Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проявяване на кино лента AGFA XT 125
Автор: Alexander_Asenov   
Дата:   22-09-14 00:59

Здравейте!
Закупих си ролка AGFA XT 125/35mm. Зареждам я на фотоапарат и искам да питам има ли някой идея как да я проявя? На C41 дали ще стане нещо или трябва да мисля други начини?
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на кино лента AGFA XT 125
Автор: M_D   
Дата:   22-09-14 02:19

Тоя филм не се произвежда от 20 години, шансовете твоята ролка да става за нещо не са големи. Стандартният процес за проявяване е ECN-2. ECN-2 филмите по правило имат отзад антистатичен черен слой (основно срещу ореоли), който се маха на първа стъпка от проявяването. Тъй като не се сещам в момента пример за цветен негативен ECN-2 филм, който да няма такъв слой, може да се допусне, че и агфата има такъв.

По принцип ECN-2 филми може да се проявяват по C-41, no първо трябва да изчистиш въпросния слой. Поради тоя факт ще трябва сам да си свършиш проявяването, не може просто да се изсипе филма в процесор заедно със стандартни C-41 филми, щото ще направи поразии. Киснеш в разтвор на сода във вода за някоя и друга минута и след това минаваш с гъба за обиране на чернилката. Тъй като c-41 има някои разлики в химията с ECN-2, трябва да се очакват и отклонения в цветовете (дори при пресен филм).

Алтернативата е да си забъркаш ECN-2. Проблемът е, че обикновено се продават само големи количества (по обясними причини). Иначе Кодак и Тетенал имат ECN-2 китове.

Успех и да постнеш резултати. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на кино лента AGFA XT 125
Автор: mihalo   
Дата:   22-09-14 02:39

Процесът е C41. Може да откажат да ти го проявят с довода, че пуска сажди в проявителя. Сажди пуска само филмовия Кодак. След проявяването следва трудното, лентата няма как да не е стара, с доста воал (увеличено зърно и други промени, но да не те ангажирам с излишна информация) и с много по-нисък контраст от материалите предназначени за фото. Последното е предимство, но изисква специален подход. Ако искаш директен принт ти трябва много по-контрастен позитивен процес. В добрия случай можеш да получиш фантастично пастелно цветопредаване. Жалко, че вече и ние повече харесваме шаренията на азиатското светоусещане.

Редакция: Опс...Послушай M_D! Може да бъркам и сажди да няма само Фуджито. Лесно можеш да разбереш като надраскаш с нещо остро подложката.



Публикацията е редактирана (22-09-14 02:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на кино лента AGFA XT 125
Автор: M_D   
Дата:   22-09-14 03:04

Мисля, че само най-старите ECN-2 фуджита нямат чернилка (говорим си за преди 30 години). От модерните им само релийз принт филмите им не би трябвало да имат (те са и позитивни де). Аз лично съм мазал някаква Етерна преди години и тя си имаше.

Не е невъзможно Агфа-та да няма такъв слой, но не е много вероятно. Някъде началото на 80-те масово се зарязват алтернативните анти-хало методи, пък XT серията тръгва средата на 80-те. Но най-добре да се провери, да. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на кино лента AGFA XT 125
Автор: mihalo   
Дата:   22-09-14 04:26

На мен ми се мотае из главата, че противоореолният слой на гърба на подложката е патент на Кодак, но вярно, трябва да проверим за да сме прецизни :)


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на кино лента AGFA XT 125
Автор: Kolev68   
Дата:   22-09-14 04:50

Проба с парче в проявителя, на фуджито се разтваря. После обилно измиване и процеса продължава като стандартен.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на кино лента AGFA XT 125
Автор: shamelessEyes   
Дата:   22-09-14 07:37

Междудругото една от ралзиките в кинолента и фотографска е точно противоореолния слой при кинолентата (само кинолентата има такова) Този слой при фотографската лента няма антиотразителни свойства, а само предпазни за механична повреда.

Може да се пробват и двата процеса при проявяването без никакво притеснение при тази стара лента. Може да се получи чудесен резултат.

Аз бих експериментирал и като омешам каквото ми попадне :)))

Понеже наистина никой няма да вземе тази кино лента, заради саждите.., по добре си намери "доза" и химикали и пробвай сабственоръчно.

Според мен не е нужно да се махат саждите със сода и гъба, това го могат само художници [smilie25] , а с темперирала "киснене" и струя вода.

Колко метра е ролката? Как е съхранявана? Как я зареждаш в камерата? Има ли движение, сработва ли камерата? Каква е камерата?

Доколкото прочетох има разни азиатски производители, които още произвеждат подобни ленти със същия код от Агфа.

Ако е така, може да потърсиш производителя.

Интересно е, успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на кино лента AGFA XT 125
Автор: Alexander_Asenov   
Дата:   22-09-14 10:26

Здравейте!
Благодаря много за отговора! Лентата е 122м, била е съхранявана на сухо, тъмно и хладно място и е била произведена преди 18 години, както ми казаха. Заредил съм я сега на Praktica BCA. Върви нормално.
Много съм ентусиазиран да я проявя в домашни условия, но до сега не съм го правил. Можете ли да ми дадете по-подробни насоки как да действам и с какви материали да пробвам в проявяването. Отскоро се уча в аналоговата фотография и ми харесват резултатите и искам да се развивам.
Между другото, да Ви питам, знаете ли къде и в какво е най-добре да съхранявам ролката, за да се запази качеството? Например в хладилник в черна торба...?
Иначе я зареждам на тъмно в килера :)
Благодаря!
Поздрави



Публикацията е редактирана (22-09-14 10:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на кино лента AGFA XT 125
Автор: shamelessEyes   
Дата:   22-09-14 16:49

ми малко по сложно е с кино-лента, заради това предварително измиване, което си нямам и идея как може да се направи ръчно. Предполагам ще трябват две дози. В едната да се кисне в алкална "предбаня" за някакво време, после да се измие [cool] и да се навие в другата, където да се случи останалата част от процеса.

май с гъбата ще е по лесно, kато се замисля.

Важно е да се отстранят саждите, защото ще се оммже всичко по нататъка в процеса.

Може би има някакви такива малки ръчни установки, които се продават по разни спец сайтове или да се сглоби нещо, но пак ще трябват уреди като тези .

Трудна работа е и ако имаш късмет реално при експериментиране да уцелиш (нагласиш) процеса ще ти замине цялата ролка.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »