Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15     всички  напред  последна
 Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: Orcrist   
Дата:   17-09-07 23:44

това е категорията, в която най-често пускам снимки и която като цяло най-много ми допада .заедно с портретите, макро снимки или снимки на животни, но за тях нямам нито уменията, нито качествена техника, докато за пейзажите сякаш не е необходимо толкова много. и все пак предполагам, че си има тънкости, по-общи (не казвам абсолютни) правила, които биха могли да се спазват ( а биха и не могли [ezik] ). само чрез практика през последните 9 месеца и чрез наблюдение на тенденциите из форума смятам, че понаучих донякъде нещо, но не мога да го дефинирам точно. по принцип разчитам единствено на собственото си чувство за естетика, за да направя добра снимка. и все пак, то е интуитивно.
а какво трябва да знам? време от деня, в което е най-удачно да се снима на открито? необходими ли са ръчни настройки (снимам със сапунерка на стойност около300лв с картите и батериите барабар)? не обичам прекалената обработка, но забелязвам, че силно сатурирани (пресатурирани) снимки тук понякога се ценят. да шарпим или да не шарпим? понякога обичам по-меки снимки и ги оставям както са заснети, но сякаш това обикновено не се харесва.
има ли принцип на какво трябва да наблягам ( т.е. някакъв основен обект)? къде да разполагам хоризонта, т.е. колко въздух да оставям отгоре? мъгла или не? можете ли да дадете примери за хубави снимки, които не са от птичи поглед и все пак нямат небе, а горният край се "затваря" в земята?

не пускам темата с намерението да получа отговор на всички въпроси, свързани със снимането на пейзажи. просто би ми харесало да видя мнения, да се обсъжда кой каквото има да казва за пейзажите изобщо. и глупости нямам против да чета, обикновено ми е забавно да чета по тези форуми.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: asahi   
Дата:   17-09-07 23:55

Светлината прави пейзажа хубав.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: canonio   
Дата:   18-09-07 00:07

Хубавите пейзажи според мен стават с интересна светлина и качествена оптика.
Липсва ли едното, никакво шарпене, сатуриране и ресайзване не помага....

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: iiccoo   
Дата:   18-09-07 00:10

Много въпроси накуп [smilie10]
Аз ще започна с това, че най-доброто осветление е през първите два часа след изгрев и последните два часа преди залез. Така съм чел. Хубаво е светлината да ти се пада отстрани, но може и да е пред теб. Да не е по обяд, и да не е зад камерата и защото "понижава пространствената длбочина". Хубаво е също да снимаш с по-затворена апертура за по-голяма дълбочина и детайлност. Има различни филтри, но те май не стават за твоя апарат.
Най-важното е да избереш интересна гледна точка, а не да си ходиш по пътечката и да спреш да снимаш планина, която преди това е снимана 1000 пъти от тази позиция. Хубаво е да се поразходиш, да обиколиш, да видиш кои обекти ще включиш, каква е светлината и тн.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: dimi2007   
Дата:   18-09-07 00:13

казват че който е снимал пейзаж с ларж - не се сеща за друг......

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: ирник   
Дата:   18-09-07 00:24

Пейзаж?
Необичайни светлинни и атмосферни условия, или няма нищо по хубаво от лошото време:)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: Borislav   
Дата:   18-09-07 00:27

Освен със светлината, много важно нещо с което трябва да се съобразиш при снимането на пейзаж това е атмосферните условия, въздуха трябва да е изклучително чист и прозрачен. От личен опит ти препоръчвам да снимаш ден след дъжд при лек ветрец, тогава въздуха е най чист а и небето понякога е красиво с преминаващи малки/големи кълбести облачета. Небето е също важен елемент от пейзажа около 1/3 или 2/3 зависи от конкретния случай [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: ирник   
Дата:   18-09-07 00:35

Може и да няма небе, да няма хоризонт. Не робувай на правила. Но най-лошия вариант е хоризонта по средата, т.е. да разполовява снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: canonio   
Дата:   18-09-07 00:37

И в мъгла стават хубави, и с хоризонта по средата, ама с хамаво стъкло нищо не става..

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: ирник   
Дата:   18-09-07 00:39

В Народната библиотека, читалнята Изкуство има албум на Ансел Адамс. Иди и го разгледай внимателно.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: canonio   
Дата:   18-09-07 00:44

Един любим автор от форума:


https://photo-forum.net/static/forum/2007-09/dyjr5840.JPG


http://212.36.3.59/site_pics/117/u_1189972805_landscape-of-Maritza_200k_7.jpg




и още един:

https://photo-forum.net/static/forum/2007-09/dyjr5840.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2007-09/xism8050.JPG


http://212.36.3.59/site_pics/117/u_1149535350_koprinkaF11.jpg




Публикацията е редактирана (18-09-07 00:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: Borislav   
Дата:   18-09-07 00:57

canonio, ако погледеш какво е написал автора на темата ще видиш че ползва"(снимам със сапунерка на стойност около300лв с картите и батериите барабар)?" Добре е и ползването на филтър.. Но за да съм максимално полезен, препоръчвам ползване на статив. Има някаква странна заблуда в хората че видиш ли статива е само за ДСЛР апарати.. Напротив за пейзаж е направо задължителен без значение с какво снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: navy   
Дата:   18-09-07 00:58

Автора търси формула [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: Gen   
Дата:   18-09-07 01:04

Хубаво е да има човешка фигура,
даваща живот и мащаб на пейзажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: canonio   
Дата:   18-09-07 01:06

Бориславе,
как ти звучи "искам да вдигна 200 с колелото по баира нагоре"
Със сапунерка с избушена матричка и оптика от найлон НЯМА как да стане детайла в пейзажа, колкото и да му се иска на автора. Няма и динамика, няма и размер за кропене. Нищо няма.
Ни статив помага, ни прозрачен въздух. Гадно звучи, но пейзажа за мен е жанр с детайли и динамика, което пък си иска кинти.

По добре да снима на филм...


Има хора, които харесват артЪ пейзажи. Аз не съм от тях. Харесвам като горните два...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: navy   
Дата:   18-09-07 01:07

Сега Стоев ако четеше темата щеше да каже, че също така е хубаво да има и една патка [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: Borislav   
Дата:   18-09-07 01:17

canonio, така си е, всичко си иска своето.. Пейзажа междувпрочем си е много труден жанр от фотографията и както в повечето неща привидно изглежда много лесно снимането му... то не че има лесен де [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: dimi2007   
Дата:   18-09-07 02:10

пейзаж е равно на ларж формат [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: the_melon   
Дата:   18-09-07 09:25

Ако искаш да научиш нещо за пейзажната фотография - това е твоето място.

Ако искаш по-висок рейтинг във форума няма нищо по-просто - заснемаш що годе свестен кадър след това небето по-сивичко, тревата по-зеленичка контраста и сатурацията нагоре и получаваш победител. Пък най добре да си сглобиш от няколко части, така и конкурси се печелят.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: Orcrist   
Дата:   18-09-07 09:55

navy, не, не търся формула, не търся и рейтинг или поне не ми е приоритет. идеята беше темата да не е само за мен, а за всички, които имат да споделят или научат нещо за основните правила при снимане на пейзаж.
дотук (за няма и 10 часа) аз научих много и ми беше припомнено много, за което благодаря на всички.
ето това примерно, че светлината не трябва да е зад мен, понеже се губела дълбочина... сефте го чувам и не бях забелязвал досега.

the_melon, благодаря за линка, когато имам време ще разгледам/попрочета.

за момента времето ми е много ограничено и... да, ходя по пътеките, защото правя двудневни походи с по една нощувка и не мога да си позволя да се забавя някъде, за да чакам подходяща светлина и прочие. примерно тази неделя искаше ми се да мога да изчакам половин час на Тевното езеро, докато слънцето огрее навсякъде. ама нъцки - требе се бърза. но скоро ще имам колкото си искам време и тогава ще завися само от атмосферни условия.

забелязал съм, че няма значение какво снимаш. във форума виждам много безлични снимки (включително и сред моите [ezik] ) на известни местности и едновременно с това много хубави пейзажи някъде в никъдето. и виждам, че водата се харесва, ама там много си личи лошата оптика [smilie2] . ще мине някой друг месец, някоя друга година и ще си взема по-добри. стативите поне са евтини, но засега ползвам камъни/чаши/маси/столове...

някой викаше "снимай с филм". да, мисля, че е добър вариант за момента да си намеря някое зенитче и къв да е широкоъгълен обектив и от време на време да изщраквам по някой филм, ама предимно от цифрови снимки се интересувам.

та пак, благодаря на всички, ще се радвам да пишете още по темата.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: PolarBear   
Дата:   18-09-07 10:02

Luminous Landscape е чудесен сайт. И аз го препоръчвам.

Пейзажът е труден жанр. Традиционно подценяван във ФФ.нет. Така че не всичко, което извлечеш от "тенденциите във Фото-форум" ще е непременно ценно.

Препоръчвам ти една стара книга: Landscape Photography, John Wade, Focal Press, London&Boston 1984. Май на времето някой даде линк, имаше я някъде из нета. На хартия по-вероятно е да я откриеш в превод на руски: Дж. Уейд, Техника пейзажной фотографии, Изд. "Мир", 1989.

Пейзаж = широк обектив. Абсолютно невярно. Сам ще се убедиш с времето. Пейзажи се снимат с всичко между 8 и 300 мм, а може би и повече. Зависи от задачата и виждането на фотографа.

Апаратът ти е подходящ за първи стъпки. За читав пейзаж е нужно повече. Но не се хвърляй на скъпа техника докато не се убедиш, че си се заразил с фотография в по-тежка форма. А ако пейзажът наистина те влече, но средствата са твърде ограничени, поснимай на филм. Чудесни тела и механични обективи се появяват в базара за много малко пари.

Успех.



Публикацията е редактирана (18-09-07 10:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: Petri   
Дата:   18-09-07 10:03

Orcrist, всъщност хубавия статив е колкото апарата ти барабар с батериите и картите, както си писал по-горе [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: PolarBear   
Дата:   18-09-07 10:09

Сега видях последния ти постинг. Две неща:
1. Писах, че пейзажyт е труден жанр. Снима се със здрави обувки и молив и тефтерче. И търпение и постоянство. Никога с бързане. Сега си запиши в тефтерчето какво е трябвало да стане на Тевно и следващия път гледай да се появиш в точния момент. Добрата гледка и идея те спохождат рядко в оптимални за снимане условия. Ходи се няколко пъти...
2. За филма - само не Зенит. Имам го, имах и други, никой апарат след това не съм обичал така, но това бяха други времена. Отминали отдавна. Дори и една Практика за без пари е безкрайно по-добра. Аз бих взел един лентов ЕОС на Канон, има и чудесни Никони и Олимпуси, Минолти. Но като че ли Канон най лесно се сработва със стари механични обективи на резба с евтин и прост преходник.



Публикацията е редактирана (18-09-07 10:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   18-09-07 10:17

Разгледах ти снимките младежо [smile]
Да, имаш изградено чуство за естетика. По този въпрос те съветвам да се задълбочиш върху материала които изучаваш - психология. Да си отговориш на въпроса, какво трябва да гледаш, откъде трябва да се учиш, дали трябва да следваш или трябва да налагаш, откога кое и др. [smilie3]
С най-добри чуства, но форумната естетика няма да те доведе до нищо по-сериозно, защото повечето тук са като теб - правят неща и се забавляват. А докато тези неща се шлифоват......и вече измерението става друго, и хората други, и мястото друго [smilie3]

Похвално много обикаляш. Имаш време и яки крака. Това апаратче с което снимаш обаче ти връзва ръцете - колкото и да ти е странно. Снимките които правиш с него стават само за приятели , спомен и ВВВ. Достатъчно детайлно е, но в динамиката и цветопредаването са ти вързани ръцете (динамика и цветопредаване на носителя)
Много обикаляш, а ако се задълбочиш във фотографията, след време (когато те налегнат ангажименти и може би няма да можеш да обикаляш толкова) ще съжаляваш, че не си го заменил с нещо по-добро.

Вземи си едно филмово Олимпус Мю 2. Снимаи с него само където си сигурен, че си заслужава. Събираи си филмите, ако няма пари за скан. Ти си психолог, това учиш....пребори се с чуството, че трябва веднага да видиш резултата. Така ще оползотвориш по-добре пътуванията си. Разбира се, и дигиталката ти ще щтрака.[smile]

Тук горе са ти дали пример с една много съвършена дигиталка.
Въпрос на наложена естетика е , но....
тази снимка МИРИШЕ на пластмаса та се къса (а човека ти я е дал за пример най-добронамерено)[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво прави един пейзаж хубав?
Автор: PolarBear   
Дата:   18-09-07 10:28

Моби, младежо [smile] , хубав съвет даде на момчето[smilie3] .

Подкрепям напълно. За Мю-то не се бях сетил.

[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »