Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: sohk   
Дата:   22-01-14 12:55

Купувате каквото намерите или имате предпочитан филм или може би марка? Защо точно той е вашият избор? [shtrak] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: hose   
Дата:   22-01-14 13:03


http://media.7dayshop.com/media/catalog/product/cache/1/image/800x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/


достъпен е, проявява се лесно - по C41, но в последно време има драма със сканирането - последните съм ги мъчил на лаб, на имакон и на куулскан - и не става така както стария филм на кодак по ц41 ставаше -


http://www.foto.ru/products/images/or/20922.jpg




нямам обяснение за причините - новия дава зверски шум при сканиране, за разлика от стария от който имам брилянтни файлове…
още не съм се наканил да копирам ръчно
и двата дават леко тониране в.. кафеникаво, което на мен лично ми допада

за чисто черно бяло - тмакс, илфорд


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: mravunko   
Дата:   22-01-14 13:09

Харесва ми Ilford. Гледам да ползвам и химия Ilford, за да може процеса да е сравнително предвидим, нищо че има по-евтини алтернативи. Не мисля, че спестяването на 1-2лв/филм за химия си струва за сметка на резултата.

Относно филмите Ilford FP4, HP5, Delta 100, Delta 400. Харесваше ми и един T-Max 100, но го намирам трудно :) Него също проявявам в ID-11.



Публикацията е редактирана (22-01-14 13:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: pstoev   
Дата:   22-01-14 13:28

добавям:
Fuji Acros 100
https://www.flickr.com/groups/2235097@N25/


Ilford XP2 400
https://www.flickr.com/groups/64599571@N00/



Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: Posledenzalez   
Дата:   22-01-14 13:30

ILFORD PANF 50; AGFA APX 100 ; Kodak Tmax 400...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: M_D   
Дата:   22-01-14 13:55

Plus-X 125. Лятото ми замина и последният рол, така че сигурно ще се смени с FP4, предполагам разликите ще са минимални.
Plus-X и Tri-x ми харесва най-много как носят на скан по отношение на органичност на зърното, ако Tri-X не се гънеше и кривеше толкова, сигурно изобщо нямаше и да пробвам други 400 филми. Напоследък ми се търкалят Kentmere 400 и T-max 400; и делта 3200, че то по светло няма време за снимане. Ок са и трите, но не бих казал, че са ми от любимите.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: sohk   
Дата:   22-01-14 14:36

Аз не снимам от много отдавна на филм, но ползвам предимно Ilford HP5+ ... Докато се подвизавах зад граница взимах и Tri-X, но тук се намира сравнително трудно, а и като че ли HP5+ ми допада повече и мисля да се придържам към него.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: uri64   
Дата:   22-01-14 14:41

Един лесен експеримент за първоначално ориентиране:
Конвертирай няколко кадъра снети с цифров апарт в ЧБ като ползваш Силвър ЕфЕкс...поиграй си там с емулацията на различните ЧБ филми и виж какви промени в кривата предизвикват...ще получиш и някаква представа за зърното....естествено всичко това е много приблизително, но все пак Сълвър Ефекс са се постарали да докарат прилична емулация

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: uri64   
Дата:   22-01-14 14:44

M_D написа:

> ... ако Tri-X не
> се гънеше и кривеше толкова,
> сигурно изобщо нямаше и да пробвам
> други 400 филми

Tri-X в това отношение е направо твърд като бетон в сравнение с Фома 400..и това при 35мм...за среден формат направо не ми се мисли колко неудобно ще е...хубаво е да се избягва фома-та

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: Завистта   
Дата:   22-01-14 18:28

ОРВО - добре отлежал...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   22-01-14 19:12

Много хубава тема, благодаря на автора!
Кара ме да се чувствам едно такова домашно, щом ме попитат за филмите, които предпочитам : )

Може би като пишем кои са любимите ни филми, би било добре и да кажем по една-две думи и защо. Така думите ни придобиват смисъл.
Иначе аз веднага мога да кажа, че съм снимал в продължение на почти 2 години само на Три-Х 400. Обаче ако извадим един Илфорд ПанФ 50 и сравним качеството между тези два филма и някой би казал, че снимането с Три-Х е хахава работа. Да, ама едното е 400 АСА и като ти трябват повече АСА, там вече приоритетите са други, спираш да си задаваш въпроса "а зърното как е" и почваш да се интересуваш само от полутона.

