Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: kalynsky   
Дата:   30-05-18 09:06

Мдаааа.....

https://m.offnews.bg/news/Analizi-i-Komentari_65/Hladnokravno-za-Svetlin-Rusev_681557.html

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: golded   
Дата:   30-05-18 09:13

Да, такава е истината, а и по страшна!

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: golded   
Дата:   30-05-18 09:40

http://www.ploshtadslaveikov.com/martviyat-ne-ni-e-vrag/



Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 09:43

Само да не се хванете за брадите.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: kalynsky   
Дата:   30-05-18 09:54

Asashi, който има брада, да се хваща.....

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 10:03

И аз ще вдигна темата. Отлично знаеш какво имам предвид, а по-късно ще разбереш и кого.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: dekov   
Дата:   30-05-18 13:47

Приет по критериите на Светлин Русев ( или по нечие ходатайство) "Така влязох в академията, и загубих 5 години от живота си в най-мракобесническото и задръстено учебно заведение по изкуствата в света."
изкарал насила 5 години.....
А сега "на умряло куче нож вади"
[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: MarinY   
Дата:   30-05-18 15:46

Всеки човек живее в две роли. Домашна(лична), служебна (няма значение в офис или в завод се играе). Тези две страни са подправени с персоналното възпитание и професионалното знание и можене на човека.
Комбинациите са безкрайни и всеки опит, без да се познават всички страни на една личност, да се съди само по проявленията в едната роля от живота на човек, е едностранчиво, непълно и гарантирано грешно.
Мрънкането не е качество. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: nyamago   
Дата:   30-05-18 18:33

Тео кой? Щеше да събуди някакъв респект ако беше написал тия неща за бездарния злодей Русев приживе. Защо не ги написа миналата година? Или преди 10 години? Умрял кон всеки може да ритне, не е голямо достойнство - и не го превъзнасяйте за такава 'смелост'.

- - - -

Не бих давал оценки на покойника - като художник всички оценки са субективни, а като чиновник (защото това е по-точна дума от 'деятел на културата') съм имал твърде малко личен опит. Нека го оценяват по-запознати и лично влизали в диалог и взаимодействие - враждебно или напротив. Личния опит на Ушев с Русев май също не е огромен, та защо го приехте за меродавен?

- - - -

За 'най-мракобесното и задръстено заведение на света' ще си позволя да не се съглася. Защото имам сред приятелите си прекалено много минали през това заведение, които не го оценяват така. Които са станали признати творци, някои по света, а някои (достойно!) останали в нелеките родни условия. И защото всяко заведение е такова, каквото сам си го направиш - едни хора и на затвора не гледат с жалба и злоба, а други и на райска градина ще намерят кусури и ще оплюят до небето. По природа (лоша, може би) предпочитам положителните личности...


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: SameButDifferent   
Дата:   30-05-18 19:51

Тая статия ме накара да си мисля, че човек може да се стреми да покорява върхове, но всъщност не може да надскочи себе си.

"Аз искам само да му благодаря за един негов жест. По разкази на очевидци, на изпита по живопис, когато кандидатствах в академията (сп. плакат), той бил начело на комисията (той беше начело на всички комисии). Влязъл, огледал, взел моята работа, и я сложил първа. Така влязох в академията, и загубих 5 години от живота си в най-мракобесническото и задръстено учебно заведение по изкуствата в света."

Не разбрах дали Тео Ушев се чувства прецакан, че са го приели в академията.


Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: roburt48   
Дата:   30-05-18 21:38

Проява на крайно невъзпитание, лош вкус граничещ с простащина, че да не кажа и малоумщина е да се пише и публикува подобно нещо часове след нечия смърт и в деня на погребението му !! Не бих се спрял до тук с квалификациите, ама няма никакъв смисъл ... Още от времето, когато Светлин Русев рисуваше само ръце като чукове и погледи, вперени в бъдещето не съм му никакъв фен. Не съм фен и на прикрити ченгета, доносници и хора от този тип, но .... това не променя нещата. Ако г-н Ушев беше публикувал това "хладнокръвно писание" до '89 г. лично щях да отида и да му извъртя една свирка !! Дори и преди 10, 9 или по-малко години !! Що за "хладнокръвие" е да плюеш по още неизстинал труп ??? Че и патардия се вдигна защо тялото щяло да бъде изложено за поклонение в Квадрат 500 !! Мигар покойни актьори не ги изпращат в Народния театър ?? Кофти тесто сме, мамка му - трапезни революционери ... :(



Публикацията е редактирана (31-05-18 08:43)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 22:08

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 23:10

Цирка е голям ! Нали никой не забравя, че този същия "чиновник" Светлин Русев, публично се противопостави на тогавашния вожд - Тодор Живков ? Да не би тогава друг да го направи ? А що се отнася до г-н Ушев, нека се свре в комфортната си дупка и да живее.



Публикацията е редактирана (30-05-18 23:12)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: Gecata   
Дата:   30-05-18 23:17

Тео Ушев.... за първи път го чувам...жалък човек!

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: scuba_d   
Дата:   31-05-18 00:04

То момчето станало Тео, откакто е в странство. Майка му, сигурно, го нарича Теодорчо. [smile] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: n960   
Дата:   31-05-18 00:15

Радвах се на Теодор Ушев и постиженията му, а познавам и родителите му бегло...Но неговото писание ме провокира и ето...:




,,КОМИСИЯ ЗА РАЗКРИВАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ И ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА ПРИНАДЛЕЖНОСТ НА БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ
КЪМ ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ И РАЗУЗНАВАТЕЛНИТЕ СЛУЖБИ
НА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА АРМИЯ
--------------------------------------------------------------------------------------


Р Е Ш Е Н И Е № 2-442/ 07.01.2015 г.


Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия на основание чл. 26, ал. 1, т. 2 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия извърши проверка на лица по чл. 3, ал. 1, т. 18 – кметовете, заместник-кметовете, секретарите на общини и общинските съветници – община Кюстендил. Проверени са 466 лица. Седем лица не подлежат на проверка по силата на чл. 26, ал. 4 от Закона.

След като проучи и обсъди наличните материали Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия

Р Е Ш И :



Установява и обявява принадлежност към органите по чл. 1 от Закона на:

Три имена Асен Боянов Ушев
Дата на раждане 10.01.1944 г.
Място на раждане гр. Благоевград
Вербувал го служител лейт. Иван Андонов Андонов на 19.08.1987 г., регистриран на 27.08.1987 г.
Ръководил го служител лейт. Иван Андонов Андонов; ст. лейт. Георги Боянов Ризов
Структури, в които е осъществявано сътрудничеството ОУ на МВР-Кюстендил-ДС по линия на управление VI
Качеството, в което е осъществявано сътрудничеството-секретен сътрудник агент
Псевдоними Александров
Документи, въз основа на които е установена принадлежността към органите по чл. 1 Собственоръчно написани агентурни сведения, документи от ръководили го щатни служители, рег. бланка, съдържащи се в лично дело IА-1326 (Кн) и в работно дело IР-1113 (Кн); рег. дневник; картони – обр. 4 – 3 бр. и обр. 6.
Снемане от действащия оперативен отчет
Публична длъжност или публична дейност Общински съветник от 17.10.1991 г. до 01.11.1995 г.

Комисията разполага с данни в наличните документи, удостоверяващи принадлежност на Асен Боянов Ушев към органите по чл. 1 след 10.11.1989 г.''

Вие съдете.



Публикацията е редактирана (31-05-18 00:16)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: asahi   
Дата:   31-05-18 00:27

Кой е Тео Ушев?
Не знам каква връзка имате с бащите си, но едва ли ще се съгласите да сте отговорни за действията им.

Това е негово. Беше номиниран за Оскар миналата година.


Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: BXMarkov   
Дата:   31-05-18 00:40

Прочетох материала, човека е повторил истини за които се говори от десетки години в тези среди. Да, не е правилно точно в този момент, за .... или добро или нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: nyamago   
Дата:   31-05-18 12:07

asahi написа:

> Кой е Тео Ушев?

Не обсъждаме творческите му качества (макар да не са над- и неподлежащи на обсъждане). Говорим за гражданските му позиции и видими действия. А и Уикипедия не следва да ни е в Топ 10 меродавни и авторитетни източници - доказан извор е на зловредна дезинформация, както и инструмент за (само)четкане на личности непропорционално на действителните им заслуги. Ако там възхваляват някого, не мога да съм сигурен дали не го правят приятелите му или той самият. Не казвам(!), че случаят е такъв, просто на източника няма как да се вярва поради премного прецеденти.


> Не знам каква връзка имате с> бащите си, но едва ли ще се
> съгласите да сте отговорни за> действията им.

Отговорни за действията не - но обективни някои могат да бъдат, а други - не. Тео преди да пише за Русев, можеше също толкова 'хладнокръвно' да напише за агента Ушев, БЕЗ да поема отговорност, само факти. Особено щом говори за 'мракобесни' работи.
- - -

Asahi, разбирам, че си почитател на Ушев - твореца и в това няма лошо. Остани си почитател на творчеството му, но недей да оневиняваш безсрамните му писания и съмнителни граждански позиции. В тая тема не се говори за творчеството на Тео Ушев, а за гражданската му позиция. Различно е!

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: asahi   
Дата:   31-05-18 15:17

Нищо не разбираш. Нагаждаш си някакви събития в главата и им вярваш. Преразказ с елемент на фантазия.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: nyamago   
Дата:   31-05-18 19:01

?? [smilie11]

Наистина нищо не разбирам [smilie2] Дори не разбирам какво мислиш, че не разбирам. Още по-малко - какво преразказвам???

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: Gecata   
Дата:   31-05-18 23:12

Че той тоя копира стила на Светлин Русев едно към едно....какво да очакваш?!

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: fotograf325   
Дата:   31-05-18 23:28

Склонен съм да се съглася с въпросния Тео [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: menton   
Дата:   01-06-18 03:27

"загубих 5 години от живота си в най-мракобесническото и задръстено учебно заведение по изкуствата в света." - Съгласен.


Кой ще изобрети отново фотографията? – лекция с доц. Никола Лаутлиев

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: Gecata   
Дата:   01-06-18 08:55

България не търпи авторитети!

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: CDman   
Дата:   01-06-18 09:14


Кое ви учудва в становището на емигранта Ушев колеги ?[smilie7]

Не е първия хъшлак прецапал голямата вода, изял няколко бигмака и почнал да обяснява на затъпелия български народ, че яде доматите с колците, а той видите ли гушнал свободата и получил просветление. Сигурно милеейки за България е мислел с още стотина хъшлака да сфромират чета, да акостират на козлoдуйски бряг и да тръгнат с китайски калъчки да освобождават Българската халтура от робството на Светлин Русев ама на, споминал се човека и ивента пропаднал. [smilie5]

Не знам каква връзка имате с бащите си, но едва ли ще се съгласите да сте отговорни за действията им.

За действията не, но тази информация обяснява донякъде жеста на Св.Русев да избере точно творбата на сина на "нашия човек" и да го обрече на пет години мъки и теглилки между краката на палави художнички. Горкото момче. Горкото. Моеше да излезе един прост бачкатор от него ама тая академия направо го развали. Язък. [smilie18]

И щото е петък:

Де е Канада
Де е Канада

Ще продам червената си лаадааа
ще продам последната си риииза
за билет до Мнореал и визаааа [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: nyamago   
Дата:   01-06-18 12:06

Gecata написа:

> България не търпи авторитети!

Дали това не е защото всеки се има за авторитет? [smilie11]

= = = =

Не знам какво търпи България, но аз не търпя ВСЕКИ да е авторитет. Имам си критерии и те, освен доказана (!) компетентност по въпроса, включват честност и откритост на позицията. Последното иска време докато някой бъде приет за авторитет и не е лесно за доказване. Затова авторитетите (ми) са малко на брой, но не следва да са прекалено много и за цялата публика.

Лично мнение за авторитетите, с което не ангажирам никого. Понеже НЕ СЕ мисля за авторитет по въпроса за авторитетите [smilie8]

= = = =

И честит Петък!
[beer]



Публикацията е редактирана (01-06-18 13:22)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: dialektika   
Дата:   01-06-18 12:24

Тоя пич Тео е наистина много ХЛАДНОКРЪВЕН. А освен това е успял да разгадае още като тийнейжър жестоката тоталитарна система на Светлин Русев в изкуството. Еваларка !

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: kasad   
Дата:   01-06-18 13:54

Цитирам:
" Преди време наблюдавах как една циганка от Разпоповци нападаше някаква своя колежка: Квот и да напрайш, щтъ осера щтъ опикая!Тъй шъ гу разказвам, чи да тъ намразях хората!"

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: menton   
Дата:   01-06-18 14:31

CDman "Кое ви учудва в становището на емигранта Ушев колеги ?[smilie7]"

Учудваме, че делиш хората на българи и по-българи според това къде живеят!

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: Chipsy   
Дата:   01-06-18 14:35

То само това да беше простотията в тая тема.
Малки злобни душички, дето все не им е оценено "творчеството" подобаващо [smilie18]
Ушев е прав за всичко, ама истината боли [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: nyamago   
Дата:   01-06-18 14:51

>> CDman "Кое ви учудва в становището на емигранта Ушев колеги ?"
>
> Учудва ме, че делиш хората на българи и по-българи според това къде живеят!


Също не мисля, че емигрантският статут няма общо с човешкия характер и поведение. Както по света, така и у нас се срещат всякакви българи.

И това разнолико множество не може да се дели на опростенчески крайности като - едни са кристално чисти гении, а другите - боклуци. Всеки е някъде помежду крайностите и си има и добри страни, и трески за дялане (някои имаме греди за дялане ; )

Та ако някой и в София (или Твърдица) пише толкова 'хладнокръвно' като Тео (сигурно ги има), няма да е по-убедитлен или праведен. От друга страна - аз съм в чужбина, но не споделям подхода му.

Етикетът 'емигрант' говори повече за оня, който често го използва.
[beer]



Публикацията е редактирана (01-06-18 14:53)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: menton   
Дата:   01-06-18 15:27

Според мен трябва да се казва истината - преди или след зависи от личността в случайят мисля е водещ страхът. Съгласете се, че е много лесно да се съсипе кариерата и живота на един човек в България.....за съжаление все още сме си с тоталитарно мислене.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: CDman   
Дата:   01-06-18 15:30

Аман от толерантност [smilie21]

Емигрант ли е Ушев ? Емигрант е.

Ама като го наречеш такъв и вече било 'етикет'. [smilie18]

Бил българин. Дообре [smilie5]

Ама ако го нарека 'българин' вече няма да е етикет. [smilie11]

Да ви имам логиката [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: nyamago   
Дата:   01-06-18 16:24

Етикет е! Защото го свързваш със становището му. А няма нищо общо - емигрант е толкова съществен атрибут за становището, колкото би бил 'блондинът Ушев', 'брюнетът Ушев' или 'Ушев, който носи обувки 45ти номер'. НИЩО ОБЩО със становището. Но ти реши да намесиш тоя атрибут - да ти имам логиката.

Етикет е - още повече заради предългия (и цветист) параграф, последвал простото изречение, че бил емигрант. В тоя пасаж вече опитваш и литературни похвати, сарказъм, и лични нападки ('хъшлак') и завидни познания за диетата му (какво бил излапал). И тези неща нямат НИЩО ОБЩО със становището му, но ти ги изтъкваш, защото е... емигрант.

Нищо не казваш за не-емигранта Asahi, който е фен на Ушев, нито за няколко други не-емигранти, които декларираха, че споделят 'хладнокръвното' мнение на Ушев. Явно нещо около емигрантите ти е трън в очите - иначе няма защо да вкарваш етикета в темата.

Като ти посочат грешна логика, по-добре замълчи вместо да скачаш в 'нападателна отбрана' и да търсиш логика у други. Нищо лично - аз просто съм за фактите и... логиката.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: nyamago   
Дата:   01-06-18 16:38

menton написа:

> Според мен трябва да се казва истината - преди или след зависи от
> личността в случайят мисля е водещ страхът. Съгласете се, че е много
> лесно да се съсипе кариерата и живота на един човек в
> България.....за съжаление все още сме си с тоталитарно мислене.

Добре, да речем че страхът е парализирал някои хора в България, които имат някаква кариера и са се опасявали лицето Русев да не им я съсипе. Неговата неограничена власт да върши зло дали се е простирала до Канада? [smilie11]

Ушев отдавна не е в България и не разчита на кариера в родината си. Защо не прояви 'хладнокръвието' си миналата година или преди 5 години?

Това вече е СТРАХ - когато не си застрашен, но дълбоко подсъзнателни задръжки те парализират. (За продължаващото тоталитарно мислене може би си прав - и то не свършва с границите на страната, а е дълбоко в душите на страдащите от него, където и да живеят). И когато съзнателният връх на айсберга Мозък реши, че вече е безопасно да се рита умрял кон - това вече НЕ Е хладнокръвие [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: dtangelov   
Дата:   01-06-18 16:50

"Добре, да речем че страхът е парализирал някои хора в България, които имат някаква кариера и са се опасявали лицето Русев да не им я съсипе. Неговата неограничена власт да върши зло дали се е простирала до Канада? [smilie11]

Ушев отдавна не е в България и не разчита на кариера в родината си. Защо не прояви 'хладнокръвието' си миналата година или преди 5 години?

Това вече е СТРАХ - когато не си застрашен, но дълбоко подсъзнателни задръжки те парализират. (За продължаващото тоталитарно мислене може би си прав - и то не свършва с границите на страната, а е дълбоко в душите на страдащите от него, където и да живеят). И когато съзнателният връх на айсберга Мозък реши, че вече е безопасно да се рита умрял кон - това вече НЕ Е хладнокръвие"
nyamago [smilie24]

Колкото до емигрантите,няма нищо лошо ако някой е емигрант и това не е етикет, но мисля, че в случая правилния етикет е "Измекяр".

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: blr   
Дата:   01-06-18 16:56

Най-правилната оценка за Светлин Русев я чух от един приятел:

"Богомил Райнов в изобразителното изкуство."


Наистина странно как комунистическата диктатура успя да отгледна такива астрални близнаци.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: Gecata   
Дата:   01-06-18 18:41

nyamago :написа
-----------------------------------------------------------------
"Не знам какво търпи България, но аз не търпя ВСЕКИ да е авторитет. Имам си критерии и те, освен доказана (!) компетентност по въпроса, включват честност и откритост на позицията. Последното иска време докато някой бъде приет за авторитет и не е лесно за доказване. Затова авторитетите (ми) са малко на брой, но не следва да са прекалено много и за цялата публика.

Лично мнение за авторитетите, с което не ангажирам никого. Понеже НЕ СЕ мисля за авторитет по въпроса за авторитетите"
-----------------------------------------------------------------
... но пишеш повече от всеки друг , вероятно защото смяташ, че личното ти мнение е много важно и ценно за останалите. Но да, понеже не си авторитет и издразваш искам да те помоля да се държиш като такъв какъвто си написал че си [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: t.marev   
Дата:   01-06-18 23:09

blr написа:

> Най-правилната оценка за Светлин
> Русев я чух от един приятел:
>
> "Богомил Райнов в изобразителното
> изкуство."
>
>
> Наистина странно как
> комунистическата диктатура успя
> да отгледна такива астрални
> близнаци.


Колега, кажете на Вашия приятел, че е дълбоко заблуден! Най-вероятно и той е чул въпросната оценка и се е предоверил, като Вас. Не слагайте повратливото селянче Русев, до аристократа Райнов. Не сравнявайте интелектуалния гигант с присламчилия се блюдолизец. Творчеството на единия е безкрайно, на другия - нищожно! Единствената прилика, доколкото може да има такава, е че в определен момент и двамата са имали някаква власт в сферата на културата, което е предопределяло нЕкои сблъсъци, но и там класата си казва думата. Единият застава с името и авторитета си, докато другият действа прикрито и подмолно, използвайки "силата на слабия", подробно описана в една от книгите на Райнов. Упреците към Райнов, обикновено са от хора, които се затрудняват да напишат две страници, докато открити упреци към Русев няма, защото той раздаваше порции.
Изобщо разликата между двамата е, че пребиваването във Властта, за единия е било средство, неизбежната цена, която плаща интелектуалецът, докато за Русев, тя е била основната цел, а "творчеството" е за камуфлаж.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: blr   
Дата:   02-06-18 01:34

На "колега" си говорят таксиджиите, а вероятността да сме колеги в истинския смисъл на думата е нищожна.

Прилики между двамата има достатъчно. Има и разлики разбира се, Райнов беше завършен мракобесник и мизантроп. Истински палач, който не се поколебава да унищожи дори и собствения си баща. Русев, като типичното селско момче, наистина беше малко по-мек на повърхността, но иначе също толкова вреден, деспотичен и скучен в "творчеството" си. Единият е окултист по наследство, другият за да се хареса на правешката принцеса.
И двамата бяха членове на ръководството на партия, която е обявена със закон за престъпна организация.
В крайна сметка и двамата са тъмни фигури от едно тъмно минало. България не е спечелила нищо от тези убийци на духа и нищо не загуби, разделяйки се с тях.



Публикацията е редактирана (02-06-18 01:37)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: Murnau   
Дата:   02-06-18 02:10

blr [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: InnerSelf   
Дата:   02-06-18 07:02

Не можах да разбера нито от изказването на Тео Ушев, нито от коментарите тук, дали се обсъжда творчеството на Светлин Русев, или личността на Св. Русев или и двете или нито едното?
Може би всъщност трябваше да разбера колко мракобесническо, долнопробно и покварено място е художествената академия?
Бащата на Тео Ушев бил сътрудник на ДС... че кой в България преди 89-а и е имал някаква позиция и успехи и не е бил? Кой?

И изобщо това не вадене на нож на умряло куче, а едно голямо лаене, което просто разбуди ма'алата спред мен, никой не знае защо се лае, накрая кучето и то не знае, но е сигурно, че отнесе псувните на всички разбудени, а ако не се спре, скоро ще яде и ритници.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-06-18 14:05

Автор: InnerSelf
Дата: 02-06-18 07:02
...
Бащата на Тео Ушев бил сътрудник на ДС... че кой в България преди 89-а и е имал някаква позиция и успехи и не е бил? Кой?


Познавам много хора в изкуството (най-вече в киното), които имаха сериозни позиции и успехи, но НЕ бяха ченгета.
Владислав Икономов
Константин Джидров
Зако Хеския
Константин Павлов
Христо Христов
Иван Терзиев
Георги Карайорданов
Да продължавам ли?

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: nyamago   
Дата:   02-06-18 14:25

Gecata написа:

> ... но пишеш повече от всеки друг , вероятно защото смяташ, че личното
> ти мнение е много важно и ценно за останалите. Но да, понеже не си
> авторитет и издразваш искам да те помоля да се държиш като такъв
> какъвто си написал че си...

Форумите са за публично изразяване на мнения и доколкото се прави възпитано и без лични нападки (и без забранено от правилата съдържание) - всеки може неограничено да споделя мнения.

Да, пиша повече от някои други, но не чак 'от всеки друг'. Дори да бях първи рекордьор по писане, това не е престъпление нито порок. Дразненето от написани мнения е проблем на дразнещия се.

Уважавам възпитания ти подход (с молба и без простащини), но в случая молбата ти няма да може да бъде удовлетворена. Извинявам се за възможни причинени неудобства [smilie7]

= = = =

И по темата: не се ли оказва тя хем безкрайна, хем вече изчерпана?[smilie11]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: t.marev   
Дата:   02-06-18 17:48

nyamago написа:


> Форумите са за публично
> изразяване на мнения и доколкото
> се прави възпитано и без лични
> нападки (и без забранено от
> правилата съдържание) - всеки може
> неограничено да споделя мнения.
>
>

Напълно подкрепям това! Още повече, когато мненията са смислени, задълбочени и аргументирани! Когато представят ясно, гледната точка на автора си или оспорват нечия друга гледна точка, без да коментират личността на автора и.
Това всъщност са правилата на общуване, валидни не само по форумите.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: asahi   
Дата:   02-06-18 17:48

Автор: nyamago
Дата: 01-06-18 16:24

Нищо не казваш за не-емигранта Asahi, който е фен на Ушев, нито за няколко други не-емигранти, които декларираха, че споделят 'хладнокръвното' мнение на Ушев. Явно нещо около емигрантите ти е трън в очите - иначе няма защо да вкарваш етикета в темата.


Aми нищо не казва, защото и аз не съм казал една дума за или против Тео Ушев. Сам ти си позволяваш да си генерираш твърдения върху фантазия. Обърнах ти внимание, но ти го прие като лична нападка, а не като сигнал за някакво несъответствие. Разбирам - емоционален си, имаш широк вътрешен мир, в който циркулират различни идеи, но насочи тази богата душевност към творчеството си, а не към общуването с непознати.

От моята гледна точка Богомил Райнов и Светлин Русев си приличат много - видни служители на Партията. Ако не бяха те щяха да изпъкнат други. Ако има разлика тя е във възрастта и това определя разликата в ранното им развитие.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: nyamago   
Дата:   02-06-18 20:04

^ Сега вече ти интерпретира доста свободно [smile]

> ...не съм казал една дума за или против Тео Ушев. Сам ти си позволяваш да си генерираш твърдения върху фантазия...

Не върху фантазия, а върху твой пост - който няма как да не се приеме като положителен спрямо Ушев.

Даваш 2 линка, първият е пълна с хвалебствия статия от Уикипедия (което ме накара да изтъкна, че на Уикипедия не вярвам много). Към втория линк изтъкваш (не че някой е питал), че е номиниран за Оскар. В друг пост поставяш под въпрос дали има значение, че баща му е бил доносчик на Службите. Като цяло и публиката ще се съгласи, че звучиш като апологет на Ушев. Не пропускай да забележиш, че изрично те нарекох 'фен' (извинявай, ако не си) на творчеството му, не на позицията му.

На което ти каза, че нищо не съм разбрал и съм преразказвал. Което пък аз наистина не разбрах и най-възпитано попитах:

> "Наистина нищо не разбирам. Дори не разбирам какво мислиш, че не разбирам. Още по-малко - какво преразказвам?"

Ти не счете за нужно да отговориш. Ако беше обяснил, сигурно щяхме да се разберем. Цивилизованото общуване иска комуникация, не недомлъвки и гатанки. Вместо да обясниш, сега казваш, че съм го приел като "лична нападка". Къде в искрения ми въпрос има и помен от мисъл за нападка? Някой друг да вижда такова нещо? [smilie11]

> ...Разбирам - емоционален си, имаш широк вътрешен мир, в който циркулират различни идеи, но насочи тази богата душевност към творчеството си, а не към общуването с непознати...

Сега вече ти даваш характеристики и насоки за поведение! Недвусмислени.

Не се срамувам да съм (умерено) емоционален, предпочитам го пред това да бях безлично сив и бездушен. Общуването с непознати не е осъдително и е една от основните функции на форумите. (С познатите си общуваме лично). Дори тук не сме съвсем непознати - познаваме се малко, дотолкова, доколкото всеки се е показал с някои свои страни. Мога, разбира се, да те изключа напълно от общуването си (както съм направил с 2ма-3ма индивиди, не не мисля, че го заслужаваш). Май е по-добре да се разбираме? (Известна комуникация помага).
[beer]



Публикацията е редактирана (02-06-18 20:08)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: InnerSelf   
Дата:   03-06-18 00:08

Автор: chrisnoch
Дата: 02-06-18 14:05

Автор: InnerSelf
Дата: 02-06-18 07:02
...
Бащата на Тео Ушев бил сътрудник на ДС... че кой в България преди 89-а и е имал някаква позиция и успехи и не е бил? Кой?

Познавам много хора в изкуството (най-вече в киното), които имаха сериозни позиции и успехи, но НЕ бяха ченгета.
Владислав Икономов
Константин Джидров
Зако Хеския
Константин Павлов
Христо Христов
Иван Терзиев
Георги Карайорданов
Да продължавам ли?


Приемам, че изказването ми не беше правилно. По-скоро беше непълно.
Но:
"За първи път в игралното кино образът на Тодор Живков се появява през 1977 година едновременно в два филма. „Бой последен“ на Зако Хеския пристъпва внимателно към тази тема и може да се каже, че по това време образът на пълномощника на партията (в ролята Иван Бурджиев) не даваше основание за тревога. Още повече, че в основата на филма стоеше мемоарната книга на поета-партизанин Веселин Андреев и ние вярвахме на неговите спомени. Що се отнася до самия образ на пълномощника, той беше надарен с всички добродетели на един образцов партиен боец."

Само пример. Все тая е. При този строй няма как да си просто някакъв независим творец, посочващ пътя, истината и живота...

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: mmjm   
Дата:   03-06-18 00:47


И при този строй трябваше да се яде.

Само констатация. Все тая е.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: chrisnoch   
Дата:   03-06-18 03:40

InnerSelf,
mmjm,
Почти съм сигурен, че не помните "онзи" строй и не знаете почти нищо за него. Простете, ако греша, но ... едва ли!


InnerSelf,
Статията (по-късно част от бездарна книга на Цветан С. Тодоров), която си цитирал по-горе, е толкова плиткоумна, повърхностна и слагаческа, че още през 1990-та ме беше гнус да я чета. Апропо, пълна е с фактологични неточности, но ме мързи да ги посочвам.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: InnerSelf   
Дата:   03-06-18 07:49

Никой не е казал обратното :)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: mmjm   
Дата:   03-06-18 11:05

Помня добре, не сте много по възрастен от мен. Знам достатъчно за него, в рода ми има и „строители на социализма“ и пострадали заради „упадъчните“ си идеи. Един от водещите тонрежисьори по онова време, с когото вероятно и вие сте работил (от 27г е изселник в Израел) ми е чичо, та имам и някаква бегла представа, какво се случваше във вашите среди.
Кое не е вярно в твърдението ми, че и при този и при онзи строй трябва да се яде, а за да ядеш трябваше все пак произведенията ти да видят бял свят?

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: nyamago   
Дата:   03-06-18 12:20

Така е - във всеки строй трябва да се яде. А яденето във всеки строй може да бъде стар хляб и вода, а може да бъде и черен хайвер с шампанско. Лакомията води до известни деформации в поведението при всеки строй.

И по-важно: във всеки строй поминъкът може да се изкарва с достойнство или с подлагане. Всеки и навсякъде има избор.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: mmjm   
Дата:   03-06-18 12:35

Дори за стар хляб и вода трябва създаденото от теб да види бял свят, това в една авторитарна държава няма как да стане без известни компромиси.



Публикацията е редактирана (03-06-18 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: nyamago   
Дата:   03-06-18 13:16

29 години живея, без да гладувам, предимно в (уж) не-авторитарни държави и мога да те уверя, че компромиси са нужни навсякъде. Различни по характер компромиси и с различни резултати от (не)приемането им, но са си компромиси и са задължителни.

С което изобщо не оправдавам 'оня строй', само подчертавам твоето твърдение, че във всеки строй 'трябва да се яде'.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: mmjm   
Дата:   03-06-18 13:45

Значи пишем едно и също, може би се изразявам неправилно и оттам идва „спора“. Също е добре да се знае и че края на 70-те и 80-те се правиха все по-малко компромиси от хора държащи на хигиената на съвестта си и се допускаше на бял свят да излязат произведения осмиващи милиционерщината и слабостите на системата.
„Двойникът“, „Оркестър без име“, „Топло“....



Публикацията е редактирана (03-06-18 14:14)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: SameButDifferent   
Дата:   03-06-18 14:22

В статията на Ушев има достатъчно много противоречия, че всеки да намери нещо, с което да се съгласи. Аз например съм съгласна с това: "Системата беше заключена! Но в момента когато загуби мощта си, през 87-а - 89-а, и когато всички слагачи се отдръпнаха от него, се видя, че не Св. Русев е бил виновен, ами, че просто толкова си можем."

Не намирам смисъл в зациклянето на тема "оня строй". Изтощително е да се слуша едно и също нещо в продължение на толкова години.



Публикацията е редактирана (03-06-18 14:23)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: mmjm   
Дата:   03-06-18 14:29

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-06-18 04:00

Автор: SameButDifferent
Дата: 03-06-18 14:22
Аз например съм съгласна с това: "Системата беше заключена! Но в момента когато загуби мощта си, през 87-а - 89-а, и когато всички слагачи се отдръпнаха от него, се видя, че не Св. Русев е бил виновен, ами, че просто толкова си можем."


Някои можеха повече, но им "подрязаха крилата" по идеологически причини. Например: Иван Терзиев никога не направи филм след забраната на "Селцето". А можеше много. И много ни даде като преподавател.
Други можеха по-малко, но бяха активни дейци на Партията, та ... Няма да давам примери.



Автор: SameButDifferent
Дата: 03-06-18 14:22
Не намирам смисъл в зациклянето на тема "оня строй". Изтощително е да се слуша едно и също нещо в продължение на толкова години.


Някои само слушат - други са го живяли. Въпрос на ЕГН.
Никой не те кара насила да четеш и пишеш в тази тема!
Ако толкова лесно се изтощавах, досега да съм умрял поне дузина пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: MarinY   
Дата:   04-06-18 08:19

Е какво сега?!
Обидени, непризнати, другите, системата им попречила.
Райнов не можел да пише ..., но всички четяхме романите му. Каква е разликата между Боев (корекция) и агент 007?
Светлин Русев бил слаб художник! Имал стил и се повтарял! По-нелепо обвинение не бях чувал. Сигурно Партията му е подарявала картинните на галерии и частни колекционери в цял свят.

Най-хубавото нещо, което се случи в света беше разпада на социализма. За хората, които можеха беше ярем, обидно, приравняващо, подменящо личните качества и възможности с идеята за противоестествено, псевдо равенство. Но имало е и по-страшни общества и пак хората, можещи са излизали отгоре. Сигурно имената, които сме учили и се възхищаваме от произведенията им са все блюдолизци на силните от момента?

Не очаквайте уважение и признание, за себе си, когато не уважавате и признавате хората около вас!

А най- леснот нещо на света е намирането на някакво извинение за собственото ни неможене.
[beer]



Публикацията е редактирана (05-06-18 08:30)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: chukov   
Дата:   04-06-18 09:50

Само да уточня: не Бойнов, а Емил Боев [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: Ivan_A   
Дата:   04-06-18 10:22

MarinY: "... Не очаквайте уважение и признание, за себе си, когато не уважавате и признавате хората около вас!

А най- леснот нещо на света е намирането на някакво извинение за собственото ни неможене."

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: SameButDifferent   
Дата:   04-06-18 18:39

Някои можеха повече, но им "подрязаха крилата" по идеологически причини.

Малко се съмнявам, че има човек в този форум, който да не знае това. Както се съмнявам, че някой тук оправдава доносниците, макар и да са се "разкаяли". [smilie3] Просто ровенето в старите проблеми може и да не ни позволи да видим новите.


Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: t.marev   
Дата:   04-06-18 19:39

MarinY написа:

> Е какво сега?!
> Обидени, непризнати, другите,
> системата им попречила.
> Райнов не можел да пише ..., но
> всички четяхме романите му. Каква
> е разликата между Бойнов и агент
> 007?
>

Пишеше той, пишеше....Да можеха поне още двама-трима да пишат като него...
А иначе, разликата между 007 и Емил Боев е огромна - Боев е философ, макар и скромна бурмичка от Системата.Той никога не спасява Света, а върши мръсната работа и оправя забъркани от други каши. Блестящо описаните от автора перипетии, ни показват Боев като човек на дълга, но опазил се от идеологическите клишета. Нещо повече - размислите му са на границата на преосмисляне на ценностите и дават възможност на непредубедения читател да направи своите изводи. Фактът, че победите му/разбирай победите на Институцията, която той представлява/ са Пирови победи, може да се тълкува, че това донякъде съвпада с мнението на Б. Райнов.

Написах това, не за да опонирам на MarinY, който вероятно иска да каже, че нашият герой не е по-лош от Бонд, нито в художествено, нито в драматургично отношение, а за да обърна внимание на мнозина, които смятат, че Боев е лошо копие на 007 или, че Райнов е преписал целия Чандлър.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: MarinY   
Дата:   04-06-18 20:19

Marev, [smilie24] пиша с кратки изречения и понякога не съм разбран. На яве е друго.



Публикацията е редактирана (04-06-18 20:20)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: plynii   
Дата:   04-06-18 20:42

"...Може би Петър Дочев е най-невинният български художник и не е справедливо да се захващам с него, когато с много повече основание бих могъл да поставя в тази тухлена категория партийно-търговското изкуство, което в последните години създава моят някогашен приятел Светлин Русев. Неговите картини със сюжети на трудова тематика, като „Краят на работния ден“ или „Металург“, ми изглеждат като помпозна демонстрация на непростимо елементаризирана натура. Излишно е да казвам, че Светлин Русев е талантлив художник, който сякаш е решил да изневери на таланта си и рисува според нуждите на първите страници на вестниците. Какво иска да каже Светлин Русев с тия картини? Изглежда, същото, което Тома Върбанов казва със своята картина „Трима“, което Петър Дочев казва с картината си „Атомен реактор“, което Мария Недкова казва с яйцеподобните изрази на своите образи и т.н. Найден Петков също е нарисувал „Монтажник“, разбира се, с други дрехи и друго лице, но тук стигаме до варианта на Карл Андре, че тухлите могат да бъдат керемиденочервени или бежови. В случая бежовият „Монтажник“ е същата изобразителна безсмислица като керемиденочервения му събрат на Петър Дочев. От натуралистична гледна точка тухлите превъзхождат образите, нарисувани от българските художници, с това, че са по-честни. Човек трудно би казал, че тухлите са щастливи, докато трудовото щастие просто блика от лицата и очите на някои от нарисуваните българи...

...Наивници в, общо взето, тънещия в щастливо невежество Запад смятат, че просто талантите по руската земя са се свършили. Други пък мислят, че там има някаква временна аномалия, но че с годините нещата ще се оправят. Обясненията, които дават оптимистите в Москва или София, са, че това е преходният период, който изисквал подобни жертвоприношения.
И само малцина разбират пълната, абсолютната несъвместимост между партия и изкуство, партия и култура. Това е войната между огъня и водата. Когато партията тържествува, няма изкуство. Когато изкуството тържествува, няма партия..."

Георги Марков, Нови задочни репортажи

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: MarinY   
Дата:   04-06-18 21:24

Plynii, Марков е пример на също така изключителен писател, но от противополжната партия. [smile] 100 процента политизиран и на гребена на следващата вълна.
А явно сте виждали картини на Св. Русев само на юбилейни изложби, за някаква партийна годишнина. За мен те са оградата, зад която е можел да рисува, това което му е на сърцето.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: uri64   
Дата:   04-06-18 23:26

> ..... който вероятно иска да каже,
> че нашият герой не е по-лош от Бонд,
> нито в художествено, нито в
> драматургично отношение, а за да
> обърна внимание на мнозина, които
> смятат, че Боев е лошо копие на 007
> или, че Райнов е преписал целия
> Чандлър.....

А къде забравихме Авакум Захов? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: plynii   
Дата:   04-06-18 23:40

MarinY, не знам Г.Марков от коя партия е, но знам че вашата партия го уби през 1978 г.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: MarinY   
Дата:   05-06-18 08:28

Плиний, май не си чел постовете ми. Нямам партия.
С политика не се занимавам, както и полоитиката, не искам да се занимава с мен.
Постовете ми се отнасят за конкретни хора, а не за групировки.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: ninikolov   
Дата:   05-06-18 11:16

Светлин Русев несъмнено може да рисува, а Богомил Райнов да пише, но правели компромиси, заради режима и т.н.
Добре, но защо тогава след 89-та Богомил Райнов не написа поне един световен бестселър? Не съм чул и картини на Светлин Русев да се продават за крупни суми по света или поне да се откупуват от световните музеи на модерното изкуство. Питам, защо тези хора не станаха световно-известни писател и художник, които да разнасят славата на България по света, след като паднаха оковите ?

Защото Георги Марков го прави. Печели награда на театрален конкурс с първата си пиеса, която пише на английска земя. В Англия, родината на Шекспир, не в Занзибар.

И аз четях писанията на Богомил Райнов, когато бях дете, докато не ми попадна книга на Чандлър. След това нямаше как вече. И едно дете е в състояние да различи ментето от истинското. А и без това след толкова едни и същи книжки хитростта да пропагандира социализЪма, описвайки Запада като една безкрайна клоака беше станала съвсем прозрачна.

Като стана дума за Георги Марков, то редно е да помним, че той рискува живота си, за да каже истината. Може би затова Тео Ушев е написал тази статия - просто му е дошъл в повече пороят от архилъжи и фалш, който се изсипа от цяла армада ласкатели. Лъжата просто не се търпи.

И да: За мъртвите, особено ако са публични личности, трябва да се каже истината. Редно е да се каже премерено и с такт, за да бъдат зачетени чувствата на скърбящите, но трябва да се каже.
Нищо друго освен истината.


Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: bijud   
Дата:   05-06-18 11:28


plynii, най вероятно грешиш, че от БКП са убили Георги Марков. Или поне, че те са поръчителите. Защото преди това дълги години той пише изобличителни статии срещу управлението в България и нищо не му правят. Но когато започва да разбира, че върхушката във Великобритания са същите като колегите им от върхушката в България, и се кани да пише за това, тогава бива убит. Не е случаен израза. Не ме яд, че ме излъгаха за комунизма. Яд ме е, че ме излъгаха за капитализма.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: Admin   
Дата:   05-06-18 18:27

По всичко личи, че темата е поизчерпана.
Молим ви теми за режими и политика да не се обсъждат тук.
В противен случай правилата на сайта ще бъдат спазени.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: asahi   
Дата:   05-06-18 18:49

... приложени в цялата си категоричност.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: MarinY   
Дата:   05-06-18 19:07

Админ, прави сте, но затварянето трябваше да стане още на първата страница.
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: Дее   
Дата:   06-06-18 16:01

..."Повратливото селянче Русев"...!?
Мислех си, че мръсната пяна малко по малко се е оттекла. Явно, ще трябва да се изчака още.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: asahi   
Дата:   06-06-18 22:18

Роден е на 14 юни 1933 г. в плевенското село Върбица. Едва ли е бил схванат - значи е повратлив. "Повратливо селянче" отговаря на истината.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: landstar   
Дата:   07-06-18 11:02

Абе, то станалото - станало, ами сега да видим кой ще замаже оплесканите обществени сгради - например Патриаршията на Царевец. Подир някоя година като мине модата и на един известен скулптор - да сменим и паметника на Св. София със суджук и птеродактил с нещо по-читаво.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: nyamago   
Дата:   07-06-18 11:58

> Абе, то станалото - станало, ами
> сега да видим кой ще замаже
> оплесканите обществени сгради -
> например Патриаршията на Царевец.
> Подир някоя година като мине
> модата и на един известен скулптор
> - да сменим и паметника на Св. София
> със суджук и птеродактил с нещо
> по-читаво.

Една мода отминава - друга идва. А "по-читаво" винаги ще си остане субективно. За всяка отминала мода някои ще плачат "Защо я смениха и какви са тия нови ужаси?!". Не само в изобразителното изкуство - така е и с модите в музиката и облеклата, и с журналистическия стил в медиите, и с футболните стратегии. Да свикваме с това неизбежно разногласие!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: val2007   
Дата:   08-06-18 01:35

ninikolov написа:

> ......
> И аз четях писанията на Богомил
> Райнов, когато бях дете, докато не
> ми попадна книга на Чандлър. След
> това нямаше как вече. И едно дете е
> в състояние да различи ментето от
> истинското. А и без това след
> толкова едни и същи книжки
> хитростта да пропагандира
> социализЪма, описвайки Запада
> като една безкрайна клоака беше
> станала съвсем прозрачна.
>
> Като стана дума за Георги Марков,
> то редно е да помним, че той
> рискува живота си, за да каже
> истината. Може би затова Тео Ушев е
> написал тази статия - просто му е
> дошъл в повече пороят от архилъжи
> и фалш, който се изсипа от цяла
> армада ласкатели. Лъжата просто не
> се търпи.
>
> И да: За мъртвите, особено ако са
> публични личности, трябва да се
> каже истината. Редно е да се каже
> премерено и с такт, за да бъдат
> зачетени чувствата на скърбящите,
> но трябва да се каже.
> Нищо друго освен истината.
>
===================================

Богомил Райнов просто си постави едно мозъчно индиго под листите на Дашиел Хамет И Реймън Чандлър... Като характерология соц-суперменът Емил Боев е п лътна имитация на тъжния, светло-циничен Филип Марлоу...
За онези, които сега се събуждат - вероятно не е безкрано сожно да се издири генералната штудия на Б. Райнов "ЗА ИМПЕРИАЛИСТИЧЕСКОТО ИЗКУСТВО"... Преди време имаше опит да се поприпомнят някои моменти...За по-напористите - могат да намерят изданието:
http://unicat.nalis.bg/Record/SHU.000031137

Ето и откъс:
Против изкуството на империализма Копирано от: https://www.zarata.info



Публикацията е редактирана (08-06-18 01:47)

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: Finlip   
Дата:   12-06-18 20:29

Извинявай но си доста пристрастен др.Светлин когото определено харесвам като художник е публична личност, а бащата Ушев не. Моя баща също сътрудничеше на милицията ма накрая поумня и преди да умре си фърли партиината книжка. Би било добре да живеем сред нормални хора, а не паметници и монументи на нам си коя дружба!
Всичко добро ти желая и да знаеш истината е най- важна ... и свободата!

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: mmjm   
Дата:   13-06-18 00:44

„Накрая поумня и си хвърли партийната книжка“, говори за безпринципност, бих разбрал хора действали по убеждение, такива, които сменят убежденията си според моментната власт не разбирам.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: DeDomus   
Дата:   13-06-18 03:39

А помните ли кога беше 1989г? Почти 30 години не стигнаха на героите да кажат истината за Русев... Чакаха го да умре, смелчагите. Някой ден, като си иде Бащицата и за него ще се изказват така смело. Ама първо трябва да е сигурно, че е умрял.
Навреметони учеха, че най-тежкото наследство от петвековното турско робство е робската психика. Тогава не го разбирах, сега все повече се убеждавам колко е вярно.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: bg2014   
Дата:   13-06-18 20:48

Еб...ти темата. Критици, критици. Критици на социализма, на комунизма, на С. Русев, на Б. Райнов...а бе вие къде живеете бе, хора? Нали сега е демокрация. Къде са ви успехите?
Онези световните, дето тогава са били орязвани, забранявани, скривани и т.н. Творете бе. Пишете, снимайте, ставайте известни в днешно време. Какво ви пречи?
А забравих- нямате спонсори. Затова само си хейтвате на воля.
Няма кой да монетизира вашият талант, а за хейт пари никой не дава.
Запрете се! Човек да го е срам да покаже тоя форум и тая тема на приятел.
Днешното време и живот по никакъв начин не се различава от предишния живот. По никакъв.
Който иска - твори, печели. Който иска доносничи тайно и подмолно. Дори тук в този форум го прави. С документи. Браво!
А който лежи на стари лаври ... а бе за какво ли се зачетох в тая помия....

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: uri64   
Дата:   14-06-18 03:34

......„Сезар“ получи българинът Теодор Ушев, който от години живее в Канада, за „Сляпата Вайша“. Събитието бе на 11 юни на гала вечеря в седалището на ЮНЕСКО в Париж.

Късометражният анимационен филм по разказ на писателя Георги Господинов бе сред 35-те най-добри късометражни филми на годината, определени от Френската академия за филмово изкуство.

Това е още едно световно признание за Теодор Ушев и „Сляпата Вайша“ след номинацията за „Оскар“ през 2017 г., номинацията за „Кристална мечка“ от „Берлинале“ през 2016 г., канадската награда Canadian Screen и награди от международните филмови фестивали в Отава и Чикаго.....

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: CDman   
Дата:   14-06-18 08:06

E и ? Какво променя това ?

Ако всички тръгнат да правят кариера извън България скоро няма да има с какво да се гордеят такива като него. Ако се гордеят де. [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: uri64   
Дата:   14-06-18 10:52

Е този титанизъм трябва да се изсече с големи позлатени букви в ограмни мраморни плочи (да кажем с размерите на Мадарския конник) и да се сложат на всички ГКППта и на изходите на летищата )там по разбираеми причини да са в по-малки размери). [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Не вземм отношение по главния въпрос на темата - прав ли е Ушев да "храни" посмъртно Светлин Русев, но определено смятам, че идеята да нямаш право да търсиш изява навън, ако не можеш да намериш признание в собствената страна за безумно тоталитарно мракобесие.[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: nyamago   
Дата:   14-06-18 13:48

Гордея се с успеха на всеки успял българин - в изкуството, в науката и технологиите, в бизнеса. Даже в спорта, от който най-малко разбирам (но се гордея, когато чужденец ми каже - с лошо произношение, но с голям респект - името на някой непознат за мен футболист).

Успехът в България е също успех и достоен за уважение. Но по понятни причини (мащаби, конкуренция, еталони и стандарти) успехът по света има повече тежест и привлича повече внимание. Нищо лошо - и географското измерение на успеха не бива да се преувеличава, нито да се полемизира.

Мога да дам примери и за други българи със световни успехи, давам ги непрекъснато на безхаберни чужденци, които (най-образованите и осведомени измежду тях) знаят само, че България ражда единствено евтини работници и корумпирани политици. Познавам и лично някои от тях - и те се занимават с усъвършенстване на таланта си и постигане на успехите си, а НЕ с плюене на бивши или настоящи величия.

Това последното предизвика продължаващите дебати в темата, а не въпросът за таланта или успеха на Ушев. Недостойното си е недостойно: никакъв талант и успех НЕ МОЖЕ да го оправдае. А осраното МОЖЕ да затъмни таланта и успеха, за съжаление [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: asahi   
Дата:   14-06-18 14:22

Ако сър Джон се възхищава от филма на Ушев фактите, че баща му на Тео бил в ДС или че Ушев омаловажил Светлин Русев по никакъв начин няма да накърни възхищението му (на сър Джон, ако ви е трудно да следите мисълта). Причината е, че сър Джон възприема Тео Ушев като автор на "Сляпата Вайша", т.е като артист, творец.

Бай Иван не е гледал Вайшата, патил си е от ченгета и има мили спомени за Светлин Русев. Ще му дреме на чушкопека, че някакви еврогееве и други неприети в неговата интонационна среда са оценили и наградили Тео Ушев. Бай Иван ще се надигне на мускули от калта, в която битува с разни бивши ДС служители, ще се извиси и ще заклейми всичко под него. Някои от гьола ще му ръкопляскат за смело заявената позиция, други ще му викнат да се потапя. Причината е, че населението на гьола възприема Теодор Ушев като един от гьола.

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: CDman   
Дата:   14-06-18 14:30

Кой помага на чуждите правителства да деморализират народът ни и да го направи неспособен за нищо? – Българете... Ако захване да се гради гръцка черкова, то ние сме първи; а ако захване да са гради българско училище, то сме последни ... чорбаджията-хаджия купува из Ерусалим своите достойнства твърде скъпо, а продава народът си твърде евтино ... В чуждите учебни заведения са свършиле науките си мнозина българе, но тие са останале в чужбината да кърпят чуждите дрехи и да плачат на чуждите гробища; а българете постоянно се оплакват, че нямат учители, че нямат способни списатели и че нямат учени хора... И така, ние сме родени на тоя свят или да кърпиме чуждите дрехи, или да плачеме на чуждите гробища.“

Л. Каравелов [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За Светлин Русев, изкуството в България и т.н........от Тео Ушев
Автор: uri64   
Дата:   14-06-18 14:44

И какво - да забраним излизането зад граница? Да въведем изходни визи както преди? Екскурзии в чужбина само за "правилните другари", пък за работа и живеене навън да не се и помисля? Тука да си стоим където пак правилните другари да определят кой може да прави нещо и кой не?
Ха, оказва се, че титанизмът имал степени - титанично, по-титанично, най-титанично...май сега сме на само на "по-титанично"...направо ме е страх да си помисля, какво ще е като се "вдигне левъл" [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »