Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: chukov   
Дата:   16-10-07 00:27

Здравейте колеги
Зимата наближава и е време да направим своя избор.
Ще си позволя да изкажа мнението си за това как да подберем правилно на зимни гуми.

Първо
Задължително е да сложим (разбира се ако имаме финансовата възможност за това) 4 зиимни гуми, а не 2.
Въпреки, че от икономическа гледна точка изглежда логично, поставянето само на две зимни гуми на задвижващите колела на автомобила носи сериозни рискове.
При спиране, тежестта на автомобила се пренася на предната ос и автомобилите със задно предаване трябва да разчитат на чудо - оставените с летни гуми предни колела да спрат на сняг. При автомобилите с предно предаване пък, разликата в инерцията от успешното спиране на зимните гуми на предните колела и летните гуми на задните ще доведе до значителна нестабилност на автомобила и сериозен риск от неконтролируемо занасяне. Така че всичко друго освен четири зимни гуми е компромис, криещ сериозни рискове.

Второ
Как да направим най-правилен подбор на зимната гума.
Съществуват зимни гуми с различна форма, състав и големина на протектора, разработени за различни пътни условия. Поставянето на шипове няма да коментирам, тъй като в България е забранено използването им по пътищата.

Необходимо е да направим трезва преценка при какви пътни условия ще караме автомобила си в по-голямата част от времето. Например пътните условия в Пловдив, Бургас, Варна са коренно различни от тези в Смолян, Троян и изобщо регионите, в които в по-голяма част от зимата пътищата са затрупани от сняг, в много случаи и неразривани.

Пример за гуми, която е разработена за тежки зимни условия : PIRELLI Winter Carving, Gislaved NordFrost 3 - това са гуми с дълбок, силно набразден протектор и изключително мек каучук. При натиск на гумата върху снега, меките и набраздени части от протектора се разтварят и буквално "захапват" снега. Недостатъкът на тези гуми е, че ако се използват дълго време на незаснежен (мокър) или сух път, лесно се износват. Освен това при влизане в завой с по-висока скорост на незаснежен път, протекторът (разсечен на многобройни дълбоки парчета) буквално се подгъва в долния си край и създава усещането за нестабилност на автомобила.
Тоест, ако пътните условия, в които ще управляваме автомобила си в по-голяма част от времето са тежки, то това е верният избор.

https://photo-forum.net/static/forum/2007-10/saea1051.JPG
http://photo.sevenstudio.net/gumi2.jpg




За разринати, мокри и често сухи зимни пътища (каквито са пътищата в голяма част от южна България) са по-удачни зимните гуми, които не са с дълбоко набразден и нарязан протектор. По-износоустойчиви са. Подходящи са за хора, които изминават ежедневно големи разстояния по магистралите. По-стабилни са при високи скорости (скоростни индекси H, V):
Такива гуми са например: Yokohama AWS Winter, Kumho KW17. Те са съответно и с по-високи скоростни индекси (H, V).

https://photo-forum.net/static/forum/2007-10/dwkf1198.JPG
http://photo.sevenstudio.net/gumi1.jpg



Точната преценка на пътните условия ще ни помогне да направим разумния и ефективен избор на зимни гуми.
Направете смяната със зимните гуми по-навреме, тъй като освен, че един рано паднал сняг може да ви изненада неприятно на пътя, то неприятна ще бъде и изненадата от цените на зимните гуми тогава, когато всички се струпат да купуват и сменят и търсенето надвиши предлагането. Тогава започва т.нар. "гумаджийска жътва".
Затова - сменете гумите навреме. Старите, изтрити зимни гуми, сменете с нови за да си спестим неколкократно по-големите разходи по ремонта на блъснатия поради подхлъзване и занасяне автомобил.
Обърнете сериозно внимание на годината на производство - DOT-символа върху гумата. Гумите да са произведени по възможност тази година или поне миналата, но не и по-стари.
Например DOT, който завършва с цифри 2306 показва, че гумата е произведена 23-та седмица от 2006 година.
Очевиден белег, че гумата е стара е когато изглижда избленяла и пожълтяла. Каучукът вече е загубил безвъзвратно основните си свойства.


Успех. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: solo5   
Дата:   16-10-07 02:06

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: otkata   
Дата:   16-10-07 09:19

https://photo-forum.net/static/forum/2007-10/tzun9688.JPG

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: dkork   
Дата:   16-10-07 09:22

[smilie18]
otkata......ами индекса ДОТ на последния....
чуков ....стига опити бре ...напиши вече една статия....
аз съм доволен от зимните на йокохама[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: NeDDRaG   
Дата:   16-10-07 09:48

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: Skic   
Дата:   16-10-07 10:07

С Чуков доста си говорехме миналата есен и в края на краищата се спрях на Kumho KW17. Точно, защото колата се кара предимно в града или по слабозаснежени пътища извън него прецених, че няма нужда ат агресивни грайфери. Освен това колата е малка и лека, кара се най-вече от жена(което не значи, че не плаче за бой сомтаймс) и исках в конкретните условия да имам максимална стабилност и минимален спирачен път, доколкото това зависи от гумите - останалото е до преценка и умения на шофьора. Споменавал съм, че KW17 се държи чудесно на мокра, също и на студена, но суха настилка и мое мнение, че за автомобил между 700-1100 кг (съответно 13-14") е чудесен избор. За сравнение в този ценови клас съм пробвал Ласа и Гудридж, като особено първата е доста неприятна в споменатите по-горе условия, за голям сняг бива... И най-важното е да се кара внимателноо без изхвърляния и надценяване на автомобил, гуми и "пилотски" умения! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: Mick   
Дата:   16-10-07 10:17

и последно коя е най-добрата гума за червена италианка (слаба) 13 инчов размер ... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: asahi   
Дата:   16-10-07 10:18

4 тухли.

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: Amigo   
Дата:   16-10-07 10:19

колко зими изкарва един комплект зимни? [cool] [smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: asahi   
Дата:   16-10-07 10:20

30-40 000 километра.

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: Amigo   
Дата:   16-10-07 10:20

е, значи имам още зими да си карам със старите [smilie5] [smilie5] [smilie19] [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: asahi   
Дата:   16-10-07 10:22

3 години макс. Зависи как се съхраняват.

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: Mick   
Дата:   16-10-07 10:23

абе то едни зими има напоследък... [cool] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: chukov   
Дата:   16-10-07 11:16

Като минат години независимо, че протекторът не е износен, каучукът на гумата се окислява и старее. Губи си еластичността.

Тъй че голям грайфер не значи добра симна гума

Пробвайте руските Медвед на втората година да видите за какво иде реч.

Гумите трябва да се свалят в края на април и да се съхраняват на сухо и хладно място, така е по-голям шансът да ги съхраните за следващата зима

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: kolov   
Дата:   16-10-07 11:30

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: doBria_stareC   
Дата:   16-10-07 11:32

чукич аз си карам и зиме и лете я с летни я с зимни ама винаги нови. Тва да си ги пазиш не е най удачното решение. Че стари гуми с големи твърди грайфери не бих използвал. Лично мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: chukov   
Дата:   16-10-07 11:46

Ами какво да ти кажа
зимно време и с чисто нови летни да си ядеш дръвцето защото се втвърдавят от студа почват пързалките

В зимните се добавят примеси от сорта на Силика за да не си губят еластичността при ниски температури

Колкото до това дали е удачно или не да си пазиш гумите, лично аз нямам нищо против всяка зима да карам с нови гуми ама не ми се връзва бюджетно

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: cameraman   
Дата:   18-10-07 07:07

Винаги имам два комплекта гуми, които са обути на различни джанти и лесно се сменят.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: rumenn   
Дата:   18-10-07 08:27

аз карам вече 2 зими е с тия Gislaved NordFrost 3 верно много агресивен грайфер който миналата зима сняг не видя..но пък возията на колата както си е мека става още по мека..направо забравям къде бяха дупките и влаковите релси по изровените прелези..аа и са изключително безшумни.,имам един приятел който 2 години не ги свали тия гуми и разправяше че скачал по бордюрите без да ги усеща [smilie5] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: asahi   
Дата:   18-10-07 09:06

Тези, безшумните, вдигат разхода.

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: nsirakov   
Дата:   18-10-07 16:42

аз си карам с всесезонни... засега няма оплаквания

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: slivenski   
Дата:   18-10-07 17:05

Аз карам вече три зими с такива 195/65/15


SAVA ESKIMO S3
https://photo-forum.net/static/forum/2007-10/mhvs8264.JPG
http://www.lans.dir.bg/img/s_eskimo_s3_g.jpg


Като ги гледам колко са се износили досега, може и още три да изкарам, живот и здраве...

Е, не карам много, в интерес на истината. Особено напоследък...


Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: netizen   
Дата:   18-10-07 18:04

Gislaved NordFrost3 са опасни за каране при нашия климат... на сухо така носят... не ща и да чувам повече [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: papi   
Дата:   18-10-07 18:43

вредещейн сноутрак2 са много добри губи[smilie24] имам една зима с такива

Отговори на това съобщение
 Re: Един опит за статия от мен по въпроса за зимните гуми
Автор: asahi   
Дата:   18-10-07 22:27

Сноутрак2 - три зими - без забележки.
Е, чудеса не съм очаквал.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.