Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Почистване на петна по филм
Автор: checho   
Дата:   30-08-14 17:04

Привет

Преди няколко дена започнах да проявявам сам черно-бели филми. Не успях да направя някоя голяма глупост и резултатите ми изглеждаха прилични, докато не видях, че всички филми са на петна от засъхнала вода. Опитах да позабърша една част от филма без кадри на нея и от петната не остават видими следи, но пъх остават механични следи дори от по-меки хартиени кърпички.
Потърсих подобни теми, но намерих предимно съвети за превенция на такива ситуации, а не какво да правя, когато вече съм сгафил. Баща ми (който преди се е занимавал любителски с това) твърди, че всичките му филми оставали на петна и след това ги забърсвал с памук напоен със спирт, но не е напълно убеден.
Може ли някой да ми помогне със съвет?

поздрави
Стефан

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: staskl   
Дата:   30-08-14 17:50

ф-905 /филпон/май видях да продават в базара.Или с веро.Става и със спирт,но то е ако бързаш да копираш филма.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: batsali   
Дата:   30-08-14 17:52

Твърда ти е водата. Пробвай като последна стъпка преди сушене да изплакнеш филма в много разреден разтвор на веро, а ако си фанатик го плакни в дестилирана вода. Като го развиеш го прекарай през пръстите си, за да премахнеш капките вода механично. Лично аз даже го "изтупвам" след това като прашна дреха, за да изхвърчи колкото се може повече вода от филма. [smilie7] И не забравяй, че докато е мокра емулсията трябва да си по-внимателен от обикновено.

Бърсане с чиста памучна фланелка маха тия петна също. Мисля, че ми се е случвало да останат супер дребни драскотинки, но никога не съм виждал да дават отражения на хартиените копия.



Публикацията е редактирана (30-08-14 17:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: checho   
Дата:   30-08-14 17:57

Благодаря за съветите, но те ще ми послужат за следващи проявявания. Сега искам да се отърва от петната, които вече съм направил. Ще пробвам сега с тънка памучна тениска какво ще стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: M_D   
Дата:   30-08-14 17:59

Е стига ги търка на сухо, измий ги с нещо.... Вода, смесена с малко почистващ препарат ала веро.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: batsali   
Дата:   30-08-14 18:43

Петната са от варовик. Не мисля, че повторно се разтварят във вода. То ако така ставаше нямаше чаши и тенджери да събират варовик с времето, защото се мият постоянно. Нищо не пречи да се пробва де.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: my.point.of.view   
Дата:   30-08-14 19:06

Петната може да се почистят с влажно памуче и деликатни движения.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: checho   
Дата:   30-08-14 19:45

Привет
Почистих с много мека и тънка памучна кърпа, влажна. Сега изглежда доста по-прилично.
Благодаря на всички за препоръките.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: impuls   
Дата:   30-08-14 21:55

Чечо, вече колеги ти отговориха - ФИЛМПОН (F 905). Ако днес си минал със спирт или мека кърпичка, то правилния отговор е по-горе. Цената на това чудо е около 4-5 лв. за 250 мл., който се разрежда с вода 1:200 Поздрави.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: fotorafi   
Дата:   31-08-14 16:23

Миене отново на филма с ползване на филмпон F-905 na ORWO
Имам една бутилчица, може да ти я дам. Явно водата ти е твърда
София, 0886-711-193, Рафи

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: zotto   
Дата:   02-09-14 00:53

Когато нямам филмпон слагам малко сапун във водата, просто измий отново филма и сложи някоя капка сапун, така като съхне няма да има засъхнали капки:)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: satansho   
Дата:   02-09-14 09:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: uri64   
Дата:   02-09-14 10:01

В зависимост от фиксажа, може да се ползва след това баня за по-бързото му премахване, подобно на стоп банята след проявяването. А да се мие всеки филм 15-20 минути в течаща вода е такова прахосничество, че няма накъде повече...има си метод на Илфорд за миене, който хаби много толкова по-малко вода и е ефективен...

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: allyx   
Дата:   02-09-14 10:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: batsali   
Дата:   02-09-14 12:44

Идеята на последното миене на филма е да се махнат остатъците от химикалите, в които е киснат преди това. Че ще се махнат петната в кисел разтвор - ще се махнат, ама пък в емулсията ще са насади киселината.

Както вече казахме няколко човека, или веро или нещо такова http://www.ilfordphoto.com/products/product.asp?n=44
Възможно е във верото да има химикали, които не е добре да остават по филма и да ускорят стареенето му, затова горното е по-добър вариант. Ползва се съвсем малко, така че цената за филм е символична.

Идеята на филмпона, илфотола, верото, сапуна и тн, е да намалят повърхностното напрежение на водата, за да не стои на капки, които да оставят разтворените си боклуци по филма, а да се оттича. Всичко опира до това да се махне механично водата от повърхността на филма. Това може да стане до голяма степен и ръчно, както писах вече. Пак остават ситни капчици, но не остават видими петна, защото количеството варовик е много малко. Като съхне една голяма капка върху провесен филм, варовик се събира най-много в долната част, защото варовик от голямата капка се отлага, когато тя намалее и разтвора стане концентриран.

Моята вода не е много твърда и не ползвам препарати, само минавам филма между два пръста и го изтръсквам с камшично движение преди или след като го закача на щипката да съхне. Рядко ползвам веро. Важно е обаче разтвора да е много разреден, защото пък остават следи от верото.

Ако водата ти е наистина много твърда, ти препоръчвам да си вземеш дестилирана вода, с която да си правиш химията, или поне да правиш едно последно изплакване след обикновеното крайно миене, за да може капките, които остават при съхнене да са от дестилирана вода. Няма нужда да кисне филма в дестилирана вода или да ползваш много от нея, само колкото ти побира дозата.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: MikeDimit   
Дата:   02-09-14 12:46

В този ред на мисли, някой ползвал ли е калгон за целта?

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: batsali   
Дата:   02-09-14 13:00

Калгона не работи на същия принцип и освен от варовик петната ще са и от калгон [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: satansho   
Дата:   02-09-14 14:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: uri64   
Дата:   02-09-14 15:09

ндааа, фотографията могат да я осмислят и разберат само старите фотографи и никой друг...колкото по-стари - толкова по-добре...ако може и с технологиите на от времето Рамзес II [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: MikeDimit   
Дата:   02-09-14 15:53

Ми то затова египтяните все около Нил за живеели. Течаща вода му е майката. И тежест закачена за филма да се опъне докато се суши, че после на скенера мъка...

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: impuls   
Дата:   02-09-14 16:13

Не случайно в рецептите за проявяване на ч/б филми пише, посследното миене да бъде в течаща вода 15-20 минути. Иначе освен петната от недоизмит филм по-късно във времето фиксажа ще започне да кристализира по филма ще повреди емулсията. В младоста съм опитвал миене в кофа с вода, като филма стои във водата 50-60 мин., но филма си остава не измит и трайността му е къса.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: quazimodo   
Дата:   02-09-14 16:51

MikeDimit написа:

> Ми то затова египтяните все около
> Нил за живеели. Течаща вода му е
> майката. И тежест закачена за
> филма да се опъне докато се суши,
> че после на скенера мъка...

И докато се опъват жилите на филма [smilie5], минаваш от двете страни внимателно с едно такова:


http://emk-33.com/shop/image/%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%87%D0%



Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: uri64   
Дата:   02-09-14 16:51

impuls написа:

> Не случайно в рецептите за
> проявяване на ч/б филми пише,
> посследното миене да бъде в течаща
> вода 15-20 минути. Иначе освен
> петната от недоизмит филм по-късно
> във времето фиксажа ще започне да
> кристализира по филма ще повреди
> емулсията. В младоста съм опитвал
> миене в кофа с вода, като филма
> стои във водата 50-60 мин., но филма
> си остава не измит и трайността му
> е къса.


Ахаааа, значи тия маскари Илфорд, съзнателно заблуждават с измислените си методи, та да могат будалите, които ги слушат, да си съсипят негативите качествено...ето къде бил ключът от палатката [smilie5]



Публикацията е редактирана (02-09-14 16:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: satansho   
Дата:   02-09-14 17:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: batsali   
Дата:   02-09-14 22:03

Фиксаж да ти кристализира по филма може само, ако го закачиш да съхне направо като го извадиш. Ако ще и 2 дена да тече чешмата, като е твърда водата пак ше остават петна. Осъзнайте се малко. Иначе все едно да ми кажете, че колкото повече мия лайна с лайняна вода, толкова по-чисто става.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: impuls   
Дата:   02-09-14 22:30

Батсали, това са две различни неща.Петната от варовика, за да не се получават се плакнат с КАЛГОН, но това е в по-старо време, когато още филмите на ГДР беха с надпис АГФА. След преименоването на ОРВО, Волфен започна производство на собствен Калгон - Филмпон(F 905). И когато не разполагахме или по-точно не съществуваше този омекотител след миенето изплаквахме филмите във вода с прибавен малко обикновен оцет. А в големите лаборатории, където филмите се проявяваха в танкове побиращи около 36 филма процедурата беше същата. А това за миенето в течаща вода, е не п/в варовикови петна, а да няма остатъци от химикалите.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: uri64   
Дата:   02-09-14 23:02

satansho написа:

> баба ти все с Илфорд е работила май
> :)
>
> леко се изфъргате ... [smilie7]

Водата не е на Илфорд, само метода за миене с достатъчно количество вода, без да трябва да се изразходва 10 годишната дажба вода на племе бушмени :) иначе, успех при работата с химикали и методи от бабино време...

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: my.point.of.view   
Дата:   03-09-14 09:55

Миенето под течаща вода ако е 20 мин х 5 л/мин... 100 литра за 1 филм.
Миенето по метода на Илфорд изразходва една кофичка вода... 5 литра.
Когато имам 5 филма, мия с каскадата на Йобо - 6 мин х 5 л/мин - 30 литра общо или х 6 литра вода на филм.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: Uri64   
Дата:   03-09-14 10:46

Именно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: quazimodo   
Дата:   03-09-14 11:12

Айде да ви светна - когато плакнех филми след фиксажа, ги плакнех в дозата с 5-6 кратна смяна на водата и интензивно превъртане на спиралата. Ха сметнете 6Х0.5=3литра за филм[smilie7]. И 20-годишни филми си бяха екстра доскоро. Казвам доскоро, защото при последното местене се отървах от тях без капка жал[smilie21].


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: satansho   
Дата:   03-09-14 11:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: uri64   
Дата:   03-09-14 13:25

Хе, ти си клечи край ведрото с накиснати филми ако щеш не 20 минути, ами и 2 дена [cool] ...само не знам кой се хваща за думите...сигурно вече си резервирал билети за пътуванията до най близкото бушменско племе за да видиш колко вода консумират за единица време [smilie5]....ама спори си де, няма лошо [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: satansho   
Дата:   03-09-14 13:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: MikeDimit   
Дата:   03-09-14 14:52

Как задълбахте.. Тъй и тъй поне веднъж годишно се ходи на пикник. Ми вземате със себе си лентите, отивате до най-близката рекичка ( то у нас са бол), цопвате ги в едно импровизирано сито ( кофа с дупки става) и докато печете/консумирате кифтетата , събирате тен и огласяте гората/поляната с юнашки песни те филмите са се измили и промили. Вечерта у банята си ги окачате ( за миещите техники веч стана реч) и на сутринта ги прибирате в сейфа за вечни времена. Обаче...ако не сте ги фиксирали поне двойно или тройно може след 100-на години правнуците нищо да не видят....

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: quazimodo   
Дата:   03-09-14 16:38

https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/EmoticonROFL2.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: satansho   
Дата:   03-09-14 17:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: batsali   
Дата:   03-09-14 17:57

Всеки да пие по една студена дестилирана вода и да проявява както иска.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: quazimodo   
Дата:   03-09-14 18:09

batsali, то проявяването лесно, ма миенето мно'о трудно бе[smilie18]!


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на петна по филм
Автор: satansho   
Дата:   03-09-14 18:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »