Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: stanislav_terzziev   
Дата:   08-07-15 12:10

В неделя беше сватбата на сестра ми. Музики, купони, танци, снимки, снимки, снимки - както си му е редът.
Към края на вечерта се заговорих с фотографката на общи фото теми - похвалих и се че и аз снимам, макар и в този ден да не нося апарат.Неизбежно стигнах до въпроса, кога ще получим снимките от тържеството. Тя ми обясни, че минималният срок е 40 работни дни [smilie10] което на мен ми се видя доста.
Казах и че не е като да не съм обработвал снимки и че 40 работни дни ми се струва доста. Тъй като не бях на ясно, какво представлява въпросната обработка, попитах какво точно включва тя.
Фотографката лично се засегна и ми каза, че се прави "базова" обработка на лайтрум на всичките кадри + 40, 50 кадъра пипнати на фотошоп. Имала много ангажименти и трудно смогвала, затова срокът бил такъв. Тогава съвсем на майтап и предложих да и помагам с обработката, при което тя веднага ми направи предложение - на сериозно. Каза ми - ще ти давам по 150лв за обработка. Сподели, че от сватба, от двете тела, с които снима, прави между 2500 и 3500 кадъра, от които дава около 1500-2000 на клиента.
Аз разбира се тактично отказах, като не исках да се впускам в подробности, че според мен цената е ниска и че не мога да поема такъв риск.
Не искам да споменавам името на фотографката за да няма взаимно оплюване,защото всеки сам си решава колко снима, как и по колко обработва и прочие.
Интересно ми е, останалите сватбени фотографи, колко биха платили за подобен род обработка и склонни ли са, някой друг да им я прави, защото реално по този начин, до известна степен се губи автентичността на заснетото.
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: boni   
Дата:   08-07-15 12:25

Аз по принцип не обичам друг да ми пипа снимките и за това си ги правя сам.
Иначе срокът си е съвсем ОК, особено в разгара на сезона даже може ид а е малък.
Освен това за къде бързате... всички бързат. Защо? Като огладнееш ще ти е по-вкусно. Като мине малко време и позабравиш какво е било , ще ти е още по-приятно да гледаш снимките. [beer]
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   08-07-15 12:28

Аз пък нещо не разбрах, хем срока дълъг, хем цената предлагана за ретуш ниска... Щом мислите, че толкова кадри се селектират, обработват и избраните ретушират за 2,3 дена, защо тогава ви се струва, че 150 лева са малко ?
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: vladod   
Дата:   08-07-15 12:39

А защо питащият си мисли, че може да се справи с обработката на кадрите /не питам с цел заяждане, а от общ характер/
45 работни дни си е един съвсем нормален срок - връщат се младоженците от сватбено пътешествие, през това време всички, които старателно са пречили на фотографа, са заляли фейсбука с боклук /но според тях шедьоври, сътворени от телефоните/ и получават нормалните снимки. Имат време да им се радват на спокойствие, да съпреживяват сватбата, а на задаващите разни контролни въпроси, дори да не ги покажат никога [shtrak]
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: EvaJor   
Дата:   08-07-15 12:39

Малко извън въпроса, ама...аз пък се чудя на броя снимки- кой има време и търпение да разглежда 2000 снимки? От едно и също събитие? [smilie11]
 Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: GNikolov   
Дата:   08-07-15 12:43

Срокът е напълно нормален за този период на годината. А цената за обработка зависи от много фактори: колко взима фотографа, каква обработка, колко е добър обработващия, колко снимки и т.н..... Няма драма в конкретната случка
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: boni   
Дата:   08-07-15 12:46

Да 2000 са много. И аз се улавям, че снимам понякога излишно много и после като седна да ги гледам си държа сам на себе си поучителна лекция,че така не се прави:):)
Галерия с 400 снимки описва идеално цялата сватба и да речам общо да се предадат 1000. Въпреки че и това е излишно много, хората се отегчават и изнервят.
Истински качественият продукт включва добре подбрани, обработени и представени фотографии , а не хиляди снимки, много от тях повтарящи се почти без разлика.
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: 2metraninja   
Дата:   08-07-15 12:58

Аз снимам по- рядко и затова сигурно имам време да си обработвам снимките, но нека да кажа и аз своето мнение. 40-45 работни дни е много. Това са цели 2 месеца. Знам че повечето колеги нормално след толкова ги дават, но това не променя факта. То верно спомените са за цял живот, но пък хората най- много искат да се видят докато са на тази вълна'. Отделно това, което някой беше казал - всички техни приятели и роднини ще видят събитието през очите и обективите на мобилните телефони на гостите.

На мен също ми се виждат съвсем нормална цена 150 лева за 2 дни обработка.

Но тук нещо не ми се връзва - 40 дни винаги ли е цифрата, независимо дали е в началото на сезона или в средата, или в края? Ако е така, това значи че просто графика се движи с 40 дни закъснение постоянно?
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: Pif   
Дата:   08-07-15 13:02

А как навремето давахме снимките на следващия ден? Копирани, рамкирани, в албуми? Сега повечето кадри са пълен бълвоч. И за това чакаш 2 месеца. Явно кьораво и сакато дето за друго не става е станало фотограф и снима сватби. Щракаш на поразия и от няколкото хиляди некадърни кадъра дето хем не са на фокус, хем не са композирани правилно, хем не са експонирани правилно все с 300 зора ще измъкнеш нещо дето да се види. Навремето изкарвах 33-34 кадъра от филм които бяха перфектни и се даваха на клиента. Сега хем клиента си плаща като поп, хем чака 2-3 месеца и накрая получава бълвоч. То ако някой отдели толкоз време за обработка от снимките от ГСМ-ите на гостите резултата ще бъде по-добър.
Май си трябва да се въведе образователен ценз за изпълняващите професиата фотограф. Иначе нещата ще станат още по-зле.
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: da.fo   
Дата:   08-07-15 13:03

"Галерия с 400 снимки описва идеално цялата сватба..." - [smilie24]

 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: EvaJor   
Дата:   08-07-15 13:05

boni, [smilie24]

Не знам какво трябва да е това събитие и с колко души, за да ме накара да разглеждам 2000 снимки....
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: didesignbg   
Дата:   08-07-15 13:07

И аз бях на няколко сватби напоследък и ми направи много силно впечатление срокът от едната - 4 месеца.
Наясно съм какво значи да снимаш насериозно сватба и да обработваш снимките, но снимки след 4 месеца не са нужни никому. Всичко от телефоните вече е прегледано и дори най-големите шедьоври просто остават в един албум, който в добрият случай се вади веднъж годишно.
На ретушора това му е работата да обработва снимките по-добре от вас и да ви освобождава времето за да можете да вършите това което правите добре.
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: EvaJor   
Дата:   08-07-15 13:09

Е, четири месеца....Това пък наистина е [smilie9]
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: boni   
Дата:   08-07-15 13:15

2metrajnia и Pif
Въобще не сте прави. Не го работите това и разъждавате повърхностно в случая. Особено за натоварения сезон. Преди него срокът може и да е няколко дни. Не че трябват 40 дни за обработка и предаване. Просто хората имат и много други ангажименти, както и нужда от почивка. Нямат свободни уикенди. Пътуват много, снимат и други неща. Работата се трупа.
ПИФ искаш ли да ми покажеш един албум преди години които си правил, а аз да ти пкажа един , който съм направил сега. Да видим разликата и в снимките. Не е като да не снимам от 91-ва и да не знам как беше - снимаш и ти вадят снимките в минилаба. Конфекция. Предлагал съм и ръчно копирани снимки навремето и ми трябваше много време, та знам как е.
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: realnoncho   
Дата:   08-07-15 13:15

За да може друг да ти прави обработката трябва да си много сигурен в него и да имате близки виждания за кадрите. При много ангажименти е ясно, че ще има забавяне, но и това се казва предварително. Иначе лесно - отиваш, щтракаш в Jpeg, накрая на сватбата преточваш на флашка и чао. Даже по-евтино ще излиза. Ама тогава ще има повече недоволни сигурно :)
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: 255111   
Дата:   08-07-15 13:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: boni   
Дата:   08-07-15 13:17

А за снмките от телефоните пък въобще не сте прави. Те са прегледани още на другия ден, но какво от това. Ако фотографът е добър, снимките от телефоните му правят услуга, разликата е огромна и впечатлението на хората също..Освен това снимките от телефоните са хаотични. Фотографът предава историята в един завършен продукт. Казвам го от опит.



Публикацията е редактирана (08-07-15 13:18)
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: jivkojj   
Дата:   08-07-15 13:18

Аз гледам снимки веднага след събитието. После в някой албум, диск и т.н. в архива. След това, ако ще погледна, ще са едва няколко подбрани неща.

Същата работа и със снимките и филма от сватбата ми преди 10 години. Ведна на другия ден бяха разглеждани, после още 1-2 пъти в рамките на месеца и от тогава, така и не сме се сетили за тях. Толкова много интересни неща са се случили междувременно.
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: nyamago   
Дата:   08-07-15 13:24

"...Ще ти давам по 150 лева на обработка..."

Не разбрах това на кадър ли е, или сумарно за всичките (!) 2500 кадъра? [smilie11]

И в двата случая е комично (плачевно?) далече от всякакъв реализъм - никак не мога да го разбера [smilie8]

Бони беше прав относно сроковете и разумного количество крайни кадри - но той има особена привързаност към личните си кадри; за други фотографи има резон да се 'под-контрактува' обработката. Не съм снимал нито една сватба за пари, но познавам знанията и труда, необходими и за двете страни (заснемане и обработка). И най-вече от здрава бизнес-логика бих предложил за качествена обработка по мои изисквания до 50% от взиманите от клиента цени. Нека сватбените фотографи не се смеят на това - знам какво говоря.
[shtrak]
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: deerstalker   
Дата:   08-07-15 13:28

[smilie5] че пак много са давали като заплащане, тука - местните дават 20 лева за обработката на снимките. [smilie18]
А пък и 4 месеца да обработват снимки - вероятно чакат да ферментират.
Стандартното време за обработка е не повече от два-три дни.
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: Pif   
Дата:   08-07-15 13:37

Бони,
разлики от 90-те има. Основно в тъмните места. Сега са чувствителни матриците и не се ползват светкавици. Сега църквата изглежда по-добре определено. Но до там. Негативите отдавна съм ги дал но имам тук-таме запазени снимки. Навремето и аз снимах по-добре. Когато снимах на филм знаех всеки кадър как е излязъл. Тъмен, светъл, преден или заден фокус, кое ми е размазано и кое не е. Сега дори не знам на каква скорост снимам (образно казано). Сега ако не погледна кадъра не съм сигурен какво е станало. И кадрирането ми е по-зле от преди 15-20 години.
Тогава сядаш на лаба и вадиш докато не стане. Пак изискваше време но за 1 ден опукваш сватба от 15 филма. Даже 15 беше с бозата от ресторанта.
Когато клиента ти плаща той плаща за твоето време. Ако примерно взимаш по 100 лева на час за снимане и по 30 на час за обработка в тези 1500 които получаваш все ще има за да си плати клиента твоят труд. И какво означава нямам време? Нали клиента ти е платил за това време. Почивката е твой проблем. Защо клиента да се интересува от твоята почивка? Той ти е платил определена сума за свършването на някаква работа. То и клиента може да каже - сега ще ти дам 200 лева и останалите 1300 като ми дадеш снимките. Или ти сега ми дай снимките за тея 200 лева а останалите 1300 ще ти ги дам след 3-4 месеца като се върна от море и като ми останат пари и ако ми е скучно.
Туй му се вика бизнес по нашенски.
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: boni   
Дата:   08-07-15 13:54

Първо искам да ти кажа, че не вземам никакви пари докато клиента не си вземе и респективно хареса снимките. Никакви - т.е. нито лев.
Второ, такива са ми условията за сроковете между 15 и 30 дни и клиента се е съгласил щом ми е клиент - т.е. няма проблем.
Трето една от големите разлики с 90-те, е че клиента гледаше едни снимки 10х15 или макс 13х18 и само единични кадри 20х30.
Не гледа на 100% не зумва, не изследва шума и фокуса, защото нямаше как. Сега има как и го правят масово. Всеки е специалист вече. През 90-те години фокусът беше достатъчно да е горе-долу ок и снимката е чудесна. Сега въобще не е така, особено с новите ТВ и монитори 4К и нагоре. И през 90-те нямаше интернет да те разнасят по целия свят ако си допуснал 1 кадър не на фокус или по-шумен. Т.е. сега се снима много по-прецизно и се прави много по прецизна селекция и съответно, за да няма брак се снима повече. Това отнема много повече време.
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: iasen2   
Дата:   08-07-15 13:55

много ми става смешно, когато колеги почват да обсъждат цени и срокове за работа :)
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: ss_sgp   
Дата:   08-07-15 14:04

Моите 2 стотинки: клиентът се 'държи' от фотографа, следователно той определя условията и заплащането. Може да начислява 200% надценка в/у тези 150лв, може да ги 'продава' на загуба. Това е негово решение. Човекът извършващ ретуша не може да предложи цялостна професионална услуга и не може да се надява на дори близка до платеното от клиента за ретуш.
 Re: Към сватбените фотографи - колко сте склонни да платите за обработка на снимки.
Автор: realnoncho   
Дата:   08-07-15 14:06

Така е iasen2...
Представям си аз цял ден да снимам сватба и да дойде някой да почне да ми прави сметка за времето и парите за обработка [smilie8]
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.