Автор: sashot
Дата: 19-09-08 12:59
Нека не бъдем голословни.
Недостатъци на касетата в сравнение с оптичния диск:
Последователен достъп до данните.
Последица - ниска оперативност.
Сложен механизъм както на касетата, така и на записващо-възпроизвеждащата част.
Последици - висока цена, ниска надеждност, скъп ремонт...
Механичн контакт м/у главата и носителя.
Последици - износване на двата компонента, замърсяване на главата, затруднена работа при резки температурни промени.
Магнитен принцип.
Последици - размагнитване при близост до силен източник на магнитно поле, саморазмагнитване (във времето), копирефект м/у слоевете на навитата лента и трековете по лентата(във времето). Частично тези недостатъци се компенсират с използване на цифрово кодиране на данните, но само частично.
Слаба механична основа - полиестерът, от който е направена основата на лентата и магнитната емулсия са механично, термично и времево значително по-неустойчиви от полиакрилата и металният слой в диска.
Последици - механична, термична и времева уязвимост на носителя и записаната информация.
Ниска скорост на прехвърляне на данни. Копирането на един диск за обработка в/у компютъра е в пъти по-бързо от прехвърлянето на касета.
Последици - очевидни са. Да не се забравя, че за да се прехвърли заснетото от касетка е необходимо участието на камерата, а за диска - не.
Голям обем и тегло. При приравнено време на запис касетата заема повече място от диска.
Последици - ясни.
Предимства на касетата. Сещам се само за по-голямата продължителност на записа. Съмнително предимство, предвид малкото време за смяна на диск в камерата.
Списъкът е отворен за допълнения.
Колкото до радиалната нестабилност. Има една серизона наука - съпротивление на материалите. С нейна помощ може да се установи по-точно поведението на един 5,25 и 3,5 инчов диск, въртящ се в дисковода на работеща камера и да се разбере що е то радиална нестабилност и каква почва има тя у нас.
Иначе за празни (неаргументирани) приказки и замерване с клишета - можещи много.
Би трябвало да може да запише 30-40 минути именно би трябвало, а не ще, по простата причина, че алгоритъмът на компресиране на видеоинформацията, използван в ДВД дисковете работи с променлив като плътност поток данни. И ако с една 60 минутна касетка могат да се запишат 60 минути видео, то с един диск това може да са 30, може и 40. Зависи какво се снима (най-вече колко са резки смените в изображението)и с каква дълбочина на компресията се записва.
Публикацията е редактирана (19-09-08 13:10)
|
|