Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Fill flash проблем
Автор: StrikeBack   
Дата:   12-09-13 10:45

тези дни трябваше да снимам на обедно слънце, но нещо светкавиците не искаха да подсветнат, а направо "измиваха" всичко от снимката - вградената на д90 и сб700
обикновенно на rear режим става идеално, но сега тц...

рових в manual-a и в нета - пишат че светкавиците автоматично си го правят това без нещо специално

нещо съм сменил в настройките на апарата или...

мерси предварително ако някой знае къде може да е проблема

тези дни ще направя тестове като ми остане време

Отговори на това съобщение
 Re: Fill flash проблем
Автор: thumper   
Дата:   12-09-13 10:51

Вероятно си настроил светкавицата да преекспонира.

Отговори на това съобщение
 Re: Fill flash проблем
Автор: StrikeBack   
Дата:   12-09-13 11:03

няма компенсация ако това имаш предвид
и са с в ТТL и двете
чудя се дали може нещо да съм сменил като съм снимал със сб700 off camera



Публикацията е редактирана (12-09-13 11:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Fill flash проблем
Автор: promis   
Дата:   12-09-13 11:34

Проблемът може и да е ниската скорост на синхронизация.

Отговори на това съобщение
 Re: Fill flash проблем
Автор: StrikeBack   
Дата:   12-09-13 12:11

блендата се оказа проблема - не успява да компенсира под 13-16 и винаги преекспонира, прекалено силна е


Отговори на това съобщение
 Re: Fill flash проблем
Автор: batdin   
Дата:   12-09-13 15:14

Стига, бе.

Отговори на това съобщение
 Re: Fill flash проблем
Автор: klez   
Дата:   12-09-13 16:04

Едва ли е блендата, както промис е казал по-горе, просто когато снимаш със светкавица на слънце скоростта на синхронизация е прекалено ниска и за това ти се преекспонира снимката... иначе да, ако затвориш блендата дотолкова, че скоростта на затвора да влезе в границите на синхрон на светкавицата ще получиш нормално експонирана снимка

Отговори на това съобщение
 Re: Fill flash проблем
Автор: dekov   
Дата:   12-09-13 16:19

Rear режима изобщо не касае експонирано или преекспонирано, там разликата е само в светкането в края на експонацията, а не в началото, забелязва се при движещи се предмети.
Не съм работил с СБ700 но на СБ 800 има режим TTLBL запълваща светкавица, освен това ръчния режим се справя перфектно, ако нагласиш подходящата сила [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Fill flash проблем
Автор: StrikeBack   
Дата:   12-09-13 18:31

има някакво неразбиране... klez - кое наричаш "ниско" и кое "високо"? мисля че е обратно на това което си написал

dekov - ясно е това, при rear режима светкавицата се добавя, апарата експонира по околната светлина и се запазва тя, за това го харесвам, ползвам съм го много

за да стане по-ясно, това което пробвах е с вградената светкавица, на бленда 8 - и при rear режим и при нормален ТТЛ снимката е силно преекспонирана, при 16 и в двата режима беше ок
това ме кара да мисля че не успява да компенсира светкавицата, т.е. по-силна се оказва
отделно се оказа че съм я забравил на Commander mode - което също трябва да има значение

не съм успял още да тествам с сб700
и тя има TTL BL, няма отделен режим за fill flash, нали идеята е че това балансира в зависимост от различните източници

и да - ясно е че на ръчен режим е най-добре, стига да имаш време да тестваш, нещо което не винаги е възможно

иначе е още по добре да използваш бленда и/или дифузер ;) или направо да ги преместиш на сянка - както аз направих, което е принципно най-доброто решение за мен, защото не се "мръщат" на слънцето, а гримасите остават, независимо с какво ги подсветваш

лично аз не харсвам така просветнати на слънце снимки (изключваме случаите когато се прави с няколко източника на осветление, дифузери, напасване на различните източници и тн специална фотосесия) и ги избягвам, но е важно да знам какво не съм сработил правилно


а реално rear режима има отношение към пре-недо-експонирането...



Публикацията е редактирана (12-09-13 19:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Fill flash проблем
Автор: dekov   
Дата:   12-09-13 19:53

StrikeBack ,
Светкавицата с еднакъв ефект се добавя и на нормален режим и на "Rear", няма значение коя експонация е първа.
TTLBL е автоматична запълваща светкавица. Автоматиката е за любители, най добрият ефект се постига с малко мислене и пресмятане.
Пример експонацията на контражур е примерно 1/250 f11 на камерата,можеш да дадеш режим А на светкавицата за f-5,6 или f-8
зависи колко желаеш да запълни сенчестата част.
Надявам се да е разбираемо.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Fill flash проблем
Автор: StrikeBack   
Дата:   12-09-13 23:18

dekov - до колкото знам при rear режима светкавицата синхронизира за по-кратък интервал, в смисъл в края на експонирането, а не за целия интервал, в противен случай при в пъти по-ниска скорост, обекта щеше да изгаря...
от това което ти пишеш излиза че светкавицата светва еднакво във всички режими, за пълния интервал време, просто в различен момент

малко се оплитаме в обяснения и най-вероятно говорим за едно и също нещо... макар че аз вече почнах да се обърквам и съмнявам във всичко [smilie18] [smilie18] [smilie18]

а това за "режим А на светкавицата" - не разбирам какво имаш предвид

"Автоматиката е за любители" - ако TTL-а е за любители... хора... нИдейте тъй... не можеш да пресмяташ при непрекъсната смяна на ситуацията и цепене на секундата...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Fill flash проблем
Автор: dekov   
Дата:   13-09-13 15:09

StrikeBack ,
по- горе написа :
"до колкото знам при rear режима светкавицата синхронизира за по-кратък интервал"

' Добре ще бъде да ни кажеш от къде си го научил, да го знаят и други форумци.
При режим А на светкавицата, се задава стойност на диафрагмата за която да светне ,измерва се отразената от обекта светлина със сензора, който е на нея и съобразена и с разстоянието регистрирано от чипа в D обективите, независимо каква е диафрагмата на която се снима камерата.
При "Р" -професионалния TTL[smile]
[smile] [smile] режим, често се случват снимки като тази
от една близка тема.
TTL не е въздесъщ,и RAW формата не е Панацея, но не може да се отрече , че в много голям процент от снимките се справят.
Ако разчиташ на автоматиката на светкавицата, за просветка е TTLBL
режима, не rear.
В днешно време техниката ни е по-добра във фотографията от притежателя си.


Отговори на това съобщение
 Re: Fill flash проблем
Автор: swan_   
Дата:   13-09-13 15:30

StrikeBack, хората отделят време да ти обясняват, а ти хем не разбираш, хем спориш. от прочетеното си личи, че имаш доста пропуски по отношение на работата със светкавицата. Недей да обясняваш повече, защото става смешно.
А на въпроса ти колегите са отговорили - проблемът е, че ти пада скоростта щом включиш светкавицата. Не си направил настройките така, че светкавицата да работи и при по-високи скорости.

Отговори на това съобщение
 Re: Fill flash проблем
Автор: StrikeBack   
Дата:   13-09-13 18:27

така е, никой не е всезнаещ, мерси [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »