Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: neqixolvtp   
Дата:   21-10-15 20:05

[smile]
 Re: Питане за обектив или просто споделете мнение
Автор: neqixolvtp   
Дата:   21-10-15 20:05

Имам една малка дилема за решаване свързана с евентуалната продажба на един от обективите, който притежавам. Имам три обектива - 18-35/1.8; 50/1.4 и 70-200/2.8
И се колебая дали да не се разделя с 50/1.4, в повечето време ползвам светлото варио 18-35/1.8, за портрети ползвам 70-200/2.8, а 50/1.4 все по рядко слагам на фотоапарата. [smilie11]
 Re: Питане за обектив или просто споделете мнение
Автор: hemilio   
Дата:   21-10-15 22:05

Еми,ти сам си дал отговор на въпроса си.
Никой по-добре от теб не знае,как и за какво ползваш обективите си.
Аз ако трябваше да се разделя с един от тези 3 ,също бих махнал 50-ката.
 Re: Питане за обектив или просто споделете мнение
Автор: PhotoBo   
Дата:   21-10-15 23:53

Хляб и сол не иска обектива, парите вече са дадени и ако целта не е да се замени с друг, не виждам защо да се лишаваш от него. Дори да не се ползва често един път да ти дотрябва ф1.4 по-добре да го имаш, отколкото да ти липсва...пък и дължината между 35 и 70мм остава непокрита...
 Re: Питане за обектив или просто споделете мнение
Автор: GOSPODIN   
Дата:   22-10-15 00:13

Никога, ама никога не може да сравняваш твърд с каквото и да е луксозно, червеногривнесто или позлатено варио. Изобщо не можеш да направиш със 70-200/2.8 това, което ще направиш с 50/1.4 Ако, както казваш снимаш портрети, то не виждам идеята да продадеш единствения си твърд и да останеш само на варио.[smilie8]
 Re: Питане за обектив или просто споделете мнение
Автор: neqixolvtp   
Дата:   22-10-15 10:15

Благодаря за споделеното мнение и отделеното време, наистина сте изтъкнали много важни неща свързани с въпросния обектив. От една страна превъзходните качества като рязкост, острота цветопредаване, който има 50/1.4, от друга липсата на покриване на тези милиметри от 35 до 70 мм. Дори и вещ, която да не иска поддръжка, тя също с времето старее независимо дали се използва, но пък от време на време може да се поставя на фотоапарата за да радва окото [smile]
А от тук, каквото сабя покаже. [shtrak]
 Re: Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: sirkhann   
Дата:   22-10-15 11:01

За мен генерализирането "и най-качественото варио е по-лошо от най-калпавия твърд" е краен фанатизъм и много грешно. Има много варио обективи, които се представят по-добре в много отношения от голяма част от пластмасовите, бюджетни твърди обективи, особено ако са по-старо поколение, широкоъгълни или телефото такива . Просто двойният гаусов тип на 50 мм е класическа схема, която дава добри резултати за 50мм.

Много е вероятно да имаш стар 50/1.4 на Canon или Nikon и да не те удовлетворява резултата, сравнен с 18-35 1.8.
 Re: Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: alext   
Дата:   22-10-15 18:14

И при мен стана подобна ситуация, но не бих се разделил с 50ката- изключително универсален и компактен обектив- става за всичко- от портрети, индивидуални и групови, при лоша светлина, за екскурзии, за макрота, та до страхотни стакнати астроснимки. Изобщо един обектив, ако трябва да взема, е този.

Ако решиш, че няма да го ползваш за такива цели някой друг би му се зарадвал, а ти би инвестирал в нещо друго [beer]
 Re: Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: iasen2   
Дата:   22-10-15 18:18

Айде и аз да се наредя при фанатиците :)
Аз никога не бих се разделил с 50-ката :)

Вариото ще се раздрънка, ще се появят луфтове и после пак ще снимаш с петдесятката :)



Публикацията е редактирана (22-10-15 18:19)
 Re: Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: HP   
Дата:   22-10-15 21:06

Въпреки, че продавам моя, мога да кажа само добри думи за него. Това е обектив, който всеки трябва да има. Имал съм 4-5 такива и от нито един не съм се оплаквал. Малък, лек, достатъчно остър, с хубава картинка и чудесна светлосила. За портрети на кроп, а и на фул е добре. За стрийт е добре също. За цената си е перфектен.
 Re: Питане за обектив или просто споделете мнение
Автор: Мандевски   
Дата:   22-10-15 21:12

Петдесятка не се продава! Само се купува![shtrak]
 Re: Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: volenE   
Дата:   22-10-15 21:13

Много зависи от конкретните типове снимания които имаш колега.
Ако снимаш концерт - широкото и дългото, разбирай 18-35 и 70-200 са незаменими. В такива случай доста рядко снимам с 50-ца. Ако снимаш събитие от рода на коктейл или нещо не-много голямо - 50-ката и 18-35. Ако снимаш улична фотография - 50ката.
Ако снимаш потретна фотография - 50 - за по-общ портрет и 70-200 за по-едрите планове.
От друга страна като тегля чертата виждам, че много от добрите ми кадри са снимани именно с 50 на 1,4. Контраста, остротата и светлотата във визьора не бива да се пренебрегват.
Аз ползвам доста често 24-70. В някои ситуации е незаменим. Но в много от случаите мога да мина и само с 50-ката вместо почти 1,5 килограма стъкло на 24-70.

Ако питаш мен, и не ти се налага, не го продавай.

Вероятно го ползваш APS-C тяло и 50-ката може да ти идва малко дълга. Тогава 35 е по-добра алтернатива. Ако пък смяташ да минаваш на 24x35мм по-добре е да го оставиш.

За мен 50-цата е евтин, бърз и лек обектив, който винаги ще ми бъде в раницата.
Успех!
 Re: Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: neqixolvtp   
Дата:   22-10-15 21:17

Напълно съгласен с по горе написано. За кропка си е много удобен, компактен и лек за работа, не може да се сравни с голямата теле-варио бурия тежаща килограм и половина. Но като не намира приложение при мен, какво да го правя [smilie11] за помещение ми идва дълъг, за навън такава макс отворена бленда не може да се ползва (освен, ако не се снима при вечер или се ползва за астрофотография).
Тази вечер си ползвах светло силното варио - острилка от всякъде, изключително добър обектив за парите си (някой бяха писали, че вариото не може да се сравни с твърдия обектив) и да си призная, че твърдия 50/1.4 въобще не ми липсваше и се прибрах чист - без следи от боя по якето [smilie5]

Ползвам кроп тяло, искаше ми се да си взема FF апарат - но трябваше да се инвестират допълнително поне 5К за тяло и обектив 24-70/2.8 (любител съм, а и паричките са си кът в наше време, а бъдеще едва ли ще имам възможност за FF)



Публикацията е редактирана (22-10-15 21:28)
 Re: Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: GOSPODIN   
Дата:   22-10-15 22:47

"а навън такава макс отворена бленда не може да се ползва" и защо да не може? Притеснява те скорост 1/2000 , то тогава има НД филтър, който не струва много пари. [shtrak]
 Re: Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: PhotoBo   
Дата:   22-10-15 22:55

Според мен си събрал чудесни стъкла, не знам защо си си навил на пръста да разкараш 50-та...Обектива и патите са си твой, но на твое място не бих пренебрегнал всички мнения до тук, пък ти си решаваш в крайна сметка.
 Re: Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: ivodianov1992   
Дата:   22-10-15 23:20

Аз нито 50тката бих си продал, още по - малко пък 70-200. Това са коренно различни и уникални обективи. 70-200 f2.8 vrII на D810 на 200мм и 2.8 бленда е чуден за портрети. По - остър е от 135цата f2 DC и маже супер! Не е като 135цата де, ама си маже прилично и е по - остър. Не бих се разделил никога с него. Имам 50тка сигма и с нея основно на закрито щракам портрети, където 70-200 идва тесен и тъмен. 50тката е доста универсален обектив, ако питаш мен нека си стои, зян няма от него :) 50/1.4, 85/1.4, 135/2 и 70-200 2.8, много добре се допълват :)
 Re: Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: axlastro   
Дата:   22-10-15 23:22

Ами аз продадох моята 50 1.4 и сега пак ще си взимам нещо, може и 50 1.8. Имам ръчна, но понякога си трябва и автофокус. Не става ясно за Канон или за Никон става въпрос. Ако е кроп, 50 мм е много удобна и универсална дължина за портрети.
 Re: Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: neqixolvtp   
Дата:   23-10-15 00:02

Само положителни отзиви за този модел обектив. Наистина за работа е много по удобен, практичен и компактен за портретна фотография с кроп тяло сравнено с тежкия 70-200/2.8. Всеки обектив си има свой те положителни качества, може би съм се привързал повече към рисунъка, който правят големите обективи, но реално светло силата на 50/1.4 и в някой случай компактния размер са незаменими в някой ситуации, където големия обектив не може да се справи. От всичко написано до тук, извода е, че не бива да се продава. Благодаря на всички за времето, което отделихте и безбройните положителни характеристики, който посочихте. Надявам се тази тема да бъде полезна не само за мен но и за други, който са се колебаели дали да се разделят с 50/1.4 [smile]



Публикацията е редактирана (23-10-15 00:04)
 Re: Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: makenzi   
Дата:   23-10-15 00:07

Добре де господа,А на ФФ какво ще кажете за 50-та?
 Re: Питане за обектив 50/1.4 или просто споделете мнение
Автор: ivodianov1992   
Дата:   23-10-15 00:08

Вземи си една хубава 85ца 1.4 :)
Винаги съмснимал с 50 на ФФ :) много повече ми харесва от колкото на Д7100 преди :)



Публикацията е редактирана (23-10-15 00:11)
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.