Към момента имам няколко любими филма като смятам да тествам ПанФ50 за нощни снимки, щото така и така фотоапаратът виси на статив, не ми пречи да постои малко по-дълго. Може да се окаже много печеливш ход. Към момента това е спекулация, но просто илюстрирам с една ситуация - и тя е следната - по принцип снимам през деня и за снимане през деня никога не бих ползвал ПанФ50, но от 2 седмици снимам и през нощта и е много вероятно точно за нощта да се окаже, че това е любимия ми филм.

Ако обобщя, може да се окаже, че
1. снимам предимно през деня
и
2. снимам предимно на ПанФ50
(понеже филмите вечер вървят по-бързо от филмите през деня, все пак правя проби)

което няма да вярно съвсем : )

Според мен трябва да се снима на това, което можем да си позволим. Аз мога да си позволя да снимам на малък формат. Снимам на малък формат. И така. По-добре е да снимаме, отколкото да не снимаме, а да броим стотинки за филми и да охкаме, че са скъпи. Признавам, че средния формат ми идва скъп, а и не е достатъчно гъвкав и ми тежи.
Купуваш това, за което имаш пари и караш нататък. Имаш пари за Кентмер 100, снимаш на Кентмер 100. И си свиркаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: icikonti   
Дата:   22-01-14 19:32

"По-добре е да снимаме, отколкото да не снимаме"[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: aliengg   
Дата:   22-01-14 19:37

Аз снимам на AGFA Cinerex, Cineradiography

http://photo-cult.com/showpicfull.php?id=433801


Меката гама е от цветно сканирания черно-бял рентгенов филм.
Леко топлият оттенък идва от синкавата плака на филма.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: Kolev68   
Дата:   22-01-14 19:41

aliengg, може пак да ни зарадваш с хубави филми на сносни цени !

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: fotocolor   
Дата:   22-01-14 20:36

ORWO NP15,20,22,27-винаги идеални резултати.
Ilford 400-един от най любите ми филми.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: itcome   
Дата:   22-01-14 21:40

Аз още не съм повтарял филм.
Вземам осми различен. Вече и по цвят ги избирам. Сега съм на бял със сини букви :)
Досега чудесни резултати, по моите възприятия, са се получили само с ТМакс 100.



Публикацията е редактирана (22-01-14 21:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: Ирник   
Дата:   22-01-14 22:39

Ilford Delta 400 и 3200. Среден формат.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   22-01-14 22:51

Итком,
Само с Тмакс100 ти харесаха резултатите?
Интересно. Би ли ни казал какви са твоите критерии за добър резултат? Може би са прекалено високи?

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: itcome   
Дата:   22-01-14 23:24

Най-вече малко зърно (не мога да харесам едрозърнест филм).
Острота без загуба на средни сиви тонове.

Не проявявам аз, но го правя в едно студио и резултатите между филмите биха могли да са съпоставими.

п.п. Сигурен съм, че всеки филм има свой чар и силни страни. Идеята е лично да изтествам повече, за да направя свои собствени изводи.
Сега изчаквам и едно кино-лентово Орво да ми го прояви разбирач, след проби. Снимах го на исо 30.



Публикацията е редактирана (23-01-14 00:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: Malakar   
Дата:   22-01-14 23:53

Аз нямам кой знае колко опит, но за момента снимам на три-х 400. Тези дни пробвах пушване на 800 исо и ми хареса как изглежда. Тези дни мисля да пробвам пушване до 1600 и да видим как ще е. Иначе имам един извъртян и един НР5+ и не се впечатлих, колеги с повече опит споделиха, че може би Родинал не е най-подходящия проявител за този филм, та сега ще пробвам и с друг проявител. В среден формат се мъча с едни Орвота (прилично отлежали), които засядат в касетата на камерата яко и сега си седят на студено и чакат.

В тази тема сигурно ще е добре да казваме и по няколко думи за любими проявители в комбинации със съответните филми, дали използваме стоп бат, хипо клиър, уетинг ейджънт и така нататък...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв черно-бял филм използвате?
Автор: D.S   
Дата:   23-01-14 14:55

Agfa APX + Rodinal

Но в интернет чета, че новата Agfa, която пуснаха ( даже и 400 има ) няма нищо общо с оригинала и ще търся нещо друго. Adox Silvermax го водят като филм с доста близки характериктики. Среден формат отскоро имам. Пробвах една фома 200 - е няма такъв боклук. Подложката като се махна, с нея и половината емулсия. Имам една фома 100, за която чета че е доста по-качествен филм. Тия дни ще видим [smile]



Публикацията е редактирана (23-01-14 14:56)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »