Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Калибриране на Никон
Автор: Angelinaboeva   
Дата:   27-04-15 10:34

Здравейте имам едно питане ! След като апарата ми все пак има нижда от калибриране а сервиза ко калибрира към 1 обектив ! Какво правим с другите обективи ?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: i_v   
Дата:   27-04-15 10:49

Не знам как калибрират в сервиза на никон, но най-добре е да ти го калибрират към всеки обектив по отделно. Ако имаш AF micro adjustment (или както се казваше там при никона) може и в домашни условия, но се иска време, нерви, търпение и малко четене. Ако имаш значително изместване на фокуса в една посока за всички обективи е добре да мине през сервиз. В някой случаи почистването на AF сензора също дава положителен резултат. Ако имаш различно отклонение при различна осветеност( в смисъл цветна температура дневна светлина, лампа с нагреваема жичка, луминесцентно осветление) тогава в сервиз, ама за съжаление често и те не помагат, а ти носят от 9 кладенеца вода ;)…. Успех ;)!

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: Angelinaboeva   
Дата:   27-04-15 10:54

Точно това ме притеснява да не стане така че да стане по зле! А и имам 50 ца при която отклонението е явно ! Но имам и китак 18-105 при които нещо не мога да разбера за момента защото все пак го тествах на портрети а той явно не дава такъв рязък контур на модела колкото 50 цата! И сега се чудя какво да правя

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: iasen2   
Дата:   27-04-15 11:03

рязкост и фокус са различни неща.

Съвета ми е да направиш няколко снимки на ръчен фокус от статив. Ако може да изкараш от ръчен фокус на съответната бленда по добра снимка значи проблема е във фокусирането :)

А повечето проблеми идват от местене на апарата или модела в периода между фокусирането и самото снимане при отворени бленди, когато зоната на рязкост е няколко сантиметра.

Не бързайте да обвинявате апарата че не фокусира вярно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: i_v   
Дата:   27-04-15 11:05

При обективи с бавна бленда от типа на 18-105 отклонения с фокуса трудно се хващат. За тестване и корегиране на фокуса в нет-а има писано безкрайно много. Като начало, за да се ориентираш, пробвай нещо такова, но не си прави генералните изводи веднага ;).

Какъва е камерата?


П.П. Не знам каква е 50-цата но е нормално на max отворена бленда да е с понижен контраст, микроконтранст, резолюция и куп други бонус „ефекти” ;), от там идва и субективното усещане за проблем с фокуса.



Публикацията е редактирана (27-04-15 11:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: Angelinaboeva   
Дата:   27-04-15 11:22

Никога не снимам хора с 1.8 :) проблема идва когато сменям точката на фокус от центрялна на друга :) говорим за снимки с висока скорост отклонението е абсолютно явно точкова силно че няма как да се объркаш при 50 цата ! Като снимам на централна точка всичко е ок на другите точки ми фокусира не там където е точката например точката е върху нечия глава ! Той фокусира бекграуна :) което става на абсолютно всяка точка освен центъра :) и не говоря главата да е на 15 км от мене така че точката да хваща още много освен главата нали :) малко объркано го написах но се надявам да го разберете

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: i_v   
Дата:   27-04-15 11:35

Това винаги ли се получава или понякога? Друго особеност на фокусните точки е, че те не са големи колкото светлинната индикация която виждаш във VF-a ;(, това зависи от модула за фокусната система на конкретното тяло, но фокусната точка е поне 4-5 пъти по-голяма, а може да достигне и до 10….(фокусираш по дясно око на човек на десет метра, ама реално повече от половината площ на PD фокус сензора е извън главата на човека и… захваща фокус на нещи си във фона). Освен това не е гарантирано, че фокусната точка е центрирана съвсем точно спрямо светлинната ти индикация, тоест ти се прицелваш и си мислиш, че фокусираш точно в лявото ухо на модела, които е на 6 метра пред теб, но всъщност реално фокусната ти точка е леко изместена в дясно(да кажем с 30-40%) и се получава, че фокусната ти система захваща нещо намиращо се в бекграунд ;(

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: Angelinaboeva   
Дата:   27-04-15 12:45

Винаги кпгато снимам с други точки е така ! Сега пак излизам да снимам пак ще тествам с кадри по отблизо примерно но дори о в близки кадри има значитено замазване на модела което не би трябвало да се получава ! И не се получава на средната точка

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: Giorgio.K   
Дата:   27-04-15 13:01

Не каза каква е камерата?
Когато разминава фокуса дава ли звуков сигнал (бип) че камерата е на фокус?

Да не си заключила камерата само на една фокусна точка - средната? Има един кръгъл превключвател отзад с индикация "L", виж го да не е заключен.



Публикацията е редактирана (27-04-15 13:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   27-04-15 13:27

На кое тяло ползвате обектива?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: Angelinaboeva   
Дата:   27-04-15 13:28

Ммм д90 никон :) сега ще видя дали е заключено :) но не мисля :) дава ми сигнала чее на фокус

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: Angelinaboeva   
Дата:   27-04-15 13:35

Така :) сега седя до обекта върхо който си тествам обектива ! Иии обекта е на 1,5 м от мене ! И отново исключих тва за заключването от настройките направо ! И на центъра фокуса пак си е есктра на другите точки обектива фокусира от 15 тия път върти като полудял нищо че точката е посредата на лицето и не би трябвало да има проблем ! Както няма когато е на центъра ! Но той мещо не може да намери обекта веднага което наистина изглежда странно

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: i_v   
Дата:   27-04-15 13:48

На д90 мисля, че само среднатият сензор/ точка е cross-type, с не cross-type сензорите е нормално, в зависимост от обекта, понякога да захващат по-трудно фокуса(може и да е невъзможно). Аз D90 съм нямал, но съм снимал няколко пъти с такъв през годините, това което си спомням е, че фокуса на 100% ми харесваше само на средна точка(с другите трябва да се внимава).

П.П. Това по-горното, комбинирано с нискоконтрастен светлосилен обектив, може да доведе до относително неконсистентен фокус ;(



Публикацията е редактирана (27-04-15 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: Angelinaboeva   
Дата:   27-04-15 13:52

Та за какво правят тия 11 точки тогава не разбирам :(

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: Angelinaboeva   
Дата:   27-04-15 13:53

И сега още повече се обърках дали има нужда от кадибрация или не

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: i_v   
Дата:   27-04-15 13:54

Ми да има ;), има случаи, когато вършат работа. Нали всички искат много писксели, много точки и т.н.т ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: jivkojj   
Дата:   27-04-15 14:12

Да, на Д90 само централната фокус-точка е кръстосана. И да - със страничните точки трябва много да се внимава, дали обекта в същност е на фокус. Аз не съм свикнал да прекадрирам и фокусирах почти само със страничните и в мноого голям % фокуса беше мръднал. "Напомпването" на фокуса помага донякъде.

На централна обаче няма грешка.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: i_v   
Дата:   27-04-15 14:24

Корекция на фокуса има нужда, когато при една и съща ситуация, в която фокусната точка фокусира върху хубав контрастен обект, които е паралелно разположен на фокусната равнина, след внимателно фокусиране с префокусиране(най добре от статив) се получава консистентна грешка(изместване винаги в една посока с еднакво разстояние).
В твоят случай пробвай да префокусираш (може и 2-3 пъти) преди да щракнеш. Едно почистване на AF-сензорите може леко да подобри нещата, но чудеса не трябва да се очакват ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: izabela   
Дата:   27-04-15 14:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: asahi   
Дата:   27-04-15 15:47

Никон не може да има такива проблеми!

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: Angelinaboeva   
Дата:   27-04-15 16:18

Така сега снимах едно момиче и какво да ви кажа аз като нацеля някояточка натискам поне 2-3 пъти да фокусира ! И на центьра си е ок но нали се сещате яе има моменти в които разбирасе ми трЯбва друга точка защото фокуса е примерно в корема и това не ме кефи :) а и нее правилно нали ! Но на другите точки не става :( ръчно фокуса е много по ок на другите точки ! Та наистина се двуумя за калибрирането понеже ми предстои ходене до САЩ т това щее проблем ако след калибриране към отпределен обектив ми прави проблем с бъдещия ми обектив !

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: Angelinaboeva   
Дата:   27-04-15 16:20

Споделете колко такива крос точки има д7000?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: mihajlov2   
Дата:   27-04-15 16:28

Информация най-лесно се получава от някой от големите сайтове за тестове на фототехника.
Примерно - dpreview.com. Отиваш на camera reviews, оттам на order by brand, намираш Nikon и от списъка - Nikon D7000. И можеш да намериш всякаква информация, пълен тест, много снимки и т.н.
А на въпроса - камерата има общо 39 автофокусни зони/точки/, от тях 9 са кръстовидни.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: Murnau   
Дата:   27-04-15 23:43

калибрацията е спрямо един обектив
то не пречи на останалите обективи

но за генерално калибриране не знам как стои въпросът понеже апаратът би трябвало да няма проблем фабрично
ако е в гаранция, бих го върнал

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на Никон
Автор: Hman   
Дата:   29-04-15 18:56

Аз лично първо бих дал да ми почистят тялото, сензорите основно. След това проба дали отново ще фокусира от n-тия път и бих пробвал със същия обектив от колега.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »