Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Reza, National Geographic
Автор: muter   
Дата:   03-12-08 18:29

Снощи бях на една от сред най-силните лекции на които някога съм била- презентация на Reza в сградата на National Geographic
Reza
Гледайте от линка - "Sarajevo Girl"

Мои мисловни записки от лекцията му:

"Няма снимка по-силна на този свят от снимка на реалноста. Никоя постановъчна фотография не може да бъде по-силна от снимка на реалноста. Нищо не може да бъде по-силно от истината." (Reza)

"Бях някъде в планините из Афганистан и чух няколко момчета да се смеят. Обърнах се за да видя на какво се смеят. Видях едно момче да излиза от малкото импровизирано училище и да държи малко поникнало растение в ръцете си. В училището ги учили да съдят растения и да се грижат за тях. Попитах го какво ще прави с това растение. От отговора му се определя целия мой живот и мисия, моето бъдеще и моята мотивация да продължавам да правя това което правя. От отговора му трябва да се вземе мотивировка за всички нас, които сме на тази планета- да допринасяме според силите си за подобряване животът на онеправданите в света. Та момчето каза- Ще посадя това растение, ще се грижа за него докато стане голямо дърво." (Reza)


Отговори на това съобщение
 Re: Reza, National Geographic
Автор: muter   
Дата:   03-12-08 18:35

Забравих да добавя че творчеството му е повлияно от творчеството на Rumi . Поезия, която и аз изключително харесвам.

“Behind the veils intoxicated with love I too dance the rhythm of this moving world...” (Rumi)


Отговори на това съобщение
 Re: Reza, National Geographic
Автор: J0R0   
Дата:   03-12-08 18:36

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Reza, National Geographic
Автор: sashky   
Дата:   03-12-08 18:50

Това за момичето от Сараево е много емоционално. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Reza, National Geographic
Автор: тьма   
Дата:   03-12-08 19:12

За постановъчната фотография съм абсолютно съгласна - винаги си проличава кое е постановка и кое истина - истината те грабва, кара те да се смееш, да плачеш, да мислиш - за жалост все повече са постановъчните снимки


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   03-12-08 19:19

Постановката е като съня - отражение на душевността, подсъзнанието, другото аз.
Ако направиш тъпа постановка значи просто мисълта ти е тъпа.

Отговори на това съобщение
 Re: Reza, National Geographic
Автор: tonyf   
Дата:   03-12-08 19:22

Reza[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Reza, National Geographic
Автор: Manchev   
Дата:   03-12-08 21:57

Асахи [smilie24]

Глупаво е да сме крайни на тази тема. Аз харесвам и постановъчната и естествената фотография. И двете имат своя чар и е тъпо да се говори "Тази е тъпа",онази е такава. Има автори, които са способни да кажат много с постъновъчна фотография, други- с естествена. [smilie3] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Reza, National Geographic
Автор: muter   
Дата:   04-12-08 00:54

Re: Manchev

къде прочете написано "Тази е тъпа"?

"Няма снимка по-силна на този свят от снимка на реалноста." - това е написаното.

Това не означава че няма уникална и силна постановъчна фотография. Естествено че има. Но аз се съгласям с думите на Reza че и най-силната постановъчна фотография никога не може да бъде по-силна от силна фотография на реалноста. (това беше и моя мотив да премина от постановъчна фотография към фотожурнализъм. реших че има хора и нещастия по-големи от моите дребни душевни терзания пресъздадени чрез постановъчна фотография. но аз продължавам да обичам и оценям постановъчната фотография и никога не се знае дали пак някога ще се върна към нея.).

Не се подценява ролята на постановъчната фотография, а се акцентира че драмите които се случват пред очите ни са истинския проблем и отразени в снимка- тяхната сила е несравнима с отразена в снимка постановка.
И единия и другия тип фотография си имат своята роля и сила. Въпрос на избор и израз на автора.
Но реалноста бие и ще бие световната камбанария винаги по-силно, отговорно и земеразтърсващо.

П.С. Гореизказаното ме подсети и за един въпрос за който често четях наскоро- фотожурнализма изкуство ли е?



Публикацията е редактирана (04-12-08 01:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Reza, National Geographic
Автор: Manchev   
Дата:   04-12-08 16:23

muter

Не съм го прочел никъде. Просто така се изразих. Аз лично съм фен и на двете насоки. :) Дали фотожурнализма е изкуство не мога да кажа, не мисля че мога да преценя.

Отговори на това съобщение
 Re: Reza, National Geographic
Автор: fisk   
Дата:   04-12-08 19:02

Колкото до снимката "Sarajevo Girl", ами.. [smilie11]

Че къде по-драматични, проницателни и пр.. драми се прескачат тук и там. Или на всеки софийски ъгъл!

внимавайте с камъните [smilie5]



Сторито за Афган е готино, хубаво е човек да намира мотивация от подобни моментни. А мотивацията често пъти е като всичко останало- показва ни колко сме нерешителни и нерационално глуповати, понякога [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Reza, National Geographic
Автор: kolov   
Дата:   04-12-08 21:52

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Reza, National Geographic
Автор: sashky   
Дата:   12-12-08 23:08

Някой може ли да ми помогне да намеря фотографията. В гугъл до сега търсих и не мога да открия.
Виждал съм я само във филмчето, но искам ей така да си я сваля на компютъра да си я имам.

Отговори на това съобщение
 Re: Reza, National Geographic
Автор: bobihot   
Дата:   13-12-08 00:16

Животът е постановка на мисълта ви.
Познайте защо е такъв?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »