Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: Jankoff   
Дата:   02-06-13 12:24

Преди десетина дни пуснах тема Санторини с шест апарата Olympus и шест обектива. Изрично посочих, че не съм професионален фотограф или "арт"-фотограф, както и че показвам снимки от туристическа фотография и обсъждам туристическа фотография, осъществявана от непрофесионалист. Предмет на дискусията исках да бъде възможността и необходимостта в една или друга известна и красива туристическа дестинация да се правят много снимки. Тезата ми е, че тъй като човешката памет е изключително слаба, особено визуалната (нещо пределно ясно от само себе си), за да придобие човек добра представа за дадена дестинация с огромен брой прекрасни гледки, е необходимо да направи много снимки, с различни видове обективи.
Наред с форумистите, които одобриха темата и харесаха дестинацията и снимките от нея, се появиха немалко лица, претендиращи че са професионални и арт-фотографи, които с изключителен хъс и злоба започнаха да подмятат подигравателни изказвания към снимките и подхода и да ме засипват със съвети да не съм бил правел много снимки, а да съм бил правел съвсем малко на брой, но "качествени". А едно от обясненията защо съм пуснал темата дори беше, че съм искал "да се хваля с техника и финансови възможности".
Отзад напред. Последното "обяснение" е толкова умопомрачително по тъпотията си, че следва незабавно да бъде отсвирено. Нелепо е да се твърди, че някой от форума се хвали с нещо, при положение че не разкрива самоличността си и никой не го познава!
Засипването ми със съвети да правя по-малко снимки също се отсвирва незабавно: лична работа на всеки е дали ще прави много или малко на брой снимки!!!
Що се отнася до съветите снимките да били качествени, отговорът и тук е ясен: снимките са качествени, правени с качествена техника, и като цяло при спазване на основните елементарни изисквания за правене на снимки!!!

*****
И все пак, тъй като "дискусията" се изроди и почти превърна в скандал, и дори се принудих да я затворя, реших да проверя дали пък, аджеба, все пак няма някакъв резон в напътствията за "по-малко на брой снимки". [smilie11] [smilie9] [smilie11]
Вчера в продължение на няколко часа изгледах всичките четири хиляди снимки, направени с обектив Zuiko 70-300. Очаквах, особено след купищата съвети за "по-малко количество", да видя излишни, повтарящи се снимки, лоши снимки.
Съжалявам много, дами и господа велики арт-фотографи, но НЯМА! Има незначителен брак от непостигнат фокус, обикновено поради по-слаба светлина. Повтарящи се снимки почти няма, или, ако има няколко, те не са съвсем същите и дават различен поглед към съответния обект.
Напротив: като изключим неминуемия брак, изключително доволен съм от всичките снимки! Остров Санторини, една от най-прекрасните туристически дестинации в света, в тях е представен по прекрасен начин, от всевъзможни ъгли, от интересни по-интересни. Снимките осигуряват, така да се каже, възстановяването на 99.99% от краткотрайната визуална памет, която при всяко положение бива загубена след виждането с очи на съответните гледки, и дават не само чудесна, но и напълно непостижима с очи представа за острова, тъй като фокусни разстояния 140-600mm по 35-mm еквивалент осигуряват "поглед на птица". Не е възможно с думи да се опишат цветовете на морето и на небето, на къщите в бяло, синьо, жълто, оранжено, червено и пр., накацали по гребените на високите хълмове, както и най-вече невероятния вкус на санторианците, които са направили от един вулкан един истински рай на земята и са създали божествена наслада за очите! [thankyou] [smitten] [beer] [cool]
Никога няма да се лиша от нито една от тези 4000 снимки и ще се връщам към всяка от тях многократно, като особено импозантно е гледането им на голям телевизионен или друг подобен екран.
При това дотук говоря само за снимките с обектив Zuiko 70-300. Останалите 12 000 - правени с още пет други обектива от друг тип, многократно допълват непостижимата за човешкото око и човешката памет прекрасна картина на Санторини. Ето ги тук (заедно с някои други). Моля да се има предвид, че тези смалени и цветово манипулирани от сайта снимки са само за обща информация и имат малко общо с оригиналите.
Пожелавам на всички форумисти тук да могат да видят и разберат какво представлява Санторини! А на една част от тях - по-малко комунистическа и друга злоба в душите!
[shtrak]
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: Jankoff   
Дата:   02-06-13 12:28

Ето и линк към темата "Санторини с шест апарата Olympus и шест обектива".

 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: kvakioh   
Дата:   02-06-13 12:32

Поздравления за което, за 6-те обектива и за многото снимки.
Лично аз както се почувствах- еми, исках да ходя до Санторини, вече ми се отщя...Главно защото Вие снимахте много и чрез вашите снимки ми стига да ги видя (не всичките) за да разбера що за място е.
Иначе за това, кой как снима, колко, няма голямо значение, всичко е субективно, и може да се погледне от много страни. Кусури- винаги ще се намерят.
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: stoikovv666   
Дата:   02-06-13 12:35

Jankoff [smilie18] [cool] [shtrak]

Предлагам да обстреляш всички гръцки острови, за да се прекрати този мит, че разбираш ли едва ли не там е рая.

Да имат доста исторически забележителности в Гърция, и до там... [beer]



Публикацията е редактирана (02-06-13 12:40)
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: Jankoff   
Дата:   02-06-13 12:37

kvakioh, подчертавам отново, че Санторини е едно от райските кътчета на Земята и трябва да се види.
А аз какво съм направил или не съм направил - това не променя мястото по никакъв начин.
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: RHCP   
Дата:   02-06-13 12:42

според мен във форума има адски много комплексари, чието творчество не е било признато за гениално, заради което се опитват да си докажат, че има и по-некадърни от тях - като по смешен начин се самоизобличават.

екстравагантно е това със шесте обектива!
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: boxer   
Дата:   02-06-13 12:53

Нил Армстронг отишъл на Луната и се върнал с 12 снимки. Янков отишъл на Санторини и се се върнал с 4000
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: Jankoff   
Дата:   02-06-13 12:55

stoikovv666: "Jankoff, Предлагам да обстреляш всички гръцки острови, за да се прекрати този мит, че разбираш ли едва ли не там е рая."

Обстрелял съм засега, освен Санторини, и Халкидики, Тасос, Корфу и Скиатос. Точа зъби (и десен показалец [smilie5]) за всички останали - от които съм изгледал голямо множество снимки и видеа. И съм убеден, че Санторини е върхът. Вчера, след като изгледах и видеата от Санторини, амииии .... пак искам да ида. Увещавам жена си да отидем пак там и да сключим църковен брак - нямаме такъв, тъй като нашият е от комунизма. Тогава изключваха от университета и от работа за такова нещо ....
Да, по света има и много други прекрасни места, но сред тях Санторини стои в най-първата редица, та дали не и най-отпред ....
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: M_D   
Дата:   02-06-13 13:04

Понеже ентусиазмът ти ми е симпатичен, макар да не споделям философията ти – аз съм от тези, дето отиват някъде с един твърд обектив, връщат се с има-няма 100-200 снимки, от които показват 10-15 – ето и алтернативната гледна точка:
Никой освен теб (и евентуално много близки на теб хора) няма да има нервите и attention span-а да изгледа толкова много снимки от една дестинация, просто защото няма емоционалната връзка с тези снимки, каквато връзка имаш ти. Толкова сме засипани с визуална информация от всяка страна, че "ставащи" и "прилични" снимки не са достатъчно основание да печелят внимание, дори когато са от само по себе си интересно място. Отделно, голямото количество от едно място прави голяма конкуренция вътре в себе си - снимките никога не са еднакво интересни. Затова е особено важно, когато се показват на широка публика, да се подбират само най-добрите екземпляри, с които публиката може да направи връзка. И ако могат да покажат нещо уникално, или поне индивидуално, това е добър бонус. Това не значи, че винаги можеш да избереш точните снимки – винаги си пристрастен - но поне можеш да се опиташ и да си самокритичен.

Съвсем отделен е въпросът колко изобщо е смислено да се снимат картички, сходни на които всеки може да намери в нета. Нормално е да се изкушава човек де, особено като види готина гледка и почне да чертае правоъгълници из нея в главата си. Но щом си намерил смисъл в това – важното е, че на теб ти харесва. Пък и дори уж "арт" фотографи залитат по безкрайно (и, за мен, безсмислено) репликиране – колко пъти сме виждали тук "оня завой", или полупотопената църква, или ония дървета от Широка поляна, или Търново на разсъмване и прочие.

Аз имам и леки резерви към туристически снимки с много широки и много дълги стъкла. Това са обективи за специални ефекти. Т.е., когато резултатът се гледа по нормален начин - от нормални разстояния на нормални екрани - не дава реална представа за мястото. Много дългият и много широкият обектив са по същество артистични средства, а не репортажни/документални. Това не ги прави невалидни, просто ги прави в известен смисъл непредставителни като "туристическа фотография", точно защото резултатите са непостижими за човешко око на място. Но това е и въпрос на вкус и нагласи към реалността, та си е основно в моя телевизор.
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: Jankoff   
Дата:   02-06-13 13:17

Мерси, M_D, това е солидно, аргументирано и много сериозно изказване.
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: stoikovv666   
Дата:   02-06-13 13:22

Аз нямам проблем от многото снимки и от Сандорини, ако представянето е по подходящия начин. Пример тук на линка снимките са с хиляди но, е интересно да разгледаш повечето. Макар че не са нищо особено, твоите ми харесват в пъти повече.

http://www.dinevigroup.ru/360view/Dinevi_Group.html




Публикацията е редактирана (02-06-13 13:24)
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: jekopj   
Дата:   02-06-13 13:36

Янков,прегледай темата на атрифонов за Тоскана и коментарите след нея.Сам си направи изводите за това кое се харесва тук и кое не.Същите коментари би трябвало да ти изяснят,че тук няма злобни и завистливи хора,а такива,които имат малко по-високи изисквания към снимките.

Ако с техниката,която имаш направиш тестове на обективите, ще получиш само благодарности и добро отношение.[smilie24]

 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: Bumerang   
Дата:   02-06-13 13:47

Янков:Да на пръв поглед красиви цветни къщи,море с преливащи цветове и чакъл ама няма дървета.По света има многократно по красиви места с много зеленина , палми ,златен пясък,и морета преливащи /според светлината/ във всички цветове на дъгата
И накрая -не се прави извод че злобата задължително е комунистическа.Тя може да бъде комшйска ,служебна , и най вече хорска в туй число и Бойко Борисовска ,Цветановска ,Иван Костовска и т.н.[smilie7]
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: Bumerang   
Дата:   02-06-13 13:48

П.С -а и гърците не са ми любими[smilie7]
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: georgivelev   
Дата:   02-06-13 13:59

НЕ бих могъл да си представя да ида на конкретно място и да направя 16000 снимки. Имам 8ГБ CompactFlash карта и тя събира около 400 РОУ файла на 12 мегапикселовия Никон Д700. За 16 000 снимки ще ми трябват 40 флаш карти, което просто не се рентира, 40*8 = 320 гигабайта информация. И това само за 4 или 6 дневна екскурзия.

щом твърдиш, че из межу 16те хиляди снимки няма повтарящи се, ако заснемането на 1 кадър отнема 1 минута (щото ти все пак се придвижваш, нали, не пуцаш през цялото време от върха на някой хълм), направата на 16к кадри отнема 16 000 минути, което е малко повече от 11 дни. Но ти си бил там 6 дни, което значи, че си правил кадър на всеки 30 секунди. А ако извадим времето, през което си спал и си се хранил, означава, че си снимал на всеки 20 секунди.

Не съм гледал галерията ти, виждал съм снимки от Санторини - не ме впечатлява мястото. Но всеки си има различни нагласи на кои места да ходи. И о-в Корфу не ме впечатли особено много - там до каквото са се докоснали братята манохиси, окензали са го. Добре, че в миналото Корфу е бил владение на англичани и венецианци, та е останало малко архитектура. На най-хубавия им плаж има бетонени скелети и много напомня на ситуацията по южното ни черноморие.

И за конец, прави онова, което те кефи. Щом имаш възможност да пътуваш с 6 фотоапарата и обективи, прави го. Животът е само един и те подкрепям във фотографкия ти устрем.
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: autosvet   
Дата:   02-06-13 14:01

Два пъти изчетох дългия първи пост и в тази тема и не можах да намеря някаква смислова нишка в него.

Авторе не можеш ли с едно две изречения да си поставиш тезата.

Количество и качество в общия случай са трудно съвместими. Брака при теб е огромен.
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: Bumerang   
Дата:   02-06-13 14:04

Бас хващам ,че комунистите са виновни за всичко[cool]
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: georgivelev   
Дата:   02-06-13 14:05

И накрая -не се прави извод че злобата задължително е комунистическа.Тя може да бъде комшйска ,служебна , и най вече хорска в туй число и Бойко Борисовска ,Цветановска ,Иван Костовска и т.н.

Ми че то тия са си чисти комунисти, прав е човекът, злобата е изключително и само комунстическа.[smilie18]
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: Bumerang   
Дата:   02-06-13 14:24

Царя и той-още имоти си иска. Май,че България цялата е била на баща му.Баш на комунист ми мяза[smilie7]
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: Jankoff   
Дата:   02-06-13 14:24

autosvet: "Два пъти изчетох дългия първи пост и в тази тема и не можах да намеря някаква смислова нишка в него."

Има два варианта: когато човек не намира нещо, или търси пак, или не търси.

georgivelev, сметката не е точно такава, но това не е важно. Санторини е много по-различно и по-красиво от Корфу. Много благодаря за разбирането, че човек трябва да има устрем - респективно, че не бива да се спъва устрема на другите.

Което е българска черта, Bumerang, и аз лично си я обяснявам до голяма степен с комунизма.

jekopj: "Сам си направи изводите за това кое се харесва тук и кое не."

Кое "се харесва" и кое не "тук"? И как точно я разбрахте тая работа, jekopj? Образованието ми е такова, че съм учил за изкуство, отделно съм чел - и знам условността на "критериите". Хеле пък, когато някой ги налага "от името на народа" ... Когато не харесвам дадена тема, аз лично не обяснявам колко много не я харесвам и как авторът да иде да види кое е хубаво или да се гръмне. Просто не я чета.

Вярно е обобщението, че комунистите са виновни за всичко, но има и едно още по-вярно обобщение: за последните 23 г. виновни за всичко в тая "държава" са БЪЛГАРИТЕ! Някой да ме опровергае?



Публикацията е редактирана (02-06-13 14:25)
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: mmjm   
Дата:   02-06-13 14:32

А може би изключително и само хорска.[smilie2]
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: Crowz   
Дата:   02-06-13 14:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: mcnicko   
Дата:   02-06-13 14:59

Веднъж от гръцка екскурзия се върнах и аз с над 2000 кадъра, снимах с една ретро сапунерка тогава и още не мога да разбера какво съм мислил... Сам не можех да изтърпя да ги разглеждам, а на повечето от тях нищо толкова интересно...

Отделих си 15-20 бройки пейзажчета и туристически кадри, които да си преглеждам когато ми се прииска да си припомня мястото и още толкова снимки със и на приятели с които бяхме там.

Както казах и в предната тема, всеки сам си решава колко и какво да снима. Не са лоши снимки, но бих предпочел да видя 10-20 които да имат история, атмосфера и живот в тях от колкото документиране на целия остров с картечарски подход. [smile]
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: the_psycho   
Дата:   02-06-13 15:21

аз също си щракам много, когато ходя някъде
за 4000 снимки ще ми трябва доста време, но не е непостижимо
а после си ми остават за спомен и личен архив
най-добрите 1-2 кадъра от всички евентуално се обработват и показват като "арт"
 Re: Арт снимки vs. много снимки (туризъм)
Автор: next_time   
Дата:   02-06-13 16:23

В предишната тема се каза всичко, каква е причината за тази?
Очакваш някакво по-различно отношение?
Снимките продължават да са посредствени, техниката ... също.Някакви качествени промени с обработката ли се получиха.[smilie18] [smilie18]

Толкова много хора обикалят света и трупат хиляди посредствени снимки, защо реши че си по-специален и трябва точно на теб да се обърне по-особено внимание????
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена