Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: d_ave   
Дата:   19-09-08 00:14

Като ползвател на dslr само от седмица направо ме сърбят ръцете да снимам с ръчен фокус. Това ме навежда на мисълта, колко често прибягвате до аутофокус-а и до каква степен ви върши работа? Мен някак доста ме блазни мисълта всичко да контролирам аз, но понякога просто няма начин...

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   19-09-08 00:15

Аз изобщо не го ползвам )))) [smilie18]


Чудя се какъв изобщо е смисъла от него ....



Публикацията е редактирана (19-09-08 00:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: apollo   
Дата:   19-09-08 00:16

Ти пък... не се и замислям за ръчно фокусиране. Докато въртя ринга и мисля за всяка снимка да съм изминал 50 метра пеша... загуба на време а идва зима и дните намаляват [smilie24]



Публикацията е редактирана (19-09-08 00:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: navy   
Дата:   19-09-08 00:16

Има си обективи, които в режим на АФ можеш да снимаш и с менуално донастройване на фокуса...

Но не, не ми се снима на МФ, и да, това за мен няма нищо общо с кеф-а или идеята за фотография [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: Breach   
Дата:   19-09-08 00:21

Интересно ми е как се снима/се е снимал спорт без АФ :-) Единственото, което някога съм снимал единствено на МФ е макро...

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: navy   
Дата:   19-09-08 00:22

Ами и както са се предвижвали и едно време бе - С КАРУЧКИ !!!

Що не си купиш каручка... за кеф?

Аз ще карам след теб, ще ти святкам с ксеноните, ще слушам хайфито и ще релаксирам на климатика осланяйки се на круиз контрола...

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: apollo   
Дата:   19-09-08 00:25

Откакто си взех ГПС се чудя как хората са ходили по пущинаците без такова [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: navy   
Дата:   19-09-08 00:27

ха ха ха, ГПС-а майна е страхотия, на мен ми казва къде има камери във Варна за скорост, редовно ме подсеща ако настъпя повечко с нежния глас на Невена: Вие се движите с превишена скорост... и други глезотийки.

А и адресите си ги намира... суперско си е.
За пущинаците е задълже [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: Breach   
Дата:   19-09-08 00:30

navy, нищо не разбрах от тая аналогия ама айде :)

Т'ва с ГПС-а е малко екстремно, въпреки че днеска взех, че се качих в един трамвай и докато си четях dpreview по телефона установих, че не знам къде съм ;-) Добре, че беше ГПС-а иначе горко ми ;-) Абе, жалка картинка ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: navy   
Дата:   19-09-08 00:32

Това, че не може да използваш техническите екстри не прави последните безполезни, а просто тиб... ненаучен [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: darksorrow   
Дата:   19-09-08 00:33

много рядко, АФ доказано се справя по-добре от мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: Breach   
Дата:   19-09-08 00:37

Абе то най-ненаучени са именно хората, дето са свикнали да разчитат само на техническите екстри, ама както и да е...



Публикацията е редактирана (19-09-08 00:37)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   19-09-08 00:55

Рядко ползвам ръчен фокус в последно време. Никога, за да 'поправя' фокуса на автоматичния... по-скоро когато си играя с нещо.

оф, вчера и аз навигирах в дъжда с гпс, ама в моя квартал са им малко странни вижданията за улиците [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: next_time   
Дата:   19-09-08 01:44

Както казва американскъя генерал:

супер-дупер технологичния ни воиник може талибаните да му пръснат гъзеца ако вземе да изгори някои чип за 25 сента произведен в Китаи.

ГПС-то е прекрасна екстра , но .... не се предоверяваи на техниката ....... за да не ти пръснат ...... белите мечки.

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-09-08 01:51

Аз и нави снимаме само на ръчен.
ако има нещо питай [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: PolarBear   
Дата:   19-09-08 08:20

Хм...не споменавай без нужда белите мечки.

А те снимат на ръчен фокус само когато се налага (рядко). Най-често при макро.

Или когато апаратът не разполага с автофокус...
[smilie18]



Публикацията е редактирана (19-09-08 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: navy   
Дата:   19-09-08 08:28

макро - аф - никон [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: burningice   
Дата:   19-09-08 08:43

Интересно защо махнаха призмата за спомагане на ръчното фокусиране при ДСЛРките (например при старите фотоапарати Практика)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: photostoykov   
Дата:   19-09-08 09:00

Отново надушвам нтелектуално боричкане!
На мен най ми е нужен аутофокуса! Щото недоскивам! (Това, само за майтап)
Не виждам никакви реални доводи против аутофокуса. (Техника, баджанак!)
Прогресът не може да се спре, а и не е необходимо. На когото не му е нужен аутофокус - да го изключи![ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: icikonti   
Дата:   19-09-08 09:03

Не знаех, че чуждицата в българския език "автофокус" е заменена от друга чуждица "аутофокус".....Това някаква нова мода ли е?[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: photostoykov   
Дата:   19-09-08 09:06

Това ми напомня някогашното: автоколона или аутоколона? И при двата случая става въпрос за а(у)втомобили![smilie5]



Публикацията е редактирана (19-09-08 09:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: mitku   
Дата:   19-09-08 09:30

Всъщност, въпросът трябва да се постави обратно - дали някой ИЗОБЩО ползва ръчен фокус (ама - БУКВАЛНО ръчрн и да гледа ИЗОБРАЖЕНИЕТО във визьора и да "врътка" фокусният ринг) на дизелар?
А сега и защо го казвам: понеже доста пъти е ставало дума колко "ненужно" и с много бавен фокус е LiveView-то на сегашните дизелари, да засегна една друга гледна точка.
LiveView-то е много полезно за... РЪЧЕН фокус , защото при LiveView може като на сапунерка да си увеличиш част от изображението и много по-точно да фокусираш ръчно, отколкото на "ню-ню" картинката на визьора. Добре че при ръчен фокус Никона ми си има помощ и чрез phase-detect вградената система за автофокус, показва с "ламбата" във визьора, дали съм "уцелил" ръчният фокус, че иначе ако разчитам само на визията във визьора е умряла работа да се уцели ръчният фокус. На FZ18 сапунерката се целеше доста по-лесно (пък нищо, че беше с бутончета, а не с ринг на обектива). Реално сега като нямам ЛайвВю (с D80) - като фокусирам ръчно единственото, което правя е... да се опитвам да уцеля туй което би направил апарата автоматично.
Е, ако можеше да се прави 10x увеличение във визьора - щеше да става, ама той си е оптичен уред, а не електронен и не може. Коk да вярвам на очите си и да фокусирам буквално ръчно - да се опитвам да фокусирам над 10mpix изображение, което в 1:1 е с размер на постер... чрез "ню-ню" изображението с размер на пощенска марка, във визьора... да бе. Добре, че AF-системата помага при ръчен фокус, че иначе ако не гледам "ламбата" а само изображението във визьора, щях на ръчен фокус да изкарвам повечето снимки - брак.
Т.е. - реално аз НЕ фокусирам в буквалният смисъл ръчно и ВИНАГИ ползвам автофокуса... дори когато фокусирам "ръчно" (което просто се налага понякога заради обектите, които се снимат) [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: d_ave   
Дата:   19-09-08 09:42

:) "аутофокус" е заради константно оставената на он фонетика, иначе казано трябваше да е на латиница:)

а относно автофокуса бях останал с впечатлението, че доста народ не го долюбват особено, незнайно от къде и кой ми го е втълпил. аз също не съм против него, просто като обикновен ползвател на сапунерка до сега адски много пъти автофокуса е издънвал нещата, за това и бях леко предубеден, но като гледам AF-а на 350 се справя доста по-добре от останалите апарати, които съм ползвал. точно за това съм казал и че предпочитам да фокусирам аз, поради гадното усещане когато гледаш на дисплея на апарата едно, а когато го погледнеш на монитора се окаже, че тъпия апарат е решил фокуса да е леееко не баш там където си искал...

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: mitku   
Дата:   19-09-08 09:43

Мда... при сапунерките, АФ-а често "издънва" нещата, но при дизелар е по-различно. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Ползвате ли аутофокус-а?
Автор: E.Stanev   
Дата:   19-09-08 09:59

Авто...какво? Аааааз снимам с пинхол и такива проблеми нямам[smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »