Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Телевизията прави от човек овца
Автор: J0R0   
Дата:   31-10-09 09:21

Автор: navy

телевизията психически стресира българина и го прави податлив на реклами, политически кампании и шопинг мании... уфсъ с една дума



(едно от най-умните неща, които съм прочел в последно време в клуба, та затова реших да акцентирам върху него, да не остане незабелязано някъде между постингите в една друга тема)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: мара   
Дата:   31-10-09 09:23

мдааам. кратко и ясно. пък и наистина не бях му обърнала внимание...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   31-10-09 09:26

Съгласен [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Todd   
Дата:   31-10-09 09:28

Мдааа,

една мутра отива при друга ...

- Ко прайш брато ?

- Гледам телевизора !

- Ми пусни го поне де ....

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: NO_CARRIER   
Дата:   31-10-09 09:36

Ето от мен една картинка, която много ми хареса и си направих труда да сложа български буквички.
https://photo-forum.net/static/forum/2009-10/nbfa1522.JPG
http://tsvetkov.be/wp-content/uploads/2009/10/zombosandak.jpg

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   31-10-09 09:38

Две години не гледах телевизия, дори нямах апарат :))), сега пак си пуснах, ей така- да има. Нито преди бях по малко уфсъ, нито сега се заовчих. ПО скоро Тодд е прав в същата онази тема- овца ли си попринци, такава ще си останеш- няма спасение.... и с телевизия, и без! Но иначе за извинение и за успокоение на негледащите върши работа.
А пък Нейвито и без телевизия си е по шопинг маниите, с тази идея дето си купуваш нови играчки, защото искаш и защото можеш. Дори и на аглийски обяснението "защото мога" винаги има отрицателен характер:)))



Публикацията е редактирана (31-10-09 09:40)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: valdo   
Дата:   31-10-09 09:38

Възможно е овчата природа на човека, да е довела до появата на телевизията [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   31-10-09 09:42

да наблегнем на стресира:
топ новините:
малолетни майки
убийства
отвличания
бедствия
....
и не само ТОП, а ЕДИНСТВЕНИТЕ новини.
Дори в момента не се сещам скоро да съм чула поне кратичък анонс по новините за нова премиера на нещо си....
БТВ малко внасяха положителна нотка с Добрата новина... ама глас в пустиня...

Та не гледам новини, не чета и вестници /само като им видя последните страници и ми се драйфа.
И друго ми идва сега наум: Защо аджеба освен сензации не се постараят да публикуват поне повърхностни анализи защо есккалира насилието в училищата, защо превъртат някои и дебнат с въздушна пушка по ъглите, защо....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   31-10-09 09:46

Тодд [smilie24]

ежко [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: valjo   
Дата:   31-10-09 09:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   31-10-09 09:54

а реалистът казал :
- Знам, знам [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kkkolelo   
Дата:   31-10-09 09:56

Като студент нямах телевизор, а и няколко години след това (вече семеен купих преди едно световно по футбол) ... т.е. предпочитах аз да съм героят, а не да съм пасивен зрител отстрани и да се опитват да ме зомбират ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Todd   
Дата:   31-10-09 09:59

Ко не е това другото :

Сирене без мляко ,

Ядем боядисан хляб ,

Колбасите без месо ,

Киселото мляко без мляко ,

Изсякоха горите ,

Бетонираха морето ,

Нема пари .........


[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: carl_cox   
Дата:   31-10-09 10:01

въпреки, че има логика в думите на Navy, като цяло не съм съгласен с това мнение. Изобрът да бъдеш овца, не зависи от "облъчвателя", бил той телевизия, интеренет, радио, вестници или каквато и да било медия.

аз гледам телевизия чат пат, поне да видя какво става тук там - верно ли 11 годишна ромка родила, кой е Алексей Петров, "Галерия" фото изложба ли е или нещо свързано със службите, САЩ и Европа излизат ли от кризата и тн и тн ежедневни темички и темици, които биха ми помогнали да имам поне някаква бегла представа в каква реалност съществувам.

отшелничеството и непукизма за висчко наоколо е предпоставка за самоизолация и необосновани впечатления за заобикалящия ни свят.

не твърдя, че трябва да се вярва сляпо на медийте и да се трепери на всяка новинарска емисия, но пък и не е нужно човек да не знае какво се случва по света и у нас.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Todd   
Дата:   31-10-09 10:05

Автор: carl_cox
Дата: 31-10-09 10:01

въпреки, че има логика в думите на Navy, като цяло не съм съгласен с това мнение. Изобрът да бъдеш овца, не зависи от "облъчвателя", бил той телевизия, интеренет, радио, вестници или каквато и да било медия.


Да де ... ама нали сме стадо ! И като тръгне стадото на леву ....и ти там .

Ке се дърпаш ке се дърпаш па че одиш ....иначе на ченгела !!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Единицата нема никакво значение в общият кюп !!!
[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   31-10-09 10:06

Добре де, телевизията е метафора.
И не става дума само за България, световна тенденция е.

Цялата култура а поведение се цели точно в тази посока, да те превърне в производител-консуматор. Произвеждаш като луд за да изкарваш пари, с които да консумираш като луд неща, които другите са произвели. Цялата тая въртележка разбира се, обогатява други хора.

Любопитното е, че точно телевизията преди половин столетие създава съвсем друг тип поведение и култура. Именно бързия пренос на информация преди 50-60 години направи научно-културния бум по земята, дръпване напред във всички области на живота, ярки индивидуалности във всяка сфера.

А сега тенденцията е точно обратната - да убие всякакъв индивидуализъм.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   31-10-09 10:08

Karl, аз чета ФФ...ща не ща съм информирана и за по света, и за у нас, че и за новите модели фототехника [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: purpuruk   
Дата:   31-10-09 10:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Todd   
Дата:   31-10-09 10:14

Ми нема келепир от идивидуализъм !!!

Какъв е смисъла от файдата когато нема келепир ????

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Нали примерно един МОЛ прави същото - магазинчето нема лице !!!

Всичко е в кюпа !!!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: purpuruk   
Дата:   31-10-09 10:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   31-10-09 10:17

Медиите дават една, максимум две гледни точки. Това е полезно. Никой не те кара да купуваш или да вярваш сляпо на някакви неща. Просто кутията отсреща казва не това,което ти искаш да чуеш. Принципно няма разлика дали гледаш телевизия или четеш новините от нета. Единственото е че в нета, четеш новините от места, от който те са най-близо до това, което искаш да чуеш. Е понякога не е толкова лошо, зомбиращо и т.н., в това да чиеш нещо което не искаш. А и властта на дистанционното пак е в ръцете ти.
Преди време писах в една тема, че послдните 2-3 години се появина много модни тенденции за отричане на неща от наЩа действителност. По този начин ние не се отдалечаваме от това, което не харесваме, а разкриваме значението му за нас самите по един абслютен и претенциозен начин. Например много е модерно никога да не си ходил в Мол, или да ненавиждаш Фейсбук, или да си мъж и да презираш футбола и т.н. неща. Негледането на телевизия по убеждение е още едно такова нещо. Негативното интелектуализиране на профанно-битовото, няма как да доведе до възвишеност.
Ако ми кажете, че не гледате телевизия, понеже не ви е интересна или ви е тъпа или че не дават нищо смислено- ОК. Но да кажете, че не го правите, защото промива мозъка с "реклами, политически кампании и шопинг мании" и не съм съгласен. Рекламите промиват мозъка, независимо дали са по БНТ или до ДПРевю, а шопинг манията се създава, когато вие самите обръщате внимание на вещите до такава степен, че да се превърнат в мания.
Според мен Нейвито е подкокоросал повече хора тук, да си купуват апарати и обективи, отколкото цялата БГ телевизия накуп:)))



Публикацията е редактирана (31-10-09 10:24)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   31-10-09 10:18

Жоро, говори с примери, моля те, защото в момента не звучиш сериозно.
Коя телевизия, кое в нея, дай пример за някакво предаване.

Най-хубавото на телевизора е дистанционното - има си On/off, има си mute, пък и на друг канал можеш да превключиш...

Аз гледам хич не малко телевизия, обикновено има ли телевизор в стаята си го пускам като фон докато работа, ям и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: purpuruk   
Дата:   31-10-09 10:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   31-10-09 10:21

Ежко, писатель, ежко не читатель. (exile - тоже)

Написах по-горе, че ТВ е метафора. Обобщаващ образ. На всички медии, на цялата култура.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: lipostok   
Дата:   31-10-09 10:25

И интернет прави същото.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   31-10-09 10:27

ежко [smilie24]

Точно това се канех да напиша.
Едно лапе ако види реклама на нещо в CN може и да се изкефи, ама рядко ще тръгне да реве на майка си го вземе.
Виж, ако Пешо е дошъл на училище с такова вече нещата излизат от контрол... И тази тенденция се запазва.


А и Жоро, фактологично не си прав - преди половин столетие каква функция е имала телевизията [smilie11]
Та първото телевизионно предаване е с речта на Хитлер от откриването на олимпийските игри в Берлин... Което даже в момента се казва с половин уста и общо взето не е много прието...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   31-10-09 10:28

Много добре те прочетох и ти разбрах метафората, но все пак като даде телевизията за пример... Приеми, че и аз използвам телевизията като метафора...
Най-доброто на вестника е, че можеш да не си го купиш, както най-доброто на банерите е, че е можеш да ги махнеш да не се виждат и т.н.

Въпросът според мен е кое е по-добре - информираната овца или неинформираната овца... [smilie21]



Публикацията е редактирана (31-10-09 10:30)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   31-10-09 10:31

За културата да..., съгласен съм. Всички неща, който започват като нещо положително до няколко години или до няколко десетилетия, задължително се променят към нещо негативно. Мисля, че е в човешката природа да намира най-извратената черта на всяко добро нещо и да рекламира именно нея. И телевизията, не е била това което е. И медицината не е това, което е била, интернет е изключително опорочен, изкуството..., всичко. Просто ние хората сме като някакви лупи за грозното и с поведението си увеличаваме и увеличаваме, докато не деформираме всяко добро хрумване в някаква гротеска на себе си...!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sunnyshot   
Дата:   31-10-09 10:31

А сега тенденцията е точно обратната - да убие всякакъв индивидуализъм.


този разговор е много дълъг. Не е точно убиване на индивидуализма. Много хора просто нямат критично мислене, не могат да изработят мнение и повтарят като ехо мнението на групата. Винаги са го правили -със и без телевизия. През телевизора лесно и удобно им се казва как да мислят. Не в това е най-голямата вреда обаче. По-лошото е какво им се казва: непрекъснатото насилие и страх; ценностите, които се котират; влудяването на индивида с повтарящи се еднакви образи и звуци; изолацията от реалността.

Познавам много хора, които не гледат телевизия. И не я плащат, съответно. Не гледайте и вие.

п.п. прекаленото висене на интернет може да доведе до подобно влудяване.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   31-10-09 10:38

Книгата е публикувана 1945 година.

https://photo-forum.net/static/forum/2009-10/pjqj6128.JPG
http://mommylife.net/archives/2009/03/12/animalfarm.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Телевизията прави от човек овца
Автор: ejko   
Дата:   31-10-09 10:48

exile, преди време чух някой да казва "Е тоя Оруел, вместо да се прави, да беше поживял малко тук и да разбере за какво става въпрос". Тогава си помислих, че Фермата е от преди да е можел да поживее тук, за да види за какво става въпрос. Чудя се тоя типаж дали е гледал много телевизия или е гледал малко телевизия, за да говори глупости... Така че не телвизията (пък било то като метафора на културата днес) е това, което ни прави говеда, а просто факта, че ние масово сме си говеда. Днешната култура с нищо не допринася за това, тя просто е дразнеща и изхабена. Но няма страшно след нея ще дойде не по малко дразнеща и ще се изхаби не по малко бързо, дори още по...!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   31-10-09 10:58

и няма светлинка в тунела, Ежко? [smilie5]
Защо да фак, всяка една тема, разговор, споделяне стига и спира само до там? До констатацията? Толкова ли пък няма неща, които да предложим, неща, които да споделим, че правим/прилагаме като противодействие?

Писна ми от мрънкане и от констатации... в това число и телевизионните и вестникарските такива са ми писнали [ezik]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Diandimov   
Дата:   31-10-09 11:04

Това не може да е съвсем вярно. Аз никога през живота си не съм имал телевизор и не съм си купувал вестници, но въпреки това съм глупав! Или овца, както искате го наречете.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   31-10-09 11:06

"Така че не телвизията (пък било то като метафора на културата днес) е това, което ни прави говеда, а просто факта, че ние масово сме си говеда."

Аха, аха... Единственото, което телевизията прави е да даде на говеждата ни същност звук и картина и материализирайки я да ни предостави прекрасна възможност да плюем, викаме, критикуваме, заплашваме, изстрадаме, отричаме...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   31-10-09 11:07

Ми повечето хора са овце. Това няма как да се промени. Аз, а и повечето от нас, няма какво да направим, освен да констатираме. Който се чувства Мойсей, да води овцете и да споделя противодействия в свойте петокнижия...! Аз себе си не мога да оправя, а ти решения от мен искаш:)))

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   31-10-09 11:07

А г-н Оруел викам да не го засягаме, аз просто дадох тази книга като пример за това, че овцете са били овце и преди да има телевизори във всяка къща [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sunnyshot   
Дата:   31-10-09 11:13

е хората не са точно овце, защото не ги доят, не ги стрижат, не ги номерират. И не блеят [smilie5]

Освен това могат сами да изберат дали да си вкарат телевизия в спалнята или да не я вкарат


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   31-10-09 11:19

абе овцата си е овца, но телевизията (медиите) категорично може да създава определени настроения и представи у зрителя, най-малкото [cool] а пък я ми кажете, малко ли деца позвнавате, които са почти постоянно залепени за телевизорите вкъщи?! [cool] амче и аз и такива възрастни познавам [smilie5] [smilie5] вместо да свърши нещо полезно, човек се блещи пред тв-то пред поредната сапунка, риалити или някаква друга тъпня [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   31-10-09 11:22

Изобщо не познаваш деца значи, защото не седят залепени пред телевизорите, а пред компютрите.

Брат ми е на 10 години, не че нещо [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Телевизията прави от човек овца
Автор: J0R0   
Дата:   31-10-09 11:22

Въпросът според мен е кое е по-добре - информираната овца или неинформираната овца..

Май е все едно...
В смисъл, ако си овца и някой друг те "информира" от отва няма много полза.
Съвсем друг е случаят ако сам се информираш за нещата, които наистина смяташ за полезни, търсиш информация и отговори на въпроси...

Познавам хора, които зяпат куп "образователни" програми, знаят всичко за тайния живот на насекомите, детайлите от Стогодишната война, а като спукат гума някъде по родопските пътища, това се превръща в сериозен проблем, защото не знаят как да отвинтят 4 винта и да я сменят (това пак е метафора)

"Умен е не тоя дето знае много, ами тоя чиито знания са полезни"
Сократ

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   31-10-09 11:23

"Съвсем друг е случаят ако сам се информираш за нещата, които наистина смяташ за полезни, търсиш информация и отговори на въпроси..."

И това според теб добре ли е или не?

Отговори на това съобщение
 Re: Телевизията прави от човек овца
Автор: Amigo   
Дата:   31-10-09 11:29

Е, АЗ ЗНАМ ТАКИВА ДЕЦА - ОТ ТВ-ТО НА КОМПА, ПОСЛЕ ОБРАТНОТО, АКО СА ПО-ГОЛЕМИ [smilie3] [smilie5] [smilie5] ОПС, СОРИ ЗА ГОЛЕМИЯ ШРИФ [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kerabo   
Дата:   31-10-09 11:33

айде сега, телевизията "стресирала психически" (какво ли означава това словосъчетание?[smilie11] някой може ли да обясни и има ли друг тип стресиране?

дали е телевизия или интернет - каква е разликата?
предразположен ли си към зомбиране - какво значение има?
в крайна сметка - имаш(ме) избор - просто не си губиш времето с телевизия (интернет).

истината е, че винаги е существувала маса (хора - овце), при която критичността на мислене е липсвала.

въпрос на избор. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: valdo   
Дата:   31-10-09 11:47

kerabo [smilie24] [smilie24]
Човекът е стадно животно. То оттам си тръгва всичко.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   31-10-09 11:51

хм...овце. Може би не трябва чак толкова обиден смисъл да влагате в тази категоризация.

Ежко е прав. Повечето хора са/сме изпълнители във всякакъв смисъл.
И в крайна сметка това не е лошо...просто цялата отговорност пада върху тези, които са лидери. Като се започне от родителското тяло, учители, авторитети, началници....медии, политици...
Мисля си, че на тяхните плещи ляга и отговорността за възпитаване на "критичността на мислене".

Интересен парадокс е, че същите тези лидери нямат нужда от критичност на мисленето у овцете... и не само нямат нужда, ами и направо им е по-изгодно да не я развият/поне у последно цитираните лидери. Например медди и политици.

Представете си само, ако по някакъв начин Космо възпитаваше и подтикваше критичността на мислене! Та нали всички блондинки щяха да поумнеят и да започнат да изискват все повече и повече от любимата си медия!? [smilie10]

За мен светлинката в тунела е, че сред овчето съсловие се срещат и овни, склонни да хукнат с рогата напред и да рутят безхаберието, заспалостта и на стадото и на "лидерите"...та така.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: equinox   
Дата:   31-10-09 12:04

Просто хората ги мързи да мислят. Много по-лесно е да се присламчиш към някоя чужда позиция, от колкото сам да прецениш всичко от всякакви възможни гледни точки. За това и вярваме толкова много на какви ли не експерти. Освен ако не ни касае лично. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: lillia   
Дата:   31-10-09 12:05

Почти не гледам телевизия.[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kerabo   
Дата:   31-10-09 12:06

обидно - истина. неоспорим факт. стадно - племенно. произход на човека. социализация. стрес.

качество - критичност - възпитава се.
отговорност. ако се изроди в колективна - вече липсва лична. удобно е. и пак опираме до избора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Essenov   
Дата:   31-10-09 12:09

Те такива хора по рождение са си овци и просто им трябва катализатор да се трансофрмират.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jekopj   
Дата:   31-10-09 12:12

Добре де,ако приемам,че човек се ражда с чист и необременен мозък,то кой "пише" в него?Ясно е,че първо родителите,после училището,а после?[smilie11]

Закодирано ли е стадното чувство и лидерските претенции на генна основа за всеки от нас или тези неща се развиват като следствие от средата в която живеем?Защото,ако е закодирано,то нищо не може да се направи и само си хабим думите тука...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kokoroko   
Дата:   31-10-09 12:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: samara   
Дата:   31-10-09 12:17

... да бе, все някой друг ви виновен, за това че сте овце [smilie8] , ... днес интернет, вчера телевизия [smilie8] , ... преди това електрификацията [ezik] [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jekopj   
Дата:   31-10-09 12:21

...За сега най-виновни са Костов,Мадона и колайдера...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kerabo   
Дата:   31-10-09 12:25

jekopj, благодаря за застъпването и на тази идея [smile]

генотип - фенотип.
да, закодирано е. нали това е начинът на оцеляване на човешкия род. [smile]
имаме пример и антипример. в силата на всеки индивид е да променя. има избор.
важното е да е отворен към промените. [smile] да има силата на духа и ума за това. да разширява възприятията си.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kolcho   
Дата:   31-10-09 12:28

J0R0
Дата: 31-10-09 09:21

Автор: navy

телевизията психически стресира българина и го прави податлив на реклами, политически кампании и шопинг мании... уфсъ с една дума


(едно от най-умните неща, които съм прочел в последно време в клуба, та затова реших да акцентирам върху него, да не остане незабелязано някъде между постингите в една друга тема)
.........................................

Хммммммм, при положение, че българското овчедушие е световен шампион, мога ли да попитам - а каква е новината / или мъдростта / в това, че някой, по накакъв начин е превърнал овцете в......овце?

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: snoopoff   
Дата:   31-10-09 12:43

Автор: J0R0
Дата: 31-10-09 09:21

Автор: navy

телевизията психически стресира българина и го прави податлив на реклами, политически кампании и шопинг мании... уфсъ с една дума


(едно от най-умните неща, които съм прочел в последно време в клуба, та затова реших да акцентирам върху него, да не остане незабелязано някъде между постингите в една друга тема)




Казвам някои неща, ама никой не ме чува. Тва е едно от тях, дето съм го повтарял сто пъти. Даже тема бях пуснал...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: equinox   
Дата:   31-10-09 12:49

При животните има определени модели на поведение, породени обикновенно от един единствен фактор. На пример при пуйките. Те реагират на постоянното пиукане на пилецата си като ги защитават и гледат. При това пиукането е единственият фактор, който обуславя това поведение. Правени са опити с поставянето на плюшена невестулка с вграден високоговорител, издаваща същите звуци като малките пуйчета. Интересното е, че майката пуйка започва да се грижи за невестулката като едно от малките си. Спре ли това пиукане обаче яростно се нахвърля върху нея.

При всички животни има подобен модел на поведение. При появата на даден фактор или няколко фактор се прилага един и същ модел на поведение. Сложността на този модел зависи от това колко голям е мозъка на животното. От еволюционна гледна точка подобно поведение спестява енергия и време. Освен това обикновенно върши добра работа, но понякога просто се прилага на грешното място, в грешното време.

Хората също имат определени модели на поведение, които се задействат при наличието на определени фактори. За разлика от животните тези модели не са генетично заложени, а се научават от социалната среда. Освен това самият модел и факторите, предизвикащи го са доста по-сложни.

Хората активно ползват подобни улесняващи модели. Например обикновенно когато не разбират добре даден продукт, единственното което ги ориентира за качеството е цената. Ако е по-висока е качествено, ако не е значи не е качествено. Това обикновенно работи, добре но не винаги. Има и много други модели. На пример, хората са свикнали да се съгласяват или да придават по-голяма тежест на мнението на експерти, или пък да се влияят от това как другите реагират в дадена ситуация. За повече информация може да погледнета тази книжка: https://photo-forum.net/static/forum/2009-10/icod7884.JPG
http://i.helikon.bg/115803z.jpg
Една от най-популярните книги в социологията.

Както казах при медиите е същото - мързи ни да мислим и за това си ползваме определените моделчета на поведение. Модерният живот е станал толкова сложен, че все по-честно трябва да ги ползваме, а в същото време не винаги сработват. Гледат телевизия и интернет и следват някакъв наложен модел на поведение. Освен това има доста манипулативни реклами.

Уеднаквяването в мисленето се дължи на това, че вече сме станали глобално село. Навсякъде се гледат едни и същи филми или сериали, четат се едни и същи новини, слуша се една и съща музика. Не съм много сигурен, че преди хората са били по-различни. Само преди 100-200 години е имало масова неграмотност, хората са живели по селата в големи семейства. Трудно може да се каже, че дори имат някаква кой знае каква индивидуалност. Дали не са се влияели по същият начин от това , което е написано по вестниците или това, което са чули в църквата или кръчмата? Според мен е същото, но доста локално.

Струва ми се, че по-скоро винаги е било така. Просто сега имаш по-голяма възможност да следиш за това по медиите. Живота е много по-спокоен ако не следиш новините. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Телевизията прави от човек овца
Автор: юнга   
Дата:   31-10-09 12:54

Не ползвайте телевизия и интернет попивателно.
Ползвайте ги избирателно и обогатително.
Попивателно се ползва водка, а мезетата обилно.[beer]



Публикацията е редактирана (31-10-09 12:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Телевизията прави от човек овца
Автор: slav4cho   
Дата:   31-10-09 12:56

искам да кажа 2 неща
1: JORO прочети какво е метафора и какво обобщаващт образ
2:Отдавна се отказах да гледам специално новини защото се дава едно и също по цял ден всеки ден
1 убили едиси си кой
2 кой политик крал от къде
3 измамите на правителството
въпреки че 2 и 3 могат да се сложат като едно
4 поредната измама на монополист над обикновенни бедни данъкоплатци
5 поредната изява на Бат Бойко[smilie5]
6 финансовата криза



Публикацията е редактирана (31-10-09 13:55)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kerabo   
Дата:   31-10-09 13:01

equinox, това което си написал .. донякъде припокрива написаното и от мен.

при животните е нормално да е така. първосигналната реакция (условен рефлекс). определящ поведението при животните. те имат и емоции. [smile]
разликата с човеците е във второсигналната реакция. съзнателна при човека.

и отново стигаме до индивида.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   31-10-09 13:04

На кривия уй - вълната му пречела.
На овцата - телевизията.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: equinox   
Дата:   31-10-09 13:04

При човека не винаги е съзнателна. Повечето хора даже не осъзнават какво става. Например при доста от случаите описани в книжката хората твърдят едно, а поведението което се наблюдава от тях е коренно различно. Дори след като това им бъде посочено те не го приемат.

Иначе да, и аз мисля, че си е до индивида.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   31-10-09 13:06

Аз няма да се обаждам по темата - само лекинко ще коригирам популярните исторически легенди. [smile]

exile: "Та първото телевизионно предаване е с речта на Хитлер от откриването на олимпийските игри в Берлин... Което даже в момента се казва с половин уста и общо взето не е много прието... "

Даже и с половин уста не се казва, и не е много прието, щото не е много вярно. [smile]

Първата лицензирана телевизия е W3XK от 1928 - собственост на Карл Дженкинс. А през 1930 Дженкинс вече излъчва реклами.
Пак през 1930 чикагската WGN започва излъчването на първата сапунена опера "Клара, Лу и Ем". Още тогава се налага името "сапунена", защото е спонсорирана от Колгейт-Палмолив-Пийт Къмпани.
Редовните английски предавания са тези на ББС от 1932.
Редовните френски са от 1935, а иначе първата им телевизия е от 1929.
Редовните немски предавания са от 1934 също отпреди олимпиадата. Даже са от 1929, но до в началото са били без звук.
И дотук споменавам все редовна телевизионна програма. А първите излъчвания са били доста по-рано в доста държави.

А през 1936, когато Хитлер говори на Олимпиадата в Берлин, нещата доста напреднали. Телефункен вече две години произвежда CRT телевизори, AT&T вече е прокарала коаксиален кабел между Ню Йорк и Филаделдия, в света са произведени близо 20 000 телевизора общо от стария тип с механичен диск и новия CRT... и т.н.

Така че, легендата за първото телевизионно предаване на Хитлер освен да се ползва във филма "Контакт" за друго не става. Всъщност, ако не се лъжа и там не казваха, че е първо предаване, а че е първият мощен сигнал, което пак не е вярно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kerabo   
Дата:   31-10-09 13:09

И при човека не винаги е съзнателна - да [smile]
Все пак е най - висшият примат [smile]
Но, съвсем съзнателно може да реши дали да се влияе или не [smile]
Въпрос на интелигентност най - вече. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lalinda   
Дата:   31-10-09 13:10

Ние пък, под въздействието на рекламите, си сменихме, вчера, интернет доставчика и доставчика на телевизионни програми...

Сега ще плащаме 25 лв. месечно за нещо, за което до края на този месец плащахме по 45 лв.

Под въздействие на същите реклами отидох в Глобул и поисках прехвърляне на стационарния ни телефонен номер към тяхна клетка... Пратиха ме във Виваком за сертификат за пренос на номер... Като си отворих устата за този сертификат, ми предложиха нещо, за което изобщо няма реклами, а именно ограничен БТК режим, с абонамент четири пъти по-евтин от това, което плащаме сега, просто за да запазим номера... Желаем да поддържаме стария си номер просто защото имаме роднини и познати и у нас и в чужбина, които не знаят номерата на GSM-ите ни...

Иначе лично аз не гледам телевизия, понеже така се случи - когато бях ученичка и студентка, вечерно време ходех по разни курсове, танци и концерти, по-късно като докторант в общежитията не ни се полагаше, освен ако сами не си купим телевизор, пък като се прибрах у дома, пак започнах да ходя вечерно време по курсове, танци и концерти...

А като започнах да работя пък на/с компютър, а това бе преди двадесет и пет години, малкият екран ми опротивя, та почнах да го заменям с големия и така - досега...

***

Понеже в университетския курс изучавахме и телевизия, помня добре, че ни обърнаха внимание, че телевизията е възникнала, понеже е станала технически възможна и реално не е отговаряла на никаква, да я наречем, обществена потребност.

Но гледам, че има известно желание тук обществото да се оприличава на стадо и дори на стадо овце, тъй че... възможно е именно телевизията да е породила това стадно овчедушие...

***

Виж, радио слушам много, но спокойно мога да мина и без него...

Пътуваме ли, нито радио слушаме, нито гледаме телевизия, да не говорим за ползване на интернет или пък четене на вестници... А пътуваме доста... Четем, колкото и да изглежда смешно и демоде, книги...
[smilie3]

Купувам само в-к "Култура" - както ви казах, единственият екземпляр, пристигащ в Дружба, се купува от мен.

Тази сутрин го сложих под мишница, докато събирах боклука - обикновено така се случва... Тъй че стресирам психически поне тези, които могат да прочетат заглавието му и да направят връзка със заниманията ми...

***

Подкрепям казаното от ежко.

Само не разбирам защо в "метафорите" на останалите присъства задължително българинът...

Тази сутрин, закусвайки, забелязахме, че на отсрещните балкони сателитни антени имат само ромските семейства... По-евтино ли им излиза да са с антена, отколкото с кабел?

***

От овчедушие може да печели само този, който е добър психолог...
[smilie3]

Неотдавна моя приятелка, която загуби работата си на преводач в злощастното Кремиковци и започна работа в туристическа агенция, ми каза, че ги пращат на курсове по психология на консумацията (или нещо подобно, мога да се осведомя допълнително, ако настоявате) с оглед обработка на клиентите (щях да кажа пациентите).


[smilie3]

***

Неграмотните са се влияели главно от това, което са научавали при неделните проповеди в църквата...
Но и са били достатъчно суеверни.

Сега просто суеверието е насочено към консумация, но и тогава е било така...

Яжте майонеза, за да спечелите екскурзия до Египет и телевизор (чух го току-що в рекламите на прадаването на Петьо Волгин за тайните служби...)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: boreto   
Дата:   31-10-09 13:18

Не знам защо си мислите че телевизията формира лошо бъдеще... Някакво бъдеще...

Моите деца не гледат изобщо телевизия. Аз гледам от дъжд на вятър, а на рекламите превключвам. Телевизията си подготвя собствената екзекуция. Или ще си замине с пенсионерите или ще остане последна дупка на кавала. Интернетът е съкрушителният всепроникващ фактор за влияние върху бъдещето. При това е почти напълно неконтролируем. Не мога да преценя, дали за добро или за лошо...


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Тед   
Дата:   31-10-09 13:20

Основната цел на Телевизията е да продава манипулации.
От сорт и вид каквито си поискаш - новини, реклами, агенти водещи предавания и прочие.

Цялата визия е предварително подготвена от социолози, политолози, най-вече от психолози и т.н. Всяка новина се преценява какво въздействие може да причини. (нещо като Чернобил, дезинформацията или регистрацията на фирма за 2 лв. - милиони примери).

Телевизиите не се грижат за вас -те продават:
1/рекламно време 2/новини 3/политика. От това се издържат.
Затова и контролът върху тв е обект на партии или хора, свързани с партии.

Друго чисто интересно е /по памет си спомням/, по време на гледане на ТВ някакви алфа вълни (може и да са др. няма значение) те карат да изпадаш в някакво предсънено състояние, което ти влияе много на подсъзнанието. Затова и като пуснат рекламите - пускат звука по-високо - не е затова, че сте глухи - за да излезете от това състояние.

Интересен експеримент е с малки деца - пуснат ли реклами - каквото и да прави детето - веднага забива погледа в рекламата.

Методи за манипулация, използвани (известни досега) с телевизора.

1/в Англия - в ТХО на ТВ някакъв чип, който излъчва определена честота, която ти влияе като гледаш рекламата - гледаш и после ти се приисква да купуваш. В момента няма данни, поне ТХО няма, но кой знае какво може да го е заместило.

2/ С 25 кадър - БГ пример ( в целия свят е пробвано, в Русия е забранено, ако някои го ползва ...спират предаването) Боби Турбото - сатанински кадри - сваляш си предаването и с редактор виждаш как пускат 25 кадър - сатанински знаци и кадри. Интересно че такива имаше и по БТВ предавания за децата.
В момента поне няма данни за това.
25 кадър - не го виждаш, но ти влиза в подсъзнанието. По-наблюдателните обаче го различават, но трябва да си концентриран.

Тв е най-лесния манипулатор - на политика, нрави, събития. С това ви контролират и замазват да речем войните в ИРак, Афаганиста, Палестина и прочие.
Прост пример - само германски, амер. и др. войници са убити. Никой не споменава местното беззащитно население. Не споменава, че Израел е гласувал да не предава свои военни на межд. съд за престъпления срещу човечеството и геноцид. И настава клане, но ние знаем само за бомбите на камикадзетата, за израелската вендета не се говори - не може да се говори за касапницата, виновни са само палестинците.Там е клане, това е, но според медиите Израел се защитава и не убива деца. А това не е вярно.

Същото сега правят и за тоя вирус:
1/главна цел - да няма паника;
2/ има момент който е на ръба - премини ли се - става мазало. Паниката ще вземе връх.
Не знам, но мисля, че е сериозно и се мълчи, и то активно както за Чернобил - да, има, ама си пийте илачите.

Снощи около нас в най-големия дъжд, кола на Гражд. защита със светлини и прочие (някаква особена като модел и големина) изфъшка всичко с пяна. В момента тази пяна си седи и не може да се отмие, а си валя дъж и през нощта.
Не ти казват, тишина, за какво да се прави паника..

Иначе за Амигото- древно предсказание, че дяволът ще се подвизава в черна кутия, май е истина - секс, лъжи и видео.
Добре че са мачовете[beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (31-10-09 13:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Телевизията прави от човек овца
Автор: C41   
Дата:   31-10-09 13:25

navy е объркал правописа.

Пише се:
УФТСЪ

[beer] [ezik]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: equinox   
Дата:   31-10-09 13:26

Малко офф-топик. [smilie8]

Най-доброто на вестника е, че можеш да не си го купиш, както най-доброто на банерите е, че е можеш да ги махнеш да не се виждат и т.н.


Най-интересното в интернет е, че хората оставят сляпи към банерите. Селективно не ги виждат. За това и повечето он-лайн вестници и списания имат огромен проблем да печелят пари от реклама и като цяло да са на печалба, въпреки че он-лайн вестника има 10 по-голяма аудитория от колкото хартиеният вариант (примерно).

От друга страна пък младото поколение тръси информация почти изключително в интернет. Печалбите падат стабилно. Не случайно тази тенденция панира традиционните хартиени медии.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   31-10-09 13:27

чукча не читателЬ

Да живее СПАМЪТ и ПФС [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: мара   
Дата:   31-10-09 13:47

глината се формова мека. дървото се огъва, докато е младо. телевизията удря децата със страшна сила. така че е добре хубаво да си помислите дали човешката овца се ражда такава, или се прави. колко от нас имат пълен контрол в/у децата си, а и необходимо ли е това?
за мен решението е да нямам телевизор. а за останалите неща?!
така че тук се съгласявам с нави и жоро.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   31-10-09 13:49

мара


за мен решението е да нямам телевизор. а за останалите неща


еваларка [smilie5] [smilie5] бойкот на медиите [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kerabo   
Дата:   31-10-09 13:54

мара, контрол? защо не акцентираш върху примера който даваш на тези деца?


ако navy не гледа телевизия, а се зомбира от интернет.. или каквото и да е там.. и се поддава на манипулациите..и купува, купува, купува..
прави ли го това по - малко "овца"? и телевизията ли е виновна? а примерът който дава на децата си? къде е истината?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: мара   
Дата:   31-10-09 13:57

керо, аз съм човек на свободна професия, баща им-също. така че за нас е лесно. мисля, че имаме какво да им покажем, основно хубаво. а какво да кажат приятелите ни, дет бачкат от тъмно до тъмно и, искат или не, са в матрицата...[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Gruyu   
Дата:   31-10-09 13:58

Преди 10-ина 15 години се честваше кякакъв юбилей на БНТ и имаше интервю с Тома Томов, представиха го като единствения бг журналист, който е бил в щатите по соц-а над 20 пъти, 25 май точно беше. Най-голямо впечатление ми направи, като разказа за една негова среща с един конгресмен, който му казал, че аристократичните американски семейства( или може би не интерпретирам съвсем точно, но нещо такова беше) не позволявали на децата си да гледат телевизия, толкова манипулативна била ТВ-то в Америка. И това Томов го каза на кръгла годишнина на БНТ-то, малко ни вклин ни в ръкав беше, но го запомних.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   31-10-09 13:59

и матрицата може да се счупи, Маро!
Ама желанийту е важно [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kerabo   
Дата:   31-10-09 14:01

tnt [smilie24]

ценностната система [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lalinda   
Дата:   31-10-09 14:10

Така де, ама никой от вас не се зае да спомене кои са, аджеба, ценностите на българина...

Защо са толкова тайни?

Опитайте.

Иначе е много лесно да повтаряш, че липсвали - или дори че не липсвали - ценности, сякаш самата дума ценност е някаква мантра...

***

Плахият ми опит да ви накарам да споменете няколко думи, които са ви обсебили, се изроди до изреждане на въпросните мантри - любов, семейство... дрън дрън.

Дрън дрън, ами.

Я отидете малко по-далеч от мантрите...

Снощи бях на тържеството по случай Деня на Будителите - трябваше да изслушаме няколко химна на крака, вкл. и Шу-ми-ма-ри-ца-о-кър-ва-вена-пла-че-вдо-ви-ца и т. н., че чак и Вър-ви-на-ро-де-въз-ро-де-ни, някакви хвалби, че сме били единствените, дето сме почитали будителите си в света, пък в странство ни се присмиват, че народът ни имал нужда от будители...

Не ми е много ясно каква е разликата между 24 май и 1 ноември и защо два пъти почитаме едни и същи наши съотечественици?

Заспиваме ли от единия до следващия 24 май, че на средата на годината трябва да ни будят?

Защо празникът е бил забатачен и забранен?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   31-10-09 14:11

мдааа, будители има, ама спящите са много и освен това спят дълбоко [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Marillion   
Дата:   31-10-09 14:12

Хубава тема.... трябва да обърнем и спец. внимание на рекламите.

Лично аз отскоро ги гледам с интерес. Забавлявам се как се опитват да ти пробутат нещо, от което изобщо нямаш нужда.

Примерно - реклама на калгон. Евала им правя на тези. Измислят продукт, който изобщо не ти трябва. Прикрепят го към една голяма индустрия. Плащат на производителите на перални, за да ги "подкрепят" и започват да те убеждават, че котления камък скапвал нагревателя и барабана. Не съм перален техник, но съвсем скоро видях 10 год. пералня марка Индезит разглобена и нямаше грам котлен камък, при положение, че водата тук е богата на такива съставки. Питам техника - има ли котлен камък по пералните и той се смее "Има глупаци, дето имат камъни в главата".

Телевизията е вредна за вашето здраве. Особено рекламите.

Отговори на това съобщение
 Re: Телевизията прави от човек овца
Автор: imitev   
Дата:   31-10-09 14:21


Za 25tiq kadar Mythbusters se proiznesoha che ne e werno. Imashe predawane...

Paranoia i konspiraciq [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: мара   
Дата:   31-10-09 15:10

мое и да не е верно. то и 24 кадъра с простотия стигат.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: юнга   
Дата:   31-10-09 15:14

Бре, бре, бре. Българинът разбирал освен от футбол и политика и от телевизия.
Напредва тази нация.[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: мара   
Дата:   31-10-09 15:16

разбира и от медицина. забравил си[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   31-10-09 15:29

"експеримент е с малки деца... веднага забива погледа в рекламата..."
"С 25 кадър... Боби Турбото..."
"25 кадър - не го виждаш, но ти влиза в подсъзнанието."


С две думи - пълни глупости.
Децата имат по-чувствителен слух от възрастните. Затова като тръгне по-силния звук от рекламите, детето естествено обръща внимание на новия дразнител. А рекламите са по-пъстри, по-забавни и по-кратки от останалите предавания - нормално е да влияят. Направи експеримент с 15-минутна реклама - да видим дали детето ще задържи вниманието си.
А възрастните масово правят нещо друго докато чакат да свършат рекламите. Затова ги пускат по-силно - за да ги чуеш от кухнята, докато си вземаш още бира и мезе.
Освен това вече има законопроекти за ограничаване силата на звука по време на реклама.

А сатанинските рисунки в клипа на Боби Турбото са обикновена провокация. Героят е провокативен към обществото и могат да му добавят какво ли не. А това което са му добавили се вижда ясно и без да си специалист.

Самото название "25-ти кадър" е грешно, защото е наследено от безплодните опити на прочутия собственик на киносалон. Навсякъде където има PAL телевизия се излъчват 25 кадъра в секунда, а не 24. Там където има NTSC пък са 29,97 кадъра/сек.

И всеки човек с нормално зрение ще види 25-я кадър още при излъчване.
Ето - пускам два видео файла. И в двата има допълнителен кадър. Нарочно са сложени на място където трудно да се забележат и въпреки това се виждат ясно.

В апаратните на телевизиите работят много хора. И то хора, които се местят от телевизия на телевизия или пък напускат сферата и започват друга работа. Безумие е да се мисли, че някой може да контролира всички тях и да се запази "тайната на 25-я кадър". Освен тях в момента страшно много зрители по света имат ТВ тунери на компютрите си; всеки ден сайтовете за видео се пълнят с части от предавания. А преди компютрите пък имаше VHS касетофони. И зрителите пак записваха предавания. Ако имаше конспирация с търговски или политически реклами отдавна щяха да се появят сериозни доказателства.

Отговори на това съобщение
 Re: Телевизията прави от човек овца
Автор: sunnyshot   
Дата:   31-10-09 16:19

Както чета, дори и на един нищо и никакъв ФФ е пълно с манипулатори. [smilie5]

А една от особеностите на Мадона е, че не дава на децата си да гледат телевизия


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   31-10-09 16:25

Автор: sunnyshot
Дата: 31-10-09 16:19

Както чета, дори и на един нищо и никакъв ФФ е пълно с манипулатори. [smilie5]
---
Ми да, я гледай Amigo как тънко манипулира с внимателно подбрани новини или пък будната съвест на нашето време pmartinov. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sunnyshot   
Дата:   31-10-09 16:45

ама не отивай персонално! съвсем не мисля че сочиш с пръст в правилна посока [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   31-10-09 16:52

e-mil, изобщо не е само до слуха при децата! [cool] Опити, проведени от Хърбърт Кругман, показват, че при хора, гледащи телевизия, активността на дясната мозъчна хемисфера е два пъти по-голяма от тази на лявата. За да установи обхвата на внимание при малки зрители, психофизиологът Томас Мълхоланд от "Ветеран’с хоспитал" в Бедфорд, Масачузетс, направил следната постановка: свързал електроенцефалограф, който следял промяната в мозъчните вълни при децата, към телевизионния приемник така, че последният да се изключи, когато при повечето от тях се появи алфа-ритъм. Въпреки че на децата им казали да се съсредоточат максимално, при по-голямата част от тях телевизорът се изключвал до 30-ата секунда! [cool] А това алфа състояние е много удобно за подаване на внушения. [cool] И се използва за сугестия и автосугестия от векове. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   31-10-09 16:57

chill
Дата: 31-10-09 16:25

Автор: sunnyshot
Дата: 31-10-09 16:19

Както чета, дори и на един нищо и никакъв ФФ е пълно с манипулатори.
---
Ми да, я гледай Amigo как тънко манипулира с внимателно подбрани новини или пък будната съвест на нашето време pmartinov



амче манипулирай и ти, кой ти пречи [cool] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   31-10-09 16:59

Ами те децата по принцип са по-податливи на внушения. Нали точно затова обществото е приело да са под надзора на родители до пълнолетие? Трябва някой да направи изследване за да го разбереш ли?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   31-10-09 17:02

А, не извъртай нещата. [smilie3] [smilie5] Същото се отнася и до възрастните по отношение на алфа ритъма, бтв. [cool] Това даже се използва от някои съвременни секти и култове, като в църквите им се пуска музика, нидуцираща подобни мозъчни вълни. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   31-10-09 17:09

Може и да си прав. Сега ми хрумва, че редовно си купувам хляб. Сигурно някъде около магазина има алфа вълни и те ме карат да пазарувам. Иначе не би ми хрумнало да си купя хлаб? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   31-10-09 17:19

[smilie5] [smilie5]
И със слухови, и със зрителни въздействия могат да се индуцират определени състояния на мозъка и съответно на ума. Ще ви дам два примера.

През 1949 г. психологът Мая Дерен получава стипендия, за да отиде на о-в Хаити, където да изследва танците и вуду практиките на местните шамани. По-късно тя публикува подробно описание на психологическите и физиологическите ефекти на ритъма на ударните инструменти върху нея и „обладаването” й от Ерсзули – богинята на любовта. Въпреки че присъствала само като наблюдател с критична нагласа и осъзнавала всичко, което става, в един момент под въздействието на специфичния ритъм на барабаните тя изпаднала в екзалтирано състояние, което не можела да контролира и започнала буйно да танцува, държейки се по начин, по който се предполага, че би се държала богинята. След изтощителния транс и колапса, който винаги следва в такива случаи, тя се почувствала „преродена” и изпълнена с радост. Но не само това – по-късно дори когато била вече далеч от Хаити й се случвало когато чуе подобен ритъм или нещо, което й напомняло за преживяването й на острова, отново да навлиза в особено „екстатично” състояние на съзнанието. Подобно изпадане в транс и променено състояние на ума са изпитвали и много други хора, независимо към какво вероизповедание принадлежат. Всичко това има своето физиологично обяснение, което е свързано с фазите на възбуда на мозъчната кора при поставянето на индивида в силно стресова обстановка и учението на Павлов за условните рефлекси.

В Япония на 1 декември 1997 г. след поредната серия на популярното мултипликационно филмче „Покетмон” повече от 700 деца са били приети в болниците със симптоми на епилепсия. Според психиатрите масовото поражение е било предизвикано от епизоди, съпровождани от многочислени ослепителни разноцветни светкавици. Установено е, че трептенето на червения цвят с определена честота първо води до спазми в кръвоносните съдове на главния мозък, а след това и до загуба на съзнание, гърчове и дори до спазматично прекратяване на дишането и задушаване. [cool]


Мога да ви препоръчам на тази тема една много интересна книга - "Битката за ума" от Уилям Саргънт.

Отговори на това съобщение
 Re: Телевизията прави от човек овца
Автор: e-mil   
Дата:   31-10-09 17:31

И какво като могат да се предизвикат? Айде пробвай да проектираш план за масовото прилагане на такива методи да видим дали ще се получи! Дори и на теоретична проверка няма да издържи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   31-10-09 17:35

е, няма повече да дискутирам въпроса [smilie25] [smilie25] като магаре на мост сте понякога [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Тед   
Дата:   31-10-09 17:37

е-мил, такова му е наименованието като ефект, защото 25 кадър е при лентата.
В телевизията, обаче както казваш има 25 кадъра в секунда в системите PAL и SECAM и 29.97 при системата NTSC. С други думи трябва да говорим за 26-ти кадър или за 31-ви при NTSC. Братята американци да си применуват ефекта.
Чрез 25-тия кадър ти проникват в подсъзнанието с цел манипулиране на съзнанието и здравния статус.
----------------------------------------
Ето част от тези кадри и това какво изразяват те:

Надпис "SEX". Широко използвано внушение, целящо да накара масите да мислят за секс и въобще за всичко животинско и подтискайки мисловната дейност на индивида.

Надпис “ASYLUM”. В превод от английски "ЛУДНИЦА".

Жена-изрод със изкочили от корема черва и клони вместо коси. Масоно-сатанинска символика. Картини от подобен апокалиптичен характер имат травмиращо действие в/у психиката.

Жена-изрод със изкочили от корема черва и клони вместо коси + очи, които те гледат. Виж по-горе!

Змия, скелет с ангелски крила и адски огньове. Змията е символ на човеконенавистническото юдейско племе, обрекло се бе си в служба на жадния за човешка кръв IHWH (познат и като Йехова, Яхве, Саваот или както предпочитате).

Християнска икона на светица, поставена зад решетки, пред тях адски огньове. Сатанизъм от най-чист вид! Гаврата с християнски светини и откровено сатанински картини са честа практика в руската национална телевизия например.

Християнска икона на светица, поставена зад решетки, пред тях адски огньове в по-близък план. Виж по-горе!

Християнска икона на светица, поставена зад решетки, пред тях адски огньове в още по-близък план. Виж по-горе!

Митичен звяр. Само изродения и сатанизиран мозък на някой масон-дяволопоклонник може да каже какво точно символизира.

Окован или набучен на кол човек (вероятно християнин) със клони вместо ръце и полумесец над него. Символиката е ясна.

Полугола жена държаща някакъв неясен предмет, хора и майка с дете предполагам.

Змия, меч и неясни символи. Предполагаема масонска символика.


Картина с трима изрода. Този който е на раменете на другия, има силно издължени уши. Отново някаква дяволска сценка.

Пентаграма със петолъчна звезда в центъра. Отляво рептилоидна глава Пентаграма е любима символика на сатано-юдейте, неслучайно използвана както от сатанистите, така и от техните приятели комунисти.

Дърво и хора. Не се вижда много добре. Апокалипсистична картина.

Мечове със изобразен малтийски кръст (юдейската теория на Малтус за излишните, безцелно ядящи хора!) на тях и неясни надписи. Безспорно символика на масонски Орден.

Обърната пирамида, череп и кости, прилеп, рога, малтийски кръст... Сатанизъм!

Лице, тяло и неясни символи. Отново дяволски изчадия.

Еми тогава БТВ беше на Мърдок, пък него го считаха за масон.
https://photo-forum.net/static/forum/2009-10/jwzb3916.JPG
http://img142.imageshack.us/img142/7016/97875771.jpg

https://photo-forum.net/static/forum/2009-10/ufpu1848.JPG
http://img530.imageshack.us/img530/9363/26591809.jpg

https://photo-forum.net/static/forum/2009-10/xbzm6607.JPG
http://img297.imageshack.us/img297/5505/92111863.jpg


В Русия имаше голяма патаклама. Много го използваха.

То подобни ефекти има и при текстове на песни наобратно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   31-10-09 18:12

Не знам кой ти прониква в съзнанието, но в моето и на повечето хора, които познавам никой не прониква.

"Тези кадри" чието описание си преписал отнякъде, въобще не се ползват масово. Даже веднага след излъчване на въпросната серия с Боби Турбото веднага се появиха реакции. Което пък опровергава твоята теория, че ги излъчват тайно. Защото в клипа се вижда - доста от картините текат в продължение на няколко кадъра, а не на един.
И как така лошият масон Мърдок не ползва собствените си предавания за такива внушения, ами поръчва една-единствена триминутна рубрика и то на външна продукция? Която при това не изпълнява целите си - няма как да наблъскаш толкова различни единични кадри и да има резултат. Просто при толкова динамика съзнанието ще изгуби нишката.

И каква ще е тая масова манипулация дето никой досега не я е хванал? Десетки милиони зрители по цял свят ежедневно записват и обработват ТВ предавания за да си пълнят профилите в YouTube и останалите стотици сайтове за видео.
Как така никой досега не е забелязал тая конспирация? Всичко което се пише за 25-я кадър или е история за първите опити или е безразборни мъгляви предположения.

И нескопосани лъжи:
"Надпис “ASYLUM”. В превод от английски "ЛУДНИЦА"."
Първото значение на "asylum" е приют, а не лудница. За да изрази като "лудница" англоговорящите добавят друга дума: "insane asylum" или "lunatic asylum", тоест "приют за луди".

"Мечове със изобразен малтийски кръст (юдейската теория на Малтус за излишните, безцелно ядящи хора!)"
Името на малтийския кръст не идва от Малтус, а от Малтийския орден, който се появява повече от 600 години преди да се роди Малтус. И е на рицарите хоспиталиери, които пък се смятат за християнски воини и дълго време са покровителствани от Ватикана и т.н., и т.н. с много разлики, дето нямат нищо общо със сатанизма.

И въобще така като вярваш на всичко написано, не те ли е страх, че някой може да те манипулира? [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Телевизията прави от човек овца
Автор: ivodam   
Дата:   31-10-09 18:16

J0R0: Цялата култура на поведение се цели точно в тази посока, да те превърне в производител-консуматор. Произвеждаш като луд за да изкарваш пари, с които да консумираш като луд неща, които другите са произвели. Цялата тая въртележка разбира се, обогатява други хора.

Леле Жоре, какво невероятно прозрение! Не може да бъде! Непременно ще си го запазя, да ти го припомням кротичко като изпаднеш някой пореден път в еуфория по повод на това, колко било хубаво съвременното общество, как не ти се налагало да имаш работно време и какво там беше, колко свободен си се чувствал...

Ми вие какво очаквахте, бе хора, когато подскачахте и се пенехте по площадите? Защо сте си мислели, че нещо друго ни очаква? Това звучи ли ви познато, я да видим: "Лутнали, припнали всички американци като чаркове на една машина, като че безсъзнателно, автоматически сноват, преплитат се и от машината капят долари, тези долари те пак ги влагат в машината и пак като чаркове сноват... Е, ами кога ще живеем?..."

Човечеството е поело несъмненно в много сбъркана посока. Въртележката на наложения така наречен американски начин на живот е абсолютно луда и безмислена. Тези, дето уж богатеят от цялата работа, пък са най-луди. Преди години бях представител на една голяма холандска фирма за бебешки храни, разказваха ми за един вицепрезидент на концерна, който от натегачество и безмерна лакома амбиция непрекъснато работеше и пътуваше, докато един ден умря от инфаркт на борда на един самолет някъде за майната си, май за Австралия беше...

Как успяха да ни излъжат обаче нас, българите, които си го имаме в гените да сме хедонисти и епикурейци, че този начин на живот може да представлява ценност [smilie2] [smilie23] [smilie23]

А това, че съвременната култура и горепосоченият начин на живот нямат смисъл от ярки индивидуалности и убиват индивидуализма, налагайки стадното, също ви го писах преди време, в една тема за книгата "Кръглата риба", ма тогава скочиха почти всички да ме убеждават, че не съм бил прав...

Абе ше додете вие на моята, още малко време ви трябва, гледам [smile] [cool] [smilie7]



Публикацията е редактирана (31-10-09 19:50)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   31-10-09 18:17

> И въобще така като вярваш на всичко написано, не те ли е страх, че някой може да те манипулира? [smilie5]

Късно е вече за страх.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   31-10-09 18:19

[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kompa   
Дата:   31-10-09 18:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: lumix   
Дата:   31-10-09 18:32

ivodam [smilie24]

Много малко са хората, които го осъзнават това ....за съжаление!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   31-10-09 19:07

Иво, май повече пишеш отколкото четеш.
Като човек със свободна професия (и аз кат Мара) се стремя да съм максимално извън описаната въртележка.
Такива са ми разбиранията, затова така живея.

Съвременното общество ти дава избор дали да бъдеш в тая въртележка или да не бъдеш.
Тоталитарният режим не ти дава избор, той те пъха там където някой друг е решил, че трябва да бъдеш. Затова днешното време ми харесва повече от времето на бай Тошо.

Повечето ми познати днес са като мен - сами си определят работното време и приоритетите. Това нещо не можеше да се случи по време на тоталитаризма.

Тия неща не са трудни да ги разбереш.

(И това че карам кола на 15 години не е щото не мога да си купя нова, а щото са ми такива приоритите. Не виждам защо трябва да налея няколко хилядарки в джоба на някой, при положение, че със старата си се придвижвам достатъчно добре. Предпочитам тия пари да ги похарча за нещо друго).

-----

Ако си приел темата като лично оплакване от медиите, дълбоко си се заблудил. Достатъчно дълго съм бил от другата страна на барикадата, "правил" съм новини и имам доживотен имунитет към подобни мозъчни промивки.

Отговори на това съобщение
 Re: Телевизията прави от човек овца
Автор: ivodam   
Дата:   31-10-09 19:58

Жоро, искаш или не, щом живееш тук, а не на Луната или на остров Тамбукту, участваш във въртележката. Ти се утешавай, че понеже не ти се налага да ставаш в 5 ч сабалем да ходиш на смена в Кремиковци, та си постигнал голямата свобода. Нема такива филми, даже по-скоро тези ти парадирания колко си независим и совбоден, вероятно някой психолог без особено усилие би ги окачествил като комплекс за несвобода... [smilie6]

ПП.: Медиите не ме вълнуват особено, защото почти изобщо не гледам телевизия, вестници също отдавна не чета.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kerabo   
Дата:   31-10-09 20:23

JORO, приоритетите и преди можеше сам да си ги подреждаш.
но! цената която се плащаше за тази свобода - беше твърде непосилна за много хора тук.
за това тези които не искаха да плащат, ставаха членове на БКП.
от страх, не от респект.
тъжно, нали? и стигаме до деперсонификация. мелачка. смачкване на всякаква инициатива.

и.. удобна маса идиоти.
твърде напомня днес, нали?

но днес пък имаме повече свобода.
и тук отново идва индивидът. с неговият избор.

и аз съм на свободния пазар. и знам какво е да си осигуряваш сам условията на труд и всичко последващо.
за разлика от теб обаче, реших да не наливам пари в n - тия незаконен търгаш на стари машини, събирани от моргите на западните ни съседи, а в законен представител, който си плаща данъците в тази държава.


ivodam, ти бил ли си някога на свободния пазар? защото с тези писания ми звучиш като един класически "парашутист". като бях представител на тази фирма, на онази фирма.. [smilie5]
еди кой си ми разказа еди какво си [smile]
твърде несериозно звучи някак [smile]
от инфаркт са умирали и ще умират хора, дори и да не са се преработвали, да не са употребявали алкохол и тютюн и са живяли здравословно. божа работа [smilie5]

"Ми вие какво очаквахте, бе хора, когато подскачахте и се пенехте по площадите? Защо сте си мислели, че нещо друго ни очаква? Това звучи ли ви познато, я да видим: "Лутнали, припнали всички американци като чаркове на една машина, като че безсъзнателно, автоматически сноват, преплитат се и от машината капят долари, тези долари те пак ги влагат в машината и пак като чаркове сноват... Е, ами кога ще живеем?..."

така е, не можеш да работиш като българин, а да искаш да живееш като хамериканец. [smile]

и все пак - харесвам сега. и знам, че свободата струва скъпо и си плащам цената за това.

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Телевизията прави от човек овца
Автор: tnt   
Дата:   31-10-09 20:42

System Of A Down - F*** The System


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   31-10-09 20:53

за разлика от теб обаче, реших да не наливам пари в n - тия незаконен търгаш на стари машини, събирани от моргите на западните ни съседи, а в законен представител, който си плаща данъците в тази държава.


[smilie11]

Не го разбрах.
Това че колата ми е на 15 г. не значи че съм си я купил такава.
Купих си а нова новеничка преди 15 г. от официалния вносител. Подържам си я. Километрите и съм и ги навъртял само аз.
Затова не ща да я сменям.

Иво - това с комплекса нито е някакво откритие, нито пък ме обижда. Всеки преживял комунизма има комплекс за несвобода, освен ако не е добиче по рождение, свикнало да го яхат и товарят.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kerabo   
Дата:   31-10-09 20:58

JORO, [beer] за свободния избор [smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: мара   
Дата:   31-10-09 22:43

ми баща ми е ебаси пича! съумяваше да е свободен някакси и преди 10-ти ноември. той не вярва, смята, че е било голям спек, ма аз помняяяя, помня! никога не съм го чула да си мери приказките или да внимава по политически теми. винаги ме е подкрепял в разните ми борби за справедливост, а напоследък разбирам, че и негови си е водил. таман снощи си приказвахме...вика: важно е да знаят, че не ти пука. тва те прави недосегаем.
е, може да сме нямали хиляди дребни угодии, ма не ми е и пукало. имали сме хиляди други неща. а теоретично трябва да е бил в матрицата отвсякъде, щот е прост инженер.
чудесно знам за себе си, че в соца, пак щях да му намеря колая.
сигурна съм, че и жоро-също. така че по тая линия отново не се съгласявам с него, по другите линии съм съгласна.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jekopj   
Дата:   31-10-09 23:10

мара,казваш,че колай винаги се намира,ама нещо не се сещам за начина,понеже съм живял в соца и най-мъка ми беше усещането,че съм в лагер...на всички лагерници по равно от всичко...нямаш право да напускаш лагера...нямаш право да критикуваш режима...задължен си да работиш,но не си задължен да произвеждаш качествено,защото произведеното от теб отива за употреба от други лагерници...как да му намериш колая в тази ситуация да ми кажеш,а?[cool]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   31-10-09 23:19

Маро, не си права.
Не е въпросът "да му намериш колая", а въпросът е на каква цена.
Аз също си спомням с умиление тия години, защото това са ми най-лудите младежки години, компании, автостоп, палатки, китари... Обаче като се обърна назад, мога добре да си дам сметка каква е била цената, която сме плащали всички. Не бих искал да се върнат тия обществени порядки.
(Един прост пример: на последен кръг във ВИТИЗ, "разговор с комисията", за специалност "режисура" сме 4 човека за 4 места. Аз съм с най-високия бал. Задават ни политически въпроси. На никой не му се обръща езика да наговори простотиите, дето искат да ги чуят. Не приемат нито един от нас, обявяват нулева година (при нормално проведени изпити), щото кандидатите били политически незрели. После 3-ма от тия 4-ма се срещаме във факултета по журналистика в СУ. Ама там нямаше политика, колкото и да е абсурдно, ако ще ме питаш за това. ФЖ беше обявил свободно записване на студенти от другите факултети, стига да имат успех над 5)

Разликата между "сега" и "тогава" е абсолютно видима и лесна за формулиране. Тогава живееш и работиш където, както и каквото реши някой друг. Днес имаш свободен избор. (Е, ако си достатъчно тъп за да влезеш в капана за сиренцето, пак нямаш избор, но вече вината си е твоя)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: мара   
Дата:   31-10-09 23:19

жеко, чети горе. поне през 80-те, когато за мен е почнало да става от значение, сичко си се приказваше свободно и сичките приказки за соц.лагер вече си се възприемаха кат фарс. поне в мойта среда. и понеже вкъщи се ругаеше свободно социализма, аз си позволявах да го правя също и навън. не съм забелязала реални последици. най-фрапантен е случая как не ме приеха в комсомола, после ме изключиха, ма накрая, изключена, станах културномасовик [smilie5] щот бях достатъчно отворена да осигурявам намаления за екскурзии и софри.
ми как да приемеш подобна идиотия насериозно?!
ПОДЧЕРТАВАМ-ГОВОРЯ ЗА 80-ТЕ!!!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Славов   
Дата:   31-10-09 23:21

Сега видях темата, ама от години почти не гледам ТВ....... а БГ ТВ още по-почти ..... [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jekopj   
Дата:   31-10-09 23:27

мара,вярно е,че след 85г,когато Горбачов дойде на власт,хватката поотслабна,но пак остана усещането за лагер и безисходица от ситуациата,така до 89г.Еуфорията след 10 ноември показва,че не само аз съм бил в това състояние на духа.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: мара   
Дата:   31-10-09 23:29

жоро, свободен избор имат само някои хора - тези, които знаят как се употребява правилно продуктът "свобода"[smilie5].
и тогава, и сега.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: carl_cox   
Дата:   31-10-09 23:33

виждам, че сте закопали към доста отнесена посока.

ще дам конкретен пример за полза от телевизията(поне за мен де).

гледал съм и чел материали за феноменът "Царичина", но сега по НоваТв имаше интервю с главното лице в цялата история - Елисавета Логинова. Сега в това интервю тя каза интересни неща, които иначе няма как да се научат или прочетат от друго място...

а пък предишните два броя на Горещо бяха посветени на Ванга и също дадоха доста любопитен поглед върху темата.

с две думи, въпрос на избор е всеки да вземе от медиите това, което му е интересно :)

не е нужно да слагаме всичко под общ знаменател и да заклеймяваме медиите като носител на злото [smile]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   31-10-09 23:35

Е, то идиотиите нямаха край, как да ги приемаш сериозно. Ама си беше и шубе.

С един мой приятел - самоизключили се от Комсомола, щото не сме плащали членски внос 2 години, трябва да се записваме в университета.
Разбира се не става без отчислителни бележки.
И Емо гаврътва две водки за кураж, обръсва се до синьо, слага бяла риза и червена вратовръзка и се изтупва в ГК на Комсомола. Влиза при секретаря и му вика, слушай колега, аз съм секретар на поделение едикое си, знам че така не е редно, ама свършихме отчислителните бележки, може ли да ми услужиш с един кочан... И оня бърка в бюрото и му дава.

Като я подавах в СУ ми се разтрепераха мартинките, бяхме се заклели да не споделяме тая история, ама ей на, мина време. Те убийците от лагерите не щат да ги съдят поради давност, та нас ли за едни фърчащи бележки...


[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: мара   
Дата:   31-10-09 23:43

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] ми жоро, аз даже тва с вратовръзките не съм го фанала...начи възгледите ни се формират с 3-4 години разлика. а аз вместо бележка трябваше да нося атестационна книжка...баси простотията. ми че една приятелка беше секретар на класа...има си хас да нямам. фалшифицира ми я кат стой та гледай.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jekopj   
Дата:   31-10-09 23:46

...ми то така се почва,я...първо с бележчици,после с фактурчици...и току гледаш,че някой станал милионер...[smilie5] [ezik] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   31-10-09 23:51

Абе, Маро вие в Академията бехте най-разпасаната команда.
Помня Великденските балове в ХА, как се затваряше цялата сграда и вътре наставаше баси вакханалията, ФСБ на живо и ракия на корем, рисувахме по стените... такова нещо не съм виждал никъде другаде. Един приятел учеше "керамика" и ни снабдяваше с покани, че достъпът беше силно ограничен, само за художници.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lalinda   
Дата:   01-11-09 00:20

Амиииии, аз съм и на свободния пазар, като преводач на свободна практика, и на "държавна служба"...
[smilie10] [smilie10] [smilie10]

Най-смехотворното е, че учените у нас се смятат от администрацията за администрация!

И при всяко намаляване на бюджета съкращават по 8-10-12 % и от нас!

Иначе, като пристигнах в Ленинград през 1984 г., изобщо не ме бе еня за Комсомола, тъй че нито съм търсила къде са комсомолците, нито съм им плащала членски внос.

Като се върнах у нас през 1988 г., тук беше страшна задуха, но народът пак чакаше някой да го освободи, или пък да го преустрои, или още по-добре - да го отмине вятърът...

И в Института искаха отново да ме записват в Комсомола, щото съм била още в комс. възраст. Да, ама не, казах им, не ща!

Като дама, завърнала се направо от перестройката, хем ми завиждаха, хем не ме закачаха...

Все пак е любопитно да четеш 20 г. по-късно, че у нас имАло дисиденти...

Но де ги произведенията им?
Или са дисидентствАли само пиейки?
[smilie21] [smilie21] [smilie21]

Та, мога и аз да се похваля, но не с пиене, а с това, че на 25 г. напуснах Комсомола, но пък и той не ме е търсил зад граница...
[smilie25] [smilie25] [smilie25]

Пък в БАН комсомолската възраст бе удължена някога до 35 г.!!!
Обикновени младежи - до 28, пък олигофрените, както ги нарекоха в една друга тема, в БАН - до 35 г.!
Спестих си 10 от тях!
И затова изглеждам така млада!
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Чудя се обаче овцете повече сред учените ли са... или са сред фотографите?

Помогнете с предположения!



Публикацията е редактирана (01-11-09 00:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Телевизията прави от човек овца
Автор: ivodam   
Дата:   01-11-09 00:37

kerabo: Хе-хе, поредният смешник форумски, я обясни как в гладкото ти мозъче успяват да се съчетаят холандски мултинационален концерн и парашутист? Ма много ми е интересно наистина как точно си го представяш?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: мара   
Дата:   01-11-09 11:42

жоро, аз не съм била в академията...язък начи, голям купон съм пропуснала! бях в куба, а тук-после завърших су-то. за там ми беше атестационната книжка[smilie5]
впрочем...връщайки се на темата за телевизията-оня ми ти фидел не беше пълен идиот-пускаше им такива филми на кубинците, че ум да ти зайде. всяка неделя имаше "неделен екран"-2 или 3 филма, обединени от режисьор, или тематика, или актьор...или по някакъв друг признак. обикновено бяха страхотни. имаше и книги, за които тук си мечтаехме само...общо взето народецът там беше куче с празна паница, ма с дълга златна верига. допускаха се и вицове-безнаказано. ма то куба си е остров...белене не ти требе[smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.