Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   08-08-12 23:26

Слушах новините тая вечер... [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   08-08-12 23:30

Щели да премахнат разказа Майчина сълза на Каралийчев, защото учел децата на дискриминация (лястовичето било изоставено, щото е сакато). И някви други произведения щели да махнат (нещо свързано с турското робство), защото там турците били изобразени в негативна светлина. А някакъв разказ на Оскар Уайлд имало в учебниците, обаче не било правилно като се изучава да не се споменава, че авторът имал еди-ква-си сексуална ориентация...

Велико, а? [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   08-08-12 23:31

Фамозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: georgi969   
Дата:   08-08-12 23:33

Малоумници.Май стигнахме американците:

В учебниците обиждали с "негър" и Манго


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   08-08-12 23:33

И още: Наскоро просветният министър Сергей Игнатов обяви, че учебниците по история са актуализирани като е добавен периодът от 2001 до 2012 година, в който влиза и управлението на кабинета на Бойко Борисов.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   08-08-12 23:34

Е, не само той влиза. И Гейко, и Гоцю, и Царо.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   08-08-12 23:53

А, открих пълния текст на едно твърде поучително четиво

Който има мерак - да го чете цялото, аз тук ще цитирам само един бисер:

(от учебник по литература за 7-ми клас)
„...Но кълни, майко, проклинай
Таз турска черна прокуда,
Дето нас млади пропъди
По таз тежка чужбина –
Да ходим,да се скитаме
Немили, клети, недраги!...”
"Турска прокуда, беснеещ турчин, турците...убиват, позорят.. и т.н." При евентуалното възприемане на текста извън историческия контекст, съществува риск за пренасяне на отрицателното отношение към турците от страна на учениците върху техните съвременници. Липсва съвременен коментар за историческите измерения на описани събития и явления.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   08-08-12 23:59

Ей го и другото бисерче

• Пример за подхранване на негативни стереотипи извън темата за етническите общности: Казус за негативни послания по отношение на увреждането и на изоставянето на деца: Разказът на Ангел Каралийчев „Майчина сълза” (с. 40-41) за „сакатото лястовиче”, изоставено от майка си, която е заминала на юг и моли вятъра да му занесе майчината сълза.
Извод: Тук се внушава, че изоставянето на „сакатите” деца е норма, а не негативно явление, внушава се примирение с такава съдба на изоставените деца. Тези аспекти на проблема изобщо не са адресирани в коментарите, в тях се говори само за силата на майчината любов, без да се коментира изоставянето на детето – „сакатото лястовиче”, което не може да лети - от неговата майка.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   09-08-12 00:29

А за капак и обратните си наврели гагите в букварчетата

Та това ми напомни за един виц:
Лорд Едуард си пие следобедното бренди, когато през отворения прозорецсе дочува засилваща се глъч.
- Джон - обръща се лорд Едуард към иконома си - каква е тази дандания?
- Гей парад, сър.
- Аха. И какво искат?
- Свободна любов, сър.
- Е добре де, а някой пречи ли им на свободната любов?
- Не, сър.
- Ами тогава защо вдигат такава олелия?
- Педераси, сър...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: mr_kras   
Дата:   09-08-12 00:45

Да махнат Вазов, щото иго не е имало и на негово място Листопад. Вместо за любовта на Яворов и Лора ще пишат за любовта на Азис и кой беше там. И в часовете по музика трябва да се включи чалга.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   09-08-12 00:53

Не че нещо, но Решат Нури Гюнтекин е на нивото на Вазов в турската литература. Дай друг пример.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 00:55

Напалм! И нюкове[smilie7] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Щурче   
Дата:   09-08-12 02:13

Ромео и Жулиета в Щатите...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: CyberGene   
Дата:   09-08-12 02:29

Тоя виц с гейовете и лорда беше много готин и вероятно все още би бил такъв, ако не се споменаваше под път и над път с идеята, че се разказва уникален нов виц, който никой не е чувал досега [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: mr_kras   
Дата:   09-08-12 08:24

asahi, Да махнат Вазов, щото иго не е имало, нищо против Решат Нури, но за нас си е Вазов. Отделно, че у нас този роман се свързва предимно със сапунката. Добре направена, но сапунка.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: serjy   
Дата:   09-08-12 08:51

Съдбата на Трендафил Керелов нема нужда да помним, виж ББ - задължително!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   09-08-12 10:03

Вероятно искаш да кажеш жизнен път, биография.
За Трендафил Керелов църквата е направила доста - провъзгласила го е за светия великомъченик. За ББ няма да има такива работи - сигурен съм.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: niro   
Дата:   09-08-12 10:39

Айдеее, след още някоя год. някои писания от Ботев, Вазов, Каравелов и други май ще станат апокрифни. А хайдутите ще ги сложат в черния списък на терористите.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   09-08-12 11:16

ми на човек някак почва да му се ще да вярва в заговора с/у българите, щото ако няма заговор, ако няма умисъл, начи глупостта е в такива размери, че е бетер секви заговори...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Todd   
Дата:   09-08-12 11:21

Не му трябва на българина заговор - демокрацията му стига за да покаже колко е проост .

Колко пъти съм разправял че тоя народ е неспособен да е свободен - освободиш ли го той оглупява .

Трябва да се държи на въже с остена .... иначе Рамбо Силек !!!

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 12:20

Като дефинираме ясно целите на образованието, лесно ще се подберат и подходящите текстове, които да възпитават в тези цели.

Времената се менят, ценностите в обществото - също.
Много хора тук бяха скандализирани от едни снимки, показващи как руско момиче убива куче. Ежко дори заяви по повод тия снимки, че му е толкова гадно, че няма да влиза във форума известно време.
Или пък сайта (кой не го е виждал), дето с тояги убиват малки тюленчета.

Никой обаче не е скандализиран от Дядовата ръкавичка (щото е поезия ли, щото сме свикнали с нея ли, щото е Елин Пелин ли, не знам), където дядото избива с тояга пет животни, които по никакъв начин не са проявили агресия към него. Вината на мишка, заек, лисица, вълк и мечка е че просто са се скрили на топло в една изгубена ръкавица.

(Дали ще се намери български Тарантино, който да филмира случката от Дядовата ръкавичка. И дали такъв филм обществото ще приеме като "художествена интерпретация на литературно произведение")

Та думата ми беше, че когато рускинчето убива кучето, това е скандално, защото го смятаме за реално (колко е "реално", аз лично не се наемам да твърдя), а когато четем Дядовата ръкавичка, това не е скандално, защото е "художествена измислица".

Да, но децата трудно преценяват кое е реалност и кое е художествена измислица. За тях снимките в интернет и разказчетата в читанките са едно и също.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   09-08-12 12:29

Не можем да отречем, че покрай зверствата на отоманските турци и разни подопчени им формирования по време на петвековното иго в част от българското население се е настанила трайна неприязън, дори омраза, към всички сегашни турци. Тази омраза се оправдава с патриотизъм национализъм, но всъщност тези неща нямат нищо общо с нея. Ако като дете не бях общувал със съседите турци на село, ако не бях чел не само официалната история, ако не бях ходил в Турция, ако бях някакво комплексирано пичлеме, дето няма къде да се изяви, може би и аз щях да мразя всичко турско от време оно до далечното бъдеще. И тъй като част от тези чувства се възпитават у децата още в училище е необходимо това възпитание да се съобразява с реалностите. Ако бяхме учили как сме се клали с гърци, с българи в Македония, румънци, руснаци, сърби вероятно и тях щяхме да мразим доста успешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: chill   
Дата:   09-08-12 12:59

Ебах тази майчина любов, дето си изоставяш сакатото дете. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   09-08-12 13:09

е, децата някак си намират начин да разделят измислица от реалност, щото от началото на вековете им се разказват приказки. в некой си момент даже едни хора събират тия приказки и ги публикуват в сборници. братя грим са особено големи изроди, ама някак има фантазия в цялата тая работа. в дисни ченъл и картун неуърк, както и в повечето сдъвкани кимикси няма останала много. е, не се наемам да споря, де. а колкото до финала на дядовата ръкавичка - не си прав, жоро. цензурирали са я и още как. в най-детските книжки ИЗОБЩО не фигурира финалът[smilie18]
ама и аз съм му се чудила на изродИята на елин пелин. което не значи, че бих го махнала от учебниците. човек е склонен да приема за даденост и за добро онова, което му е влязло в главата като малък.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 13:21

Абе ужким интелигентни хора, ама защо хиперболизирате нещо, което се случва и без тези текстове да са застъпени в учебната програма. И друго. Историята си е история независимо дали ни харесва, или не ни харесва, или имаме някакъв свой прочит с особено мнение.
Другата върховна простотия.
Затворете очи и си представете за момент, че всички желани и готини модерни промени в историята и литературата, вземат че се случат реално и имаме силно цензурирана версия и на двете, политически коректна към 2012-та, плюс пренаписване на шедьоври, за да бъде още по-палаво всичко.
Полирания ученически мозък попива с пълни шепи и широко отворена уста бозата, която му сервират модернистите-образователи. Приема я за чиста монета, защото няма коректив и алтернатива.
Стига се обаче, до момента грижливо отгледаният идиот да се запознае с чуждата история и литература и ... ШОК!
ПСВ, ВСВ, Хирошима, Граждански войни, Наполеон, Римска империя, "Клетниците", "Чичо Томовата колиба"....
Въпроси:
- И чуждата литература и история ли ще пренапишем?
- Този малоумен кувиоз, какво ще генерира, като краен продукт? Някой въобще дава ли си зор, да помисли за афтър ефекта от тия глупости.
- Налага се някакво тотално малоумие - политически коректния Българин безобразно добър до мозъка на костите си още от 681 насам срещу ЦЕЛИЯ ОСТАНАЛ НАЗАДНИЧАВ СВЯТ.
- Кога ще правим аутодафето пред Народна библиотека, да ходя и аз да хвърля някоя друга книжка, например "Септември"? Така или иначе ще се горят оригинали и исторически документи, да взема и аз да отида и да поснимам.
- Може ли да забраним и Шекспир, защото в тия неговите объркани брътвежи, винаги има и някое друго убийство, което всъщност, на практика може и да подтикне, някога, някой от читателите му, да вземе да извърши престъпление по особено жесток начин?

Нюкове ли?
Да взима да ни купува Бил Гейтс и тотален рестарт на кочината България, ама тотален![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: ejko   
Дата:   09-08-12 13:23

Въобще не си спомням някой да убива когото и да било в Дядовата ръкавичка...:)) Явно детския ми мозък го е изтрил още навремето!

п.с. Жоро влизам си в сайта, просто нещо ми стана гадно тогава и се натъжих от онази рускинята, малко импулсивно писах и попресилих... Не е чак да не влизам!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   09-08-12 13:27

смотансон, част от "цивилизования бял свят" отдавна си е пренаписал всичко. модата на полирания ум не е тукашна и сегашна [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 13:36

Ама тоя Шекспировски е некъв ебати и убиеца-психопат. Как можа да претрепе Ромео и Жулиета, как бе?[smilie9] Сега децата ще четат и ще гълтат отрови.[smilie23] Мръсник с мърсниците[smilie23] [smilie23]

мара

Той, че си пренаписва историята, пренаписва я, ама все някъде има граница. Като гледам ще ги задминем без особени усилия [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   09-08-12 13:37

ти нали си чел "криворазбраната цивилизация"? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 13:39

На децата не трябва да се спестява нищо! Не бива да се третират като някакви малоумни и не трябва да мислим, че едвали не докато не навършат 18, те разсъждават като пеленачета!

Лично аз съм се заела да обяснявам като на възрастен човек на моята племеница за кръговрата на живота, за това ,че всички животинки са добри, но в Природата едното се храни с другото,другото - с третото, и това не е лошо,защото ще умрат от глад ако не се случва. Лошо е когато човекът убие не за да се нахрани, а за удоволствие. И това - на 4 годишно дете! И знаете ли - то ме разбира отлично!

Всички тия забранени сега приказки, изпълнени с жестокост, и расизъм, и дискриминация и какво ли още не , сме ги чели всички като деца. Чели са ги и нашите родители. Аз лично не познавам някой, дето да се е изкривил заради тия приказки или заради това,което е учил в училище! Напротив, дадена ни е възможност от съвсем малки да МИСЛИМ, да правим сами преценки, да изпитваме ЕМОЦИЯ, да плачем, да се смеем. Не са ни галили с перце, затова и сега намираме сили да се борим с несгодите, да отсяваме кое е правилно и кое не!
Всички тия измишльотини дето се налагат напоследък са повече от полиране на мозъка! В стремежът си да се предпазат децата от какви ли не глупости, всъщност им се прави огромен проблем за вбъдеще!
Искат да се забрави историята, искат да се скрие истината, а всъщност - да, имало е робство, да,имало е убийства, да, до ден-днешен много хора изоставят децата си защото са недъгави! И тук е момента, че детето само трябва да реши Е ли е правилно това,кое трябва да се промени, как може то самото да направи нещо за да е по-добро от тези в историята или приказките.

Да ме прощават господата и госпожите,които пишат новите учебници и книжки за деца, да ме прощават и тези,които ги одобряват, ама за мен са пълни гъзове,които трябва да бъдат моментално уволнени и съдени за това, че накърняват човешкото право САМ да разсъждаваш!


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: n1x0n   
Дата:   09-08-12 13:40

Абе тая мания да държим децата в политически-коректен инкубатор до пълнолетие е такова малоумие, че няма накъде.

Животът е такъв какъвто е, историята е такава, каквато е. Не подлежат на промяна по отношение на смъртта, насилието, враждата, съпрничеството, завистта и т.н.

И докато детската психика е пригодена да смекчи сблъсъка с тези факти от живота и ги приема без тежки последствия - по-нататък вече не е така.

Това псевдо-про-европоейско поведение и тази псевдо-толерантност които се вихрят проследно време, са абсолютно престъпни и анти-социални инициативи.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 13:51

elrisha
[smilie24]

Искат да ни кажат, че всички, буквално всички българи към днешна дата, сме убийци, расисти, психопати, изроди. Защото сме чели "неправилните" приказки, книжки, история.

Ами ония идиот, Ахав ли беше, Асав ли, дето гони невинния и беззащитен кит, в "Моби Дик". Убиец!Убиец!Убиец![smilie23] [smilie9]

Ами тия в църквите бе!
Психопати!
Какво е това обезглавяване на Йоан бе? Дайте баданарките и латекса! Ще ми учат те децата на тия безобразия!
ЦЕНЗУРА!

https://photo-forum.net/static/forum/2012-08/pojn0073.JPG
http://i.actualno.com/club.bg/files/2007/08/29/248dc4e56f.jpg


АУТОДАФЕ!
БОЯ!
ИЗГАРЯНЕ!

Гнусни изроди![smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: ejko   
Дата:   09-08-12 13:53

Добре де..., филмите са пълни с насилие. Батман гледам се пробва само да ги бие, но се проваля и лошите пак умират накрая[smile]
А децата си купуват чаршафи с батманчета.
Явно на запад не са чак толкова коректни, а ние отново се изхвърляме, както навремето имаше един виж в Москва като пръднат, в София се насират. Сега е същото, но дебнем къде по света някой е пръднал и сваляме гащите...
Сега естествено, че не всичко е за деца. Примерно филми на Алмадовар ще пусна на малкия след като навърши 10-12 години, че тея мъже и жени дето само си менят пола, ще е объркващо, но българските писатели от близкото минало и народните ни приказки не са чаааак толкова брутални, сякаш...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   09-08-12 13:54

Вината на мишка, заек, лисица, вълк и мечка е че просто са се скрили на топло в една изгубена ръкавица.

По твойта логика требе зверовете да останат на топло, а дядото да си седи с една ръкавица цяла зима, ръката му да измръзне, да гангреняса и да я ампутират. След това (вече осакатял) дядото ще бъде ре-социализиран с помощта на неправителствена организация, в която членуват много младежи, копнеещи да помагат на хора в неравностойно социално положение. Накрая дядото получава инвалидна пенсия, настаняват го в старчески дом, а благодарните добитъци, обитаващи ръкавичката, му носят горски армагани всяка последна събота от месеца...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   09-08-12 13:55

нещо такова [smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: serjy   
Дата:   09-08-12 13:57

по тази тема съм 100% съгласен с мнението на Елриша [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: ejko   
Дата:   09-08-12 14:02

Аз не съм съгласен с Елриша, че им нарушават правото сами да мислят, защото и всичко да махнат свързано с насили от книжиките и все някое диване само ще стигне до мисловната висота да върти котка за опашката или да утрепа таралежче или друго безумие, което не мисля, че има как да го махнат от човешкото мислене...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: aquarius   
Дата:   09-08-12 14:05

Като са тръгнали по тази плоскост, тия плоските трябва забранят и Cartoon Network, Internet, Пипи Дългото чорапче, Карлсон който живее на прокрива,Стас и Нели, Ласи, Макс и Мориц, пържолите на тиган и коледа. [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Все си мисля, че е по-добре да се учат от малки кое е лошо и кое е добро, от колкото да криеш лошото, защото неизбежно един ден ще го срещнат. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 14:06

Като се сетя колко сълзи съм проляла заради Дивите лебеди или Малката русалка, като се сетя за Белчо и Сивушка, за Бялата лястовица, за Хитър Петър, за Чичо Томовата колиба, за Пипи Дългото чорапче, за Трите мечета, за Тютюн, Под Игото...толкова обичах да чета! Поглъщах страница след страница, не исках да заспивам преди да съм свършила книгата! Плачех, смеех се, после затварях очи и си разигравах отново и отново случките от книжките, обмислях този, онзи, защо така е направил, защо не е направил друго, правех си ИЗВОДИ.
Днес децата рядко четат, а ако го правят - дават им се полирани малоумни приказки, които направо те хвърлят в дълбок размисъл- " Аз ли не съм наред или това няма никакъв смисъл?!?!".

И е факт, че за да поробиш хората, трябва да ги направиш полирани!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: serjy   
Дата:   09-08-12 14:06

приказките с насилие трябва да се четат, за да може детето да се идентифицира с потърпевшите персонажи. само така може да развие съпричастност с мъката на другите и да усети страданието. колкото повече му спестяваш тези емоции, толкова по-голям изрод може да отгледаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 14:07

Значи, дайте да бъдем толерасти, ама един път, дето се вика, като го правим да е като хората. Значи - поети, писатели, художници, музиканти, актьори - всичката тая сволоч под ножа! Минимум 50 години строг тъмничен затвор по дефолт! Така или иначе все някой, някога, някъде от тия простаци ще се отплесне и ще направи нещо политически некоректно, и ще ни изложи.[smilie23] Бой и каторга![smilie24] Ще ми мислят и ще фантазират.[smilie23] Гнъс ме е, че има такива елементи в розовото ни общество[smilie23]
СМЪРТ!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 14:08

Ежко, насилието не се възпитава от приказките. Насилието се възпитава от личният пример! Ако в обкръжението ти има насилници, и ти като дете растеш, виждайки това насилие, изпитвайки го на собствен гръб и виждайки, че то е БЕЗНАКАЗАНО, то шансът да станеш насилник е вероятно около 80 %.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: n1x0n   
Дата:   09-08-12 14:09

Макс и Мориц... майкоу! Кражби, домашно насилие, саботаж, опит за убийство... завърхващо с премазване на двамата герои в мелница за зърно.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   09-08-12 14:13

ежко, май остана неразбран [smilie5]



Публикацията е редактирана (09-08-12 14:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 14:13

Макс и Мориц!
ЦЕНЗУРА!

Ами Малкият Мук[smilie23]
Златната рибка[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 14:15

Леле, вярно! Как забравих Макс и Мориц!
А помните ли Карлсон, а Маншон,Полуобувка и Мъхеста брада?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 14:17

Карлсон и Паркинсон са ми братовчеди по майчина линия.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   09-08-12 14:17

Че в народните приказки колко невинни лами, таласъми и друга твар избива гнъсния юнак... Може би е по-правилно само да ги кастрира, да ги обезпаразитява, и да ги връща там, откъдето ги е взел. Само не ми е съвсем ясно - скопената ламя дали продължава да закусва с девойки, или става тревопасна, и нагъва зеле с картофи три пъти дневно?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   09-08-12 14:18

Мечо Пух?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: ivjordan   
Дата:   09-08-12 14:19

Един голям писател беше казал, че "приказките са истории на ужаса, които подготвят децата за истинския живот." (може и да не е 100% точен цитатът, но беше нещо такова).
Та, съвсем прав си е бил човекът и много точно го е казал.



Публикацията е редактирана (09-08-12 14:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: serjy   
Дата:   09-08-12 14:19

Мечо Пух е баси наркоманската история [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 14:20

Ами изрода от Червената Шапчица[smilie23]
Ще разпаря корема на животно от застрашен вид, докато спи[smilie23]

ЦЕНЗУРА[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 14:20

Не бе, Ежко.
Думата ми за "скандално" и "нормално" - как приемаме тия понятия заради детските си спомени, а не заради същността им.
Едни и същи по своята същност факти можем да интерпретираме по диаметрално противоположен начин, именно заради детството си, заради "образованието", което сме получили.

Идиамин Дада разчленява политичесикя си опонент - скандално!
Крум пие вино от черепа на Никифор - нормално!

Канадски Seal Slaughter убива с тояга тюленче - скандално!
Дядото от ръкавичката убива с тояга 5 животни - нормално!

Турци се вапцат с кръвта на убити българи - извратено, жестоко! (Записките на Захарий Стоянов)
Българи пият от кръвта на убити турци - велико, героично! (пак там)

Хитлер избива невинни хора в концлагери - мерзко, долно, престъпно!
Г. Димитров избива невинни хора в концлагери - целесъобразно, исторически обосновано!

Кондьо укривал данъци - скандално!
Андрешко укривал данъци - нормално!

Македонски учени говорят глупости по отношение на историята - супер скандално!
Български учени плещят подобни небивалици - аууу, как, невъзможно, всичко е 100% истина!


И т.н. и т.н. и т.н. - примерите могат да са безкрайни.

А интерпретацията зависи от това, което са ни набили в главите.
Ако примерите не са свързани с наученото, а са произволни случки от Парагвай и Уругвай, отношението ни в никой случай няма да е така противоположно. Тогава ще е принципно.

Значи има нещо сбъркано в образователната система, която ни кара да оценяваме нещата не принципно, а изкривено-пристрастно.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 14:23

J0R0

Честно, ако имах капка власт, бих ти дал абсолютната свобода да пренапишеш историята и литературата[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   09-08-12 14:27

@Смотансон:
Той няма да я пренапише, ама немуподобните ми вече са почнали... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: serjy   
Дата:   09-08-12 14:28

мани недей...Александрииската Библиотека явно е запалена от прадедите на Жоро

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 14:30

Жоро, изобщо не си прав.

Няма дете, което да приеме за "нормално" това,което си написал като примери. Напротив, прави му силно впечатление ,остава му в съзнанието като нещо НЕПРАВИЛНО и когато се сблъска с истинска житейска ситуация, тоя образ изплува и му напомня, че това " НЕ Е ДОБРО".

В момента разсъждаваш като вманиачен родител. Остави детето си да "диша" и гледай да го възпитаваш в ценността да разсъждава. Резултата определено ще ти хареса повече, отколкото ако му полираш мозъка.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 14:36

Уве, човек не може да пренапише нищо, нито историята нито литературата.

Но това което трябва да направи е, да се опита да погледне безпристрастно на нещата, като чужденец.
Да се отърси максимално от клишетата и да анализира фактите такива, все едно че за първи път ги чува.
Без наслоенията от възрастта, в която нямаме правилна оценка, в която нямаме стабилно изградена ценностна система, а възприемаме света повече емоционално и "на доверие".

На мен лично доста ми е навредило подобно възприемане на света "на доверие".
Години ми бяха нужни впоследствие, много работа и много четене, за да разбера кое в главата ми е ценното и кое са купчина пропагандни клишета за изхвърляне, които някой е напъхал там, заради неговите си интереси, възползвайки се от крехкото ми детско съзнание.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: lumix   
Дата:   09-08-12 14:39

Пияният Змей се прибира вкъщи и от вратата се провиква:
- Жена-а, какво има за вечеря?
- Тройка братя с гарнитура, а за десерт златна ябълка - отговаря Ламята тихо. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 14:39

Елриша, не знам за децата, но едно 80% от хората влизащи тук, смятат горе цитираните неща за нормални (тия които съм посочил като "нормални").
Дори и в тая тема - примери колкото щеш :))

А за моите деца, не бери грижа, определено разсъждават :))

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 14:53

А иначе и в "цивилизованите" общества си ги бива. Да не си помисли някой че това което говорих важи само за нашата система.
Ето какво са направили датчаните вчера, докато тук си хортуваме мирно и кротко.

150 черни делфини са убити вчера на Фарьорските острови по време на традиционното клане на китове, което организира автономната датска общност всяка година.

Предупреждавам, че снимките не са за хора с по-лабилна психика

Та децата може би разбират, драга Елриша, кое е хубаво и кое лошо, но възрастните - не винаги :)

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: serjy   
Дата:   09-08-12 14:57

е, ако ги изядат не е убииство, а прехрана.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 15:09

Сега, факт е, че информацията на ниво основно и средно образование е по-скоро селективна. В смисъл по интересното се случва на ниво висше образование, или поне някога беше така. Примерно Елин Пелин е бил добър художник, дори на ниво шарж, но не се е възприемал като такъв, особено в периода на първия и единствен по рода си вестник "Българан". Ангел Каралийчев, преди 1944 е бил прозаик при това доста талантлив, но след пристигането на другарите се прехвърля в света на приказките и сега с това е известен. Това са неща, които не се застъпват в основното и средното. Правилно или не, трудно ми е да преценя, но ако ги разгледаме тия две образователни степени обективно, по скоро съм склонен да ги възприема като някаква база и нивото на информация, като достатъчно. Или поне беше така. Към днешна дата нямам представа какви неща се случват, но това което достига до мен е, че масово нивото пада и в трите.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 15:09

Жоро, някак ми е странно когато в дадена тема се намесва съвсем друга?! Действията на един или група хора се определят от много съвкупности. Не може да се направи елементарен извод " Тези са чели кофти книжки и затова убиват делфини". Не си ли съгласен с мен?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 15:14

Божкеееееееей, Божкеееееййййййй! току що попаднах на обява за продажба на " бебешки НАКОЛЕНКИ":


"бебешки наколенки имаме в цветове като бежаво и синьо. имат 5степени за регулиране,много са удобни за бебета които започват да пълзат или за децата които започват да прохождат.може да се поръчва и голямо количество"

Моля ви, спрете Земята! Искам да сляза!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 15:25

Кофти книжки сме чели всички хора, навсякъде по света, ма не е там работата.
Проблемът го формулирах, мисля че достатъчно ясно: образователната система навсякъде е дефектна, защото ни кара да възприемаме ненормални неща ей така, по традиция, на доверие, свикваме с тях, те са си "наши" и значи са си нормални...

На чужденецът му правят впечатление тия делфини, но за местните това си е традиция, нещо съвсем в реда да нещата.
Както за нас си е традиция Андрешковото отношение към данъчните :)
На всеки чужденец са му смешни местните комплексари и мегаломани, но в съответната страна те се самонаричат "патриоти", независимо дали става дума за Македония или за Третия Райх.

За мен човек става личност, когато успее да надскочи тия клишета, традиции и всякакви набити в главата му глупости, в ранна възраст от "образователната" система.

Когато човек успее да погледне на фактите като чужденец, безпристрастно - тогава е личност.
Чужденецът има много по-правилен поглед за нещата в страната отколкото местните. Всеки местен е с промит мозък още от дете.
Това важи за навсякъде по света, не само за тук. И за това до голяма степен е виновна "образователната" система, която служи не за развитие на личността, а работи за интересите на държавната машина, на местната пропаганда.

Кое не е ясно?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: tonitka   
Дата:   09-08-12 15:30

Ами Хъкълбери Фин? Амчи той с действията си е направо за ТВУ!

ЦЕНЗУРА!!!!!

[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: arakiss   
Дата:   09-08-12 15:38

всеки, който се е сблъсквал с образователна система в нормална страна, забелязва някои основни разлики с нашата и повярвайте ми, те не се отнасят до учебния материал.
това, което ми харесва на мен:
1. учителите се отнасят с децата като с личности.
2. насърчава се мисленето - независимо какъв текст се изучава, никога не се дават задължителни "правилни" отговори.

е, затова и там не преписват и зубрят готови литературни анализи....
нашенският класически пример с андрешко там няма как да съществува - детето ще пише каквото си иска, стига есето да е логично...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 15:38

Забравяш един много важен момент - Човек не става това, което е само и единствено от образованието в училище! Полирането на книжките и учебниците няма да накарат едно дете да мисли! Ти сякаш много опростяваш нещата, сливаш ги в една права линия, а тя определено не е такава,нито е само една.
За да се научи детето да гледа като "чужденец" най-важна роля играе РОДИТЕЛЯТ, а не учебника по родинознание! Личният пример, повтарям, личният пример е основното движещо в изграждането на един човек.

Да приемем ,че учебника по история са го излъскали така ,че там освен за ароматните рози на Казанлък и гроздоберачки,оболи се на трънче, нищо по-хард не пише. Детето ти чете този учебник, учителката не смее да му дръпне ухото,щото то "имало права" и може да я съди за "малтретиране",вкъщи чете книжки само за пухкави зайчета,които кротко си пасат зелената тревичка,забранено му е да играе на "стражари и апаши" щото е дискриминиращо,и т.н. ОБАЧЕ , ти, като баща по цял ден му набиваш шамарите, пиеш като смок с ортаците пред блока, скачаш да трепаш комшията щото ти е паркирал на мястото, как мислиш - твоето дете дали ще попие от книжките и учебника или ще реши, че твоят пример е най-важен и ще се стреми да стане същият голям мъж? Кое е по-силно?


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 15:40

Та затова, като извадиш един човек от познатата му среда, той е много по-адекватен.

Един австралиец ще е много по-адекватен по отношение на нещата, които се случват в България, защото му е през оная работа за комунисти и антикомунисти, кой прав и кой крив, за Вапцаров и Царо, за Балканджи Йово и Възродителния процес... не са му промивали тиквата с куп български клишета, няма емоционалните привързаности и ще разсъждава ясно и непредубедено. Нещо което е супер трудно за всеки един българин.

(По тая причина в съда избират независими заседатели, а не роднини на едната и другата страна.)

Мисълта ми е, че доброто образование е това, което ще те извади от контекста на местните митове и легенди и ще те подтиква към безпристрастни и обективни преценки.

(Знам че е трудно за повечето четящи да го разберат)
[smilie25] [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 15:42

Съгласна съм с arakiss !
Колкото и глупаво да изглежда отстрани, именно заради тази система не се дипломирах! Учих 6 години и накрая отказах да взема диплом в знак на протест. Ненавиждах да се зубри наизуст и ако имаш различно мнение и се опиташ да го кажеш,то да ти пишат двойка, както и да те късат на изпит защото не си учил от учебника на провинциалният преподавател , а си намерил странична литература!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 15:45

На мен не ми е трудно да разбера за какво говориш, но не съм съгласна с него! Нали правиш разликата?

Само ,че това, което казваш е смесица от много различни неща - образование,народопсихология,личен пример,примера на групата..

Ако опростим казанато от теб излиза, че ние изобщо не трябва да учим БЪЛГАРСКА История и Литература за да не сме обременени и да сме "чужденци".
Пак казвам - нищо не е толкова просто!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 15:54

JORO написа:

> А иначе и в "цивилизованите"
> общества си ги бива. Да не си
> помисли някой че това което
> говорих важи само за нашата
> система.
> Ето какво са направили датчаните
> вчера, докато тук си хортуваме
> мирно и кротко.
>
> 150
> черни делфини са убити вчера на
> Фарьорските острови по време на
> традиционното клане на китове,
> което организира автономната
> датска общност всяка година.
>
> Предупреждавам, че снимките не
> са за хора с по-лабилна психика

>

По повод това нещо, а и по принцип.
Не съм сигурен дали точно за това избиване става дума или за другото на китовете (ако не са едно и също нещо).
Понеже се надигна вой не само у нас, тъпунгерите от NG направиха специален филм за обичаите, при които има кръвопролитие. 5-6 материала обединени под една шапка и между другото стана дума за китовете.
Конкретно за тях се оказа не толкова традиция, колкото нужда на хората населяващи острова. Почвата там е скалиста. Отглеждат единствено картофи и реколтата не винаги е добра. Китовете им осигуряват оцеляването. Не го правят от варварски кеф.
Отново нещата не са само черни и само бели. Напук на толерастите и нео-модернистите.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 16:00

Уве, за китовете - аз пък гледах едно друго предаване, където се казваше, че от много години това избиване се прави не заради прехрана, а защото е останала някаква традиция.
Лично аз незнам каква е истината , но си мисля ,че при съвременото развитие на Пазарите, няма начин да останеш без прехрана до степен, че да избиваш изчезващи видове или видове със застрашително намаляваща популация!

Но, темата е за Образованието..все пак![smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 16:22

Уве, а тука за некво тричане на кучета, дето дори и не ги убиват, направиха ебаси проблема...

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Ел, аз не казвам че е просто.
Със сигурност нещата зависят и от семейната среда.
Но и от другото.

Ето ти един пример с мен.
В семейството ми никога не се говорило за политика, няма по аполитични хора от родителите ми и двамата - безпартийни.

Което не пречи на 16 години, главата ми да беше препълнена с Ястребинчета, Миткопалаузоци, Антонивановци, Павликморозовци и хилядите... не милионите - подобни.
На 19 в казармата като те вдигат в 2-3 ч. след полунощ под тревога а от високоговорителите кънти "Турски войски нарушиха границата с НРБ" - какво ще формираш в главата?
Един набор, пиян каза веднъж "Абе пичове, това е ташак бе, 'учебна' тревога, на ротния жена му не му е пуснала и се ебава с нас", познай какво му се случи! Собствените му набори го пребиха. Защото възприемаха тия глупости за 100% истина.
Представи си какви промити тикви!
Щом и днес, толкова години по-късно пак са тук и са почти същите, като начин на мислене и на възприемане на света.

Нещо радикално трябва да се предприеме.
Наистина радикално.

Не че семейната среда не е важна, ама в случая темата е за образователната система и затова акцентираме върху нея. Ако заменим "образователна система" с "пропагандна машина" - нещата ще са много по-точни.

Е, тая пропагандна машина е крайно време някой да я отмени/демонтира, а не само да подменя едни митове и легенди с други.
Та дори и цената да е да се откажем от Българската история и литература и да почнем да изучаваме на тяхно място Нубийска история и литература, които могат да се окажат и по-поучителни от родните.

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

(Това за братска Нубия е стара ТВ-смешка, казвам си, че някой от младото поколение може да не я е гледал и да не зацепи вица)

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 16:28

Жоро, а може ли да ми кажеш КОНКРЕТНО, всичко това с миткопалалузовчета и ястребинчета, казарми и т.н. какво точно ти НАВРЕДИ и какво ти попречи в живота и мирогледа?

Аз лично съм изчела всичко, което и ти, само не съм ходила в казарма, но не съм запомнила нищо от тези книжки точно..не са ми направили толкова силно впечатление,нито с нещо са ме деформирали.Минали и заминали.

Не смяташ ли ,че в момента липсват онези задължителни калитковци и разни партизанчета,които четяхме в летните ваканции? заменени са с друга литература,която не обвързва политически..или не си забелязъл?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 16:31

Жоре, а харесва ли ти съвременната "Кума лиска - новата Миска" ? Виж как звучи,все едно е от Чужденеция! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 16:38

1. Не мисля че липсват.
2. Не ми харесва.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: lumix   
Дата:   09-08-12 16:40

"Турски войски нарушиха границата с НРБ"

Никога не са ме будили по тревога с горната фраза....!
Не съм ги броил но сигурно са ме вдигали по тревога поне 30-40 пъти за 2 години! Само със вой на сирена.
А годините бяха 1977-1979г....


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: deltalink   
Дата:   09-08-12 16:52

Това беше стихчето за коледа на малкия.

https://photo-forum.net/static/forum/2012-08/azws3000.JPG
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/400482_2440755619773_1272944567_n.jpg


... та ходих да питам директорката Дедо Ви Коледа на какъв тарифен план е!



Публикацията е редактирана (09-08-12 17:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: elrisha   
Дата:   09-08-12 16:56

Предпочитам овчарчето Калитко пред стихчета като горното,сори!

Жоро, след като не мислиш, че липсват Калитковци и тем подобни, може ли да посочиш КОНКРЕТЕН пример от учебниците на децата.Моля!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: georgi969   
Дата:   09-08-12 17:02

Автор: J0R0
Дата: 09-08-12 16:22:
"На 19 в казармата като те вдигат в 2-3 ч. след полунощ под тревога а от високоговорителите кънти "Турски войски нарушиха границата с НРБ"
[smilie5] [smilie5] [smilie5]
Къде си служил ако не е тайна.Нас в 3 армия ни будеха с един зумер.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: georgi969   
Дата:   09-08-12 17:05

И между другото-смяташ ли че в натовските армии във годините преди да изгрее демокрацията при нас, не са ги вдигали по тревога? Или тези тревоги са изобререние на комунистическите режими?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   09-08-12 18:14

баси и идиотската разговорка. секи си приказва на различен език [smilie18] [smilie18] [smilie18]
впрочем предполагам, че агентите на образователната промяна не са чели скоро "майчина сълза" [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   09-08-12 18:16

Турски войски нарушиха границата с НРБ

Е за какви войски е правилно да се съобщава при учебна гревога? Турски - не става, щото ще намразим турците. Албански - пак не, ще намразим албанците. Даже и пълчища извънземни не става, че току-виж доскачали марсианците да ни обвинят в ксенофобия. Какво предлагаш - орди от орки и таласъми?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 18:18

написа:

> Това беше стихчето за коледа на
> малкия.
>
>
> ... та ходих да питам директорката
> Дедо Ви Коледа на какъв тарифен
> план е!
>

>
> Публикацията е редактирана (09-08-12
> 17:00)


Ми... на Дедовия план...[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Бе то ходи по хората, по гората не ходи[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: arakiss   
Дата:   09-08-12 18:22

маро,
кво толкова й е на майчината сълза [smilie11]
внучката си направи свое тълкуване - колко много е важна мама, дори една сълза от нея помага [smilie5]

аз определено съм против психичното изнежване на децата - след като ми писна от барбита, русалки и феи, реших да й пусна един стар диск на попай моряка, който през цялото време биеше разни хора и животни.
е това чудо стана любимо за цял месец, а детето е съвсем кротко и мирно [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: mun4o   
Дата:   09-08-12 18:26

Жоро, фърли едно око на разказа, минало е време, позабравя се.
Кондьо може и да е укривал данъци. Но Андрешко - не[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   09-08-12 18:43

аракис, явно и аз не съм била достатъчно ясна или не си ме чела в началото на темата [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: gogo   
Дата:   09-08-12 18:43

СПОКО!!! [cool]

Да променят каквото искат! [smilie5]

Малките ги цакат, като не четат НИЩО !!! [smilie5] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 18:44

Абе маните ги тия разказчета.
"Островът на съкровищата" - организирана престъпност.
"Капитан Немо" - идиот еколог терорист, унищожаващ плавателните съдове на различни страни под псевдо-еко мото.
"Дон Кихот" - гавра с хората с психични отклонения. Тероризъм към мелничарската гилдия.
"Котаракът в чизми" - измами, измами, измами[smilie23]
"Под игото" - това на къф език е? "Концесията" примерно е много по актуално. Така или иначе има "присъствие" - логически можем да вържем икономически термин с исторически събития. Примерно.
"Хъшовете" - шайка атусайдери алкохолици. Това требва да се забрани.[smilie23] Може да пият фрешове и джусове, но тия мизерии там[smilie23][smilie23] [smilie23]

ЦЕНЗУРА му е майката и аутодафе[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: serjy   
Дата:   09-08-12 18:45

Малките ги цакат, като не четат НИЩО !!! [smilie24] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   09-08-12 18:49

а, нищо...сичко е въпрос на тояга.
единият чете на нушич автобиографията, другият - тошко африкански.
впрочем за след 5-ти клас са им дали да четат йовков. ми мисля си, че на тия години и без отдадеността на поне един родител и/или една баба йовков е обречен на омраза и отвращение. тия ахмаци в министерството дали са наясно?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: gogo   
Дата:   09-08-12 18:53

Нали се сещаш с тоягата колко ще му остане [smilie5]
(не че не я вея в къщи [smilie5] )

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   09-08-12 18:56

бе важно е да пробва първата хапка, за да разбере, че е вкусно [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: gogo   
Дата:   09-08-12 18:57

Съвременните ученици се образоват от И-нет, комп. игри и ТВ (ако им остане време). Кой е тоя задръстеняк дето ще седне да чете книги... та и да ги осмисля ?! А после на кой ще се похвали, че е чел.. ?! Нали останалите ще го помислят за ИДИОТ! [smilie5]
Така че скъпи съфорумци - споко! И Майн камф да им лепнат в 6 клас - на никой няма да му направи впечатление... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 18:59

Не знам за вас, ама аз направо ще си купя едно знаме на СССР, няколко каси водка и ще се абонирам за "Правда".[smilie7] [smilie5]
Тия новите простотии освен, че задминават тоталитарните, ами са и по-опасни, защото "уж" не са като ония, а са същите глупости, но в нови модни дрешки[smilie7]

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: arakiss   
Дата:   09-08-12 19:07

Uve_Smotanson ,
купи си водка, одобрявам [smilie24]
другите простотии не ти трябват, по-добре си пусни 'особености на руския риболов' за мезе на водката [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: arakiss   
Дата:   09-08-12 19:09

маро,
веднага си признавам, не съм чела цялата тема (щом става дума за тояга) [smilie18]
сигурно не съм те разбрала, даже се зачудих как тъй ни се разминават акълите тоз път [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   09-08-12 19:25

Уве, спести абонамента.
http://www.pravda.ru/

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: imitev   
Дата:   09-08-12 19:30

еми 100

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: simpleman   
Дата:   09-08-12 20:01

Тези указания в началото на темата нямат нищо общо с възприятията или възпитанието на децата, нямат нищо общо с децата - това са конюктурно "правилни" постановки на сегашните властници въобще и на просветните в частност, скрити зад грижата за децата, това е раболепно превиване на гръб в надежда да се харесат на някои за напълно определени облаги. Защо да се смеем или да осъждаме бървежите на македонските властници от днешните новини, умозаключенията на просветните ни гуру-та имат същия характер.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: lumix   
Дата:   09-08-12 20:50

"На 19 в казармата като те вдигат в 2-3 ч. след полунощ под тревога а от високоговорителите кънти "Турски войски нарушиха границата с НРБ"

... georgi969 също каза, че са ги будили със зумер/сирена ...в 3-та армия и аз съм бил в 3-та ....та Жоро къде са го будили по тревога с горният призив?

Ако има и други, които са били в армията по това време да споменат! Че нещо...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: slivenski   
Дата:   09-08-12 20:52

нали се сещате, че когато Големият ни брат пръдне, ние се насираме... така беше едно време със СССР. така e и сега със САЩ. там нахнаха думата "нигър" от книгата за Том Сойър. ние тук ще пренапишем историята, ще махнем исторически факти от учебниците, ще редактираме Ботев, Вазов, Каравелов и който сварим...

и защо? защото сме пълни идиоти. такива сме били и такива ще си останем. дори и да не ви харесва.

[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (09-08-12 22:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   09-08-12 21:01

е па човеците са си идиоти. ама нали пусто целият напън на ученето е бил, за да не са. сао че са се сменили времената.
когато има 1 учен/грамотен на 1000 сичко е наред. кат станат повечко и нещата загрубяват. затва требе да има 1000 псевдограмотни и сичко е в норма. не е толкова чудно[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   09-08-12 22:06

Мен кат са ме вдигали по тревога не са ми разправяли кой ни напада. Имаше си план за тревога - 6-тата минута на плаца в пълно бойно снаряжение, 18-тата минута в парка, 40-тата минута напуснали парка със всичката техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: georgi969   
Дата:   09-08-12 22:09

"40-тата минута напуснали парка със всичката техника."[smilie10] [smilie10] [smilie10] -много бе.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: lumix   
Дата:   09-08-12 22:29

....явно само Жоро са го вдигали по тревога с "Турция нападна НРБ" ...интересно къде е служил? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   09-08-12 22:31

Това не е индивидуално състезание. Няколко свързочни роти, над 50 машини, само един портал, излиза се организирано. През зимата топла вода за Джуганите, някой не ще да пали - все емоции.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: georgi969   
Дата:   09-08-12 22:34

може някой надъхан фатмак -комунист да е проявявал самоинициатива-да насажда омраза към южната ни съседка.Щото тогава и Гърция можеше да ни нападне.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: georgi969   
Дата:   09-08-12 22:37

asahi ако си на 35 км от Турската граница 40 минути са много.ама като и да е-темата е за училищното образование.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   09-08-12 22:40

Щом казваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: kaiser.soze   
Дата:   09-08-12 23:24

хехе, това което разправя Жоро и аз съм го преживял в Марица/Симеоновград. Ако знаете само как ни настървяваха срещу Турция...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   09-08-12 23:27

Ние пък ви давахме свръзка към Мелодия и не ни надъхваха.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: VaSSilk   
Дата:   09-08-12 23:37

Ассахи, не знам, дали Сергей Станишев е Гейко, ана Бате ти Бойко е башговню Генерал-Башговню.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Grandpa   
Дата:   10-08-12 00:28

написа:

> ....явно само Жоро са го вдигали по
> тревога с "Турция нападна НРБ"
> ...интересно къде е служил? [smilie5]

Жоро май беше служил в КЕЧ-а.
Сигурно са имали предвид "ставайте, дошли са ви роднини на свиждане" ...[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   10-08-12 00:44

На Васката не му издържаха нервите [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: serjy   
Дата:   10-08-12 00:57

абе и мен са ме будили с "турците идват" ама то си беше инициатива на ротния и повод за особена гордост [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: explorer   
Дата:   10-08-12 01:08

Отплеснахте се от темата. Ставаше дума за псевдоекспертите, които са си поставили за задача да "реформират" и без това не особено качественото ни образование. Типичен пример са нищоправците от "Комисията за защита от дискриминация", които се чудят как да имитират дейност, докато "усвояват" европейски и американски субсидии.

Цитат от "Монитор":

В учебник от началните класове например една от задачите представя изображение на афроамериканче с големи халки на ушите, тарамбука и боси нозе. Децата трябва да познаят думата „негър”, гледайки изображението. „Така поднесена, информацията създава впечатление у тях, че всички представители на негро-австралоидната раса изглеждат по този начин, и ги учи на неправилното обръщение „негър”, което официално е признато като дискриминационен израз”, се казва в доклада на комисията.

Щеше да е смешно, ако не беше тъжно. АФРОАМЕРИКАНЧЕ? А не може ли да е африканче например? "Негър" било обидна дума... естествено, полуграмотните радетели за реформи в образованието не знаят достатъчно английски за да направят разлика межди "негър" (negro) и "нигър" (nigger), нито пък биха могли да обяснят защо българските ученици трябва едва ли не да изпитват някакво чувство за вина, понеже дедите им са имали роби негри в плантациите си. Но така е, когато се преписва сляпо от някакви американски програми.


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: explorer   
Дата:   10-08-12 01:16

И тъй като J0R0 отново за пореден път засегна темата за лошия Андрешко, дето укривал данъци (всъщност помага на съседа си, но това са подробности), аз отново предлагам да прочетете следния разказ на Джек Лондон: За здравето на пътника (който владее английски да си намери оригинала "To the Man on the Trail" в Гугъл).

И така, каква е разликата между Мейлмют Кид и Андрешко?


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: b-w_devil   
Дата:   10-08-12 08:29

"... — А сега, ако искаш, да вземем съсловните трупи в нашата цивилизация. Колкото по-голямо е населението, толкова повече такива групи ще има. Не настъпвай любителите на котки или кучета, лекарите, адвокатите, търговците, политиците, мормоните[5], баптистите, унитаристите, хората от китайски произход, шведите, италианците, германците, тексасците, бруклинците, ирландците, жителите на Орегон или Мексико. Героите на тази или онази книга, на тази или онази пиеса, на тази или онази серия телевизионни предавания не са имали за цел да изобразяват някой художник, пътешественик или изобретател, действително живял някъде. Колкото по-голям е пазарът, толкова по-грижливо трябва да избягваш спорните въпроси, запомни това, Монтег! Да не засегнеш чувствата на някоя от тези дребни групи и групички! Автори със злонамерени мисли, затворете капаците на пишещите си машини! И те ги затвориха. Списанията се превръщаха в приятна кашлица с вкус на ванилия! Книгите — в помийна вода — или поне така твърдят тези проклети сноби — критиците. Нищо чудно, че книгите вече не се купуват, казват те. Но читателите, които знаеха какво им е нужно, за да се забавляват, запазиха комиксите. Запазиха, разбира се, и порнографските списания със снимки в три измерения. Сега разбираш ли, Монтег? Това не стана по нареждане на правителството. То не започна с някакви постановления, изявления или цензура — не! Слава богу, техниката, масовата реклама и влиянието на всички тези групички свършиха цялата работа. И днес благодарение на тях можете да бъдете щастливи, разрешава ви се да четете комикси, познатите ви стари списания със сантиментални изповеди и изданията с търговски реклами.

— Да, но какво общо има това с пожарникарите? — попита Монтег.

— А! — Бийти се наведе напред сред лекия облак дим от лулата си. — Има ли нещо по-лесноразбираемо и по-ясно? Когато училищата вместо изследователи, критици, учени и творци с въображение започнаха да произвеждат все повече и повече бегачи, скачачи, автомобилни състезатели, механици любители, играчи на бейзбол и ръгби, летци и плувци, прозвището „интелектуалец“ съвсем естествено и заслужено стана обидно. Човек винаги изпитва страх от необичайното. Не може да не си спомниш онова особено надарено момче от твоя клас, което най-често са вдигали да декламира и да отговаря на въпроси, докато всички останали са седели като мумии и са го ненавиждали. Нима след училище най-често не биехме и не малтретирахме именно това момче? Разбира се, че е било тъй. Ние всички трябва да бъдем еднакви. Не всеки да бъде по рождение свободен и равен, както се казва в Конституцията, а всеки да бъде направен равен на другия. Всеки да бъде копие на другия; тогава всички са щастливи, защото няма изключителни личности, които да ги карат да треперят от страх и с които да трябва да се мерят. И така! Книгата е заредена пушка в къщата на съседа ти. Изгори я! Извади патроните. Сломи желанието на човека да мисли! Кой знае коя ще бъде следващата жертва на начетените хора? Може би аз? Тогава нито за минутка повече няма да ги търпя. И ето, че когато по целия свят къщите най-сетне станали напълно огнеупорни (твоето предположение онази вечер беше правилно), нямало повече нужда от пожарникари, които да гасят пожари. Възложена им била нова задача — да пазят нашето душевно спокойствие, да ни помогнат да се отървем от нашия напълно разбираем и законен страх, от чувството за малоценност — да се превърнат в официални цензори, съдии и изпълнители. Такъв си ти, Монтег, такъв съм и аз..."


---------------------------------
РЕЙ БРЕДБЪРИ, "451 по ФАРЕНХАЙТ"
(На български излиза през 1953-та... Още в Онези времена Бредбъри е видял какво ще ни се случи днес...“

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   10-08-12 08:30

Ей, съвсем изместихте темата.
Някакво хващане за думите и бягане от същността на нещата.
1. Естествено че са ни надъхвали зверски срещу турците, дали с високоговорители, дали с мегафони, дали с лекции, дали с крясъци - голяма ли е разликата? Имаше даже лаф "Какво чакаш, бе, да дойдат турците ли?", дето беше любим на фатмаците, като те видят нещо да се мотаеш...
2. Анрешко го знам, нямам нужда да го чета пак, не укривал данъци, ми помагал на комшията да скрие - голяма разликата.
и т.н.
Като не можеш да кажеш нищо по същността на нещата, се хващаш да оборваш някакви незначителни детайли.

Същността беше за дефектната образователна система (нашата, чуждата, бившата, сегашната), която набива в главите на децата митове.
Тия митове впоследствие те карат да даваш пристрастно-изкривени оценки и едни и същи факти да ги виждаш в абсолютно различна светлина. Познатите неща, тия дето си приел "на доверие" от системата ги оценяваш изкривено, а новите факти оценяваш безпристрастно.
Това може да бъде подкрепено със стотици, с хиляди примери.
По-горе съм показал няколко от различни сфери на живота.
Това е дефект в системата (нашата, чуждата, бившата, сегашната).

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   10-08-12 09:49

жоро, хората израстват с митове от как свят светува. важно е в някакъв момент поне част от хората да ги надраснат. не е реалистично това да се случи с всички хора.
аз лично от образованието при соца съм могла да различа пропагандата и глупостта от реално полезните неща в повечето случаи. остава ни да се надяваме, че това би могло да се случва на теория и с всяко следващо поколение.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: ценослав   
Дата:   10-08-12 10:00

Мара, много си права да знаЙш! [smilie24] [smilie24] [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   10-08-12 12:01

мара написа:

> жоро, хората израстват с митове от
> как свят светува. важно е в някакъв
> момент поне част от хората да ги
> надраснат. не е реалистично това
> да се случи с всички хора.
> аз лично от образованието при соца
> съм могла да различа пропагандата
> и глупостта от реално полезните
> неща в повечето случаи. остава ни
> да се надяваме, че това би могло да
> се случва на теория и с всяко
> следващо поколение.

За мен беше много лесно упражнение, прескачането на промивките. Да не кажа елементарно. Опасявам се, че новите версии на каквото и да е няма да са така глуповато наивни. Директно ще трият и заменят неудобните думи, редове, абзаци. И това при липсата на полит контрол подобно на "1984", какъвто можеше да се твърди, че има при соца, и имаше. Ако трябва да избирам между модерната редакция и тоталитарната цензура, предпочитам второто. Точно защото е елементарно и очеизвадно. Направо почвам да събирам книги отпреди 1989-та, защото новите издания ще заприличат на редактирана помия.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   10-08-12 12:18

:) аз съм го направила в доста голяма степен.
ама всъщност то горе в откъса го пише...сичките тия неща бредбъри отдавна ги е прозрял, па и да беше само той...
ама на. кучетата си лаят, керванът си върви.
сега следва да ме съдят за обида, че наричам бредбъри куче...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: tnt   
Дата:   10-08-12 12:26

Маро, дай приказката за умната козичка молим [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   10-08-12 12:27

ей ся.
https://photo-forum.net/static/forum/2012-08/nrqs6151.JPG
http://photo-zona.net/images/user23808/album25887/large/1298208800_qisk6492_4itanka002.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   10-08-12 12:54

Автор: мара
жоро, хората израстват с митове от как свят светува. важно е в някакъв момент поне част от хората да ги надраснат



Маро, не си права, хората НЕ СА надраснали митовете.
Отвори произволна тема, тук в този сайт, и сама ще се убедиш, това са 90% от пишещите тук.
Дори не осъзнават начина по който мислят.
Тия хора ако ги попиташ принципно "оправадавш ли еди каква си грозна постъпка?" ще ти отговорят категорично НЕ. Обаче, като стане ясно, че същата постъпка е на някоя тяхна любима историческа личност, на някой дето са им набили в главите, че е велик и трябва да им е кумир, тогава извъртат нещата на 180 градуса.

Примерно, много по-лесно е за българинът да даде моралната си оценка по отношение на Ричард ІІІ (избил доста от своите хора в името на някаква политическа доктрина, но в крайна сметка стабилизирал кралството), отколкото да даде морална оценка на Княз Борис І (избил още повече от своите хора в името на някаква политическа доктрина, но в крайна сметка също стабилизирал царството)

(Примерът е съвсем произволен. Че ей сега ще се хване някой да "доказва" какво аморално чудовище е Ричард и какъв светец е Борис :))))

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   10-08-12 12:59

ама разбира се, че не са. повечето хора даже не си задават сами въпроси. добре е все пак, когато някой им постави въпрос, те поне тогава почнат да осмислят.
аз затва казах: "важно е в някакъв
> момент поне част от хората да ги
> надраснат. не е реалистично това
> да се случи с всички хора. "

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   10-08-12 13:01

Осмислят - грънци!
Рипат с бутоните напред :)

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   10-08-12 13:02

няма да забравя аз темата ти за оня, дето убил чирачето [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: ценослав   
Дата:   10-08-12 13:19

Той за това и не може да стане светец. [smilie8] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   10-08-12 13:21

Тука навлизаме в някакви други схоластики, които са ми малко странни на прима виста. Мешаме война, домашно насилие и убийство в Студентски град. Да не говорим за времевия интервал. Ако сега ни нападнат, което е много невероятно, да не кажа тъпо от страна на завоевателя, може да пробваме да ги черпим с локум и конфитюр, белким им размине[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   10-08-12 13:58

бе аз за насилието изобщо не приказвам в тая тема. само за глупостта. представям си, че се търси запазване на статуквото ТЪПИ/УМНИ [smilie18]
не щото някой се е сетил да го измисли, ми така, изначално, от природата е заложено [smilie5]
по някое време, за кратко, благодарение на някакво прилично образование и неистов стремеж към знания, е имало промяна на съотношението, ама понеже не е нормално, нещата бързо се връщат към нормата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   10-08-12 14:13

Не бе, Уве, нищо не мешаме.

Представи си - Намибия или някоя друга страна по света, която ти е далечна и нямаш отношение към нея.
Вожда на племето вземе че "стратегически" изколи 40 от най-близките си довчерашни приятели, барабар със семействата им - жени и деца. Защото шаманът на съседното племе му е предложил да приеме култа към Бялото камъче, вместо култа който изповядват досега - към Кривото клонче.

И без да те питам ми е ясно какво мислиш за такъв племенен вожд.

Обаче за Борис І не мислиш същото, нали?
(Или поне 99% от хората не мислят същото)
Щото някой от "образователната" система ти е пробутал един куп емоционални "факти", докато си бил във възраст, дето не можеш да ги осъзнаеш.

Хубаво, ама смятай, че светът и човешките ценности не са само България и нашите калъпи на мислене.
На огромния брой хора по света им е през оная работа за Борис. Ако разкажеш историята за княз Борис І на един китаец, бушмен, ескимос, иракчанин, индиец и т.н. той тотално няма да разбере мотивите му.
И с право няма да ги разбере, защото мотивите са изключително местни, дребни, регионални, а не общочовешки. Мотивите са далеч от това което обединява хората по света и по което хората си приличат.

В същата степен, както ти няма да разбереш мотивите на някой племенен вожд от Намибия (между другото десетина пъти по-голяма от България).

(Дааааа, ще кажеш, ама ние сме БЪЛГАРИЯ, бе брато, Стоичков, цял свят ни знае, кой знае Намибия, най-умните сме, цял свят ТРЯБВА да разбира мотивите ни и да се съобразява с тях, щото сме българи-юнаци, най-великата нация на света, светът трябва да взема равнис по нас и по нашия калъп на мислене :)))))

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   10-08-12 14:22

Мотивите са далеч от това което обединява хората по света и по което хората си приличат.

Я да ги чуем тея общочовешки обединителни мотиви...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   10-08-12 14:23

Та кат каза: може да пробваме да ги черпим с локум и конфитюр се сетих за Махатма Ганди, който освободи многомилионна Индия от колониалното робство на англичаните, без да гръмне нито една пушка.
Ама тия неща нали не се учат в началния курс, вероятно приличат на измислени. Друго си е Боримечката да се провикне от Балкана и да гръмне с топчето!

Бъл-га-ри-ю-на-ци!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   10-08-12 14:34

въпросът е като печелиш какво губиш [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   10-08-12 14:35

Въобще не е така. Просто ми дай пример за история, на която и да е страна, където въобще ги е нямало тия неща. И всичко е станало мирно културно и с "нежна революция". Сещам се за Петър І и разправиите му с мужиците за... брадите[smilie5] Ако си мислиш, че сме някакви уникални и при другите народи не го е имало това нещо - войни, убийства, предателства, налагане на религия, промяна, социален строй. Въобще не мога да се съглася. Не е проблема, че сме уникални, проблема е, че не сме по-различни от другите. И дай понеже ни е текнало на момента нека ги демонизираме. Ми странно ми е, меко казано. да не кажа, че ми звучи "модерно". [smilie7]
Отделно идолатрията.
Има една книга, само съм чувал за нея, може би трябва да я намеря, "100-те най-известни луди". В целия калабалък там е и П.К. Яворов. Луд за връзване, цяла София е пропищяла от дуелите му, успокоява се единствено като грабне пушката и хване гората. Може би с Лора също. Въпреки тези факти, аз поета Яворов все още си го харесвам.
И друго. Представи си, че харесваш творецът Х. Даже го обожаваш. Да, обаче Х, някъде през 1747, средата септември месец се напива като куче и на излизане от кръчмата се спречква с някакъв друг идиот, убива го без да иска, но това остава неизвестен факт. Примерно до 2019 година, когато намират някакви скрити архиви от онова време, потулващи случая, на полицейския началник. Ти сигурно ще си промениш мнението за Х, но на мен ми е все тая. Може да е елементарно, но аз просто или харесвам, или не харесвам някой, нещо, каквото и да е. Мога да си променя вкуса, но не и на базата на някакви трети или косвени причини.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   10-08-12 14:38

ама вие едно и също говорите, бе.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   10-08-12 14:39

Ама аз не казвам че ги е нямало тия неща по света.
Естествено че ги е имало навсякъде.

Казвам че с различни мерки съдим своите и чуждите за едно и също нещо. И че затова основна вина носи "образователната" система.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   10-08-12 14:42

Абе Махатма. Кога се случват колониалните войни и защо Англия точно тогава не и е било до нови битки след ВСВ[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   10-08-12 14:48

тц. не са различни мерките. всъщност различни са, де, ама по-често все чуждото ни се види по-малко лошо. по-велико някак, по-оправдано, по-възвишено. а човеците са си все еднакви, само дето ние не сме научени да се самоуважаваме, та така.
п.п. да се самоуважаваме не значи да се перчим.


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: vizov   
Дата:   10-08-12 14:56

Струва ми се, че бъркате ситуацията с боя [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: arakiss   
Дата:   10-08-12 15:03

ми такава си е човешката природа, винаги оценките са субективни.
то ако не беше тъй, психиатрите щяха да се лекуват сами [smilie5]
да, ама не - не ставала работата;
цял живот даваш акъл на другите, а на самия себе си не можеш, тичаш при колегата [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: vizov   
Дата:   10-08-12 15:34

Е такива са си хората, всеки си има интереси и тези интереси задължително влизат в конфликт помежду си.
С други думи истината никога не е една, а зависи от гледната точка. Вие, гадове мръсни, като пиете антибиотик знаете ли колко невинни бактерии погубвате, а? (крист да не се включва с коментар по темата моля [smilie5] )
Съответно на света няма такова нещо като добро и зло, без да се уточни спрямо кого се има предвид.


И накрая, ето и откъс от Дядовата ръкавица [smilie3] :

И вървейки, и кашлейки,
насред пътя той се спира
и душата му примира,
сърце му се разтреперва -
гледа, гледа и не верва:
ръкавичката му шава,
миша глава се подава
и опашка от лисица,
и парченце от ушенце,
едно късче кожух мечи,
светят остри зъби нечии...
- Какво мислиш бре, човече! -
дядо сам на себе рече
и ръкави си възпрете,
и с тоягата удари,
и повтори и потрети...


Жоро, какво им е невинното, нанесли са се в чужда собственост [smilie6] А и са изплашили човека. Да поясня, че в един времви период тази реакция е спасила доста животи.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Stefanos   
Дата:   10-08-12 15:34

Борис I отдавна е Св. цар Борис-Михаил покръстител. Празнува се на 2 май.
http://www.pravoslavieto.com/life/05.02_sv_tsar_Boris.htm


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: boink   
Дата:   10-08-12 15:58

BALGARI ! YOU NAZI !

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: CyberGene   
Дата:   10-08-12 16:15

Не пускаш началото на дядовата ръкавичка, където се вижда, че животните живеят в пълен мир вътре в ръкавичката, макар да са от различни "етноси". Даже има интересен откъс:

каза Зайо боязливо
и попита предпазливо:
- В тая топла ръкавица
мир дали ще да намери
мойта, плахата душица?
- Влез, самичка ми е скучно! -
рече Гризла благозвучно.

...


По всякакъв начин се показва, че животните нито са знаели чия е тая ръкавичка, нито са я ползвали за користни цели, напротив - използвали са я за да се приютят дружно, макар да са врагове помежду си в природата - мишка, заек, лисица, вълк, мечка.

И накрая дядото се разтреперва от инат и ярост, защото "ръкавичката му шавала", раиши. И ги изтрепва.

Както и да го погледнем, приказката е перфектна, за да формира социопати [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: mun4o   
Дата:   10-08-12 16:18

2. Анрешко го знам, нямам нужда да го чета пак, не укривал данъци, ми помагал на комшията да скрие - голяма разликата.
и т.н.
Като не можеш да кажеш нищо по същността на нещата, се хващаш да оборваш някакви незначителни детайли.


Жоро, ти си представителен пример за човек, който не е надраснал мита за Андрешко. Да беше прочел поне разказа. Ако Андрешко не беше оставил тъпата дебела мутра в блатото, по какво щеше да го различиш от небезизвестния Павлик Морозов?
Никъде в разказа на Елин Пелин не става дума, че съселянинът на Андрешко е скрил точно данъци. Лоената буца е съдия-изпълнител, Жоро, не е бирник. Един съдия изпълнител не идва да секвестира имущество само заради неплатени или укрити данъци. Причините могат да са най-различни. Например изпълнителен лист в полза на някой измамник, лихвар и т.н. Впрочем, съдия-изпълнителят ми напомня с нещо Бойко Борисов, навлякъл дебел вълчи кожух ...


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: ivodam   
Дата:   10-08-12 16:20

Всъщност колко от вас са чели "Завръщане от звездите" на Станислав Лем? [smilie8]



[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: slivenski   
Дата:   10-08-12 16:30

абе, кво значение има кой кво е чел?
чел ли си тва, чел ли си онова...
вие мозък в главите нямате ли си?
що трябва да се чете, като може да се мисли?

[smilie8] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: slivenski   
Дата:   10-08-12 16:32

имам предвид - някои хора толкова се вглъбяват в това да четат какво другите са измислили, че забравят самите те да мислят и се превръщат в едни обикновени ходещи енциклопедии, пълни с мъдри цитати, факти и чужди мнения... [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: vizov   
Дата:   10-08-12 16:44

Сайбър, всъщност дядото не се разтреперва от "инат и ярост", а от страх и ужас.[smilie3]

А за това, дали животните са знаели за собствеността на движимата собственост [smilie5] .... да го перефразираме - значи те само са се качили в автомобила да се скрият от бурята, не са имали намерение да "отнемат противозаконно" [smilie25] . Това беше самата истина, господин съдия [smilie5]
Ето един по-различен прочит на нещата.


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: aquarius   
Дата:   10-08-12 16:49

Тук с охота бих искал да цитирам колегата Визов:

Струва ми се, че бъркате ситуацията с боя [smilie5] [smilie5]

Преди всичко, ако искаме да получаваме правилните отговори първо трябва да се научим да задаваме правилните въпроси.

Joro, ако изходим от твоя пример, за къв чеп трябва да караме някой да дава оценка за клането в Намибия (освен ако не е Бареков [smilie18] ). Първо е далече, второ - не сме наясно с обстоятелствата, както сам си изтъкнал. И естествено, че реакцията ще бъде най-очакваната. Но да правиш директен паралел между истории, пък макар и фиктивни, случили се с разлика от около 1000 и кусур години е несериозно. Най-малкото по този начин пренебрегваш историята като най-важния фактор за оценка на дадено събитие. Представи си, че не го бе направил, сега щяхме да сме в най-добрия случай, част от Турция и изобщо световната криза нямаше да ни брига [smilie5] . Но за добро или за лошо това което Борис едно е направил, може да ни е съхранило като нация (то па една нация) [smilie7] . В допълнение, ако осъвременим Борисовата история, и допуснем, че успоредно със случката в Намибия, някой си Борис Първанов (не пряк наследник на Борис 1) застава с АК-7.62 на входа на най-голямата джамия и кара мюсулманите да целуват кръста. При откз-дупка между очите, какво ще си помислиш ти и какъв ще е паралела с Намибия? [smilie7]

Така в исторически план нещата са силно несъпоставими. И историята драги мои,историята ще оцени правотата на дадено събитие, а създаването на митове, ореоли, и тълкувания е чешене на езици.

Представете си че един ден се установи, че онзи "веселяк" от Бургас, е бил издънка на МУСАД, и е трябвало да гръмне автобуса, с израелци, защото са имали сведения, че някои от пътуващите са носели щамове на смъртоносен вирус и са искали да го разпространят и да убият няколко хиляди човека, ей така щот ги кефи?

А сега? [smilie8]

Стана малко като в съседната тема за играта на коментари, и сега с удоволствие бих ручнал една биричка със свински ребърца на скара [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: mikedimit   
Дата:   10-08-12 17:01

ivodam
Ми малко хора още навремето четяха научна фантастика. Сега още по-малко. В контекста на темата - да го разбирам, че требе да се изнасяме към друга планета (страна) с надеждата , че като се върнем, тук " шъ съ опрайм!"?
Ми доколкото знам сме правили поне 4 доказани държави на различни географски ширини.И винаги съм мислел, че причините предците ни да правят поредната България е че нещата са се сго.нили в старата.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: lumix   
Дата:   10-08-12 20:17

1. Естествено че са ни надъхвали зверски срещу турците, дали с високоговорители, дали с мегафони, дали с лекции, дали с крясъци - голяма ли е разликата?

Разликата е голяма, когато някой лъже или си измисля ....Жоро сега последно дигали са те по тревога с включени говорители:
"Турция наруши границите на НРБ" ....ДА? или НЕ?

Оказа се, че повечето хора служили по твое време не са ги будили по тревога с нищо повече от сирена!!!

Ти къде си служил? ...Че стана интересно?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: TODD   
Дата:   10-08-12 20:25

Кат чета коментарите .... образованието не е на ниво !!!

Ниска интелигентност ... нискааа ....

[cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: ejel   
Дата:   10-08-12 20:32

[cool] [cool]

Изпиленият вика дръжте изпиления, ама да беше сефте, да се зачуди човек, а то във всяка тема...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   10-08-12 21:42

...а всичко тръгна от "майчина сълза" и некой абдал, дето или не я е чел, или не я е разбрал, или я е разбрал грешно [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   12-08-12 21:26

в суратя попаднах на ей тва:

монолог от книгата на Айн Ранд „Изворът: „Убий представата на човека за ценностите. Убий способността му да разпознава възвишеното или да го постига. Никой няма власт над велики хора. Ние не искаме никакви велики хора. Но няма да отричаме самото величие, а ще го унищожим отвътре. Великото е рядко, трудно, изключително. Създай критерии, постижими за всички, до последния човек, за най-негодния, и ще пресечеш стремежите на всички, и на великите, и на нищожните. Ще пресечеш всякакъв стремеж към по-добро, към превъзходство, към съвършенство. Не си поставяй за цел да унищожиш всички храмове – ще уплашиш хората. Издигни в култ посредствеността и храмовете сами ще се изравнят със земята."

дали па няма истина, а?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: IvoZafirov   
Дата:   12-08-12 21:33

Автор: Todd
Дата: 09-08-12 11:21

Не му трябва на българина заговор - демокрацията му стига за да покаже колко е проост .

Колко пъти съм разправял че тоя народ е неспособен да е свободен - освободиш ли го той оглупява .

Трябва да се държи на въже с остена .... иначе Рамбо Силек !!!

[smilie5]

-----------------------------------------------------------------

И аз тва разправям. За българина бой, стриганье и вилата на врата. Щото дадеш ли му демокрация глей какво става. Чупи тъпомера.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   12-08-12 21:47

феноменът не е местен, зафе, само подправките са местни...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   14-08-12 19:12

чай да не потъва образУвателната тема:
https://photo-forum.net/static/forum/2012-08/wteu5295.JPG
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/418758_229155097206716_181272637_n.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: tofo   
Дата:   15-08-12 15:27

Левски нарушавал обществения ред, според комисия...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   15-08-12 16:21

Това е едно много меко определение за дейността му. В днешно време щеше да е "насилствена промяна на общствения строй" плюс тероризъм, организирана престъпна група, продължаващо престъпление, абе половината НК можеше да го гушне.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   15-08-12 16:21

написа:

> Левски
> нарушавал обществения ред, според
> комисия...[smilie8]
>


Тая комисия да я хванат и...https://photo-forum.net/joro/emoticons/furious3.gif
Мразя бездария, които се взимат насериозно. Как ще редактираш Ботев, Вазов и народно творчество? [smilie9]
Нищо добро не ни чака. Нищичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   15-08-12 18:24

комисията требе да се метне от черната скала дружно
...инак левски всъщност е заловен и осъден за убийство [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: CyberGene   
Дата:   15-08-12 18:27

Вие сте много убави па...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   15-08-12 19:01

мара

Това като парадокса на "Чичо Томовата колиба". Когато излиза тази книга, тя е един от факторите за войната на Севера срещу Юга. Преди няколко години, сигурно десетина, група будни модернисти, решават че думата "нигга", звучи расистки и дискриминационно и я заменят с "афро-американец", пак в същата книга. Очаквам след още десетина години друга група вкиснати човечета да я забранят, защото може да доведе до Втора гражданска война, въпреки че събитията в нея са на около 200 години.[smilie5] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   15-08-12 19:03

начи не е луд кой изяда зелника, анадънму?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Grandpa   
Дата:   15-08-12 19:33

Думата "нигга" определено звучи расистки в контекста на историята на САЩ. Но да се вади от старите книги е пълна идиотщина, точно зашото ебава майката на контекста...

стар виц:
Решават, че в армият на САЩ вече няма да делят никой на бели, черни, жълти. За да са всички равни - на всички ще викат "зелени". Хубаво. Строява се войската, минава командира, оглежда редиците. Нещо не му харесва и командва: "Втората редица. Тъмно залените. Я се подравнете!"

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: CyberGene   
Дата:   15-08-12 19:35

nig, nigger, the niggest

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   15-08-12 19:39

ами те кат пърдят, не е речено, че ние требе да се насираме, ама кат ни е толкоз разлабена халката...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   15-08-12 19:43

Зачетох се в материалите по случая и стигам до извода, че всеки си взима някаква думичка, изважда я от контекста (дори не се напъва да го прочете и разбере) и започва да си я тълкува.
Статия 1
Статия 2
Статия 3
Обърнете внимание коя комисия кога, какво и по какъв повод е казала.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: ejel   
Дата:   15-08-12 20:22

стигам до извода, че всеки си взима някаква думичка, изважда я от контекста (дори не се напъва да го прочете и разбере) и започва да си я тълкува

---------------------------------------------------------
[smitten]

Така де, ама нали трябва Щатите най-напред да го отнесат:

Малоумници.Май стигнахме американците[shtrak]


И само няколко непотвърдени манипулацийки и като тръгнат едни заключения, едни крокодилско-литературни сополи (пардон, екскременти):

... след още някоя год. някои писания от Ботев, Вазов, Каравелов и други май ще станат апокрифни. А хайдутите ще ги сложат в черния списък на терористите

... нали се сещате, че когато Големият ни брат пръдне, ние се насираме... така беше едно време със СССР. така e и сега със САЩ. там нахнаха думата "нигър" от книгата за Том Сойър. ние тук ще пренапишем историята, ще махнем исторически факти от учебниците, ще редактираме Ботев, Вазов, Каравелов и който сварим...

и защо? защото сме пълни идиоти. такива сме били и такива ще си останем. дори и да не ви харесва


[smilie10] [smilie10] [smilie10]
---------------------------------------


Иди обяснявай, че нямаш сестра...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   15-08-12 20:25

И всичко това при условие, че за едни кучета не можем да се разберем как да ги плашим.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   15-08-12 21:01

учебниците поне от 15 години са кой от кой по-трагикомични(има сигур малко изключения, помня, че съм попадала), а цялата образователна система от демокрацията насам само надолу върви. а патакламите с "коректните" наименования на нещата са вносния принос

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: ejel   
Дата:   15-08-12 21:33

Соц-учебникът - най-сериозното четиво[cool]

А соц-пропагандата - най-чистата истина[smilie25]

Важното е да има твърди последователи[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   15-08-12 21:59

ejel написа:

> Соц-учебникът - най-сериозното
> четиво[cool]
>
> А соц-пропагандата - най-чистата
> истина[smilie25]
>
> Важното е да има твърди
> последователи[smilie24]


Запазвам си тъпите соц. учебници и ти подарявам цялата боза от 90-та насам. Барабар с Азис в музикалните учебници[smilie3]
[smilie21] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: ejel   
Дата:   15-08-12 22:11

Пази, Uve, пази...

Че иначе как щеше и ти да стигнеш до този проблясък:

Автор: Uve_Smotanson
Дата: 09-08-12 14:07

Значи, дайте да бъдем толерасти, ама един път, дето се вика, като го правим да е като хората. Значи - поети, писатели, художници, музиканти, актьори - всичката тая сволоч под ножа! Минимум 50 години строг тъмничен затвор по дефолт! Така или иначе все някой, някога, някъде от тия простаци ще се отплесне и ще направи нещо политически некоректно, и ще ни изложи. Бой и каторга! Ще ми мислят и ще фантазират. Гнъс ме е, че има такива елементи в розовото ни общество
СМЪРТ!


[smitten] [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   15-08-12 22:37

Лош разказвач съм, щом трябва да обяснявам виц. Не че не си го знам де[smilie7] [smilie18]

[beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   15-08-12 23:07

не се занимавай [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: tnt   
Дата:   16-08-12 12:13

С оглед забързаното време, предлагам всички класически романи да бъдат сведени до статус във ФБ. Мисля, че това е панацеята за образованието.

Ето как би изглеждал "Под игото"
"Едни пичове вдигат въстание. Единият от тях забърсва даскалицата, другите правят черешово топче. Накрая лудият псува властта".

Представете си - за 1 час младежта ще може да изчете 100 книги. Голямо образование ще падне.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: tofo   
Дата:   16-08-12 13:13

Тя и Пипи е расистка! [smilie10]
Защо ли му дадоха на малкия да я прочете през лятото...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   16-08-12 13:41

както немският издател коментира: глупостта е навсякъде :)

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: tofo   
Дата:   16-08-12 15:51

Абе, повечето псевдонещозащитни организации трябва да се обявят за терористични. Търсят проблеми в обществото точно там, където ги няма и ги създават явно с голям успех. [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   16-08-12 16:26

Край на спекулациите:
Кабинетът "Борисов", цялото правителство е национално отговорно и патриотично и няма да допусне никаква подмяна в българската история, независимо от това, че тя може да бъде прикрита под формата за намаляване на форми за дискриминация или за политическа коректност

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: IvoZafirov   
Дата:   16-08-12 17:02

Ми аз с очите си видях в Кения как негърчета се въргалят в пясъка. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Rand   
Дата:   16-08-12 17:29

Зафиров, сега трябва да ни обясниш, че не всички негърчета се въргалят в пясъка иначе има опасност да те сметнем за расист по новите правила.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   16-08-12 17:39

Имаш предвид афро-африканчета?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: IvoZafirov   
Дата:   16-08-12 17:42

Еми не се въргаляха всичките, но някои да.
Даже ги снимах. Но после реших да им покажа снимките и ми се качìха на главата, както бяха омазани с какво ли не.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   16-08-12 18:13

ама афро-американчетата - НИКОГА! а ако случйно се - не се говори така [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: ejel   
Дата:   16-08-12 20:17

Въпросът е ясно да заявим, че ние - и нашите деца, разбира се[smilie5] - винаги сме съзирали промивката, но сме над тия работи...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: stefan63   
Дата:   16-08-12 23:07

Да попитам - как приемате комплект учебник и учебна тетрадка за 8 или 9-ти клас да струват към 200 бгн. Туй тъпа далавера ли е или всеки комплект е бутикова ръчна изработка?

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: kaiser.soze   
Дата:   16-08-12 23:10

туй е някаква шега май... или най-малкото родителите ще платят 10 а разликата до 200 ще я поеме бат Бийко [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: stefan63   
Дата:   16-08-12 23:26

не е шега, ами май нещо не съм разбрал.
ей ги тук: 4 учебника с 4 тетрадки за разширено изучаване
тук


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   16-08-12 23:37

Това е научна литература - ниски тиражи, високи хонорари. И другите езикови учебници са на подобни цени.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: ixus   
Дата:   16-08-12 23:58

Представете си как са орязали "Том Сойер и Хък Фин". А пък "Приключенията на Лукчо " направо трябва да се иззема от библиотеки и частни домове и да се изгаря по площадите в цял Свят.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: imitev   
Дата:   16-08-12 23:59

200 книжки

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: karina222   
Дата:   17-08-12 01:51

Не ми се чете цялата ви тема, но ще кажа моето мнение. Ученичка съм, тази година ще съм 8-ми клас. Сега като видях какви промени ще се правят... радвам се, че минах периода 3-7 клас! Единственото, което ми хареса е промяната на учебника по Математика на издателство ''Просвета'', защото е наистина ужасен!
Иначе факт е, че тази година обърнахме внимание на всички произведения, но прескочихме "Хаджи Димитър" на Христо Ботев, без дори и да го споменем, какво остава да го обсъдим или учим наизуст.
Определено съм ПРОТИВ премахването на литературните произведения под претекст, че "дискриминират" някого или целия този куп глупости!

А що се отнася до включването на ББ в учебника по история... Това вече е върха! Какво може да се учи за последните няколко правителства, че грабят без капка срам? Да взимаме пример от тях? Това за мен е прекалено! Нали понеже медиите говорят малко за тези неща, та нека и на нас да ни промиват мозъците! И все пак каквото и да пише в един учебник по история, то се предава според разбиранията на учителя.. Ако той е ЗА това правителство, това ще насади и в нашите глави, ако е против - отново ще е в нашите глави!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: tnt   
Дата:   17-08-12 08:13

Случайно попаднах на тази компилация:

* * *
..Нашите прадеди са живели в колиби. Те не са имали дрехи, ризи, нищо освен една дупка, за да излиза пушека. За да си създадат семейство те са разполагали само с един съвсем примитивен инструмент.
...По време на фараоните, живите са балсамирали мъртвите, за да не се отегчават. Мумиите са мъртъвци, на които са извадени вътрешностите, но те не са умрели от това. Пирамидите са се състояли от помещение за покойника, земен ресторант и множество коридори, за объркване на учените.
...Майката на Ахил го е потопила във водите на Стикс, за да го направи непромокаем за стрелите. Това обаче не му попречило да умре и тогава Одисей влязъл в Троя маскиран като дървен кон (някои приписват това на Александър Македонски). Агамемнон и Менелай са били братя, но това се знае със сигурност само за първия.
...Докато спартанците ходели на война, жените им раждали деца. За тази цел те били тренирани от най-ранна възраст.
...Римляните трябвало да водят многобройни войни преди Италия да стане полуостров. По-късно римляните заменили войниците с гъски: те ядели по-малко, а вдигали повече шум.
...Римляните били големи строители. Тяхно дело са много павирани пътища, измежду който най-прочут е Млечния път.
...След смъртта на Цезар, Октавий и Антоний си разделили империята. Октавий получил задната част на Рим, Антоний източната и Клеопатра. В края на живота си Октавий се оттеглил в своя мавзолей.
...Като заминавали кръстоносците отнасяли портретите на жените и децата си, а при завръщането си с радост намирали нови деца около вярната съпруга.
...Карл V е роден при леля си, защото майка му тогава не била там.
...При феодализма селяните били много подтиснати. Тогава нямало автомобили, та те са плащали данъци върху солта и радиоапаратите, но били лишени дори от тях. Освен това те били длъжни да дават на сеньора всички продукти от жена си. Често се появявал глад и хората се избивали за да не умрат.
...Първото околосветско пътуване било извършено от Магелан. За нещастие той бил убит на Филипините и екипажът се завърнал без него. Въпреки всичко покойният запазил добър спомен за пътешествието си.
...Людвик XIV бил на пет години, когато се родил баща му. Той живял до смъртта си в 1715 година. Людвик XIV бил заобиколен от благородници които се наричали куртизани. Жените им се наричали куртизанки. Дворецът му бил винаги добре изметен и блестящ, поради което бил наречен Крал-слънце.
...През 1763 година Франция закупила Корсика, три години преди раждането на Наполеон за да може да се роди французин.
...Нощта на четвърти август е била най-светлия ден на революцията: тогава се отменили феодалните времена. Занапред вече хората се раждали живи и равноправни. Септемврийските кланета са станали вечерта на 10-ти август.
...Наполеон бил диктатор защото имал способността да диктува по няколко писма наведнъж. Той мразел англичаните - сърдел им се, защото го принудили да умре в прегръдките на св. Елена.
...Битката при Трафалгар се развила по море и затова била наречена Ватерло.
...Абрахам Линкълн е роден в дървена колиба, която построил собственоръчно.
...В 19 век се развило мисионерството. Нещастните мисионери, които отивали в Китай, се връщали обезглавени.
...Президентът на републиката се избира за седем години, като на три години се подновява с една трета. Разликата между царя и президента е тази, че царят е син на баща си, а президентът не е. През 1875 г. само мъжете влизали в урната. Днес за да бъдеш избирател е необходимо да принадлежиш на двата пола.
...След завземането на властта от Мусолини, населението на Италия се удвоило благодарение на личните му заслуги.
...През деня Земята се върти около Слънцето, а през нощта около луната. Като се върти Земята показва задницата отпред и предницата отзад. Земните меридиани разделят Земята на 24 парчета. Те служат за да въртят Земята около луната. Има два тропика: тропика на Рака и тропика на Проказата ...
Балканджи Йово е жестоко и ситно накълцан от злите турци.
- Кирил и Методи са двама братя блезнаци, единият от които е кръгъл сирак.
- Рамбо Силек
- Баба Илийца бръкнала в пазвата си, но там не намерила нищо освен малко сухи корички.
- Понеже лодкарят отказал да я прекара, баба Илийца измъкнала кола и се прекарала сама.
- Баба Илийца напънала кола.
- Монанът предложил на баба Илийца да пренощува в манастира, но тя си мислела за младия юнак, който я чакал в храстите, и отказала.
- Лодката плавала по живописните брегове на реката.
- Геройте на Елин Пелиновото село намирали утеха попийвайки си в кръчмата, побийвайки си жените и в други сиромашки радости.
- Гогол страдал от тройственост, която се състояла в това, че с единия крак той стоял в миналото, с другия приветствал бъдещето, а между краката му била страшната действителност.
- Баба Тонка - видна българска революционерка, размахала бяла кърпичка, с риск да забележат, че не таи лоши намерения.
- Баба Тонка била майка на повече от хъшовете.
- Алеко чул приближаващия се водопад.
- Големият град направил Павел ненормален, благодарение на това умряла жена му.
- Смирненски с юмрук в ръка...
- Дох Кихот бил 50 годишен младеж с плешив кон.
- Реката извира от дупка и тече до билото на Черно море.
- Наташа Ростова искала да каже нещо, но отварящата се врата й затворила устата.
- Прабългарите са имали конска флотал
- Славяните ловили риба и други горски животни
- Янко музиканта сам си правел свирки.
- Тогава кошутата погледнала с подмокрени очи.
- Бай Марко бил генерален спонсор на Априлското въстание.
- И Райна Кабаиванска развяла знамето...
- Ахил е с големи и силни ръце, космати гърди и атлетично тяло. Хектор е обратен....
- В бедрата на земята се крият...
- Донки Ход...
- Още през 1762г. Паисий Хилендарски изрази голямата любов на българския народ към Русия и Съветския съюз с написването на история Славянобългарская.
- Този държавник отива да инквизира житцето на бедния народ.
- Бай Ганьо е сексуален маниак – първо намига на жените, след това ги води в банята за да им покаже какво има а после ги пощипва.
- Бай Ганьо говори аерогантно.
- Бай Ганьо върши престъпление, а също обича да пише рецензии и др.
- В потурите на Бай Ганьо се крие най-голямото му богатство.
- Колко е голяма мъката на другоселеца и каква е любовта му към коня, продължител на живота му. - Дядо Матейко след смъртта на своята бабичка, заживява с кротката си магаричка.
- Тъй като народа е нямал с какво да посрещне освободителите, той ги е посрещал с хляб и сол.
- Възприела неговите идеали, любимата нервира боеца и той я остави на заден план.
- С възторг Вазов рисува боят на Шипка. А когато идва помощта с кораба “Радецки”, се сбъдва заветната мечта на Вазов.
- Турците налитали на българите като лешояди на мърша.
- Вазов е опъната струна между Пирин и Рила.
- В. Левски ходи из страната гол и бос, за да възбужда народа.
- Биха се до последния човек, а останалите продължиха боя.
- На бойното поле се раздавали виковете и стоновете на мъртъвците.
- Пролетарския поет Вапцаров изказва волята на народа, че само с братската помощ на СССР нашия народ ще си възвърне Филипините и едрите звезди над Фамагуста.
- Под ръководството на Партията се откриват модерни форми на разплод.
- В Йовков всичко хубаво е положително.
- Семейството ми се състои от мама, татко и аз. Аз съм най-младият ... Трябва да обичаме родителите си и да им помагаме когато си изпълняват задълженията. Когато мама е болна, татко служи за жена на всички в къщи. Баба ми живее сама на село. Тя има едно куче и една кокошка. Качена върху някое столче, тя кудкудяка по цял ден.
- Ернест е левак с дясната ръка.
- Прабългарите нападали тутакси, а бягали изневиделица.
- Българската армия се е състояла предимно от коне.
- Сутрин татко изпълнява мъжките си задължения и после мама му дава кафе.
- Катедралата е величествена със своите аркади, огънати от вековете.
- Скоро бойното поле се изпълнило с трупове, някои били недокоснати, а други още дишали.
- На брега на реката рибарите поставяха червеи на въдиците си, а в реката се виждаше обратното.
- Жените от племето пееха и танцуваха около огъня, а малките членове отмерваха ритмично такта.
- Кокошките стават рано сутрин и започват да снасят. Добрите деца трябва да следват техния пример.
- Добрите бъгтерии се хранят с трупове, а лошите причиняват болести по хората./контролно по биология/
- Едно време живеели големи животни, наречени динозаври, които поради смяна на сезона измрели.
- Обичайте Родината, майката ви.
- Катерина се хвърлила в реката по лична работа.
- Наташа била свързана с народа с червена нишка.
- Небето на Аустерлиц пречупило Болконски на две.
- На бойното поле се раздавали виковете и стоновете на мъртъвците.
- Фамусов съдел за хората не по вътрешностите, а по външностите.
- На пода лежал и едва дишал труп, редом седяла жената на трупа, а братът на трупа лежал в другата стая в безсъзнание.
- Пушкин се движел във висшето общество и движел там и жена си.
- Много ми харесва героинята на романа на Лев Толстой "Война и мир", особено когато танцува на бала с Щирлиц.
- Анна се хвърлила под влака и той дълго влачил жалкото й съществувание.
- Графинята пътувала в карета с надигната и сгъната на хармоника задна част.
- Тургенев показал жената в по-разширен вид.
- В отсъствието на Онегин Татяна често ходела в кабинета му, където постепенно се превръщала от девойка в жена.
- На брега доячката дояла крава, а в реката всичко се отразявало наопаки.
- Онегин излязъл през задния проход и си отишъл.
- По брега на реката вървял Челкаш и през скъсаните му панталони се виждал пролетарският му произход.
- Доячката слезе от трибуната и на нея веднага се качи председателят.
- Вапцаров облича и съблича живота така, че да го видим без грим.

Тема: "Легендата за Калиакра"

- Когато им се скъса мрежата, жените ги зашивали с хубави песни.
- Но един ден дошъл издъхнал конник и съобщил, че...
- Там всички рибари ловели риба със скъсани мрежи, а жените им ги плели.
- И си завързали панделките за планината...
- Те се хвърлили в избата, белите им рокли се виждаха за момент, но после потънаха и никой не ги видя.
- После те завързаха плитките си, за да не избяга някоя от тях.
- Там хората ловели риба, а жените пеели и плели мрежите.

Тема: "Пази, боже, сляпо да прогледа"

- Консулът седнал на една масичка да си пийне биричка.
- Тогава един консул дошъл с една каюта.
- Тогава майката на Христо го внесла във ваната.
- А в това време пристигнал консулът във файтон с пушеци и прах...
- Момчето хванало свинята с едната ръка за ухото, а с другата за кръста...
- Дошли кметът, съдията и гражданите от селото...
- Званецът вазвести вазбуждането на големеца...(правописът запазен)


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: gogi69006   
Дата:   17-08-12 16:07

Който успее от раз да прочете постнатото от Тинта, ша го черпя мноо бири [smilie21] Лично аз се опитах, държах, държах, ама "Има два тропика: тропика на Рака и тропика на Проказата" ми дойде много внезапно, и се задавих с бирата... [smilie18]
А иначе кой беше един от най-интелигентните народи??

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Щурче   
Дата:   17-08-12 16:45

Снощи успях да се потреса от цените на курсовете за кандидат-гимназисти (сестричката ми е 7ми клас сега). Пффф, 1600 лева за нищо ги нямат по школите [cool] [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   17-08-12 21:04

gogi69006
Бе не знам, тия от МЕНСА са големи симпатяги, като ни изкараха интелегенти та може ли се[smilie5]

Иначе ето едно ново помагало. Актуално и в крак с времето.

https://photo-forum.net/static/forum/2012-08/tvuq0693.JPG
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/311816_436725656377630_39781339_n.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   17-08-12 22:29

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: tnt   
Дата:   18-08-12 08:42

[smilie24] да живей! [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.