Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Снимане на слънцето
Автор: Пърпъла   
Дата:   05-06-12 13:56

Както знаете днес Венера ще застане пред Слънцето- по различни географски дължини и ширини по различно време. Не знам дали ще се наблюдава от Бг.( г-н Маркришки да каже)

При нас в Онтарио, Канада това ще е в 6:04 довечера.

Питането ми е следното:

Нямам neutral density филтър. Имам само поляризационен. Снимам с 5DMkII и EF 70-200 2.8 L IS II.

Дали ще си увредя сензаора ако затворя бленадата на 16 или 22 и снимам на скорост 1/4000 или 1/8000?

Моля споделете мнения от личен опит в подобна ситуация. Отивам на работа, там нямам кирилица и нямам възможност да се логна та да пиша по темата, но ще проверявам вашите съвети.

Благодаря предварително.

И да видим, ако стане, ще постна утре резултатите.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: Пърпъла   
Дата:   05-06-12 14:03

И още:


1. Явно е че поляризионния насочен срещу слънцето не върши на практика абсолютно нищо .

2. Явно е че нямам намерение да се кьоря в viewfinder-а.

3. Явно е че ще е настроен на Spot Metering, Manual Exposure и Auto Focus = off

4. Какво ще ме посъветвате за IS?



Публикацията е редактирана (05-06-12 14:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: neuromancer   
Дата:   05-06-12 14:44

Ами много си зависи колко високо ще е слънцето тогава. Ако е на хоризонта, проблеми нямаш, дори да гледаш във визьора. Ако е високо става сложно. Аз лично не бих експериментирал с дългофокусен обектив. ИС има значение ако скоростта ти е малка, не знам колко ще я докараш. Поляризационния затъмнява един - 1.5 стопа дори точно срещу слънцето, въпреки че няма ефект върху небето.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: bobonai   
Дата:   05-06-12 14:44

Сложи и един инфрачервен филтър към пробите /затъмнението го гледахме преди години с опушено стъкло и стъкло за заваряване с електрожен/! Ама това число на блендата ще доведе до дифракция на светлинния сноп и ще развали остротата на кадъра. Моето астрониво е до тук, за жалост.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: neuromancer   
Дата:   05-06-12 14:47

Има една голяма тема на Маркишки по въпроса за преминаването на Венера. Не знам някой да си е рискувал сензора с лека ръка, за да каже категорично дали ще се повреди или не. Всичко е предположения на чужд (твой в случая) гръб.



Публикацията е редактирана (05-06-12 14:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: BoneFletcher   
Дата:   05-06-12 14:57

Аз веднъж по погрешка снимах слънцето през клоните на дърво с Canon 7D + 35mm@1.4 на F1.4, 1/8000.
Сензорът не е мръднал, но при теб е друго...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: danny_falin   
Дата:   05-06-12 16:27

винаги съм се чудел какво ви харесва на тея снимки на слънцето, слънцето във видимият спектър е просто едно светло безлично петно, виж ако имаш камера която снима в ултра виолетов или дълбок ултра виолетов спектър разбирам, ама снимки на слънцето с фотоапарат са меко казано безмислени

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: danny_falin   
Дата:   05-06-12 16:38

малко за илюстрация:

това е което можеш да получиш в най-добрият случай:
http://www.mrdiggles.com/img/the-sun.jpg
(чисто за илюстрация, подобно качество няма как да получиш с дслр и то от земята)


виж това вече разбирам да иска да снима някой:
http://spacefellowship.com/wp-content/uploads/2009/10/solarflares.jpg

за съжаление обаче това е дълбок ултравиолетов спектър 10-100 нано метра дължина на вълната от електромагнитният спектър, това няма как да го снимаш, атрактивните или така наречените "термични" снимки на слънцето няма как да снимаш с дслр



Публикацията е редактирана (05-06-12 16:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: tziko   
Дата:   05-06-12 16:52

Давам линк към една моя тема. След направените изводи се отказах от начинанието:
тема

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: neuromancer   
Дата:   05-06-12 16:53

Ама не четете, човека иска да снима преминаването на Венера. Да не говорим, че и с дслр може да се снимат слънчевите петна например (с филтър разбира се)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: spas.slavchev   
Дата:   05-06-12 17:17

Колкото и безотговорно да Ви звучи успях да направя глупостта да махна соларния филтър на малкия ми телескоп (SkyMax90 1250мм/ f/13.88) с монтиран на него Canon EOS1000D. Телескопът беше фокусиран и така стоя към 10-на секунди, до като се усетя. За мое щастие не успях да го повредя. Както си казва човек - не знаех, че ще ми се случи и на мен... От тогава много внимавам, защото друго тяло за момента нямам :).

Моля , не опитвайте това и вие [smilie10] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: Пърпъла   
Дата:   06-06-12 05:35

Докладвам:

Сензора е спасен и си бачка нормално. Аз виждам още!

Гледах през визьора през два чифта слънчеи очила и държах копчето под обектива натиснато да е затворена блендата постоянно докато насочвам. На ръчен фокус, на ръчна фокусировка, на мануал режим.


Но не става така! Дори на 1/8000 и f/32 си е прегоряло слънцето , размазава се образа и не се виждаше планетата когато е отпред, Гледката я наблюдавах на живо един час по-късно - ходихме на една обсерватория наблизо да я гледаме с правилно затъмнен телескоп.

Колегата chados в Детройт обаче си има variable ND filter ( up to 10 stops) и се справи добре

Като че ли успях обаче да хвана Венера минути преди да застане пред слънцето

Аз като си нямам филтър - сиромах чиляк - жив гявол: пин хол геби



Публикацията е редактирана (06-06-12 05:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: Фотогаф   
Дата:   06-06-12 06:33


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1338953119_DSC01214_resize.jpg



При мене това се получи. С телескоп "Селестрон" огледален и за филтър отпред на телескопа осветена ренгенова плака. За директно наблюдение обикновен осветен филм на очите като лента и така се справих. По нататъка и други снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: danny_falin   
Дата:   06-06-12 08:26

мноого яки снимки [cool]
алтава работа ей

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: Пърпъла   
Дата:   06-06-12 12:12

алтава работа ей [smilie25]

Да живее рокендрола-а, ча-ак до края на света![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: Пърпъла   
Дата:   06-06-12 12:32

Па колегата chados може и артЪ да прави от събитието.
Като имаш гъзарскки филтър дето убива светлината до 10[smilie24] стопа колко му е да пуснеш в употреба знаменития артЪ noise (шум) на 7D като снимаш слънце на ISO 1250 [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на слънцето
Автор: Пърпъла   
Дата:   06-06-12 12:43

За всички собственници на 7D - поздрав за искуството на шума с едно позабравено парче. Музиката велика, ама клипа е уникално тъп де [smilie18]



Публикацията е редактирана (06-06-12 12:44)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »