Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 11:36

Производителите си играят с нас, не мислите ли? Пробутват ни модели с умишлени слабости, за да си купим и втори, и трети, а малко по-късно - и нов. И куп аксесоари. Насила - пак от тях. Несъвместими обективи, несъвместими батерии, несъвместими карти... да продължавам ли?

Някога имах Sony DSC-F717. Страхотен, революционен за времето си апарат. От него се разглезих на следните неща:

- снимане от дисплей (а не през визьор) - дава ти куп нови гледни точки
- ползата от хубавата оптика (един обектив, но Carl Zeiss, и с много хубав обхват)
- възможност да снимаш видео с фотоапарата си
- наличие на страхотно макро (това чудо в макро режим фокусираше от 2.5 см!)
- нощен черно-бял режим, май на принципа на инфрачервената фотография
- страхотна батерия

Още е жив, впрочем. Само че с 5-те си мегапиксела днес е за никъде. И беше още преди 3-4 години. Затова и се заех да избирам следващия. Той беше Canon EOS 400D - апарат, който се ползва и до днес.

Само че с него трябваше да се примиря със следните особености:

- маломощна батерия
- липса на live view (вече не мога без това, мамка му)

Не можах да се примиря и тогава погледът ми попадна на Sony DSC-R1.

Беше много голяма крачка напред спрямо DSC-F717. 10 мегапиксела вместо 5, RAW файлове (не че много ми трябват), поддръжка и на CF карти, освен MS, страхотен широкоъгълен обектив (екв. 24-120 мм), отново на Carl Zeiss и невероятен и неповторен досега в нито един друг апарат въртящ се дисплей - не само нагоре-надолу, но и наляво и надясно.

Разбира се, не липсваха и новости в отрицателния смисъл на думата:

- видеото беше изчезнало
- макрото вече беше не от 2.5, а от 25 см - т.е. все едно го няма.

И все пак бях щастлив с години, навъртях с него сигурно над 100 хиляди километра из целия свят. Но близо 40,000 кадъра по-късно ми е време да потърся нещо с повече от 10 мегапиксела, с повече чувствителност и с повече "мозък".

Но сега, когато гледам параметрите на новите апарати, виждам, че много от екстрите, на които вече съм свикнал, са изгубени... може би завинаги. И няма един апарат, който да отговаря на всичките ми изисквания.

Варинат 1:

Canon EOS 550D

- 18 мегапиксела (great)
- Full HD Video (great)
- Live view (not so great, защото дисплеят не се върти изобщо, т.е. ниските и високите ми гледни точки стават проблем)
- ниска скорост (3.7 кадъра в секунда)
- изисква прекалено скъпи обективи, които да "захранят" ненаситната матрица
- не е особено добър при високо ISO

Nikon не могат да ми предложат нищо в достъпната зона, което да има поне 14 мегапиксела, ако не чак 18, иначе не са лоши. Но страдат от повечето проблеми на Canon, както и всички DSLR-и.

Алфите на Sony не ме впечатляват, освен 900 и може би 850, но те са ми абсолютно извън зрителното поле по бюджетни съображения.

На фронта на турбосапунерките останаха само неща, които имат прекалено много компромиси в качеството. Sony убиха линията на R1 почти веднага, за да могат да си продават алфите, Canon направи същото с G серията - след лъкатушен танц от 12-15-10 мегапиксела явно и тази серия отива към все по-лоши параметри, да не говорим, че оптиката й също те ограничава с това, че обхватът й не е перфектен.

Свежа струя внася NEX-5 и оня ден бях почти клъвнал. Но от тогава до днес чета и все повече се разколебавам.

Окей, той ми дава невероятни нови възможности - страхотни снимки при високо ISO, вградена стабилизация в обективите, възможност автоматично да снимам панорама, HDR, мърдащи обекти в полумрак, HD видео и какво ли още не - плюс кефа, че ще мога да си ползвам големите карти от предишното Сони, но не са малко и минусите:

- определено по-лош обхват на обективите, особено на дългия край (те и без това са общо 2-3)
- много по-кратък живот на батерията
- дисплей, който се върти само нагоре-надолу, но не и настрани
- нищо особено като макро възможности
- отвратително меню, което да убие идеята, че този апарат всъщност е добър и компактен заместител на DSLR-ите.

Изобщо, за какво ни е тоя прогрес, като в резултат на него едни неща се подобряват, а други се влошават? Кому е нужно това вечно танго - стъпка напред, две назад! То е ясно - на производителите, които явно преди няколко години се бяха уплашили, че може един ден да се стигне до създаването на съвършения апарат, след който смените ще са нужни само при счупване. Затова явно се и разбраха да не правят съществени стъпки напред, или поне винаги да ги съчетават с адекватни стъпки встрани и назад, та да има за какво да мечтаем и по-нататък...

Разочарован съм и така като гледам, май ще продължавам да снимам с DSC-R1...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 11:39

А добро утро!

Ясно е на повечето хора, че и канон, и никон, ОСОБЕНО пък сони, могат да изкарат почти перфектно тяло, което да задоволи почти всички изисквания на фотографа...


Но това няма да стане никога!

Затова е най-добре да излезете от тази спирала на вечно мерене и сравняване... и просто да снимате фотография [smilie8]



Публикацията е редактирана (05-07-10 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: modiliani   
Дата:   05-07-10 11:44

напълно съгласна с navy...и все пак приятел не забравяй, че това е една МОЩНА индустрия, машина, за изкарване на пари - просто бизнес...но това не пречи да обичаш фотографията...и снимането :) [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 11:48

Хм, някъде да съм казал "аз не обичам фотографията"!? :-)

Но досега си мислех, че тази индустрия е едно ЧЕСТНО СЪРЕВНОВАНИЕ на идеи, технологии, дизайн и маркетинг. А все повече ми заприличва на картелно споразумение за прецакване на клиента, който всъщност финансира развитието...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: gecata   
Дата:   05-07-10 11:48

Та за какво викаш ти трябват толкоз мегапиксели?

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: didesignbg   
Дата:   05-07-10 11:50

В базара гледам един Ролай с 4 Цайса и почвам да се чудя какво повече му трябва на човек? (хладилник с филми и всичкото време на света[smile])


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 11:56

@gecata
Най-вече за голямоформатни отпечатъци - за какво друго! Или за сток фотография... Стандартът отдавна е над 10 мегапиксела. Вярно, и от тях успявам да извадя 120/80 см, но си е компромис. От 14 или 18 ще изглеждат далеч по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 11:56

Техниката вече е достатъчно добра, за да можете да правите това, което желаете... като изкуство [smilie7]

Иначе за тестове има какво още да се желае [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: bgprinter   
Дата:   05-07-10 11:57

Где го този Ролай, я да погледна [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 11:59

@navy
Ами да кажем, че и сега не се оплаквам много, но имам известни забележки, заради които смятам, че ми трябва следващ апарат. На широк ъгъл определено имам размазвания по ъглите, особено при недостатъчно затворена бленда; няма стабилизация, което даже и при по снайперистки спокойната ми ръка си става проблем на скорости от типа на 1/10 или 1/6 от секундата; ISO характеристиките на апарата не са от най-доброто, което индустрията предлага днес. Иначе казах - не се оплаквам много. Но като травъл фотограф ме блазнят и мързеливи възможности като sweep panorama на NEX серията, както и възможността да снимам видео (на много от местата, където ходя, се случват неща, които могат да се разкажат само с видео).

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: d_ave   
Дата:   05-07-10 12:11

вярно, относно мегапикселите... за какво толкова? оня ден след въпроса "колко мегапиксела е това чудо" за 40д-то си дадох сметката, че аз самия съм забравил колко е:) честно казано това е нещото, което възможно най-малко ме интересува в един апарат. аз не виждам защо след като те блазнят неща като това да снимаш с опънати два метра напред ръце, въртящ се на 587 градуса дисплей, "видео", макро от 2.5 см (при положение, че за макрото не е важно от колко близо се снима а какво увелияение ти дава, ерго може да е и от 2 метра, ама увеличението пак да е по-голямо отколкото при нещо с макро от 0.5 см) и подобни "глезотии" ги търсиш в DSLR. подобни неща се слагат по сапунерките именно за да има за какво да се хване човек и да се кефи, че джобното му апаратче има какви ли не дивотии качено по него и да щрака снимки с качестовот на средностатистически GSM. след като снимаш от толкова време, запознат си с класовете апарати и знаеш какво търсиш, защо ги търсиш тези неща в апарати, при които е по-важно качеството на изображението, използването на най-различни обективи, дълбочината, бързината на фокус и т.н.? мислиш ли, че на един човек, снимащ не за кеф му трябват именно нещата, които си изброил и би се интересувал колко мегапиксела му е апарата? аз също снимам за удоволствие, но не търся въртящи се дисплеи и апарати, които като ги пипнеш се превръщат в някой трансформер с 1000 мегапиксела, търся качествена картина, бърз фокус - въобще система апарат-обектив, която да може да предложи от приятен плитък ДОФ и макро 1:1, до приближение, с което да можеш да снимаш диви животни, които въобще да не те забележат - все неща, които апаратите, притежаващи глезотии и никому ненужни екстри не могат да ми дадат.
сега разбра ли какво искам да ти кажа? както на теб ти се вижда безсмислено цялото това нещо, така на мен ми се виждат безсмислени екстрите, които ти цитираш като изгубени...
факт е, че идеален апарат няма - няма и да има! освен цялата тая индустрия, обвързана с печеленето на пари и изстискването на потребителя има и още едно друго нещо, наречено физика, което в много от случаите също е голям фактор за липсата на идеален фотоапарат, с ултразуум достатъчен да наблюдаваш марсианците и макро, позволяващо да преброиш зъбите на охлюва, като същевременно има и 220 градуса зрителен ъгъл, чупещ се огъващ се немачкаем дисплей и захранване от мини ядрен реактор.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: mugen   
Дата:   05-07-10 12:20

thomas защо ти е дисплей въртящ се навсякъде?

Имам го такъв на FZ50, ами в 95% от случаите като съм снимал винаги е бил отворен надолу с дисплея нагоре и по-малко от 5% нагоре с картината надолу.
Странично като го завъртиш губиш всякаква ориентация, поне аз съм така. [smilie8]
Единственото предимство, е че може да го сгънеш с екрана на вътре да не се драска, което е супер. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 12:23

Някой ден ще измислят фотоапарат специално за мързеливи хора [smilie7]
Сутринта като се събудят само трябва да му отворят входната врата и да му кажат: Марш да правиш шедьоври!

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 12:30

@d_ave
Освен че се занимавам с фотография от времето на Смена-8 и Фохар, още като ученик и преди да се захвана с информатика и реклама, щях да ставам физик. Така че съм наясно с физическата страна на нещата.

Окей, моята тема Е травъл фотография. Аз не гоня нито животни, нито спортисти. Но имам нужда от нещо достатъчно леко, което да е по цял ден с мен, защото дните ми са дълги, свързани с много ходене и пътуване, и освен че снимам, се опитвам и да се наслаждавам. А наслаждение с 10 килограма раница на гърба не мога да си представя. Затова и искам нещо достатъчно компактно и универсално.

За видеото винаги ми е било смешно, когато някой ми казва, че не ми трябва... Добре де, вече го има във всеки телефон. Явно не е проблем да се вкара и във всеки фотоапарат - професионален или не. Виж, на огледалото по-скоро му е време да си ходи... И ако питаш мен - и на оптичния визьор. Аз композирам много по-добре, когато не гледам през апарата. И съм убеден, че и един фотограф, който дебне диви животни, също ще изкяри много от това да може да гледа в дисплея и да вижда и целия свят около себе си, освен онова, което вижда през него. Само дето от това, че окото му е винаги завряно във визьора, не е осъзнал това.

Иначе не искам чудеса от обективите - просто искам да вървят по малко напред и да не се връщат назад. След като е доказано, че обективът на F717 можеше да има 5х zoom и макро от 2 см (и не, няма как едно каквото и да е макро от 2 см да вижда по-малко, отколкото едно дългофокусно макро може да види от 2 метра), исках и моделите след него да могат поне същото.

Вместо това в DSC-R1 дългият край на обектива стана по-къс (окей, и късият стана по-широк, което все пак е някакъв плюс), но макрото (и видеото) изчезнаха.

Сега пък в NEX-5 видеото се завърна триумфално, но за да имам обектив с достатъчен обхват, трябва да си взема още неизлезлия 18-200, който тежи повече от цялото DSC-R1 и 2.5 пъти колкото целия NEX-5 и струва два пъти колкото самия апарат.

И на всичко отгоре, когато искам да получа широкия край на бившия R1 обектив, ще тряба да сменя даже и тази перла в короната на NEX обективите с палачинката, която единствена ми дава еквивалент на 24 мм.

А за макрото ще трябва изобщо да забравя, или пък да го получа срещу още много пари за адаптер за обективи с А окачване и такива обективи, които при това не само ще трябва да купя, но и да МЪКНА със себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: cicomanco   
Дата:   05-07-10 12:41

Да се беше огледал вместо в ер единицата в Олимпус 8080....ма не си....[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 12:49

@cicomanco
Не само не съм се огледал, ами не го бях и чувал до момента... Сега видях за какво става дума. 8 мегапиксела нямаше да ме заинтригуват със сигурност. Второ, пропуснах в разказа да спомена и за още един апарат, който имах - Sony DSC-H9 - един суперзуум 15х, който много ми беше харесал като концепция, но след като сглупих да си го купя, разбрах, че е голяма грешка: снимките изглеждаха като нарисувани, явно с процесор компенсираха това, което оптиката не може. Освен това айм сори, ама това да зумвам с копченце, определено не ми е по вкуса - R1 поне има истински тежък механичен zoom, който също пропуснах да спомена като едно от много положителните му качества. Хубавото е, че го продадох, макар и на загуба. Лошото е, че днес мога да го продам за доста повече - незнайно защо в eBay се продават на пари като за нов тогава - явно нещо са се оказали много подходящи за папарашки снимки.



Публикацията е редактирана (05-07-10 12:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 12:56

Томас [smilie7]

Виж, от темата ти оставам с впечатление, че си много взискателен човек, обръщаш внимание на детайлите и искаш всичко в техническо отношение да е наред. Пишеш грамотно, имаш добро изразяване, демонстрираш трезва мисъл...

Би ли показал някоя твоя фотография?

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 13:00

Аз пък си мислех, че от профила ми е лесно да се стигне до моите фотографии... ;-) Или в този тук нямам линкове към сайтове?

Ето една селекцийка...

ТУК

P.S. Прав съм бил. В профила ми има линк към фейсбук страницата ми. А в нея - линкове да искаш...



Публикацията е редактирана (05-07-10 13:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 13:02

[smilie24]
Благодаря, ще погледна...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 13:13

Виж, остави за сега техниката настрана, няма да избяга.
Гледам много пътуваш, на чудесни места си ходил и на още толкова се очертава да отидеш...

И вместо да снимаш снимки за спомен, инвестирай в един курс, прочети малко, използвай това време и за 'софт' науката, композиция, пейзаж и т.н. за да станат снимките Фотографии [smilie24]

Това е моето мнение [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 13:16

@mugen
За въртящия се навсякъде дисплей... Ами просто е много приятно - понякога мога да стоя на някой мост, да се протегна с едни ръце напред и да снимам нещо, което другите не могат. Или през борда на някой кораб, или през стъклото на самолета мога да снимам почти назад, без да трябва да се откопчавам и да заемам понякога невъзможни пози... ей такива са ми главните причини да го искам. Окей, наистина най-важно е движението нагоре-надолу, другото ми трябва много рядко. Но след като вече сме видели, че може, защо трябва вече да го няма!?

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 13:27

@navy
Не съм от хората, които имат търпението да гонят един кадър 3 дена, нито пък смятам, че правя шедьоври. Но все пак смятам, че имам прилична идея за композиция и доколкото го позволяват условията, натоварената ми програма, малкото време и амбициите да правя "добро покритие", мисля, че сред многото ми кадри има и достатъчно добри, за да бъдат наречени нещо повече от снимки за спомен ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 13:29

Не се обиждай, но съм прав [smilie7]

А липсата на търпение си личи и от постовете ти. А това е най-големия ти враг [smilie7]

Иска се много търпение, много четене и наблюдаване...

Иначе имаш право да смяташ каквото си искаш [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 13:33

@navy
Имаш предвид, че си личи липсата ми на търпение да изчакам производителите, притиснати от конкуренцията помежду си, да нямат накъде повече да шикалкавят и да почнат да слагат в техниката всичко, което им е по силите, а не умишлено осакатени селекции от възможности, с които да си гарантират, че скоро ще купим и следващата им джаджа.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: sirkhann   
Дата:   05-07-10 13:35

thomas- изчакай още месец, месец и малко. Има слухове, че новото 60Д ще бъде с вътрящо се екранче+18МП.

Митът за хубавите обективи е далеч от истинта.

18-55IS върши прекрасна работа, струва под 200 лв в базара.

55-250IS върши прекрасна работа, струва под 400 лв в базара.

50/1.8 върши прекрасна работа, струва под 200 лв в базара (239 нов)

100/2.8 макро върши прекрасна работа, струва под 800 лв в базара.

85/1.8 върши прекрасна работа, струва под 600 лв в базара.

Има още един куп обективи, в зависимост какво ти трябва. Ама това с хилядите левове е леко не точно така.

Накефи се на лятото, на фотокината ще си избереш апаратче. Само не се вкарвай в моторно-безмоторното филмче на Никон [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »