Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Сватба
Автор: silvesar   
Дата:   06-02-17 17:16

Здравейте, не знам дали да я нарича петъчна тема или кой както иска да я разбира :)
Та днес ми се обади приятелка която иска да заснема
сватбата на дъщеря и. Преди това съм снимал техни рождени дни и други партита ама това не е какво да е парти. Като опит със сватбите имам бил съм два пъти кум :)
Разполагам с D7200 50/1.8G 35/1.8G Sigma 17-70/2.8-4 светкавица батерии и карти също има. Имам и второ тяло макар и не толкова хубаво Д3200.

Въпросът ми е да наемам ли ФФ с обективи или и наличното ще стигне.
 Re: Сватба
Автор: kvakioh   
Дата:   06-02-17 17:18

Ще стигне.
 Re: Сватба
Автор: Gecata   
Дата:   06-02-17 17:38

Наличието на техника (на фотографа и на ловеца обективите и барута никога не са достатъчни)решава само 30% от задачата. Останалите 70% са креативност и цели. Те зависят само от вас.
 Re: Сватба
Автор: silvesar   
Дата:   06-02-17 17:45

Gecata Съгласен съм с теб. За това е много хубаво когато има кой да те посъветва и да можеш да видиш другите кое как са направили.
Както се казва: Занаят не се учи той се краде [beer]
 Re: Сватба
Автор: obscureman   
Дата:   06-02-17 17:56

Имаш всичко необходимо да направиш хубави сватбени кадри. Останалото зависи от теб :)
 Re: Сватба
Автор: burningice   
Дата:   06-02-17 18:15

He съм съгласен. Все пак това е взаимен процес, не може да зависи само от фотографа, защото в повечето случаи на младоженците им е за първи път.
 Re: Сватба
Автор: cubanos   
Дата:   06-02-17 18:16

Здравей, ще се опитам да те успокоя не толкова съвет да дам. Аз лятото бях на същото дередже.Трябваше да снимам една сватба за която знаех 7-8 месеца преди това. Беше на моя позната и тя искаше аз да снимам, казах и, че снимам пейзажи и с този тип фотография не съм много на ти. Тя го знаеше разбира се, но каза не се притеснявай, нямам особени очаквания просто искам да имам снимки. Да де но за мен въпреки това си беше много отговорно и ми трепереше всичко, хихи.Имах два апарата, но нямах подходящи обективи, но пък приятели помогнаха. Когато дойде момента да снимам се притеснявах доста като отивах натам и докато чаках да започне всичко. В момента в който започна обаче всичко се изпари пък и нямаш много време да мислиш за притеснения.Другото интересно нещо което се получи, че две седмици преди нейната сватба едно приятелче се обади да ме пита дали снимам сватби :D Аз му казах същото и на него с тази разлика, че една седмица преди сватбата за която ми с еобажда ще снимам такава.
Та за две поредни седмици ми се събраха две сватби.
От първата сватба оюе по време на нея ръката ми даваше заето и едвам имах сили да си вдигна чашата. Но хората бяха доволни и аз също бях доволен от резултата.
На следващата сватба отидох с малко повече самочувствие, но пак с леко притеснение.Но пак нещата се получиха и те бяха доволни, макар аз имах критика към себе си.
Това което си извадих като извод, просто трябва да се потопиш вътре в събитието и да следиш действията и моментите!
Успех и дано съм помогнал!
 Re: Сватба
Автор: mustush87   
Дата:   06-02-17 18:28

нямам опит със сватби, но според мен наличното е предостатъчно като техника. На едното тяло слагаш 35 или 50, другото с варио и си готов :)
 Re: Сватба
Автор: Gecata   
Дата:   06-02-17 18:32

Странно ми е как давате съвети като нямате опит?
 Re: Сватба
Автор: dibat   
Дата:   06-02-17 18:54

По-странно е, че които имат не дават[smilie11]
 Re: Сватба
Автор: simbon4o   
Дата:   06-02-17 18:59

Техниката, която имаш е достатъчна. Наемането на техника крие рискове. Може да ти правят мизерии като проблеми с фокуса и т.н. и ще го разбереш чак на събитието, когато ще е късно. Щом имаш две тела вероятно няма да имаш нужда от още батерии за тях, за светкавиците се подсигури с батерии.
 Re: Сватба
Автор: ilcoin   
Дата:   06-02-17 20:54

За светкавиците батерии, да - това е вярно. Аз бих използвал следната схема - вариото и светкавицата на "голямото" тяло, 50мм обектив на "малкото" за за портрети тип: "глава и рамене" + разни творчески мазаници. Без светкавица. 35мм може да го сложиш евентуално ако си вътре в апартамент.

Не забравяй:
- да снимаш роднините - мами, татковци, любимата леля и пр. Постарай се да разузнаеш предварително и да запомниш кой-кой е.
- ако не си бил на сватба, гледай някой запис и си набележи основните моменти и ритуали - младоженеца, булката, църква, ритуална зала
- отиди в църквата и огледай положението, да имаш идея как протича ритуала (друга сватба имам предвид) - не като наблюдател, а като някой който ще е там да отрази събитието. Използвай светкавица пестеливо, ще развалиш атмосферата на мястото
- същото за ресторанта
- осигури си време да снимаш булката и младоженеца с родата + желаещи (ще има) - пак там, преди да почнат данданиите
- след църквта и преди ресторанта в двора на църквата си набележи място, къдещо ще правиш пак такива снимки. Да не е на слънце и фона да не е дразнещ отзад, да не търчат хлапета и пр.
- по това време е прието да се прави фотосесия - осигури си място и някой да ти помага
- осигури си кола или някой да те вози с твоята
- не отваряй твърдия обектив на повече от 2.4, телата ти ще фокусират по-трудно и хората се движат - ще имаш бракувани кадри
- не мисли за ИСО и шум, размазан кадър е по-зле от шумен, вервай ми
- най-важното БЕЗ ПАНИКА [smilie21]
 Re: Сватба
Автор: silvesar   
Дата:   06-02-17 21:15

Благодаря за съветите на всички!
 Re: Сватба
Автор: bg2014   
Дата:   06-02-17 21:27

За сесията отвън си осигури отражатели и помощник.
Освен това един друг колега написа това: (аз само го повтарям)
ПЛАН - сценарии за сватбена фотография:
1. Младоженец
2. Кумове
3. Булка
4. Гражданското
5. Църквата
6. Посрещане в ресторанта
7. Кумовата реч
8. Първи танц
9. Танци с кумовете
10. Булченско хоро
11. Кумовете дарове
12. Торта
13. Жартиер букет
14. Питка
15. Менче
16. Ексклузивни/творчески кадри. Нестандартни. По твоя идея.

И не забравяй, че младоженците имат родители и баба/дядо. Снимай ги и тях често.

Според мен е много полезно. Ако разбера кой колега го написа в друга тема - в бъдеще ще го цитирам.



Публикацията е редактирана (07-02-17 12:19)
 Re: Сватба
Автор: uri64   
Дата:   06-02-17 22:44

добави и "питка" и "менче" в списъка
 Re: Сватба
Автор: 4укът   
Дата:   06-02-17 23:00

bg2014 [smilie24]
 Re: Сватба
Автор: nemchev   
Дата:   08-02-17 21:02

и не задължително в тоя ред[smile]
 Re: Сватба
Автор: Jk.freeman   
Дата:   09-02-17 09:57

Ако имах тая техника, щях да снимам сватбите на всичките си приятели, които се ожениха последни 2-3 години. Не за другото, ами да им спестя хиляди грешни пари, че в Зарата баш фотографите малко кожудери си спадат...за сватбарите говоря де.

Не виждам кво има да се притесняваш, отиваш и си правиш кефа.

[beer]
 Re: Сватба
Автор: bg2014   
Дата:   09-02-17 11:01

Снимането на сватба е преди всичко ОТГОВОРНОСТ.
След това е всичко останало. Ако човек може да носи отговорност, значи става за сватбен фотограф и за ръководител на екип, директор или управител.
Ако се страхува от отговорност ..... по-добре е да натрупа самочувствие и по-късно да поеме този труден и отговорен път. Тук пред клавиатурата е лесно.....
Подготви се за трудното - ти да ръководиш екипа (всички които ще бъдат в кадъра) и наоколо. Това е трудното. Другото го има и в пейзажната фотография- бленда, ИСО, скорост. Улеснението идва от това, че фигурите от кадъра са ти приятели. Но отговорността е същата, че и по-голяма. Подготви се психически за това.
Със сигурност ще се разтрепериш в първите няколко минути.
Със сигурност ще се усъмниш "ДАЛИ ще успееш" да се справиш?
И със сигурност след първите няколко кадъра ще забравиш всички страхове и ще си изпълниш задачата.
Горе-долу това очаквай......Успех!
 Re: Сватба
Автор: realnoncho   
Дата:   09-02-17 11:11

Тук не става въпрос за отговорност, а за това, че заради цените и заетостта на добрите сватбени фотографи доста хора започнаха да подпитват приятели с техника да вземат да спестят някой лев. И разбира се доста често получават това качество, за което са си платили.
 Re: Сватба
Автор: bg2014   
Дата:   09-02-17 11:14

Абсолютно вярно, колега. Но съм убеден, че този случай няма да е такъв. Очакваме снимки от събитието.
 Re: Сватба
Автор: fifata   
Дата:   09-02-17 11:20

Аз мога да ти дам съвет от друга гледна точка... Ако хората са ти близки приятели и те държат ти да си на това събитие е по добре да си наемат фотограф, а не ти да снимаш...
Ако поемеш този ангажимент, все едно не си гост на сватбата, а си на работа и после ако нещо не им хареса ще те държат отговорен, дори и да не ти го кажат в очите.
Казвам го от опит, защото направих тази грешка на нашата сватба... Помолих приятел да снима с моя фотоапарат сватбата, а приятел на баща ми снимаше видеото. Не че не съм доволен от снимките, но човека с апарата така и не усети каква беше сватбата или ако се е забавлявал е изпуснал важен момент да снима. Видео-то след като се понатряска малко и вече въобще не става за гледане :)
Иначе ако имате време, започни с подготовката на булката, след това отиди при младоженеца. Тост с родителите и приятели. Кумовете и вече при булката. После в ресторанта е най лесно да хванеш водещия за ушите и преди да прави каквото и да е, да те предупреждава поне 5-10 минути и да ти казва кое как е решил да прави, че в различните крайща на България ги правят по различен начин.
Успех.

П.С. Моя много близка приятелка ще се жени тази година и реших най любезно да и откажа аз да снимам сватбата и защото тя държи аз да съм от гостите който ще са до нея през целия ден. Ако се наема да го снимам това събитие, все едно не съм бил на тази сватба.



Публикацията е редактирана (09-02-17 11:22)
 Re: Сватба
Автор: CDman   
Дата:   09-02-17 12:01

Не съм сватбен фотограф. Даже не съм и фотограф. Снимал съм почти без пари 2 сватби на приятели поради финансови ограничения от тяхна страна. Уж са доволни. [smilie5]

Съвет - дублирай по няколко пъти статичните кадри. Няма начин да видиш на дисплея дали някой е мигнал или е направил физиономия. После се монтира по-лесно. [smile]

Успех [smilie24]
 Re: Сватба
Автор: Божидар58   
Дата:   09-02-17 12:13

Хората дават понякога хиляди левове за рокля, но искат да спестят триста за фотограф и снимат с телефони...Масово явление напоследък. Миналата седмица ми донесоха едни снимки от сватба да ги оправя, но абсолютно всички бяха размазани. Булката с рокля за 2 000лв. Снимките правени с телефон, защото някой им казал, че с телефон ще направи професионални снимки
 Re: Сватба
Автор: obscureman   
Дата:   09-02-17 13:18

Автор: ilcoin
Дата: 06-02-17 20:54

За светкавиците батерии, да - това е вярно. Аз бих използвал следната схема - вариото и светкавицата на "голямото" тяло, 50мм обектив на "малкото" за за портрети тип: "глава и рамене" + разни творчески мазаници. Без светкавица. 35мм може да го сложиш евентуално ако си вътре в апартамент.


Принципно всичко е въпрос на навици и вкус при всеки, но лично аз бих направил точно обратното - бих ползвал голямата матрица на ФФ точно за портретни цели в една сватба, а кропката с варио може да свърши останалата работа с репортажните кадри. За мен е грехота да имаш ФФ и да правиш портретите с кропка... И все пак както вече писах, всеки си знае [smilie3]
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.