Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: coilspring   
Дата:   27-01-17 12:02

Здравейте! Проявявам от месеци непрекъснато и копирам снимки на хартия и срещам този проблем: Не знам къде да занеса бутилките със старите химикали. Няма ли накой който да ги приема? Защото доколкото чета по опаковките и мненията във форуми е некоректно да се изливат в канала. Изобщо някакви идеи какво да ги правя, имаше една тема и не мога да я намеря... Благодаря много.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: sherbit   
Дата:   27-01-17 12:13

Пробвай Марвин.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: damiaven   
Дата:   27-01-17 14:03

Има си фирми за утилизация на опасни отпадъци.
Идват на място с превозно средство и те отървават.
Не знам дали ще ти хареса цената на услугата за количествата, които ще предаваш.
Иначе...поздравления за екологичната ти нагласа.
По-опасните съединения, използвани във фотографията са формалдехида, избелителите, хидрохинона и още няколко цветни проявяващи вещества с непубликуван състав...
Останалите химикали би могъл да ги разредиш чувствително и после - в някой канал. Там и без това има много по-страшни неща...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: batsali   
Дата:   27-01-17 14:36

За наще любителски количества - в канала. Докато стигне до реката ще са останали 2 молекули и половина на кубик. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: stzz   
Дата:   27-01-17 14:59

.......безаналоговата фотография е открита прочее!

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: colorphoto   
Дата:   27-01-17 15:51

Навремето когато проявявах и копирах Ч/Б у дома ги хвърлях в канала на мивката.

Горния въпрос никога не съм си го задавал - явно е до поколения.

То от индустриите по света какво и колко се излива по реките,че за един любител ли да се кахърим че щял да отрови природата.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: coilspring   
Дата:   27-01-17 16:00

Ще ги проверя, като състав какви са мойте, цветно не се занимавам, само стандартен черно бял процес с . На мен ми харесва да си вадя сам снимките на хартия по този начин(когато става въпрос за удоволствие), а и така си съхранявам семейните спомени много по-добре. 1 -път на хартия и 2-ри на негатива прилежно прибран в класьор. Майка ми работи, като лекар и има договор с такава фирма, мисля там да се пробвам на малки количества и така, ще видя дали ще стане.[smilie3]



Публикацията е редактирана (27-01-17 16:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: colorphoto   
Дата:   27-01-17 16:08

За любителски нужди и в мивката може не бой се.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: batsali   
Дата:   27-01-17 16:38

Всичко в канала, само фиксажа минава през електролиза да му отнема среброто, защото съм ентусиаст. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: Bani4kata_   
Дата:   27-01-17 19:18

Мен също ме вълнува този въпрос, преди време пуснах и аз подобна тема,но до никъде.
Моля,пиши в темата,ако намериш отговора или някякъв начин за неутрализиране преди канала.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: kvakioh   
Дата:   27-01-17 19:27

Ако е примерно под литър, разредете в бутилка от 3 литра с достатъчно още вода и сипете 1 лъжичка сода бикарбонат и в канала. Достатъчно ще е разредено предварително и блокирано химически. Деосега не съм видял много да си преработват или отделят химията за опасен отпадък. Дори в най-добрите лаборатории. Може би има където обработват плаки или ленти по метри и километри, където е индустриално.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: bg2014   
Дата:   27-01-17 20:11

Колеги ЗАЩО искате да изливате в канала, във водата?
Защо просто не го изливате на различни места в почвата? Далеч от дърво. Някъде в пръстта, в пясъка. Така дори да стигне до водата ще е много бавно и в много разредена концентрация. Просто си мисля.
Защо трябва да е във водата? Там има живот и се пренася бързо и опасно. Това е за всяка отрова, а не само за проявителите дето ги пипаме с ръце.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   27-01-17 21:16

фото химията се пие, както художниците пият терпентин [smilie18]

Шегувам се разбира се, да не вземе някой да пробва.

Чудя се обаче, къде отиват останалите боклуци които ползваме в ежедневието?

На места по света от боклука правят тор и в нея отглеждат храни.

Това ли е светлото бъдеше!? Ах тая фотография!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: BXMarkov   
Дата:   27-01-17 21:52

При производствтото на вино, особено за скъпите се ползва натриев метабисулфит за спиране на ферментацията, хидрохинона се изпалзва като лекарствата против малария и никой не е умрял [smilie5] Проявители и фиксажи за ЧБ хвърляй смело в канала, вреда няма [smile] И един интересен факт, Миклухо-Маклай при папуасите ги е черпил щедро с проявител и фиксаж, защото нямал други напитки под ръка, много им харесали [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: Han_Solo   
Дата:   27-01-17 22:11

bg2014 написа:

> Колеги ЗАЩО искате да изливате в
> канала, във водата?
> Защо просто не го изливате на
> различни места в почвата? Далеч от
> дърво. Някъде в пръстта, в пясъка.
> Така дори да стигне до водата ще е
> много бавно и в много разредена
> концентрация. Просто си мисля.
> Защо трябва да е във водата? Там
> има живот и се пренася бързо и
> опасно. Това е за всяка отрова, а не
> само за проявителите дето ги
> пипаме с ръце.
-----------------------------------------

Един глупав въпрос може ли?
ако изливаш в канала не отива ли в канализацията и не минава ли през пречиствателни станции? Естествено изключвам някои райони по черноморието където капацитета им е отдавна изчерпан и май заустват тръбите в морето - далече да не се вижда...
Поощрявам екологичното мислене и всякакво нйеутрализиране на опасни отпадъци, ама не бих изливал директно нито проявители нито антифриз, масло или спирачна течност [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: icikonti   
Дата:   29-01-17 21:58

Швейцарците от Ciba-Geigy през 1960 година го бяха измислили в процеса си-Cibachrome.Последната химическа съставка, в последното пакетче от комплекта е сода бикарбонат.Държиш там отработената химия няколко минути и после в мивката.
Доста време на нашите химици им отне да разберат какво е веществото вътре и за какво служи.Не е лакърдия.Да разправят дъртите химици.Голямо чесане зад ухото е било.Та така-сода за хляб=неутрализатор.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: colorphoto   
Дата:   31-01-17 16:18

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: n960   
Дата:   31-01-17 17:45

Автор: bg2014
Дата: 27-01-17 20:11

Колеги ЗАЩО искате да изливате в канала, във водата?
Защо просто не го изливате на различни места в почвата? Далеч от дърво. Някъде в пръстта, в пясъка. Така дори да стигне до водата ще е много бавно и в много разредена концентрация. Просто си мисля.

.....................................................................


Как може възрастен човек да го напише - ума ми не го побира![smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: osis359   
Дата:   31-01-17 18:51

Повечето проявители са алкални => нещо кисело за неутрализация. Повечето фиксажи са кисели => нещо алкално за неутрализация. После в канала. В фиксажа почти всичко ще измести среброто от комплексните му соли и ще получиш някаква утайка в зависимост от това какво ползваш, най-често AgOH, който много бързо се разлага до Ag2O. него може да си го събираш и някой ден да изкараш среброто от него.



Публикацията е редактирана (31-01-17 19:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: bo6o   
Дата:   01-02-17 09:25

Единствения верен отговор, като човек, който знае къде отиват мизериите от каналите ви, е на damiaven.
И за да допълня - мокри кърпички, космарлаци, масла и всякакви други неща, които не могат да се пречистят по биологичен път, също нямат място в канала!
А това за почвата хем ме развесели, хем ме отчая от живота [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: bg2014   
Дата:   01-02-17 10:52

n960 си натовари ума: Как може възрастен човек да го напише - ума ми не го побира!

Сега може да се правите на големи ЕКОлози, но дали сте наистина такива?
Мъка е незнанието... мъка. То знаенето е по-голяма мъка, ама лаф да става.
Моето мнение не ангажира никой. Просто една гледна точка.



Публикацията е редактирана (01-02-17 11:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: n960   
Дата:   01-02-17 11:34

НАРЕДБА № 2 от 23.07.2014 г. за класификация на отпадъците

Издадена от министъра на околната среда и водите и министъра на здравеопазването, обн., ДВ, бр. 66 от 8.08.2014 г.


09 01
Отпадъци от фотографската промишленост

09 01 01 *
разтвори от проявител и активатор на водна основа

09 01 02 *
разтвори от офсетов проявител на водна основа

09 01 03 *
разтвори от проявител на основата на разтворители

09 01 04 *
фиксиращи разтвори

09 01 05 *
избелващи разтвори и избелващи фиксиращи разтвори

09 01 06 *
отпадъци, съдържащи сребро от обработване на фотографски отпадъци на мястото на образуване

09 01 07
фотографски филми и фотохартия, съдържащи сребро или сребърни съединения

09 01 08
фотографски филми и фотохартия, несъдържащи сребро или сребърни съединения

09 01 10
фотоапарати за еднократна употреба без батерии

09 01 11 *
фотоапарати за еднократна употреба, съдържащи батерии, включени в 16 06 01, 16 06 02 или 16 06 03

09 01 12
фотоапарати за еднократна употреба, съдържащи батерии, различни от упоменатите в 09 01 11

09 01 13 *
отпадъчни водни разтвори от регенериране на сребро на мястото на образуване, различни от упоменатите в 09 01 06

09 01 99
отпадъци, неупоменати другаде
........................................................................

bg2014 или /bgbul/ - това е наредбата към ЗУО/Закон за управление на отпадъците/, която определя събирането, съхранението, третирането и транспортирането на отпадъците, съобразено с европейските еконорми. Тези кодове със звездичка се определят като опасни отпадъци...!
За едно петно от двигателно масло на плаца акта ми започваше от 5 хилки...
Иначе за маркшайдерството браво, добра ,,професионална'' реализация си направил - продължавай да си копаеш трюфелите/колко е законно не зная/, продавай си пастите от същите, а на обучените ти кучета - маркшайдери намали малко цената, все едно са завършили МГИ-то...[smilie5]
И друго - по дрЪт съм от теб и съм завършил МЕИ-то - та затова не ми говори така бащински иносказателно, с много блаблаблаааа ...[smilie3]
П.П. Не ми отговаря, моля!



Публикацията е редактирана (01-02-17 11:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да изхвърляме фотохимикали.
Автор: e-mil   
Дата:   01-02-17 12:02

Автор: shamelessEyes
Дата: 27-01-17 21:16
"фото химията се пие, както художниците пият терпентин [smilie18]
Шегувам се разбира се, да не вземе някой да пробва."


Аз съм пробвал... без да искам. Бях 5-6 годишен, а брат ми си държеше проявителя в стъклен буркан ненадписан. Бях жаден и някъде на третата глътка усетих, че не е вода.
Не е кой знае какво преживяване. Даже тогава се зачудих защо вдигнаха скандал на брат ми. [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »