Раздел 6. Настройка на монитора


Когато работите със снимки, особено важно е вашият монитор да предава реалистично изображенията. Проверете как е настроен с този елементарен тест. 

Горната лента трябва да започва с червен цвят и да завършва със същия червен цвят. Преходите между цветовете трябва да бъдат плавни. В следващите две ленти преходите не са плавни, така биха изглеждали, в случай че мониторът ви има ограничен диапазон на цвета. Например 16 или 256 цвята.



ЯРКОСТ И КОНТРАСТ:


По-долу е разположена фигура, която се състои от 4 квадрата. Горният ляв квадрат е черен. Нищо на вашия монитор не трябва да бъде по-черно от него. Погледнете черната рамка, която е около работното поле на екрана ви. Тя трябва да бъде също толкова черна, колкото е този квадрат. Долният десен квадрат е бял. Нищо на вашия монитор не бива да е по-светло от този квадрат. Сравнете го с белите полета в менютата си. Те трябва да бъдат също толкова бели. Белият и двата сиви квадрата не бива да съдържат никакви цветови оттенъци на синкаво, розово или друг цвят.


Тази скала съдържа 10 оттенъка на сивото (от 0% до 100% - през 10%). Тя ще ви помогне да настроите яркостта и контраста на монитора си. Те трябва да бъдат така настроени, че да виждате и десетте нюанса от бялото до черното.


ГАМА


Отдръпнете се на разстояние от монитора. Един от номерираните квадрати ще започне да се се слива с фона. Числото написано в този квадрат е гамата на вашия монитор. Професионално подготвените фотографии за разглеждане на компютърен екран, в повечето случаи са съгласувани с гама 1.80. Телевизионните предавания, обикновено имат гама 2.20

........ ........