модела имат ли нещо подобно или не?
Няма LiveView, а preview, ще ми го изясните ли този термин. До колкото разбрах прави снимка, но не я записва а просто служи за ориентация. Това така ли е и ако да какъв е смисъла?

За цената от 1299 лева се получава
Pentax K200D Double Zoom Kit (18-55mm + 50-200mm) с грип BG3
Подарък - статив Vanguard

Olympus-а е с най- малка матрица, но има LiveView.
Цената е същата - 1299 лева
Olympus E-510 Double zoom kit ( 14-42 mm + 40-150 mm ) + подарък 4 GB CF карта

Не на последно място Nikon D60.
Цената е 1349 лева за
Nikon D60 Double Zoom kit с 18-55mm VR и 55-200mm VR обективи + подарък ML-L3 (дистанционно). Няма LiveView, Mirror-lockup, bracketing.
Качеството на изображенията според dp-review е по- добро с 0,5 точки.
Ако се гледа цената на телата на трите модела, това на Никона е с 200-250 лева по-евтино от останалите.

Та това е темата която ме тормози от извество време.

Моля помагайте и надявам се да не стават караници!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: emilliano   
Дата:   26-10-08 01:50

80% от хората ще препоръчат Никона, 15% - Пентакс, а аз съм от останалите 5. И според мен си купи Е-410 с двата бектива (едва ли щеима особена разлика, освен в захвата) и си запази останалите 500лв. Ако искаш ги похарчи за нещо друго, или си събери още 500лв и си купи 50/2. Лично мнение на човек, който е в ДСЛР света от много скоро (за добро или лошо).

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: ibk   
Дата:   26-10-08 03:20

Ще ти отговоря за Пентакс, за другите не знам.
Системата против вибрации е добра и работи отлично. Прахопочистващата система също работи добре, макар че на Олимпус се води като най-ефективна.

Пише, че има защита против вода и прах. Това значи ли, че мога да го използвам без да се притеснявам за него в мъгла, дъжд, снеговалеж, прекалено прах във въздуха като на състезание по мото крос, на плажа при вятър и в подобни тежки условия? - Да, така е. Изпробвано е!

Другите 2 модела имат ли нещо подобно или не? - Не, нямат такава защита.

Няма LiveView, а preview, ще ми го изясните ли този термин. До колкото разбрах прави снимка, но не я записва а просто служи за ориентация. Това така ли е и ако да какъв е смисъла? - Смисълът е в това, че в някои случаи е трудно да видиш ДОФ-а във визьора и е по-удобно да го видиш отзад на по-големия дисплей. Отделно има възможност, ако пробата, която си направил ти хареса - направо да я запишеш.

Всеки един от трите си има предимства и недостатъци. Най-доброто, което можеш да направиш е да отидеш в магазина и да ги хванеш всичките в ръка и тогава да прецениш.

Успех с избора!

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: pacy4   
Дата:   26-10-08 03:35

пентакс

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: doca   
Дата:   26-10-08 07:01

Грипа прави апарата удобен за работа както при хоризонтално кадриране така и при вертикално, като ползваш 2 комплекта батерии по избор/управлява се софтуерно/ без да вадиш батериите от тялото. Допълнителното тегло на грипа с батериите дава по-добра стабилизация

С един преходник за около 25 лв. ползваш каквито намериш евтини обективи на М42/1.

Все пак бих ти препоръчал да не вземаш 50-200, а с добавянето на малко средства да се дооборудваш с някой по- светлосилен обектив примерно Pentax SMC FA 50mm f/1.4 AL, а по- нататък вместо 18-55 да е Pentax SMC DA 16-45mm f/4.0 ED AL.

.... а ака имаш познати в щатско и SDM обективи

Успех при избора![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: spa   
Дата:   26-10-08 08:42

Vasil_TP написа:

> За Pentax-а:
> Достатъчно ефективни ли са системите му против вибрации и за
> почистване на матрицата? Пише, че има защита против вода и
> прах. Това значи ли, че мога да го използвам без да се
> притеснявам за него в мъгла, дъжд, снеговалеж, прекалено прах
> във въздуха като на състезание по мото крос, на плажа при вятър
> и в подобни тежки условия? Гаранцията покрива ли това по
> някакъв начин? Другите 2 модела имат ли нещо подобно или не?
> Моля помагайте и надявам се да не стават караници!!!

Да значи, че може да снимаш в дъжд или мъгла, както със всеки друг апарата въпроса е колко го пазиш. Друг проблем, е че системата се състои от две части - тяло и обектив. Следователно трябва и обектива да ти е прахо и влагозащитен (ако имаш и грип и той). На Пентакс това са DA* обективите. А там цена под 1000лв няма при това от US. Ти искаш да снимаш мотокорс (спорт) лично аз мисля Канон или Никон са по подходящи за тази цел при това говорим за по висок клас тела.
Като цяло замисли се след време като ти се присика по хубав обектив коя система ще е по-рентабилна, че за някои системи нещата са доста по-скъпички и не се намират втора ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: Vasil_TP   
Дата:   26-10-08 11:50

emilliano, 410 няма стабилизация. Това е задължително условие за мен. Обичам да прява снимки през ноща, хора като зад тях е светлината на града. Използвам и голямо приближение, за кето също ми е необходимо.

ibk, благодаря за изчерпателния отговор! От полза ми е и форума който намерих в профила ти!

pacy4, можеш ли да бъдеш по- изчерпателен?

doca, бих желал голямо фокусно. И на трите модела еквивалента е 300мм. А колкото до другите обективи, цената би се променила много. Тези мисля че ще са ми достатъчни за старт, после ще му мисля.

spa, дори и в dp-review пише че Никона няма защити, което според мен значи, че не може да се използва при такива тежки условия. И двата обектива в комплекта са DA.
Ще се използва за любителски снимки, ще се използва за всичко, мисля че не трябва да ги деля на такива за спорт или за нещо друго.

Забравих да попитам, на тези обективи които вървят с трите апарата, предната леща върти ли се при автоматично фокусиране? В смисъл ако сложа PL филтър, той ще променя ефекта си без да го завъртам ръчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: exile   
Дата:   26-10-08 12:00

ако мислиш, че стабилизацията ще ти помогне да правиш "снимки през нощта" жестоко се лъжеш. купи си един статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: stoyan_5   
Дата:   26-10-08 12:05

Vasil_TP - той и Никона няма стабилизация - значи ти остава единствено Пентакса и въпроса ти е решен ...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: Vasil_TP   
Дата:   26-10-08 12:10

exile, то ако стабилизацията не помага при голямо фокусно през деня и при късо фокусно през ноща, за какво служи токава[smilie3] Под нощни снимке нямам в предвид 10 секунди!

stoyan_5, и трите модела имат стабилизация, само дето на Никона е в обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: apollo   
Дата:   26-10-08 13:13

В твоя случай Пентаксът ще ти даде най-много.

А можеш да изчакаш и новия К2000. Фактически липсата на прахо-влагозащита го отличава от К200Д но ако си мислиш че тя ще спаси апарата при едно падане във вир да кажем хич няма да стане.



Публикацията е редактирана (26-10-08 13:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: Vasil_TP   
Дата:   26-10-08 14:20

spa, имал си в предвид DA*, аз друго разбрах. Че защо подяволите в павилиона всички обективи са DA защо не сте сложили звездичката на тези с жълт кант[smilie23] . Пълна измама стана. То в такъв случай леко се губи смисъла на тази защита!?!?

Писна ми от търговски трикове.

И какво, ще изляза в планината, при мъгла в която ставаш целия мокър, апарата ще се скапе, ще го дам за рекламация и ще ме отсвирят щото обектива не бил такъв...

ibk, това тъка ли е?

apollo, какъв ти е апарата?

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: doca   
Дата:   26-10-08 14:31

За нощни снимки стабилизацията даже се изключва за да не внася допълнителен шум.
Но не си спомням да съм прави нощен кадър под 5 секунди. Затова ползвам статив и понеже не съм си купил дистанционно, ползвам самоснимачката на 2 секунди за да компенсира сътресението от вдигане на огледалото.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: jorro_z   
Дата:   26-10-08 17:22

Васко, чакай да кажа и аз две думи за Пентакса:

Виж сега, защитата не е точно срещу вода. Тя е срещу водни пръски, и ситен дъждец. Т.е. ако потопиш под вода дори само тялото (кето е водо-прахо-защитено), то няма да издържи твърде дълго. От друга страна, мъглата (за много продължително време) прониква навсякъде, защото абсолютна херметизация няма (т.е. с движещи се части, няма как да стане). Това което наистина не се пише (поне аз не видях) е: която и да е защита - колко време те защитава. 1 сек? 1 мин? 1 час? мдаааа.....

Относно обективите: да, вярно е ДА и ДА* не е едно и също. Както впрочем и ФА и ФА* (провери тия означения в нета). Обаче, и цените са различни, което не е пентакска измислица, има го при всички марки, само че по друг начин са означени (сравни и цените на различните означения при другите марки....). Това са т.н. класове при обективите (може би термина ми не е точен, но е разбираем). Висок клас - защити, високо качество, това-онова... но и висока цена.

Що се отнася до снимане в мъгла, или прах - няма страшно, ако се действа бързо - в рамките на 1-2 мин. Най-много да ти се запоти челната леща. Вътре влага едва ли ще влезе.

Като цяло, от трите изброени от теб варианта - пентакската система е най-доброто решение като цена/качество. И ако няма да се развиваш твърде скоро, или дори въобще - мисля, че е най-доброто решение за таб. Това не значи, че няма да можеш да се развиваш - напротив! Ще може, но по малко по-различен начин, и за доста по-малко пари като цяло. Малко по-различен начин - имам предвид, обективите. Ще разбереш.

Ако имаш познат, който притежава модел на пентакс - поразгледай му техниката, нека ти обясни едно-друго. Ако нямаш - предлагам ти да се свържеш с някой колега от пентакския форум - много са готини пичове и никой няма да ти откаже съдействие.

Успех, каквото и да избереш!


Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: exile   
Дата:   26-10-08 17:32

всъщност като система, при която няма да се купуват обективи освен китовите мисля, че оли е най-добре.
телеобектива от двойния кит е пълен къртач на мивки, казват.
иначе пентакса е жестока бюджетна система, ама... деазнам, тряа човек да е мераклия да му закача м42-ки и изобщо дърти обективи, то това му е най-големия плюс, че си бачка с тях стабилизация и потвърждаване на фокуса, ако не смята човек да се възползва от това е все тая какво ще си вземе.
и трите са еднакво солидни като изработка и ергономия.
между оли и пентакс в ниския клас което и да вземеш няма как да сгрешиш...
само недей се набутва с някой канон, а ако е никон просто си купи втора ръка д70с, или д80 евтинджос, щото д60 реално убива предистмвата на никонската система като бюджетна такава пред другите, при положение, че не можеш да ползваш обективи като 50 1.8 с автофокус. а не можеш да му закачаш пълноценно стари МФ обективи.
а всъщност точно този тип обективи са истинските бюджетни решения, които ти избиват парите после.

лично аз ако имах 1300 кинта бих взел пентакския вариянт.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: exile   
Дата:   26-10-08 17:35

а пентакса и без влато и прахо защитата пак е страхотно тяло, още к100д беше [smilie24] [smilie24] [smilie24] като изработка, ергономия и т.н. говоря.
не като онея недоразумения 400д и 350д...



Публикацията е редактирана (26-10-08 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: jorro_z   
Дата:   26-10-08 17:46

Exile, прав си по принцип.
Пентакс е една много гъвкава система. Можеш практически всичко: Има много добри китови обективи; има АДСКИ добри ДА* и ФА*; има СДМ на новите обективи; можеш да му закачаш не само м42, но и други системи, със съответния преходник (например пентакон сикс, или Т-адаптал), и да допълня към твоя пост, че освен стабилизацията и потвърждението на фокуса, работи И МЕРЕНЕТО! - което е доста важно всъщност.

И много други още, ама ме мързи да пиша....[cool]. А парите й (на системата като цяло) са доста по-малко....

Това, което много противници на системата изтъкват като огромния й минус е, че - виждаш ли, пентакс в момента не произвеждат 100 вида обективи, както Никон, или Канон. Това е вярно. Но, кой ще си купи абсолютно всички обективи, произвеждани в момента от дадена система - ами никой, мисля аз. Става дума за избора. А избор има. Има и Сигма. Има и Тамрон.

Та така.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: exile   
Дата:   26-10-08 18:48

тва за обективите са пълни глупости, да.
пентакс, сони, и олимпус нямали гамата на никон и канон...
само дето като изключим тилт шифтовете, където също си има пиниз, реално нещата са абсолютно еднаквип при всяка марка, включително и в парите.
даже точно пентакс и оли имат обективи, които нямат аналози при останалите, но както и да е.
[smile]

за 90% от ситуациите ти трябва широко, дълго, светло.
тва са точно две вариота - едно от широко към 70-на мм, едно теле, и един твърд светъл, дали ще е е 50мм, или към 80 няма значение, може пък някой да иска 35.
всичко това го има при всички марки, на идентична цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: exile   
Дата:   26-10-08 18:51

а при оли и пентакс даже точно тея комбинации ти излизат най-евтини спрямо качеството си.
айде, оли със светлите обективи са малко скарани, ама има сигма 25 1.8 и сигма 30 1.4.
пенкейковете и на двете фирми няма да ги споменавам...
щото някой взел, че осъзнал, че не е най-големия пич, като мъкне фото раницата навсякъде със себе си, само щото снима с канон [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: apollo   
Дата:   26-10-08 18:54

Хайде Ексиле де не се ли насочи към двойния кит на Оли-то[smilie3]

Може пък да изчакаш двойния кит на Пентакс К-м, който за около 200лв. отгоре ще ти даде по-добра матричка, визьор и стабилизация [smilie5]

Пак се колебаеш и се чудиш какво да вземеш [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: exile   
Дата:   26-10-08 19:00

ми и аз се чудя дали да го изчакам.
ма няма причина да го правя, от това, което виждам за оли, не мисля, че пентакса ще го превъзхожда особено много за парите си.
пета година снимам без стабилизация, умрял съм за нея [smilie5]
като съм снимал с к100д вярно, върши работа, ама не е нещо чааааак кой знае какво, че да струва 200 лева, по-лоши китови обективи и два месеца чакане.
а, да, и ще ми се наложи да си продам минолта мд филмовата система, от която съм страшно доволен, а продабжата и е страшно трудна, понеже тука е неизвестна...
щото мд обективите ми само на олимпус бачкат пълноценно.



Публикацията е редактирана (26-10-08 19:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: exile   
Дата:   26-10-08 19:02

та реално пентакса ще ми излезе повече от двеста лева отгоре... то по-добре да си взема д80 или к10д за тея пари...



Публикацията е редактирана (26-10-08 19:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: Vasil_TP   
Дата:   27-10-08 10:49

jorro_z, exile, Благодаря Ви![smile]

Много добре сте разбрали от какво имам нужда - след примерно половин една годинка да си взема и нещо светличко.

Явно ще да е Pentax-a, само да излезе и Panasonic G1 да видя с него как ще стоят нещата и ще се купува едно от двете.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: apollo   
Дата:   27-10-08 12:20

С Панасоника нещата ще стоят скъпо и неизгодно като начало.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K200D, Olympus E510, Nikon D60 ???
Автор: dil_stil   
Дата:   27-10-08 22:52

имам добри впечатления от олито..немога да сравнявам с останалите... системата за почистване работи чудесно, стабилизацията също, обективите са смятам доста добри, сега са и по-компактни, което не мисля, че се отразява на качеството на изображението...лайв вюто не го ползвам но това е моя грешка предполагам:)...виж в магазина кое най ти пасва в ръката:)[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »