Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Електролиза? Има ли физици във форума?
Автор: YVR   
Дата:   10-03-09 17:19

Привет :)!

Вероятно е доста наивно от моя страна, но замислям експеримент в домашни условия! Ще ми се да направя "отливка" от мед на една керамична формичка посредством метода Електролиза! Като цяло съм запознат с процеса и необходимите материали за случая! Това което всъщност искам да питам, ако някой е запознат е:
Има ли определено съотношение между отделните материали в процеса и големината на тока, което трябва да спазя? Как да определя разстоянията между катода и анода и големината на електролитната вана?...
Ще съм благодарен, ако някой ми помогне с информация!
:)!

Отговори на това съобщение
 Re: Електролиза? Има ли физици във форума?
Автор: kote   
Дата:   10-03-09 17:29

няма как да го направиш върху керамика
трябва да е върху друг метал с който да се извършва този процес
дори тогава няма да е "отливка" защото слоя който ще полепне е много тънък и здраво ще се свърже с метала приемник
за направа на отливки има друг по-традиционен метод
а ако искаш да нанесеш мед върху керамика начина е малко по друг но не ми се обяснява пък и то си е търговска тайна от сорта баща-син

Отговори на това съобщение
 Re: Електролиза? Има ли физици във форума?
Автор: NeDDRaG   
Дата:   10-03-09 17:31

Така. не съм нито физик, нито химик, ама имам проектирани и програмирани няколко системи за автоматизация и то точно в цех за електролиза на мед - рафиниране на черна до електролитна мед. Първо. Катода, където трябва да ти е формичката, трябва да е проводим. Т.е. първоначално във вакуумна камера например да ти я помеднят. Второ. Електролизата на мед се изършва при доста високи температури на електролита - около 60 градуса. Второ: Електролита трябва да циркулира, дебита трябва да е постоянен. Трето. За качествено нарастване на медния лист (в твоя случай формата) анода и катода трябва да са близко един до друг. Допълнително - електролита трябва да се обезмеднява.... Трябва да му се следи pH-то, токоизточника ти трябва да осигурява доста голяма консумация... Т.е. малко ще е трудно да се постигне в домашни условия.

Отговори на това съобщение
 Re: Електролиза? Има ли физици във форума?
Автор: NeDDRaG   
Дата:   10-03-09 17:32

kote написа:

> няма как да го направиш върху керамика
> трябва да е върху друг метал с който да се извършва този процес
> дори тогава няма да е "отливка" защото слоя който ще полепне е
> много тънък и здраво ще се свърже с метала приемник
> за направа на отливки има друг по-традиционен метод
> а ако искаш да нанесеш мед върху керамика начина е малко по
> друг но не ми се обяснява пък и то си е търговска тайна от
> сорта баща-син
В камера за вакуумно изпаряване може да се постигне.

Отговори на това съобщение
 Re: Електролиза? Има ли физици във форума?
Автор: kote   
Дата:   10-03-09 18:04

"вакуумно изпаряване"
ама не е електролиза[ezik]
това си е друг метод и си има различни начини и това не е непременно единствения[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Електролиза? Има ли физици във форума?
Автор: Todd   
Дата:   10-03-09 18:14

Цапаш керамиката със сажди - после със син камък и ток го помедняваш и т.н......

[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Електролиза? Има ли физици във форума?
Автор: asahi   
Дата:   10-03-09 18:24

С две думи нема сми.

Отговори на това съобщение
 Re: Електролиза? Има ли физици във форума?
Автор: YVR   
Дата:   10-03-09 19:24

Размерите на формичката са 50/50/9мм. Мисля, че при спазване на технологията би трябвало да стане номерът!... Или?
Ще ползвам графит, като мнбого финно го нанеса върху негатива за да стане проводим и да лепи медта!
Просто държа да опитам, независимо дали ще стане или не! Благодаря за препоръките! :)!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.