Раздел 6. JPEG формат

JPEG стандартът носи името на групата, която го е създала – Joint Photographic Experts Group. JPEG форматът извършва компресия с минимална загуба на качество, като изследва пикселите в блокове 8x8 – т.е. 64 пиксела наведнъж.

Снимка: Бони Бонев

JPEG компресира изображението, като извършва следните стъпки:
осреднява цветовете в блока
поставя средната стойност в горния ляв пиксел
записва, че един пиксел в блока използва три пълни байта данни
приписва на останалите 63 пиксела съкратени стойности, в зависимост от това, колко са близки до средната
изследва останалите 63 пиксела в блока .

Ако пиксела се доближава до осреднената стойност, JPEG го сменя със средния цвят.

При JPEG формата има загуби на информация в зависимост от степента на компресия, но въпреки това, той е най-удобният формат за запис при любителските цифрови фотоапарати, тъй като загубата на качество е малка и на практика не се забелязва. Този формат пести много място на картата и се обработва и записва лесно и бързо от софтуера на фотоапарата, което е важно от потребителска гледна точка.

Например, фотоапаратът Panasonic FZ20 има 2 настройки за ниво на компресия на JPEG (*.JPG) изображението, при което върху SD карта с обем на паметта 128 MB се събират около 60  или 120  снимки, с разделителна способност 5 mp, в зависимост от избраното ниво на компресия. Малкият обем на файловете позволява на тази камера да ги записва бързо и така вие можете да правите снимка на всяка секунда. Ако снимате в некомпресиран формат се налага изчакване между снимките от повече от 10-15 сек. Винаги трябва да се взема под внимание, че използването на компресията е за сметка на качеството. На примера горе можете да видите как се променя качеството при 1 снимка, записана с 3 различни нива на компресията.

 

........ ........