Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   05-11-15 14:47

Здравейте!
Преди да пиша, потърсих из форума, но не намерих нашия конкретен случай.
Наскоро приятелят ми започна да се увлича от художествена фотография. От първи наблюдения, мисля че му е най-интересно да прави макро снимки, както и да снима природни ефекти - замък, потънал в мъгла, осветени от слънцето тънички паяжини в трева, отразен залез сред тръстика в гьол - ясна ви е картинката. Засега снима с телефони - Note 4 (ако не се лъжа) и Галакси С6. Моето галакси съм го изпускала доста, не знам дали е от това, ама не винаги успява да фокусира отблизо.

За Нова Година искам да му купя апарат. И подходящ(и) обектив(и). Може ли да ме посъветвате какъв да избера?
Още не знам какъв бюджет - зависи какви идеи дадете, може би нещо между 400 и 700 евро общо (?). Предполагам, че и поне два статива ще му трябват - един - за природата и един малък - за макро. И кейс, нали? Евентуално той ще си докупи нещо [smilie8]

Тъй като няма да се занимава основно с фотография, няма да отделя часове да редактира снимките, нито ще снима спортни събития, нито ще се отдаде на каквато и да е журналистика, търся нещо за бавно, внимателно и спокойно снимане. С дълга експозиция също, тъмнината е много изкушаваща. И качество. Снощи се опитвах да му обяснявам предимствата на огледално-рефлексните апарати и на какъв принцип работят (почти нищо не си спомням вече, но на младини съм го учила). Не искам да му купувам сапунерка. (простете аматьорските ми обяснения, ама толкоз можем)
Едно време помня, че много харесвах някои модели Никон, но това беше преди 100 години, техниката сигурно е напреднала. Не се очаква да имаме проблеми с гаранционния сервиз.

Благодаря много на всички, отделили от времето си да прочетат моя зов за помощ.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: hrup   
Дата:   05-11-15 14:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: БОНД   
Дата:   05-11-15 14:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: hrup   
Дата:   05-11-15 14:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: БОНД   
Дата:   05-11-15 15:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   05-11-15 15:05

hrup, БОНД, благодаря за бързото включване. Какви модели имате предвид? С какви обективи? Аз наистина не съм в час със съвременната техника и изобщо не снимам. Дори с телефоня.
Смущава ме това, че хем търся нещо за прилични макро снимки, хем за пейзажи и архитектура.
hrup, не знам дали в България са останали такива като мен. Ако тук намеря, ще ти пратя :)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: БОНД   
Дата:   05-11-15 15:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: hrup   
Дата:   05-11-15 15:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: neoneno   
Дата:   05-11-15 15:20

Привет! Вариант от страна на Никон(започвам с него защото сте го ползвали и може да имате пристрастия) Nikon D5300 или Д5200, Д5500 - с или без китов 18- 55мм. или 18-105мм. обектив...въпрос на избор, според парите.
Обективи:
1. Nikon AF MICRO Nikkor 60mm f/2.8D
2. Nikon AF-S MICRO Nikkor 60mm f/2.8G ED
Предлагам модела с въртящт се екран ако се заляга по земя или се снима с високо вдигнати ръце , удобно е.

Канон моделите след 600Д до 760Д, 60Д, 70Д, с или без китов 18-55мм или 18-135мм.
1.Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM

Другите вариянти са Без огледална система, която е малка лека и удобна
Избора изцяло е до лични критери кое ви харесва и как ви пасва, разнообразието е голямо.СОни,Олимпус,Фуджи,САМСУНГ,Панасоник, феновете да ме прощават ако някой съм пропуснал[cool].

Фуджи имат много готин Джейпег,и са леки и сравнително малки,други колеги да се произнесат по повод на другите системи...

Статив е удобство.

Дерзайте с пожелания за успешни кадри и щастливи мигове!

П.с. аз съм за hrup +1



Публикацията е редактирана (05-11-15 15:22)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   05-11-15 15:29

hrup, гледам. По-точно чета. Откъм параметри - красотъ. Ама такова... тялото изглежда като от '64 година. Да не помисли, че съм обрала антиквариат [smilie25]
Колкото до макрото - мисля, че то е най-важно в случая, като гледам приятелят ми как се забавлява да снима. И припомням, иде реч за снимане за удоволствие. Ще го светна как да настройва експозиция и т.н., ама снощи му обяснявах какво се случва като е толкова и толкова отворена диафрагмата и за какви случаи какви скорости трябват. Нищо не отбира. За камера обскура беше чувал, ама като му рисувах, гледаше с интерес [smilie5] И наистина ме съмнява, че ще отделя кой знае колко време за фотография. Просто видях, че нещо ново му носи приятни емоции и искам да е още по-щастлив. Тъй като става дума за апарат за забавление, ясно че няма да му купя нещо от висок професионален клас. Но и съвсем аматьорска сапунерка не ми се ще да е. Сигурно и те вършат работа като човек не разбира, ама и колите вършат работа, пък я колко се различава усещането.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   05-11-15 15:30

neoneno, благодарско! Почвам да чета! [cool]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: PhotoBo   
Дата:   05-11-15 15:33

Fuji безогледалка е неговия апарат. Хем чуден jpeg ще има, хем лекота, удобство и бързо ще свикнеш. За макрото ще те посъветват малко по-надолу след мен, на първо време китовия ще свърши чудна работа! Успех!
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: hrup   
Дата:   05-11-15 15:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Emoxide   
Дата:   05-11-15 15:44

Video-уроци за начинаещи ентусиасти - може пък от тук да му станат ясни доста неща, ако гледа внимателно и с интерес...

Дано съм бил полезен. [smile]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Pac   
Дата:   05-11-15 15:44

Аз точно днес си поръчах автофокусни макро пръстени за Фуджи. Дават прилично добри резултати и ми излязоха 55лв от Ибей.
Така с произволен обектив, ще може да снима и макро. Губи се малко острота и светлосила, но повечето Фуджи стъкла ги имат в запас.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   05-11-15 16:04

Кое Фуджи безогледалка е хубаво?
А Nikon D3200 + обектив 18-105 AF-S DX VR ще върши ли работа?
Потретвам се, ама мноооооого благодаря на всички! Нямате представа на колко неуко и безпомощно блонди давате съвети :)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: PhotoBo   
Дата:   05-11-15 16:10

Няма лошо Fuji от Х-серията [smilie3]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: neoneno   
Дата:   05-11-15 16:18

Ретро стилът не ви допада,ясно до тук.Никона бива приятелят Ви е супер новак едва ли ще сфане разликите! Но 3200 няма тъчскриин , които лесен за фокус в точка.Въртящ или поне накланящ се дисплей мисля, че ще му е доста удобно.Другото е макро обектив и статив.[shtrak] И свободно време за забавление!



Публикацията е редактирана (05-11-15 16:19)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   05-11-15 16:22

Аааа, ще реве ако няма тъч скрийн [smilie5] Значи няма да е тоя Никон. Нещо по-съвременно трябва да е. А Фуджито за 700 евро тялото... изглежда мрачно и старовремско. Имаме си редица аматьорски капризи, нищо че бъкел не разбираме [smilie5]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   05-11-15 16:29

В тоя ред на мисли, Nikon D5200 също отпада. Има чупещ се дисплей, но отново няма тъч скрийн. Интересно, не го очаквах това в днешно време...
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: hrup   
Дата:   05-11-15 16:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: neoneno   
Дата:   05-11-15 16:48

Одобрявам Сонито, има много суперлативи.Но няма тъчскриин - НИкон 5500 има тъч има и движещ дисплей.
Другото е при Олимпус О-ЕМ-Д М5 Мк2, Панасоник също има тъч модели. Без огледалки са.
Вземай Д5500 и да ви е честито![beer]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: serjy   
Дата:   05-11-15 16:52

вземи му олимпус пен. има тъч скрийн, железна стабилизация, пълно дистанционно управление през wifi от телефон и камара други благини дето ще намериш само при олимпус.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: PhotoBo   
Дата:   05-11-15 17:05

После само да не ревне тук, че снимките им излизат почти квадратни [smilie3]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   05-11-15 17:24

[smilie5] [smilie5] [smilie5] Продължавам да чета, значи. Не знам дали ще ревем ако снимките са почти квадратни. Благодаря!
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: PhotoBo   
Дата:   05-11-15 17:39

Няма защо, то квадрата си е супер като цяло, просто няма да е както е свикнал човека до момента. Като казвам почти квадрат нямам предвид точно квадрат, просто с по-къса страна. Иначе олитоси е супер. [smilie24]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Emoxide   
Дата:   05-11-15 17:46

Според мен OM-D E-M10 Mark II е достатъчно добър бюджетно компромис, който в никакъв случай няма да ви разочарова. Взел е всички най-съществени технологични новости от по-големите си събратя Е-М1 и E-M5 Mark II, спестени са само някои неща.






Публикацията е редактирана (05-11-15 18:00)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: icovalchev   
Дата:   05-11-15 17:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: serjy   
Дата:   05-11-15 18:49

според мен Olympus E-PL7 ще свърши чудесна работа в случая, дори ще може да се вземе с макрото на олимпус 60/2.8 което е много добро!
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: rossen76   
Дата:   05-11-15 18:59

18 мегапиксела APS-C CMOS сензор
- вградена система за почистване на сензора
- процесор DIGIC 5
- 63 зонова система за измерване на експонацията SPC
- 9 точков автофокус ( 9 кръстосани, централна точка с повишена чувствителност f/2.8)
- Full HD видеоклип (1080p)
- следящ фокус при заснемане на видеоклип
- 3.0" (76мм) подвижен сензорен Clear View II TFT дисплей (1040000 пиксела)
- светлочувствителност: ISO 100-25600
- скорости на затвора: 30сек. - 1/4000сек.
- вградена светкавица (водещо число 13)
- вграден Speedlite трансмитер
- вградени творчески филтри и кратко ръководство за основните функции
- серия снимки: 5 кадъра/сек
- слот за памет: SD, SDHC, SDXC
- тегло: 575гр. (с батерия и памет)
- размери: 133.1 x 99.8 x 78.8мм
канон 700 д с китов обектив 1200 лева
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: rossen76   
Дата:   05-11-15 19:00

това е варянт за вас много добър за този бюджет който имате , и дисплея е сензорен
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: lamerko   
Дата:   05-11-15 19:03

Фужито вади по-добра картинка от 700Д, ама само да не се получи като при мен [smilie18]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: stzz   
Дата:   05-11-15 19:24

Аз бих попитал erzsebet, какъви са били нейните предпочитания, преди да пусне темата!
Такива теми в повечето случаи са не логично мотивирани - защото човек очаква да намери аргументи против(педубеждението си), след като е пуснал тема, в която се обсъждат аргументи за(извън предубеждението му).

[smilie7] [smilie18] [smilie7]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   05-11-15 19:39

Горе-долу целта съм я написала в началото :) Ако имах мнение и специални предпочитания, едва ли щах да задавам глупави въпроси тук. Всички мнения много ми помагат и съм страшно благодарна! Оценявам това че отделяте време за да ми помогнете. Ще прочета за всеки модел, който сте споменали и ще преценя кой да взема. Може би ще направим компромис с ретро дизайна ;) Весела вечер на всички!
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: didesignbg   
Дата:   05-11-15 20:39

С този бюджет няма читав апарат отговарящ на всички условия, при положение че ще трябва отделен макрообектив. В добрият случай ще вземете нисък клас никон, в лошият сони, което по ви отива на претенциите. И двата ще вършат повече работа отколкото предполагате [smilie3]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   05-11-15 21:25

Бюджетът е аматьорски (и разтеглив) и както по-горе споменах, евентуално после и приятелят ми ще си докупи това-онова. Не иска скъпа техника, при положение, че не възнамерява да става фотограф. Иска да снима, а телефоните не винаги успяват да фокусират отблизо [smilie5] Знам, че в втози форум има предимно професионалисти, които имат различен поглед върху техниката, но във вас ми е надеждата. Събрах много ценни мнения; ще помисля, ще сравня примерни снимки, ще се опитам да преценя плюсовете и минусите на моделите, върху които сме се спряли.
Като измъдрим, ще пиша :) До Нова Година има много време, все ще решим дотогава.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: ivjordan   
Дата:   05-11-15 22:45

По никакъв начин не се връзвай на тъпото Фуджи. Няма такава калпава система. Виж в съседната тема драмите на колегата Ламерко. Аз за мойте само споменах (пак в оная тема), не съм качвал снимки, но са подобни. Наистина има чудесен JPEG - все едно третокласник се е развихрил с водните боички.
Всичко друго, но не и Фуджи, ако искате все пак да се снима, а не да се носи като моден аксесоар.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Pac   
Дата:   05-11-15 23:01

Всички се сещат, че обективните мнения не звучат така.
(сведох поста си до този кротък тон, след като самоцензурирах всичката псувня на света)



Публикацията е редактирана (05-11-15 23:02)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: rosentushev   
Дата:   05-11-15 23:12

Pac [smilie24]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: neoneno   
Дата:   05-11-15 23:15

Това е за ivjordan [smilie18]

http://i.share.pho.to/eb4f2c9b_o.jpeg


X-T10 китак 16-50 [beer]



Публикацията е редактирана (05-11-15 23:16)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Pac   
Дата:   05-11-15 23:24

Х-Т1 с 60мм ф/2.4 макро


https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/t31.0-8/12191331_1011856202168569_7670234572231013
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: neoneno   
Дата:   05-11-15 23:30

На мен лично ми потекоха лигите, Рас[smilie24]
От седмица с Фу, още съм нууб.[beer]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Emoxide   
Дата:   06-11-15 00:43

А защо просто не вземете едно компактно малко Canon-че PowerShot G7X и да приключите с дилемата... има универсално обективче отговарящо на обектив 24-100mm при Фулфлейм, ще разполага и с макро.

Няма как да се мине евтино с безогледален апарат + зуум обектив + макро обектив, ако се купят нови от магазина.
Всъщност май при OLYMPUS има как - M.Zuiko 12-50mm f/3.5-6.3



този обектив е изцяло капсулиран прахо-влаго устойчив, не се удължава при оптично приближение и фокусиране и при 45мм може да снима в макро режим



Публикацията е редактирана (06-11-15 01:03)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Pac   
Дата:   06-11-15 01:08

На пръв поглед много добро и универсално стъкло, но като четох ревюта не се справя толкова добре.
Един Panasonic LX100 има много по-добър обектив, вграден за съжаление. Много по-светлосилен е и също може да фокусира доста близо, тоест е прилично добро макро.
Сенсорът също е същия размер практически, макар да е малко по-нестандартен (може да се ползва с променливо съотношение на страните).
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Emoxide   
Дата:   06-11-15 01:14

LX100 има изключително компромисен обектив! Не се заблуждавайте от светлосилата му!
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: ivjordan   
Дата:   06-11-15 01:42

За колегата neoneno:
Ми, колега, увеличете си я тази снимка и вижте недостатъците. Естествено, не съм гледал EXIF и т.н., но ако това е илюстрация на чудесните способности на Фуджи, просто доказвате моята теза, че системата не струва. Иначе, за уеб е чудесна, но и моята Експерия Миро отпреди 4 години, върши същата работа за уеб. Каква е разликата?!? Експерията струва двеста кинта и се побира в джоб на джинси, а Фуджито струва 1000+ и му трябва чанта.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: neoneno   
Дата:   06-11-15 14:05

Ок. Съгласен,че съм новак и обектива китов...следователно неможе да се очаква много.Съгласен съм и с това, че може Канон/Никон да могат нещата на тия пари на Фу по добре.
Но на мен не ми е бизнес,а за кеф... хората питащи за съвет също, ще снимат за удоволствие.
Изложихме варианти хората да си изберат.

Ако както казваш системата е лоша как има галерии и галерии с хубави перфектни снимки. И как на колегата Рас му се получава а на теб, не.Аз притенции нямам по гореспоменатите причини.
Може снимането Фу дане е толкова лесно и да бъде придизвикателство.
Имам 600д имах 70д на Кан и смея да кажа, не усещам някакво затруднение,но определено е различно осещането.[shtrak]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: PhotoBo   
Дата:   06-11-15 14:20

Понякога не само техниката ни е виновна [smilie18]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   06-11-15 14:43

[cool] Продължавам да разучавам; чета и взимам предвид вашите предупреждения. Изискванията ми полека-лека се избистрят, но се е видяло, че изборът ще отнеме доста време.
Някои варианти ми се струват съвсем като за специалисти, но от друга страна държим снимките да са красивички [smilie5] Дълбоко ме съмнява, че ще печатаме фототапети, но подозирам, че в разгара на ентусиазма ще извадим нещо на хартия. Колкото повече съблюдавам творчеството на по-добрата си половинка, толкова повече се убеждавам, че добра светлочувствителност, зуум и макро са задължителни. Статив вече съм избрала, с помощ [smilie5] . Определено не търсим професионална техника, както и такава, дето трябва да я цъкаш 3 часа преди да пукнеш 2-3 кадъра. Обаче, ако аматьорските фотоапарати наистина са с такова ужасяващо качество, както някои твърдят, вероятно ще купим нещо по-скъпо.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Pac   
Дата:   06-11-15 14:55

Мисля, че имаш грешна представа за някои неща. Това с многото цъкане преди да направиш кадъра... Ти си мислиш, че фотоапарат с много копчета и врътки по него исисква много време за настройка вероятно, а някой който има само спусък отгоре се настрйва бързо.
Нещата стоят по точно обратния начин. Когато искаш да настроиш един апарат без копчета, губиш много време да се ровиш в менюта. Този с копчетата се настройва с няколко цъкания.
Апаратът без копчета е направен за аматьори, които снимат предимно в пълен автоматичен режим и няма да настройват нищо. Но и апаратите с много копчета имат пълен автоматичен режим и могат да се ползват без да настройваш нищо.
Разликата е, че ако искаш да поемеш контрола над нещата, с копечета е много по-лесно и бързо.



Публикацията е редактирана (06-11-15 14:58)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: mihajlov2   
Дата:   06-11-15 15:00

В днешни дни всички апарати със сменяеми обективи имат много добри матрици. Качеството на изображението зависи главно от качеството на оптиката /обектива/, който ще сложиш отпред, а също и от това, кой и как ще снима , т.е. от качествата на ЗАУ /задапаратното устройство/ [smilie18]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: PhotoBo   
Дата:   06-11-15 15:02

[smilie24]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   06-11-15 15:14

Задапаратното устройство има вродено чувство за цветознание и композиция. Чак учудващо. И знам, че ако техниката, която му купя, не е досадна за настройване, позволява фокусиране отблизо, има читав зуум и предава природни ефекти (слънчеви отблясъци, мъгли...) и цветове добре, няма да ни е виновна тя :)
И двамата НИЩИЧКО не разбираме от фотоапарати и обективи. На мен лично термини като "добър обектив" не ми говорят как се казва, че да го потърся в магазина [smilie5] и за какъв апарат става [smilie5] . Затова страшно много ценя и обясненията, и конкретните примери за тела, обективи и стативи. Полека-лека започвам да добивам представа. [beer]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Pac   
Дата:   06-11-15 16:06

Прочети някъде какво означават различните параметри, полезно е.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: hrup   
Дата:   06-11-15 16:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: mihajlov2   
Дата:   06-11-15 16:30

Ако не си изясните какво означават във фотографията параметрите осветление, характер на осветлението /осветеността/ - рязко, контрастно, меко, разсеяно, посока на осветлението, светлини и ссенки, бленда, скорост и чувствителност, каква е тяхната взаимна връзка, как влияят на експозицията, хистограма, експокорекция - кога се прилага, дълбочина на остро изобразяваното пространство /DOF/, връзката между DOF, фокусно разстояние и бленда, връзката межда фокусно разстояние и минимално необходима скорост, никакви вродени чувства за композиция и цветове няма да ви помогнат. Ако не се познават горепосочените параметри, ще трябва да снимате само в напълно автоматичен режим и тогава и с каквато и да било камера да снимате, снимките ви няма да се отличават почти по нищо от снимките с телефонче.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   06-11-15 16:37

hrup , честно казано каталясах от четене. В момента съм в мийтинг и продължавам да чета, направила съм си списък с апаратите. Понякога си мисля, че започвам да схващам, но точно в момента всички ревюта ми се струват еднакви. Никъде не пише точно "за аматьори с интересна гледна точка, дето искат да се забавляват и един на друг да си показват снимки, купете това и това". [smilie11] В този форум всички разбират (затова и тук попитах), и като ми дават съвет, имат предвид различни плюсове и минуси. Доста хора говорят за конкретна техника от опит. Обаче като имат опит с такава техника, често са хептен професионалисти [smile]
Не знам дали приятелят ми ще се запали дотолкова да снима, че да му потрябва висок клас тяло и прилежащите обективи. Вече обясних на какво ниво е и наистина не вярвам, че ще тръгне навсякъде да разнася апарат и да прекарва часове в снимки. Да ги обработва после и дума не може да става. Опитва се да фотографира неща така, както той ги вижда (ама че конкретно обяснение [smilie5] ). И толкова. Всичко е за забавление. Вероятно е съизмеримо с хартиените модели, които лепим понякога - антистрес.
Няма да тръгне да снима сватби и кръщенета, за умилителни портрети - да не говорим. Спирам, че имам още милион ревюта за четене, а обясненията ми съвсем ще се заплетат.

Накратко: никак не се забавлявам, но стоически продължавам. Това е важна мисия.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   06-11-15 16:47

mihajlov2, така е [smilie24] . В началото на темата споменах - ако телефончето успяваше да фокусира по-отблизо, още нямаше да търсим апарат :) Търсим средство за упражняване на хоби, а не ново професионално поприще. Знам, че точно тук това звучи кощунствено, ама чукча-програмист, нека първо поснима с нещо на поносими цени, да видим дали ще му се занимава и дали ще му е интересно да се усъвършенства, пък по-нататък бих му купила и нещо "истинско". Не че не мога да му купя професионална техника и сега, просто той не ще и да чуе да давам толкова пари. Не е страстта на живота му, не мисли че си струва. Но му харесва да снима. Харесва му да експериментира и неведнъж съм виждала в кой момент лещичките на галаксито го ограничават. Ситуацията е такава, че аз чета и се образовам, а после на порции му превеждам и преразказвам. Основите съм му обяснила, но моите познания са отпреди доста години - аналогови, прашасали и избледняли.
[beer]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: jivkojj   
Дата:   06-11-15 17:12

Така, като чета, всеки един съвременен апарат със сменяема оптика ще ви хареса. Било то ДСЛР или безогледалка.

Имай в предвид, че в началото ДСЛР-а е краста - кефиш се. После свикваш и по-нататък иа 2 пътя: или се запалва до край и вече не му мърдат тежките раници или техниката му натежава и не върши работа в тоя си вид.
Е, аз бях от 2-те. Разпродадох си техниката и сега имам 2 безогледални системи. На Сони и Никон 1. Но и напоследък така ме мързи, че предпочитам да нося само никончето пред А6000. Лесно и бързо - изобщо не мисля за техника, а само за снимката [smilie24]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   06-11-15 17:21

А! Ето това имах предвид и аз, само дето не ме бива да се изразявам кратко. Абсолютно сигурна съм, че той няма да цъка хиляди настройки, да влачи 15 чанти с апарати и да си мери ъъъ... снимките с професионалните фотографи. Естествено че ще си играе с фокус и експозиция, ще си гласи кадрите и т.н. Но дотам. Каквото е заглавието на темата, такава е и реалността: начинаещ ентусиаст [smilie5]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: stzz   
Дата:   06-11-15 17:28

Абе не възнамерявах да се включвам със съвети, но бих препоръчал избор подобен на моят.
Компактна камера с фиксиран обектив и голяма матрица.
......ако държите на хубава картинка, ако приемете че не винаги ще е възможна, Sigma DP(1)2(3) Merrill ...примерно!

[shtrak]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Don_Diego   
Дата:   06-11-15 17:34

erzsebet- колкото повече четеш мнения, толкова повече списъка ще расте, ти ще си по объркана и накрая може и да се прецакаш.

Едва ли би сбъркала с предложенията които хората са ти дали, бе ззначение дали става дума за сони, олимпус или фуджи- казвам го това, на фона на обяснението ти с какво снима приятеля ти в момента. Всяка от системите, ще му даде повече възможности от това което му дава смартфона, пък бил той и премиум клас. Ако приятеля ти задълбае в евентуалното си хоби, той след това тепърва ще сменя тела и обективи... така че, хвърляй чоп и няма да сбъркаш- нито с олимпус, нито със сони нито с фуджи...

(не че казвам лошо за Никон, но след като сега снима с телефон, ДСЛР-а може да му дойде тежък)



Публикацията е редактирана (06-11-15 17:35)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: stzz   
Дата:   06-11-15 17:44

Да мушнем и картинка(не е моя)



http://g-ecx.images-amazon.com/images/G/03/aplusautomation/vendorimages/1377d75f-ce44-4c4d-b941-6cad


.......цък на линка, за пълен размер.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   06-11-15 17:51

Това ми се струва малко като много завоалирана, леко подранила петъчна тема :) Колежката май хвърля въдицата, а не малко шаранчета кълват ли, кълват и започват да обясняват за ДОФ, МОФ И ЦОФ. :) Може и да бъркам де, но засега определено натам ми вървят предположенията [smilie18] [beer]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: бонд   
Дата:   06-11-15 17:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: jivkojj   
Дата:   06-11-15 17:54

Що да хвърля въдица. Просто иска да се ориентира в непозната материя, без да се сдобие с някой посредствен предмет.

Аз например така бих си купил телевизор, вместо да ида в някоя от веригите и да хвана първия попаднал ми за ушите.

 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: stzz   
Дата:   06-11-15 17:54

Че защо и е да го прави!
То тук и без някой да "хвърля въдицата", си въртим все едно и също!!!

[smilie18] [cool] [smilie18]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: lucky55   
Дата:   06-11-15 20:00

Да се изкажа и аз. Да, видях, че авторката се е насочила към ДСЛР и пише в първия си пост, че е обяснявала на приятеля си за предимствата на огледално-рефлексните апарати, и че не иска да купува сапунерка. Да, големият сензор си има неоспорими предимства, така е. Също така е истина, че когато човек си купи ДСЛР, по-нататък той си изгражда собствена система, такава каквато ТОЙ иска, а не такава, каквато е решил ПРОИЗВОДИТЕЛЯТ, ако се закупи турбосапунер. Но… авторката пише и друго:

Цитат:
Дълбоко ме съмнява, че ще печатаме фототапети, но подозирам, че в разгара на ентусиазма ще извадим нещо на хартия. Колкото повече съблюдавам творчеството на по-добрата си половинка, толкова повече се убеждавам, че добра светлочувствителност, зуум и макро са задължителни.
Не знам дали приятелят ми ще се запали дотолкова да снима, че да му потрябва висок клас тяло и прилежащите обективи. Вече обясних на какво ниво е и наистина не вярвам, че ще тръгне навсякъде да разнася апарат и да прекарва часове в снимки. Да ги обработва после и дума не може да става.
Опитва се да фотографира неща така, както той ги вижда (ама че конкретно обяснение ). И толкова. Всичко е за забавление. Вероятно е съизмеримо с хартиените модели, които лепим понякога - антистрес.
Няма да тръгне да снима сватби и кръщенета, за умилителни портрети - да не говорим.
Цитат:

Всичко е в ръцете на авторката и тя ще реши, но нека да погледне и този апарат:
https://www.photopavilion.bg/?page=catalog&catalog=2&cat=46&product=15156&show=additional

Да, сензорът е от най-малките и като такъв, той си има своите недостатъци. Оттам нататък обаче, в този апарат, нещата са изградени по правилния начин а именно:
12 мегапикселов сензор, което е оптимално за сензор с този размер. Другото е приличен зум с 600 мм еквивалент и постоянна максимална светлосила от f2.8 по цялата дължина.
Авторката казва, че няма да се печатат фототапети, иска добра светлосила – FZ300 я има, иска зуум – 600 мм еквивалент е приличен зуум. Тук умишлено не споменавам Nikon P900 и други подобни "свръхтурбозумове", тъй като обективите им са тъмни в дългия край, което в комбинация с малкия сензор не е добре при по-лоши светлинни условия.
Апаратите с по-малък сензор имат по дълбок DOF – по лесно е за макро.
FZ300 има тъчскрийн, на който авторката държи и освен това е splash proof - против случайно изпръскване или лек дъжд. (не е за подводно снимане!) Може да снима и 4к видео, ако това е от значение. Wi-Fi също е налице.
Максималната скорост на затвора е 1/16 000 сек (електронен затвор), което може да позволи снимане и съответно „замразяване“ на бързо движещи се обекти в ярък слънчев ден на отворена бленда, без опасност от преекспониране на снимката.
Aвторката твърди, че приятелят и най-вероятно няма да се занимава с обработка на снимки. Все пак, за протокола - FZ300 може да снима в RAW.

Щом ще е за забавление и антистрес един FZ300 e съвсем нелош избор. Разбира се никога не се знае, дали някой ден нещата няма да станат по-сериозни.
Успех с избора!



Публикацията е редактирана (06-11-15 20:15)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: rossen76   
Дата:   06-11-15 20:40

От цялата работа най много да объркате девойката ,
Канон 700 д или 750 д , и макро обектив напоример 100 мм макро 2,8
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: iliyanb   
Дата:   06-11-15 20:49

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Краси-Чочева   
Дата:   06-11-15 20:52





Публикацията е редактирана (06-11-15 23:48)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   06-11-15 21:26

Преатели, аз саведвам да баде закупен един Контакс ГеДве:
ЕБАЙ
Кен Роквел казва, че това е най доброто, а штом той го казва, не може да не е изтина!111
http://www.kenrockwell.com/contax/g2.htm

Обращам внимание на:
"The Contax G2 is the world's most advanced rangefinder camera.

I wish the LEICA M9 were this refined.

The optics of the Contax G2 are equal or superior to Leica lenses, and far superior to Nikon or Canon lenses.

y. There is no half-second of groaning as in a LEICA M9; with the G2, snap and you're already set for the next shot."

Ако не е това саведвам да се закупи Никон Д3300. И за него Кен каза, че е по-як от Лейка:
"The D3300 has the same 24 MP resolution of the $7,000 LEICA M typ 240 in a much smaller and more flexible package.

Compared to a professional $6,500 Nikon D4s, the things missing are things most people won't miss

Тhe D3300 has as much or more resolution than any Nikon professional DSLR ever! The D3300 also has more resolution than any current Nikon professional DSLR; it has 24 MP compared to the $6,500 Nikon D4s' mere 16 MP. "

Това е от мен, благодаря за вниманието.

 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: radomarinov   
Дата:   06-11-15 21:37

erzsebet = izabela [smilie11]
Петъчен трол май? Ама защо не, по ТВ дават Миков, тук е по-интересно!
[smilie18]

 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: hrup   
Дата:   06-11-15 21:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: agop4o   
Дата:   06-11-15 22:18

Мощно хлъзгане по асфалта[smile]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   06-11-15 23:00

Лелеее, колко сте изписали. Ще чета всичко утре от компа, ама ще ви напиша какво мисля дотук като дочета и видя цените.
Не съм "колежка", както някои предположиха. Ако се чудите верно ли някой може да е толкова смотан и невеж - воала! Притежавала съм един-единствен фотоапарат досега, беше някаква малка сапунерчица, даже не помня марката. И понеже не я използвах, я подарих. Преди десетина години това. Ясна ви е картинката, нали? :) Учила съм някакви принципи и общи неща на младини, но наистина не разбирам, не снимам и без вас няма как да избера нещо хубаво.
Междувременно отново благодаря ... и за съветите, и за майтапите. Чакайте сега да си подредя мислите и да помисля на спокойствие какво да купя. Събрах доста идеи, виждате. Дано успея да различа кое е майтап [smilie5]

 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: PhotoBo   
Дата:   07-11-15 00:08

Невеж, ама друг път, щом знаеш що е сапунерка, композиция, зуум, фокус, експозиция, че чак и леки закачки на професионално ниво се долавят, както и лафове за чанти с обективи, тела и чукчи ...познати на форума от години. Признавам и аз се вързах, но темата раздвижи форума, нека не спира до тук. И аз отивам вече за пуканки, кеф! [cool]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: D_B   
Дата:   07-11-15 00:19

Т.е., има хора които разполагат с достатъчно време, да създадат фалшив профил, да го направят активен за писане във форума (знаете как става) и после да поддържат виртуална история и да я развиват?!? И примерно за това не им се плаща? И потриват ръце някъде в тъмното, а ухилената физономия огрява единствено монитора, че темата на която е дал начало генерира трафик и мнения?!

Къде е пойнта? Трябва да има някаква идея... иначе ме изумява с безсмислието си и пилеене на време и енергия....
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: PhotoBo   
Дата:   07-11-15 01:06

Идеята е най-ясна в разбиранията на хората с фиктивни профили, но няма да се разкрият, все пак това е равносилно на нарушаване на правилата, защо да го правят, защо да ни обясняват?!
Ще дам само няколко варианти, които ми хрумват в момента, но може и съвсем друг да е пойнта:

- Наличие на много свободно време.
- Шега и закачка с околните, знайни и незнайни форумни люде, един вид да се видим "кой колко пари струва", като разбира се не става въпрос за никакви пари в случая, пък може и да става...
- Крехка детска възраст, неизразена емоционалност, сексуалност, вид психическо разстройство...
- Търсене на същински отговор на даден въпрос от хора, които не искат да разкриват истинската си същност, защото са вече познати на форума (добри автори или пък втръснали ботове, чиито постове не се четат с интерес)
- Анкета, вид статистика, проверка на общественото мнение, пазара, бъдеща далаверка, внос от чужбина с цел продажба, печалба и т.н.
- Просто фън, както се казва и получава понякога - просто петъчно ;)

Сигурен съм, че ако се напрегна ще измисля още поне още толкова причини, глупави от нечия гледна точка и може би далеч от самата истина в момента, но пиша от телефона си и честно казано малко ме домързява, особено сегс с напредването на вечерта.

Който и да се крие зад профила в тази тема, личи си, че е има добър изказ, познания и успя с лекота да заблуди много хора опитващи се да помогнат, че и не малко се изписа...но поне весело стана.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Emoxide   
Дата:   07-11-15 02:09

и все пак нека всеки даде по едно предложение - своя фаворит, съгласно посочения бюджет до 700 евро.

предлагам OLYMPUS OM-D E-M10 II + M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm 1:4.0-5.6 II

Аз вече казах своето предложение. Давайте вие...
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: PhotoBo   
Дата:   07-11-15 02:20

Емо, ако е само за темата, предлагам да отвориш нова, поне си стоиш зад името...иначе само си правим вятър...
Аз също имам свое предложение, но не виждам защо да продължавам да пиша във фейк тема, която сигурно ще бъде затворена дори...



Публикацията е редактирана (07-11-15 02:22)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Emoxide   
Дата:   07-11-15 02:35

ОК отварям нова тема, но с по иначено заглавие, свързана е и с Фото-Форум Фест [cool]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Serbezov   
Дата:   07-11-15 05:46

Тези които правят фалшиви профили явно не са на ясно какво е IP адрес и че при влизане с друг профил админа или модераторите виждат кой и колко профила са влизали от един адрес,не че няма и тарикати което използват и проксита [beer]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Monov   
Дата:   07-11-15 07:29

За 700 евро нещо втора ръка, може да обзаведе любимия и той да е доволен.[cool] erzsebet хвърли едно оченце на базара, може пък да си харесаш нещо!



Публикацията е редактирана (07-11-15 07:33)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Бонд   
Дата:   07-11-15 08:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: PhotoBo   
Дата:   07-11-15 09:35

Напротив. IP адреса е най-малкия проблем за влизане от различно такова. Няма да обяснявам като по новините как точно се извършва престъплението, за да не съберем още повече ентусиасти във форума, но въобще не е някакъв проблем за този, който целенасочено е поел този път. Да не говорим, че в БГ, пък и по цял свят все още нет доставчиците предлагат динамично IP, т.е. сменя се всеки път след рестарт на рутера или нова конекция към сървъра и пак иди го хвани...Както и да е, всичко е и до самосъзнание [smilie3] На мен стилът на писане на автора ми допада, бая маймунки събра на клона, в това число и мен [smilie5]



Публикацията е редактирана (07-11-15 09:54)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Monov   
Дата:   07-11-15 11:09

Erzsebet в базара изпадат оферти но трябва да се следи, и аз преди 3-4м. бях пред същата дилема . Какъв апарат да си купя??? И се започна едно четене,четене минах през що е „фулфрейм, кроп“ и таман стигнах че системата от събирателни лещи изработени от краново стъкло с пречупване на лъчите 1,57 и разсейвателна леща от флинтово стъкло с показател на пречупване 1,64 намалят хроматичните аберации, система наречена „ахроматична леща“ и от толкова лещи ми се дояде леща, и хоп звъни се на вратата.[smilie11] Отворих я и трима едри господа с бели престилки много учтиво ме помолиха да ги придружа, те бяха толкова едри че въобще не се противих. Закара ха ме в някакъв хотел в планината имаше още хора с такива престилки, бяхме двама в една стая съквартиранта ми твърдеше че е Скот Келби беше топло, хранеха ни и сутрин и вечер много приятно девойче[smitten] ми носеше в една чашка шарени бонбонки. [shtrak]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   07-11-15 16:28

Едва сега сядам да чета всичко, което сте писали. Дотук, по диагоналната система, останах със зинала уста [smilie10] Трогната съм, че ме имате за някой разбирач. Това ми е първата и единствена регистрация във фото форум :) Всеки е виждал чанти, всеки е срещал фотограф, и доста хора са учили що е това композиция. Нормално е като се допитвам до специалисти, да спомена барем това, за което някога съм чувала. Имам понятие що е камера обскура - да, но не умея да снимам и не обичам. Можех да отида да питам в магазина какво ще ми препоръчат, но се сещате като ме видят как мигам наивно, какво ще ми пробутат. Мернах по-горе "добър изказ" - боже, след толкова години извън България, едва сглобявам по някое разбираемо изречение [smilie5]

И да, мноу мразим да лъжем ;) Това на първо място. Не разбирам хората, които си правят "фалшиви" профили (не че моят не е бая анонимен). Имам нужда от помощ и съвет - получих ги. То се е видяло, че вместо приятеля ми, аз ще трябва да стана половин фотограф, докато му избера подаръка [smilie5]
Преди тук да ми кажете, нямах представа, че огледално-рефлексните (дето им викате ДЛСР - това го подозирах, но гуглих) имат нужда от калибриране в сервиз. Или че безогледалните вършат толкова добра работа в днешни дни.
И т.н. и т.н.
Не можете да си представите колко приятно изненадана съм и колко мило ми стана, че отделяте от времето си да ми обяснявате и помагате - в тази тема и на лични. Затова ще се съсредоточа и като вече имам представа горе-долу какво "не" и какво - "да", ще опитам да излъча няколко апарата-победители.
После пак ще питам, но вече ще ви кажа между кои се колебая.

Ако въобще някой се интересува каква съм, що съм - обикновен мениджър в огромна корпорация. Дано не съм разочаровала сеирджиите

Време за четене!
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   07-11-15 16:56

Олеле, ужас. [smilie2] И мъж сте ме изкарали, и нечие дете, и трол и не знам си какво още. За какво ви е истинското ми име?! [smilie11] Всеки администратор може да ви даде ай пи адресите, от които влизам. Какво значение има това, ако някой нещо попита? Или за да попитам какъв апарат да купя за подарък, трябваше задължително да ме познавате лично от години и да съм доказан фотограф [smilie11] [smilie11] [smilie11]
Честно казано, очаквах още в началото да ми напишете 2-3 модела и обективи и дотам. Не подозирах повечето неща, на които ми обърнахте внимание (но се оказват важни!). Завързаха се разни професионални дискусии, които аз дори невинаги разбирам.
Почетвъртвам се сигурно, но благодаря страшно много за съветите!
И ужасно съжалявам, ако съм дала повод някой ме мисли за мъж, дете и трол. Копирах си предложенията и сега ще ги разглеждаме и обсъждаме с приятеля ми.
Ако затворят темата, то 100% няма да е заради искрения ми въпрос.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   07-11-15 17:07

Продължаваме напреТ! [smilie18] [smilie5]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Serbezov   
Дата:   07-11-15 17:08

Бонд и на цялата рода да направиш регистрации щом се ползват от едно място влизат със едно и също ип[smilie5]

PhotoBo смяната зависи от настройката на DHCP сървърите, тоест може да се сменя при рестарт на рутера но може и да не сменя,а да е зададен за определено време[beer]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: hrup   
Дата:   07-11-15 17:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   07-11-15 17:22

Засега OM-D E-M10 Mark II печели, да се върнем към темата.

Едит: Стативът ще е vanguard alta pro 264AT



Публикацията е редактирана (07-11-15 17:30)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   07-11-15 17:29

Еее, жалко, що не заложих на него... [smilie10] [smilie22] [smilie21]
Добре, имам нов фаворит и предлагам https://www.photopavilion.bg/?page=catalog&catalog=2&cat=229&product=14829&show=additional.

Залагам 5 лв. 50 стотинки.[smilie7]



Публикацията е редактирана (07-11-15 17:29)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   07-11-15 17:34

Dobromir_Kalenikov , ще отидем да пробваме разни апарати, преди да купим. Но четохме, четохме кой какво предлага като параметри, гаджето хареса олимпуса. Не е окончателно, ама ще имаме време да гледаме утре или чак през седмицата.
Моля, не се карайте в тази тема.
Имаме вече фаворит; ако решим друго, ще ви пиша. Събрах достатъчно идеи, за които съм наистина безкрайно благодарна.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   07-11-15 17:37

За тези, които дадоха идеи да прегледам базарите - определено търся нещо ново. Пък и в Словакия всички са измамници [smilie5]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   07-11-15 17:38

Е, браво, бе! Ама то така не е интересно... Какво значи гаджето хареса... А изненадата? На' ти, Пеньо, подаръка! Не се прави тъй, младото поколение... [smilie11]

ЕДИТ: Сега видях, че хруп отдавна га' ѝ предложил туй Фиджи. Езвенявам са!

ЕДИТ2: ХТ10 изглежда като от 64'та година, ама ОМД-Е-М10 МК2 е много футуристичен откъм дизайн, нали erszebet [smilie18]



Публикацията е редактирана (07-11-15 17:41)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Emoxide   
Дата:   07-11-15 18:09

Помоему, OM-D E-M10 II има много предимства във функционалността спрямо това консервативно и куцо Фуджи.

- Фуджи в близките обозрими 3-4 години няма да сложи тъч скрийн екран, колкото и предимства да дава това. [smilie23]

- Фуджи няма никакво намерение скоро да обърне внимание на качественото видео. [smilie23]

- Фуджи изобщо не възнамерява да въведе стабилизация на матрицата в моделите си със сменяема оптика. [smilie23]
/Е, вярно имат я в някои сапунерки, но кой знае изобщо доколко са разработка на фуджи или ребрандирани Пентакси.

- Фуджи, кога ли ще погледне насериозно съвременното ниво на технология на матриците и да вземе една читава такава, вместо да измисля щуротии с шантава подредба на цветния филтър....



Публикацията е редактирана (07-11-15 18:11)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: quazimodo   
Дата:   07-11-15 18:32

И сега какво? ИзокА ли се? Олекна ли ти на душата[smile]?
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: BEYA   
Дата:   07-11-15 18:52

Престанете с тези теми менте!Има доста шегаджии тука ама стига вече големи хора сте срамота.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Emoxide   
Дата:   07-11-15 19:05

[07-11-15 18:32] quazimodo :
И сега какво? ИзокА ли се? Олекна ли ти на душата[smile]?


..аз лично не съм привързан към никоя марка фототехника.
Общо взето почти нищо не харесвам достатъчно, за да му остана верен. [smilie8]
Фуджи, откак са започнали с X-система не са показали тяло, което да ме заинтригува, колкото и да са им велики обективите, не мога да преглътна останалото.
А най-абсурдното, че от всички марки фототехника, като удобство ергономия и интуитивмност, само Samsung NX ми се струват интригуващи като тела. ДА, точно така - "маймунската марка" за прахосмукачки и дефектиращи перални [smilie25]



Публикацията е редактирана (07-11-15 19:07)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: victory13   
Дата:   07-11-15 19:09

Емо, тия тъпаци немат нормална подредба от 2002 бре... Ти ги чакаш се нормализират, къде ти... те още тАч екран не са виждалЕ [smilie25]

По темата... Сумарно мисля си че един ай бонбон би свършил перфектна работа /да не забравяме тъч скрийна [cool] /

Ако се търси бюджетно, един хуа вей върши същата работа на 1/3 от бонбона ... аз тъй направих, и сега са веееея [smilie5]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Emoxide   
Дата:   07-11-15 19:20

не бих нарекъл FUJIFILM = тъпаци.
Много добре знаят какво правят и защо го правят.
Просто моите критерии и техният интерес и разбирания за фотоапарат не намират пресечна точка, поне за сега... [shtrak]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Pac   
Дата:   07-11-15 19:44

Аз лично никога не съм искал тъч скрийн, дори моделите с такъв леко ме смущават. От години не съм снимал видео. Да речем, че на стабилизация в тялото бих се зарадвал, но съм склонен да преглътна липсата й. Фуджи са най-добрата безогледална система според мен. Самсунг и Сони може би имат някои по-добри тела, но като система изостават. Микро 4/3 също е хубава система, по-завършена от Сони и Самсунг, но сензорите са си по-малки и 4/3 не ме кефи толкова като съотношение.



Публикацията е редактирана (07-11-15 19:45)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: rossen76   
Дата:   07-11-15 21:30

http://magazin.photosynthesis.bg/offer/200303010028.html
ето ви клип на български
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   07-11-15 21:33

Dobromir_Kalenikov , писах и по-рано, няма изненада. Възрастни хора сме, предварително обсъждаме за какво ще даваме пари. Затова и всичко му показвам и обсъждам с него. И се опитвам сама да определя какво, по дяволите, му трябва. С ваша помощ тук, де.
Одеве ми вика "питай, моля ти се, фотографите, дали фул хд е много по-лошо от 4к, гледай тука на ретината не знам си кво, а на тоя монитор еди какво си". А аз какво да му кажа, че фотографите са ме намразили вече, само въпроси за 4к им трябват [smilie5] . Така че четем, опитвам се да му обясня, че ако иска да прави макро снимки, НЯМА да снима кратерите по луната... и ей такива неща. Зле сме. Обаче оня олимпус му хареса въпреки ретро външния вид. Вероятно ще попита и един колега, дето има огледално-рефлексен канон (не знаем какъв точно) за мнение. Обаче на колегата снимките (от екскурзии!) били скучни, затова моят убавец не щял такъв канон като неговия. Абеее... ужас. А като цъкнахме да видим апаратите с 4к, бяха от 1500 евро нагоре и естествено последва "аа, много пари са това". Има ли тук емотиконка, дето си блъска главата в стената?

Извинявайте за излишния пост, ама ако не ви се оплача, ще трябва на него да се карам, а не искам [smilie5]
За извинение ви снимах кварталното замъче. Не ми стига кокошият мозък да кача снимките в профила си - иска 1200 точки хоризонтално, сложих 1200 пиксела според пейнт и пак не ще, а нямам сега време да се боря.
http://i.imgur.com/S7ksRgm.jpg
http://i.imgur.com/eZKtIfo.jpg
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   07-11-15 21:55

rossen76 , Pac , и тук, в темата искам да изкажа специални благодарности! Росен ми изпрати снимки и ми обясни коя с какво тяло и обектив е снимана, страшно подробно ми каза какво да търся ако са ни важни цветовете, даде ми много ценни идеи за макро обектив и т.н. и т.н.
Докато ми обясняваше, бяхме навън и вървешком превеждах в ефир на гаджето, показвайки му снимките [smilie5]
Нека никой не си мисли, че залудо пише! ВСЕКИ предложен фотоапарат бива издирен и обсъден. Имаме още за гледане.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: mmjm   
Дата:   07-11-15 22:12

https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/EmoticonWall.gif
това ли търсеше?
Още един глас за Olympus OM-D E-M10 Mark II.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   07-11-15 22:30

Да!!! Точно това търсех [smilie5] [smilie5] [smilie5]
Обаче... много ме е срам. Като пуснах тази тема, бях търсила _във форума_ и не намерих същата. А в образователната секция вижте какво има https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=TRAINING&request=read&id=26&page=64
Като имаме повечко време, ще седнем и ще превеждам и обяснявам доколкото мога, докато ... докато се спрем твърдо на Olympus OM-D E-M10 Mark II [smilie5]
Гаджето още няма представа какво ще снима, а аз колкото повече му обяснявам кой обектив за какво е, толкова по се пали. Сега ми дойде с телефона и вика "за това ще ми трябва телеобектив". Сметайтеее... Покупката ще я правим през декември или даже януари, дотогава или ще си е избистрил какво иска да снима и ще минем тънко с олимпуса, или съвсем ще се е запалил да става истински фотограф [smilie5] Но тогава няма да ви досаждам тук с въпроси, а ще го оставя той да си се учи.



Публикацията е редактирана (07-11-15 22:39)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: hrup   
Дата:   08-11-15 11:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: serjy   
Дата:   08-11-15 13:38

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   08-11-15 14:47

написа:

.....
> Ако въобще някой се интересува
> каква съм, що съм - обикновен
> мениджър в огромна корпорация.
> Дано не съм разочаровала
> сеирджиите



"Питате какъв човек съм - обикновен, най-обикновен... Висшист - банков инспектор, известни спестявания, малък апартамент в София..." [smilie18]
И ако трябва да отговоря в стила на цитатите:
"На нас гении не ни трябват!!!"[smilie5]


Добре де, посмяхме се, особено с някои от историите за лошите словенски (или словашки бяха) измамници, които далеч не са читави като българските измамници по базарите, "лошото" писмено ниво и забравения български и т.н.
10/10 за стил[smilie24] , но все пак, не е ли време завесата да падне? [thankyou]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Бонд   
Дата:   08-11-15 15:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Emoxide   
Дата:   09-11-15 11:54

[smilie8]

Както и да е, все тая кой и от къде е зад ника erzsebet , това в крайна сметка какво ни бърка щом става дума за мнение... По всичко изречено изписано и личната ми кореспонденция със субекта, става дума за насоки в покупка, които се вземат под внимание, не просто тема да люпим семки и цъкаме пуканки. Нещо повече има обратна връзка и вслушване в думите и аргументите на далите мнение.

Надявам се към края на всичкото това умуване да има покупка и участие в темата: "Снимки от безогледални камери - Nта" [smilie24]

[beer]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   09-11-15 14:09

Още гледаме. Нямаме много свободно време, но задължително ще напиша после какво сме купили!
Благодаря много на всички!

Започнах с това, че оскъдните ми познания са мноооого остаряли (източник: чула-недочула), а от дигитална техника не разбирам. Не падам от Марс, все някъде съм преглеждала статии и форуми. Сигурно съм употребила някои думи, които са ви се сторили близки. Със същия успех съм чела за квантова физика. Ама дори да спомена нещо за "електронна решетка", това не ме прави физик.
Благодарение на вас вече мога да обяснявам криво-ляво плюсовете и минусите на различните апарати и обективи. [cool]
Не прецених, обаче, че приятелят ми ще почне да се пали и да клони към по-сериозна техника. От мерак, де, не че разбира [smilie5] Естествено, едва ли му трябва на този етап, но както вече казах, важно е на него да му е кеф. Все пак оня ден открихме режим "макро" на телефона [smilie5] И като ме попита какво е това ISO там, с гордост си спомних, че е вид филм, дето може да снима на по-тъмно. Тайничко се изненадах, че го има в телефона и въобще в дигитален апарат, де.
Като можем, ще отидем в някой магазин да пробваме апарати и както споменах, ще накараме колегата, дето има канон с различни обективи, да го донесе. Но няма да е много скоро.

Ето ви сега "дръпната завеса", защото докато купим апарат+гарнитура, няма нужда повече да разтягаме локуми. Няма да затварям темата, за да мога после да ви напиша какво сме купили. Дадохте ми идеи, обяснихте ми - безкрайно съм благодарна! Четох, естествено, и други теми във форума. Тепърва ни предстои статията за избиране на фотоапарат.
ЗАВЕСААААА!
Аз с радост попивам информация, но никога, никога не съм обичала да снимам. Не е за мен. Ама не исках да го пиша точно в този форум, защото все едно някой в моята къща да влезе и да каже "пффф, не обичам червено". Снимам, естествено, информативни снимки с телефоня, да се сещам след години "еййй, вярно, че и там съм била", ама са мега зле, дори за туристически. Не се шегувам. Обаче пък знам, че не е правилно да се казва "промивам лента", а "проявявам филм" ;) Това не ме прави по-кадърна или по имаща фотоапарат (еле па филмов), но пък е готино да се знае.

Ако някой се смее на "обикновен мениджър" - да, в огромните корпорации нито заплатата е кой знае каква, нито - властта, сиреч свободата. Това работя, наистина - следя дали различни проекти се изпълняват. И от моя шеф кой знае колко не зависи, а от неговия - много малко. Всеки, който работи в подобен мастодонт, знае. Инженерите получават също толкова, колкото и тия като мен - да се приземим, нале.
Словакия - да, тук живея. Голяяямата работа. Много прилича на България и е близичко. И тук има разбити улици и пусетещи сгради, но и красива природа и интересна архитектура. Ако някой от вас има път към Братислава, с най-голяма радост ще пийнем кафенце с него/нея. Хем ще покажем наживо новия апарат ;)

Любопитни факти:
- на словашки "очила" е "окуляре". Знам, че е термин от фотографията, ама не знам точно какво е. Лещи, сигурно. Самите лещи са "шошовки", а леща за ядене - "шошовица". Не че ви интересува, ама да внеса малко веселба :)
- голяма част от новото строителство тук е... панел! Ако щете вярвайте. И си прилича на панел от 80те.

Какво друго... да, жена съм. С руса коса, както споменах. Боядисана, щото нали, ЕГН ;)

Писах, писах - стига толкова. Ще цъкна настройките да ми идва мейл ако някой реши да пише на лични.

До скоро! И отново благодаря на всички за помощта! [smitten]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: stzz   
Дата:   09-11-15 14:41

Като каза Словакия, Братислава, се сетих за съфорумеца my.point.of.view - някъде около теб трябва да е!
....може да опиташ да установиш контакт - поне за АКБ ще научиш много!

[shtrak]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   13-01-16 13:47

Здравейте отново!

Обещах да пиша какво сме избрали: Никон Д5500 [shtrak]
Сигурно ще ми се ядосвате, че е компромисен вариант, ама една приятелка има подобен, разцъкахме го и решихме, че става.
Никон Д5500

Понеже целта е изпълнена, отново благодаря на всички за съветите и отделеното време, на някои - и за вложените емоции и фантазия [cool]

Ще ми се да напиша "до скоро", но още не знам дали снимането ще стане постоянно хоби вкъщи [smilie5]
На всички вас пожелавам вдъхновение и успехи! [smitten]

 

 Авторът е затворил собствената си тема.