Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   08-08-12 23:26

Слушах новините тая вечер... [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   08-08-12 23:30

Щели да премахнат разказа Майчина сълза на Каралийчев, защото учел децата на дискриминация (лястовичето било изоставено, щото е сакато). И някви други произведения щели да махнат (нещо свързано с турското робство), защото там турците били изобразени в негативна светлина. А някакъв разказ на Оскар Уайлд имало в учебниците, обаче не било правилно като се изучава да не се споменава, че авторът имал еди-ква-си сексуална ориентация...

Велико, а? [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   08-08-12 23:31

Фамозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: georgi969   
Дата:   08-08-12 23:33

Малоумници.Май стигнахме американците:

В учебниците обиждали с "негър" и Манго


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   08-08-12 23:33

И още: Наскоро просветният министър Сергей Игнатов обяви, че учебниците по история са актуализирани като е добавен периодът от 2001 до 2012 година, в който влиза и управлението на кабинета на Бойко Борисов.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   08-08-12 23:34

Е, не само той влиза. И Гейко, и Гоцю, и Царо.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   08-08-12 23:53

А, открих пълния текст на едно твърде поучително четиво

Който има мерак - да го чете цялото, аз тук ще цитирам само един бисер:

(от учебник по литература за 7-ми клас)
„...Но кълни, майко, проклинай
Таз турска черна прокуда,
Дето нас млади пропъди
По таз тежка чужбина –
Да ходим,да се скитаме
Немили, клети, недраги!...”
"Турска прокуда, беснеещ турчин, турците...убиват, позорят.. и т.н." При евентуалното възприемане на текста извън историческия контекст, съществува риск за пренасяне на отрицателното отношение към турците от страна на учениците върху техните съвременници. Липсва съвременен коментар за историческите измерения на описани събития и явления.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   08-08-12 23:59

Ей го и другото бисерче

• Пример за подхранване на негативни стереотипи извън темата за етническите общности: Казус за негативни послания по отношение на увреждането и на изоставянето на деца: Разказът на Ангел Каралийчев „Майчина сълза” (с. 40-41) за „сакатото лястовиче”, изоставено от майка си, която е заминала на юг и моли вятъра да му занесе майчината сълза.
Извод: Тук се внушава, че изоставянето на „сакатите” деца е норма, а не негативно явление, внушава се примирение с такава съдба на изоставените деца. Тези аспекти на проблема изобщо не са адресирани в коментарите, в тях се говори само за силата на майчината любов, без да се коментира изоставянето на детето – „сакатото лястовиче”, което не може да лети - от неговата майка.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: GenaDP   
Дата:   09-08-12 00:29

А за капак и обратните си наврели гагите в букварчетата

Та това ми напомни за един виц:
Лорд Едуард си пие следобедното бренди, когато през отворения прозорецсе дочува засилваща се глъч.
- Джон - обръща се лорд Едуард към иконома си - каква е тази дандания?
- Гей парад, сър.
- Аха. И какво искат?
- Свободна любов, сър.
- Е добре де, а някой пречи ли им на свободната любов?
- Не, сър.
- Ами тогава защо вдигат такава олелия?
- Педераси, сър...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: mr_kras   
Дата:   09-08-12 00:45

Да махнат Вазов, щото иго не е имало и на негово място Листопад. Вместо за любовта на Яворов и Лора ще пишат за любовта на Азис и кой беше там. И в часовете по музика трябва да се включи чалга.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   09-08-12 00:53

Не че нещо, но Решат Нури Гюнтекин е на нивото на Вазов в турската литература. Дай друг пример.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 00:55

Напалм! И нюкове[smilie7] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Щурче   
Дата:   09-08-12 02:13

Ромео и Жулиета в Щатите...

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: CyberGene   
Дата:   09-08-12 02:29

Тоя виц с гейовете и лорда беше много готин и вероятно все още би бил такъв, ако не се споменаваше под път и над път с идеята, че се разказва уникален нов виц, който никой не е чувал досега [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: mr_kras   
Дата:   09-08-12 08:24

asahi, Да махнат Вазов, щото иго не е имало, нищо против Решат Нури, но за нас си е Вазов. Отделно, че у нас този роман се свързва предимно със сапунката. Добре направена, но сапунка.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: serjy   
Дата:   09-08-12 08:51

Съдбата на Трендафил Керелов нема нужда да помним, виж ББ - задължително!

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   09-08-12 10:03

Вероятно искаш да кажеш жизнен път, биография.
За Трендафил Керелов църквата е направила доста - провъзгласила го е за светия великомъченик. За ББ няма да има такива работи - сигурен съм.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: niro   
Дата:   09-08-12 10:39

Айдеее, след още някоя год. някои писания от Ботев, Вазов, Каравелов и други май ще станат апокрифни. А хайдутите ще ги сложат в черния списък на терористите.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   09-08-12 11:16

ми на човек някак почва да му се ще да вярва в заговора с/у българите, щото ако няма заговор, ако няма умисъл, начи глупостта е в такива размери, че е бетер секви заговори...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Todd   
Дата:   09-08-12 11:21

Не му трябва на българина заговор - демокрацията му стига за да покаже колко е проост .

Колко пъти съм разправял че тоя народ е неспособен да е свободен - освободиш ли го той оглупява .

Трябва да се държи на въже с остена .... иначе Рамбо Силек !!!

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: J0R0   
Дата:   09-08-12 12:20

Като дефинираме ясно целите на образованието, лесно ще се подберат и подходящите текстове, които да възпитават в тези цели.

Времената се менят, ценностите в обществото - също.
Много хора тук бяха скандализирани от едни снимки, показващи как руско момиче убива куче. Ежко дори заяви по повод тия снимки, че му е толкова гадно, че няма да влиза във форума известно време.
Или пък сайта (кой не го е виждал), дето с тояги убиват малки тюленчета.

Никой обаче не е скандализиран от Дядовата ръкавичка (щото е поезия ли, щото сме свикнали с нея ли, щото е Елин Пелин ли, не знам), където дядото избива с тояга пет животни, които по никакъв начин не са проявили агресия към него. Вината на мишка, заек, лисица, вълк и мечка е че просто са се скрили на топло в една изгубена ръкавица.

(Дали ще се намери български Тарантино, който да филмира случката от Дядовата ръкавичка. И дали такъв филм обществото ще приеме като "художествена интерпретация на литературно произведение")

Та думата ми беше, че когато рускинчето убива кучето, това е скандално, защото го смятаме за реално (колко е "реално", аз лично не се наемам да твърдя), а когато четем Дядовата ръкавичка, това не е скандално, защото е "художествена измислица".

Да, но децата трудно преценяват кое е реалност и кое е художествена измислица. За тях снимките в интернет и разказчетата в читанките са едно и също.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: asahi   
Дата:   09-08-12 12:29

Не можем да отречем, че покрай зверствата на отоманските турци и разни подопчени им формирования по време на петвековното иго в част от българското население се е настанила трайна неприязън, дори омраза, към всички сегашни турци. Тази омраза се оправдава с патриотизъм национализъм, но всъщност тези неща нямат нищо общо с нея. Ако като дете не бях общувал със съседите турци на село, ако не бях чел не само официалната история, ако не бях ходил в Турция, ако бях някакво комплексирано пичлеме, дето няма къде да се изяви, може би и аз щях да мразя всичко турско от време оно до далечното бъдеще. И тъй като част от тези чувства се възпитават у децата още в училище е необходимо това възпитание да се съобразява с реалностите. Ако бяхме учили как сме се клали с гърци, с българи в Македония, румънци, руснаци, сърби вероятно и тях щяхме да мразим доста успешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: chill   
Дата:   09-08-12 12:59

Ебах тази майчина любов, дето си изоставяш сакатото дете. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: мара   
Дата:   09-08-12 13:09

е, децата някак си намират начин да разделят измислица от реалност, щото от началото на вековете им се разказват приказки. в некой си момент даже едни хора събират тия приказки и ги публикуват в сборници. братя грим са особено големи изроди, ама някак има фантазия в цялата тая работа. в дисни ченъл и картун неуърк, както и в повечето сдъвкани кимикси няма останала много. е, не се наемам да споря, де. а колкото до финала на дядовата ръкавичка - не си прав, жоро. цензурирали са я и още как. в най-детските книжки ИЗОБЩО не фигурира финалът[smilie18]
ама и аз съм му се чудила на изродИята на елин пелин. което не значи, че бих го махнала от учебниците. човек е склонен да приема за даденост и за добро онова, което му е влязло в главата като малък.

Отговори на това съобщение
 Re: Училищно образование? Малийййй...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   09-08-12 13:21

Абе ужким интелигентни хора, ама защо хиперболизирате нещо, което се случва и без тези текстове да са застъпени в учебната програма. И друго. Историята си е история независимо дали ни харесва, или не ни харесва, или имаме някакъв свой прочит с особено мнение.
Другата върховна простотия.
Затворете очи и си представете за момент, че всички желани и готини модерни промени в историята и литературата, вземат че се случат реално и имаме силно цензурирана версия и на двете, политически коректна към 2012-та, плюс пренаписване на шедьоври, за да бъде още по-палаво всичко.
Полирания ученически мозък попива с пълни шепи и широко отворена уста бозата, която му сервират модернистите-образователи. Приема я за чиста монета, защото няма коректив и алтернатива.
Стига се обаче, до момента грижливо отгледаният идиот да се запознае с чуждата история и литература и ... ШОК!
ПСВ, ВСВ, Хирошима, Граждански войни, Наполеон, Римска империя, "Клетниците", "Чичо Томовата колиба"....
Въпроси:
- И чуждата литература и история ли ще пренапишем?
- Този малоумен кувиоз, какво ще генерира, като краен продукт? Някой въобще дава ли си зор, да помисли за афтър ефекта от тия глупости.
- Налага се някакво тотално малоумие - политически коректния Българин безобразно добър до мозъка на костите си още от 681 насам срещу ЦЕЛИЯ ОСТАНАЛ НАЗАДНИЧАВ СВЯТ.
- Кога ще правим аутодафето пред Народна библиотека, да ходя и аз да хвърля някоя друга книжка, например "Септември"? Така или иначе ще се горят оригинали и исторически документи, да взема и аз да отида и да поснимам.
- Може ли да забраним и Шекспир, защото в тия неговите объркани брътвежи, винаги има и някое друго убийство, което всъщност, на практика може и да подтикне, някога, някой от читателите му, да вземе да извърши престъпление по особено жесток начин?

Нюкове ли?
Да взима да ни купува Бил Гейтс и тотален рестарт на кочината България, ама тотален![smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.