Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как се снима репортаж?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   02-12-16 15:03

Разбирам, че така зададен въпросът, много от вас няма да го вземете на сериозно, а по-скоро, като на насмешка. Обаче си спомнете, че някога и вие сте минали по този път...

Е, аджаба, как се снима репортаж. Предполагам, че зад този въпрос стоят една дузина книги и знания по техническата част, която, аматьор като мен няма как да знае. Също така разбирам, че за да има изобщо ВИДЕО, трябва да трябва защо да го има.

Но въпросът тук е друг. Защо е ясно, друго мен ме гложди - как?!

С каква камера. Какъв формат, колко кадъра, P или I, какъв да е shutter-a, ако е повече т 50-60 проблем ли е? В какви ситуации на колко мм е добре да се снима? Каква апература?
Общо взето питам за стандарти.

А и не само за телевизионният репортаж, по принцип. Късометражно кино, сватбени филмчета и др.

Знам, че засягам една толкова необятна, дълга и дълбока тема, но ме тормози от известно време, та най-накрая се реших да питам. Всеки, който иска да сподели мнение е добре дошъл.

П.п. всякаква информация (статии, книги, сайтове и др.) във и извън връзка с темата, в отговор що е това видео и как се снима, би била от полза.

Благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: harvester_vn   
Дата:   02-12-16 15:37

Абе, аз не разбирам, ама си мисля, че отговора на всичките въпроси които задаваш е един и същ- зависи какво снимаш и как искаш да го покажеш. Ако си беше напрегнал малко главата щеше и сам да си отговориш.



Публикацията е редактирана (02-12-16 15:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: Krassy   
Дата:   02-12-16 15:52

Така няма да стане...

Запиши се на курс.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: shadow...   
Дата:   02-12-16 16:03

Ти май само за Видео питаш,не за Фотография...а тя Фотографията ще ти помогне,после се хвърляй на Видео.Мога да давам уроци...по репортажна фотография....разгледай мои сними , аз съм /Shadow.../този който може да ти помогне...но не и видео.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: lamerko   
Дата:   02-12-16 16:17

До колкото знам бюджета ти е силно ограничен и евентуалните съвети за техника няма да ти харесат. Но може би наистина е добре да инвестираш в курс, но и за там трябва да се внимава при избора :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   02-12-16 17:01

Само за 4 отговора получих една покана за курс, съвет за курс, частни уроци и ... да помогна на Автор: harvester_vn да се научи да чете.

А кой е казал, че ще тръгвам да купувам скъпата техника, бе, приятели?

Кажете си, че не искате да информирате, или поне не без пара. Не е ли по-лесно тъй?!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: stef7   
Дата:   02-12-16 17:05

Репортажно видео, та после сватбено, та и късометражно. Ти ся кво искаш някой с десетина реда да ти каже това дето хората учат няколко години, а после практикуват и учат цял живот ? :)

За София по линията на юбилея на фотосинтезис имаше две много интересни и полезни лекции на 16 и 17 Ноември. Ако си от София и си ги пропуснал ,грехота като се има предвид че бяха безплатни

Димитър Розов - Оператор за и извън телевизия или как можем да изкарваме пари като оператор

Васил Къркеланов - Как да правим сами кино с фотоапарат или що е то видеография

На някои от твоите въпроси там беше отговорено и то в детайли

Надявам се някой от професионалистите тук да се пробват да направят един 2-3 месечен курс с лекции и практика за начинаещи. Васил Къркеланов каза че обмисля такъв за кино. Може би търсене има така че и те да изкарат някой лев и ние да научим нещо. А вече опита ще покаже струва ли си или не и за тях и за нас.

За фотографията има много по интернет за видео е доста по-оскъдно. Повечето коментират технологии камери и всякакъв хардуер но много малко има по самата техника на снимане.

А на мен например ми е интересна самата техника на снимане. Отивам да снимам нещо си. И колко дубъла/кадъра да снимам, колко да е дълъг всеки дубъл. Някои от тия неща може да ги научиш на принципа на обратния инженеринг. Гледаш един видео което ти харесва и го разграждаш на съставните му части. Колко продължителен е даден дубъл / кадър /. Засичаш с часовника. Какво е снимано, как и т.н. Но други не могат да се научат по този начин. И Димитър и Васил това и казаха на лекциите си. Гледайте видео, кино и колкото повече толкова по-добре. В интерес на истината Васил препоръча да се гледа само кино. :) И така се учи, ако имаш достатъчно мозък в главата си.

По интернет също има, но по трудно се намира обучение за видеография от тези за фотография.

В момента гледам едно обучаващо видео от UDEMY правено от професионален оператор и за 19 Евро си струва парите:

VIDEO SHOOTING. Тechniques loved by pro broadcast filmmakers

Там има и видео как да правиш после монтажа/редактирането в Premier: Video Editing. Enhance your vidoes with creative flair

На мен лично този курс ми беше много полезен и научих неща които рядко или въобще не съм чувал и виждал другаде. Същите обучаващи видеа човека ги продава на сайта си за 55$ всяко. На UDEMY са по 19 Еуро. Не е точно за репортаж техниката но има какво да се научи


Това тук сигурно също си струва парите като се има предвид кой е автора но е ориентирано изключително за кино:
Werner Herzog teaches filmmaking


Има и още интересни неща, абе има от къде да се учи ако искаш и имаш желание и време, но най-вече сам снимаш. И техниката като камера обективи и т.н. ти е последната грижа искам да кажа, нищо че тук 95% от времето си говорим за нея.


Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: samurai2   
Дата:   02-12-16 17:06

За какъв тип репортаж питаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: baraba   
Дата:   02-12-16 17:13

лъвче , помогни на човека , вземи го при теб като чирак [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: aceontheriver   
Дата:   02-12-16 17:29

Аз търсих курс по репортажна преди няколко месеца и нямаше никакъв, а жалко защото определено е интересна

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: nikon_f2   
Дата:   02-12-16 17:55

shadow е твоят човек.[smilie24]
За фотография говорим.
Това, което той може да ти каже и покаже, няма къде да чуеш.
Той е човекът, който съчетава доброто познаване на материята с огромен практически опит.
Иначе курсове всеки може да прави и да ти развива теории...
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: asahi   
Дата:   02-12-16 18:15

Дано не си студент в НБУ, че оттам често задават едни такива фундаментални въпроси, на които отговорите са в лекциите, на които не ходят.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: langel   
Дата:   02-12-16 21:12

Принципно бих се съгласил, ама на практика отговорите са в "лекциите, които лекторите не водят"

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: Krassy   
Дата:   02-12-16 21:41

Младежта се изчанчи, иска всичко наготово... и си мисли, че може да го поеме, че и асимилира...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: Miro__Slav   
Дата:   02-12-16 21:46

Правилно зададен въпрос носи и правилни отговори...[beer] Пробвай пак с въпроса...[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: Miro__Slav   
Дата:   02-12-16 22:18

Анонс, кадри за покриване, глас зад кадър ... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   02-12-16 22:23

Снимаш в jpeg, като луд, обикновено с приоритет на скорост, с насочена на пред светкавица. Бойко и Плевнелиев се здрависват - пукаш, все едно са ти дали картечницата на Рамбо. [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: Miro__Slav   
Дата:   02-12-16 22:56

[smilie5] Нема ли да ги фане радиацията [smilie8] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: langel   
Дата:   03-12-16 02:24

давай на пред [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: colorphoto   
Дата:   03-12-16 07:05

Айде малко да се автоцензурирам!


Изтрито.



Публикацията е редактирана (03-12-16 14:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: asahi   
Дата:   03-12-16 09:17

Последното мнение не носи нищо полезно по темата. В опозиционните медии работят много колеги дори без да са идеологически обвързани.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: vkk1   
Дата:   03-12-16 09:45

само тема по-нагоре има следното изречение:
"теми, които са предпоставка за политически свади ще бъдат изтривани, независимо дали в тях има и фотографски елемент"
Така че няма да е лошо да се спре до тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима репортаж?!
Автор: colorphoto   
Дата:   03-12-16 14:08

Асахи - всъщност си прав че не е добре да се обобщава ,каквото беше излиянието ми горе.

Имах предвид конкретно един талантлив млад репортер,но нека не клюкарствам.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »