Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 За езика в този форум
Автор: peopenevsky   
Дата:   06-03-09 02:06


Здравейте съфорумци,

Искам да обсъдим с вас някои неща за нашия език тук. Много ще ми е интересно да чуя вашето мнение по този въпрос.

Първото е побългарените английски термини. Това са извадки от форума:

бед сектори
ъпдейтвай си
ако си овърклоквал - върни дифолтните настройки
бъгав хардуер
големия хард
файлове
линковете

ами ако чете някой начинаещ то не се разбира за какво става дума, а пък си имаме толкова добри български думи.

И второто е за малките фотоапарати, така наречените сапунерки.
Ами например суперзум камерите са големи колкото огледално-рефлексните защо тогава е същото название. На мен ми звучи наистина много грозно и за жалост има голяма приемственост и започва да се изкривява.

Сапунер
Турбосапунер
Мегатурбосапунер и т.н.

Скоро имаше една тема във форума 'за всички сапунджий' не знам харесва ли ви?
Не знам защо ние българите си изкривяваме така лошо езика? Нали сме фотографи, хора на изкуството,
може би трябва да имаме малко и по голямо самочуствие (не искам да обиждам професии!!) например от каруцари, зидари и др.
Ние се мъчим да направим перфектни снимки като се ровим в най малкия детайл и се гордеем да ги
сложим във форума за оценка, а езика ни в този същия форум е някога на такова ниско ниво.
Имам едно такова заключение за нас българите, може и да не съм прав, ние винаги се подиграваме и се гаврим с по слабия и с по малкия.
Ако той е по слабия на пътя 'айде бе селянин' или нещо от тоя род, там ние е силата и куража.
Може и за това да са малките апарати сапунерки, щото са по слаби, да вземем да викаме на ДСЛРите копъните, или кютюците ще им прилича нали са по големи. Предлагам даже на ДСЛР с батерийте да им викаме тухла четворка.
В една тема за обективи в тоя форум прочетох, 'дървото' за някой си обектив.

Да ви кажа, не съм бил на сбирка на фотографи, но съм бил на сбирка на художници в Германия. Те са хора на изкуството бих казал от наша черга.
Хората потдържат добър език и маниери. Не чух някой да каже за палитрата напримемр 'дъската', или за четката 'четината' или нещо от тоя род.


Защо да не бъдем и ние така. Аз чета форума от около 1 год. Това веднага ми направи лошо впечатление и го споделих с други които четат.
Вдигат рамене и викат 'ами така е'. Нали със нашите снимки и език във форума ще привлечем нови почитатели на фотографията, а всъщност какво им показваме
като прочетат една тема за сапун?

Мисля че така правим форума неатрактивен и не привлекателен, и му сваляме доста ниско нивото, което не би било редно за хора на изкуството като нас.

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   06-03-09 02:09

peopenevsky написа:

>
> Здравейте съфорумци,
>
> Искам да обсъдим с вас някои неща за нашия език тук
> ъпдейтвай си
> ако си овърклоквал - върни дифолтните настройки
> бъгав хардуер
> големия хард
> файлове
> линковете
>
> ами ако чете някой начинаещ то не се разбира за какво става
> дума, а пък си имаме толкова добри български думи.
>


Та каква е казваш българската дума за "файлове"?

А за "овърклоквам"?

А за "хардуер"?

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: mantara   
Дата:   06-03-09 02:15

за овъркловкам може се използва изнасилвам [smilie7] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: peopenevsky   
Дата:   06-03-09 02:25

Ще ти кажа :

'Fie' напр документ
"овърклоквам" напр претактуване
"хардуер" напр устройство или уред

сигурно ти е и такъв английския като не знаеш какво е файл

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: ffwd   
Дата:   06-03-09 02:37

Да живее драснипалниклечковщината! [smilie25] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   06-03-09 02:37

peopenevsky

недей да се тревожиш за моя английски, моля те. Ако темата ти е за да се заяждаме - благоволи да си го правиш това сам. [smilie18]
А, между другото моят английски може и да е всякакъв, но в истинския английски file означава папка, досие, пила, но не и документ. Това си е document.

само да уточним, че в българския в момента термините "файл" и "документ" имат различно значение. Под "документ" се разбира информационното съдържание на "файл". Под "файл" се разбира (макар и логическа) организация на записа на информационното съдържание на носител със средствата на съответната операционна система. "Документ" и "Файл" не са синоними. Същото е и в английския под document се разбира най-вече информационното съдържание (на по-високо ниво), а под file се разбира записа му със средствата на ОС - съответно файловата и система. Не е удачно за две толкова тясно свързани понятия да се използва един и същ термин, защото просто понякога няма как да се разбира значението от контекста.

Хардуер не е устройство. Съжалявам. Устройство в повечето случаи се използва в контекста на система - не само съвкупност от елементи, но система - тези елементи в тяхната функционална цялост. Така например компютърът е устройство. Също така е система от взаимосвързани елементи, които функционират съвместно. Също така апаратната част на компютъра е хардуер.
Ако вземеш всички елементи на един компютър и ги складираш в едно кашонче, без да са свързани, това пак ще е хардуер. Това, обаче няма да бъде устройство. И няма да бъде система. По-скоро бих се съгласил с теб ако предлагаше да използваме вместо software програмно осигуряване. Но е по-тромава фраза.

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: darksorrow   
Дата:   06-03-09 02:42

а ти що ползваш тая мръсна чуждица, "фотография"?

и

"овърклоквам" напр претактуване

имай милост, моля те [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: matzo_tn   
Дата:   06-03-09 02:43

ето на, поредното доказателство че в тоя форум нормална дискусия не може да се проведе. във всяка тема се намира някой да се заяде..
HSGeorgiev много добре знаеш че не за чуждиците става въпрос, а за фатмащината, която цари тук [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   06-03-09 02:50

matzo_tn
Изобщо не се заяждам. Нямаш на представа дори колко съм сериозен. Езиците се развиват и то напоследък развитието на комуникациите и глобализацията им налага да се развиват заедно. Използването на чуждици е неминуемо. Трябва да го приемем. Не само ние - всички.
Като използвате например термина "боке" нали си давате сметка, че и англичаните и американците го използват. И нали си спомняте, че е всъщност японска дума.
Ти наистина ли смяташ, че се заяждам - би ли отишъл в кварталния сервиз с думите - "искам да ми претактувате" процесора?
Езикът е жив и се развива - от това има и положителни, но и отрицателни последици, така е. Но единствения правилен подход е да бъдем реалисти и да намерим разумния компромис. Терминът "файл" например отдавна вече е част от българския език и точно отричането на това би било заяждане и "фатмащина", не смяташ ли?

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: peopenevsky   
Дата:   06-03-09 02:55

Автор: HSGeorgiev
Дата: 06-03-09 02:

Изобщо съм много далеч от заяждане и не искам такова нещо.

Навремето в щатите преди около 25-30 год имаше едни такива папки които се обръшаха на долу и имаха две куки отстрани и се нареждаха на шини. В тия папки се нареждаха вътре документите. Използваха се във всички по големи фирми, банки, застрахователни, шерифство ....
Имаха и отгоре пластмасови езичета на които бяха символите за сортиране. По тия шини можеха секретарките по много бърз начин га го подреждат и сортират как да е!
Значи на тия шини с папки им викаха 'Directory' , а 'File' е не знам как точно да го кажа, не съм юрист.
Това е акт, или история на действието. Може би най точно досие.

И пак много съм далеч от заяждане.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: matzo_tn   
Дата:   06-03-09 02:55

да, така е, но "сапунджии", "дървета", "мазня" и други подобни, които много често се използват са си точно фатмащина..

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: peopenevsky   
Дата:   06-03-09 02:59

Да питам, истина ли е че отиваш някъде и казваш

'овърклоквайте ми процесора'

не например дигни честотата или нещо подобно.


благодаря ти 'matzo_tn ' забравих тая много употребявана дума

'мазня'



Публикацията е редактирана (06-03-09 03:03)

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   06-03-09 03:02

Ами просто езикът във форума (изобщо във форумите) е близък до разговорния език на хората. В този смисъл този език във виртуална общност е отражение на реалния.
Такива думи използват хората - това е. На теб нима не ти се е случвало да наречеш нещо "дърво"? Е, ако това "нещо" е човек е различно, разбира се. Или пък "мазня" - ами ако това се е получило ... "Сапунер" също си е термин във всички езици - руснаците също казват мылница (дано не бъркам правописа). Лошото обаче на "сапунджии" е това, че е насочено (очевидно) към група хора и звучи обидно и то незаслужено обидно. Но това е вече друга тема.
Честно казано аз отворих тази тема точно за това - защото помислих, че ще става въпрос за "езика в този форум" точно в този аспект - зачестилите груби лични нападки и обиди. Такава кауза бих подкрепил [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   06-03-09 03:05

Автор: peopenevsky
Дата: 06-03-09 02:59

Да, такъв е термина в интерес на истината.
Защо да е по-шокиращ от фразата "оправете ми амбриажа" вместо "оправете ми съединителя" [smile] При това българската дума за това устройство е "съединител" наистина. Докато глаголът "овърклоквам" реално е придобил гражданственост.

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: digitalgab   
Дата:   06-03-09 03:12

Чуждиците идват от недостатъчното познаване както на чуждия език, така и от бедност на родния език при говорящите. Като не знаеш какво точно значи на английски и как да го кажеш на български, най лесното е да запазиш чуждата дума, ще те приемат за много учен, да. Като примери бих посочил ширящата се употреба на думата "визия". "Каква е твоята визия по въпроса, имаш ли визия, визирам закона откъм... "тази визия на закона рефлектира върху ...". Това е езикова немарливост, много по лесно и ясно е да се каже "виждане и възглед, разбиране", както и "отразява се, въздейства", вместо рефлектирането, но нали трябва да се правим на по умни отколкото сме. Друг пример на езикова немарливост е "безмислен", вместо "безсмислен". Ясно е, че има разлика между мисъл и смисъл.



Публикацията е редактирана (06-03-09 03:19)

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: peopenevsky   
Дата:   06-03-09 03:12

Автор: HSGeorgiev
Дата: 06-03-09 0

Добре де как да е, прав си придобило е гражданственост.
Но защо в нашия форум да не се стараем малко поне за по чист език, да не звучи нагло и обидно. Нали сме по 'финни' хора, разбираме от изкуство а пък не си потдържаме чист езика

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: peopenevsky   
Дата:   06-03-09 03:15

Автор: digitalgab
Дата: 06-03-09 03:12

Чуждиците идват от недостатъчното познаване както на чуждия език, така и на езикова бедност на родния при говоряшите. Като не знаеш какво точно значи на английски и как да го кажеш на български, най лесното е да запазиш чуждата дума, ще те приемат за много учен, да.

Ето това е казано ама много точно

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   06-03-09 03:17

peopenevsky
Не, не сме "по-финни хора" [smile]
Този форум има достатъчно много и достатъчно разнородни посетители за да го приемем като почти представителна извадка на обществото.
Ако има изобщо проблем, следователно, той е в обществото, а не в това негово отражение - този форум [smile]
Нали знаеш стария виц - попитали камилата защо и е крив врата, а тя отговорила "Ами кое ми е правото?" [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: digitalgab   
Дата:   06-03-09 03:18

Бедност на родния език, за това ставаше дума.

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   06-03-09 03:21

digitalgab
Това, което ти пишеш по-горе е по-скоро доказателство, че точно нашите "фотографски" или "компютърни" чуждици са най-малкия проблем, пък и са сравнително по-оправдани [smile]
По-голям проблем е именно неоправданото използване на термини като "визия" (особено в случаите, когато се прави само и единствено че е "сложна и модерна думичка") отколкото технически термини като "файл" или "хард-диск" [smile] В нашия случай това поне са откровени заемки и не са претенциозни. За разлика от другите [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   06-03-09 03:24

digitalgab написа:

> Бедност на родния език, за това ставаше дума.

Смяташ, че българския език е беден?
Новите понятия налагат нови словоформи, не мислиш ли? [smile] Преди 60 години в българския не е имало термин "файл", да. Но и в английския не е имало термин file с точно това значение [smile] Да не преекспонираме проблемите [smile]

Хаха, сещам се, че сам изпадам в нещо подобно, като използвам "преекспонираме", но щом е свързано с експониране и е във фотографски форум - може, нали? [smile]



Публикацията е редактирана (06-03-09 03:25)

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: MarinY   
Дата:   06-03-09 03:24

Peopenevsky, за съжаление влизаш в ролята на Дон Кихот.
Както виждаш захванаха се да спорят, а не да дискутират и разбира се, по лесната част на въпроса - чуждиците.
Донякъде са и прави за ползването им. За някой от тях има нормални български думи, но ... светът е вече много малък. Повечето хора, всеки ден се налага да ползват поне два или три езика. Някой от термините вече имат толкова специализиран смисъл, а са и международно признати, че ползването на българския аналог (още една чисто българска дума),няма да даде същото звучене.

Проблемът, ако може да се нарече "проблем" е духът на дребно заяждане, мерене на възможности, използване на принципа на унижението - кажи на всички, че сестра му е курва, пък нека той доказва, че няма сестра.

И в тази част вече се бориш с вятъра. Културата, образованието, манталитета и (само)уважението не се изграждат в интернет и с няколко разговора.

За съжаление в "новите демокрации" или в други "нови" държави, започвайки от нас на изток и на юг, правото на тоягата и демонстирането на, да го наречем "кастово разделение", с методи от последните 10 000 години, са си господстващи.

Пожелавам ти, при добро развитие на света, да изчакаш 3-4 поколения ... и поне дребнавоста и показването на тоягата, по повод и без повод ще намалеят.

Е, поне се надявам. А, за сега ни остава [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: peopenevsky   
Дата:   06-03-09 03:33

Автор: HSGeorgiev
Дата: 06-03-09 03:17

peopenevsky
Не, не сме "по-финни хора"

не съм намерил може би точните думи.

Просто казано, защо ние ползвателите на тоя форум не се помъчим да не използваме такива думи като сапунджии, мегатурбосапунер, мазня ....
Да поочистим езика колкото е възможно. Едно начало трябва да се сложи. Мисля че времето е назряло, ако не го направим сега не знам колко други такива ще се измислят за 1-2 год. Сапунджии е сравнително нова дума, излезе доста след сапунерка.

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: digitalgab   
Дата:   06-03-09 03:33

Не възразявам да използваме "файл", ако нямаме еквивалент. Не е беден езикът ни, бедно е владеенето му от някои говорящи.

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   06-03-09 03:46

peopenevsky написа:

> Автор: HSGeorgiev
> Дата: 06-03-09 03:17
>
> peopenevsky
> Не, не сме "по-финни хора"
>
> не съм намерил може би точните думи.
>

Не, съвсем точните думи си намерил и разбирам точно какво искаш да кажеш. Мисълта ми е, че този форум е достатъчно разнороден и многолюден за да бъде извадка от обществото. С други думи да се надяваме да повишим нивото на езикова култура във форума е равносилно на това да се надяваме да повишим нивото на езикова култура в обществото изобщо [smile] Даже всъщност е по-трудно - има страшно много хора, които използват точно за това виртуалните общества - да се отпуснат и да простеят така, както не биха си позволили в реалния свят. [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.