Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: faireone   
Дата:   05-12-14 23:32

Здравейте!

Ще се радвам ако някой може да сподели съвети с това как се справя със изкуствено осветление в затворено пространство и най-вече при репортажната/събитийна фотография.

Идеалният вариант е да се bounce-не светкавицата я от таван, я от стена. Но много често това не е възможно (тъмен/цветен интериор, много високи тавани). В тези случаи двата варианта са снимане с директно насочена светлина или без.

1) Ако е директна - какви настройки е добре да се използват (ISO, скорост на затвора, metering)? Какъв дифузьор препоръчвате (опитът ми с тях показва, че не са удобни за снимане в големи помещения; получават се и много тъмни сенки на заден план/трябва да се напомпва мощността и доста бързо стига краен предел)? И по-конкретен въпрос - възможно ли е да постигна кадър със светкавица насочена директно, при който 10-20 метра напред всичко да е добре експонирано и да няма тъмни сенки, в които нищо не се вижда (например при презентации, четения, изпълнения, но така че да се вижда и публиката)?

2) Ако е без светкавица, какъв обектив бихте избрали в случая - зуум или твърд? Иначе казано, светлосилата на твърдия достатъчно предимство ли е пред по-всеобхватната употреба и удобство на зуум-а? Имайте предвид, че при доста събития няма възможност за много разхождане напред-назад. Трябва и да си бърз да уловиш дадени моменти.

И още нещо. Четох тема тук от 2011 за колегиалността м/у фотографи при събития. Мненията бяха смесени. Едни казват, че щом има събитие, трябва на всяка цена да се заснеме кадъра, независимо дали пречиш на други колеги или зрители. Други твърдят, че не е добре дори да си сменяш позицията веднъж щом е започнало събитието. Ще ми се да чуя някой опитен фоторепортер какво има да каже по въпроса.

Моля ви, не обръщайте темата на спам и заяждане.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: victory13   
Дата:   05-12-14 23:44

Взимате си 35/1.4 и 85/1.2 за такива събития. Всичко друго ще ви докара нерви и разочарования.

Ако искате да имате пълен набор фотографии и от цялото събитие, забравете и за светкавица. Всъщност, в началото, или по предварително определено време може да получите разрешение и за работа със светкавица. Тогава ще възникнат неприятностите от онази тема, дето сте прочели. Като оставим настрана фактът, че всички снимки тогава ще си приличат по много показатели [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: niki777   
Дата:   06-12-14 00:12

осветеността е обратно пропорционална на квадрата на разстоянието до светоизточника, което ще рече че ако за обект който е на 1м разстояние от апарата ти трябва определно количество светлина, за да е ескпониран правилно, то за обект който е на 2м от апарата (2 пъти по-отдалечен) ще ти трябва 4 пъти повече светлина. тоест ти няма как да експонираш правилно всичко в радиус от 20м с директна светкавица поне в границите на познатата ни вселена.

като цяло въпросите ти говорят за фундаментално непознаване на характеристиките на светлината и на начина на работа на фотоапарата. което значи само едно - КУРС ВЕДНАГА!

успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: pmartinov   
Дата:   06-12-14 00:20

Понякога протокола на събитието е толкова строг,че с горните два обектива може да направите само снимка за спомен.

И като ви посочат мястото ще се сетите за :

Зумовете !

Широк и дълъг зум.

Всеки случай сам за себе си е специфичен.

Печеливша рецепта няма...


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: faireone   
Дата:   06-12-14 16:05

victory13, именно тези 2 обектива са ми в главата, ако ще се ползват твърди (или 100IS вместо 85). Разбира се, има ги и притесненията дали няма да ми трябва по-широко (но и да се внимава много за деформации).

niki777, така си и мислех, но реших да задам въпроса. Признавам си, малко съм на "вие" що се отнася до светкавици и настройките около тях. Затова се допитвам за съвет. Имам някакви основи, даже бих казал, че се справям по-добре от много колеги с "големи светкавици". Просто този въпрос винаги ме е глождил защо не мога да направя снимка на публика+сцена с директно насочена светкавица. Благодаря за обяснението, причината явно е физична :) Купил съм си един туториал на Мат Грейнджър именно на тази тема, но нямам никакво време напоследък да го изгледам (10-тина часа е). За курс също отдавна имам желание, ще чакам следващия на ФФ за напреднали, защото в този, който започна наскоро, не можах да се включа.

pmartinov, да, и този момент го има. Именно затова зададох въпроса си така. В крайна сметка, не мога да нося и зуумове, и твърди. Светкавицата задължително ще е в мен ако светлината на мястото на събитието за нищо не става.

Дано още някой се включи по темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: muzicantini   
Дата:   06-12-14 16:08

85 1.2 пък как го решихте за репортаж. Той фокусира ужасно бавно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: MikeDimit   
Дата:   06-12-14 16:18

Нека профитата днес да споделят за колегиалността. Преди време битката беше м/у операторите с големите и тежки камери/и стативи/и фотографите. Ама ако имаше някой помислил си че е единствен и уникален набързо му се пускаше серийка блицове през няколко минути от метър. Па после можеше да си прави репортажа [smile] . Сега като гледам има обиграни репортери които си правят кадрите и не пречат на колегите си. Но веднага изпъкват новаците , които стърчат като пилон в стриптиз бар.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: mmjm   
Дата:   06-12-14 16:22

Предварително проучваш мястото на събитието и евентуалната ти позиция и си избираш подходящия обектив. При много събития, снимането със светкавица е забранено, та ти си прецени до колко е задължително носенето и.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: asahi   
Дата:   06-12-14 17:35

Не се сещам за обществено значими официални събития, в които снимането със светкавици да е забранено. По-скоро е ограничено времето за снимане - примерно 1-2 минути във встъпителната част. След това репортерите опразват мястото отпред и събитието си тръгва по сценарий.

На концерти и театрални постановки не се снима със светкавици по желание на изпълнителите и организаторите.

Репортажна снимка може да се направи с всякаква техника. Добрата репортажна снимка се прави с много опит, познаване на техниката и малко предизвикан късмет.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: deerstalker   
Дата:   06-12-14 18:02

С какво снимаш - кроп или фф тяло?

С твърдо репоражно снима ли се? [smilie5]



Публикацията е редактирана (06-12-14 18:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: axlastro   
Дата:   06-12-14 18:15

С твърд обектив е трудно да се снима репортаж. Евентуално с две тела, но пак е трудно. Почваш да пречиш и да тичаш напред-назад. Ако си с кроп нещо от рода на Sigma 18-35 или 17-55/2.8 в комбинация с 70-200 2.8 или твърд 85 1.8
За Фул фрейм примерно 6D и на бленда 4 може да се снима - там имаш високо исо.

Стабилизацията е много важна, особено ако снимаш без светкавица. Ако снимаш със светкавица, импулса е много кратък и в общия случай може да помогне при "замразяването" на движението.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: deerstalker   
Дата:   06-12-14 18:29

Имаше един комичен случай, разбира се завърши не добре за двете страни. На едно мероприятие, някъде в далечната провинцията се бяха събрали видни дейци, къде партийно и къде не. Журналисти, фотографи, видео-оператори. Един голям талант в фотожурналистиката, закичен с 50/1.8 около 10 минути правеше тигели от по 3-4 метра. Зад него хората се нервят, нервят, че един като му подложи един крак - друго беше смях и разправии, който завършиха не добре за двете страни, единия с травма, другия пише обяснение в близкото районно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: faireone   
Дата:   06-12-14 18:38

Специално за събитието, което ми предстои, няма проблем за светкавица. Мястото е НДК - общите помещения (не зали) => много високи тавани и жълтеникава не много силна светлина. Няма опции за bounce-flash. Трябва да хвана отделни моменти от събитията и да стоя до края, не ми е вариант да стоя първите минути и да си ходя. В този ред на мисли, какви подходи използвате вие за отразяване на дадено събитие? Какво правите, когато се появи умората? Поседявате ли за малко (ако изобщо има къде) или издържате докрай? :)

В случая хората няма да мърдат много (литературни четения, представяния на книги, както и един концерт на малка сцена). Дали стабилизирани зуумове ще ми дадат по-добри крайни резултати, отколкото твърди стъкла? Аз лично предпочитам твърдите за портрети, пейзажи и травел, но за репортажи дали зуума не е по-добрият избор?
* докато писах това, видях новите постове. Ясно, зуумовете са за предпочитане!

И на мен ми се ще изобщо да не трябва да посягам към светкавицата, но ако е по-тъмно, отколкото очаквам, ще се наложи... Иска ми се да съм леко натоварен, защото чантата ми не побира повече от тяло с 3 обектива/2 обектива+светкавица, а раница е просто изключено! Малко си разсъждавам на глас, но просто исках да всея повече светлина за какво точно става въпрос.

С ФФ снимам. Широкият ми е на бленда 4, но е стабилизиран (4 стопа). Другият ми зуум е 70-200 2.8, но нещо не ми се мъкне в този случай. А за него трябва и друга чанта или раница. Така че си мислих дългия да ми е 100IS или 135/2.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: wizarditaly   
Дата:   06-12-14 20:16

За репортажната фотография трябва да си бърз. Зумовете са за предпочитане. Ако имаш място,една 35-ца 1.4 за всеки случай, но ако наистина е толкова тъмно е проблем с фокуса. Светкавиците са проблем само на спортни събития. Аз не обичам светкавица и затова предпочитам да вдигна ISO-то. В много случай колкото по рано отидеш на събитието, по добре ще се класираш за добро място.
В общи линии с малко практика всичко ще си дойде на мястото[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: MikeDimit   
Дата:   06-12-14 21:10

За НДК - зум. Макс отворена бленда, скорост минимум 1/200, стабилна опора. Осветелнието там е достатъчно. Зад кулисите обаче е мъка - много прах се стеле от завесите и ако покзваш светка става сняг. На панаира около щандовете също има достатъчно осветление. Ако решиш да ползваш светка няма да те изгонят - за литераторите вниманието на пресата ( тоест да ги снимат за някъде) е гъдел.



Публикацията е редактирана (06-12-14 21:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: bpavlov   
Дата:   06-12-14 22:59


Взимате си 35/1.4 и 85/1.2 за такива събития. Всичко друго ще ви докара нерви и разочарования.

Жив и здрав да си, за просветлението. Чак сега разбрах, какъв ми е проблема. Моите са 24/1.4 и 85/1.4 и много се мъча. А явно и заради светкавицата, пропускам повечето кадри

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: asahi   
Дата:   07-12-14 12:22

Литераторите не мърдат много. Добре е да имаш подръка статив, за да можеш да си направиш по-спокойни кадри на по-ниска скорост.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: pmartinov   
Дата:   07-12-14 13:15

Монопод в тази среда със твърд светлосилен като дължината му се определя най-вече от дистанцията на която ще снимаш.

Съвсем не е нужно да полваш скорости които да направят обекта паметник.

Разработката на движенията придава атмосфера и артистичност която снимките за документи нямат.

Светкавицата е средство което се използва само когато нямаш друг избор...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: MikeDimit   
Дата:   07-12-14 13:30

pmartinov

И после оти писателите имат слава на подпийнали [smile] .

На човека проблема е, че има задачка да отразява протоколно събитието и се притеснява да не пречи, а и да си свърши работата. Ще се справи. Има техниката, добавя малко самоувереност и воала!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за репортажна и събитийна фотография / светлина
Автор: pmartinov   
Дата:   07-12-14 13:35

Не бих ползвал светкавица след тези уточнения!

Самоувереността идва с опита и знанията.

И най-дългия път започва с първата крачка.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »