Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: ton1ta   
Дата:   10-09-14 08:20

Здравейте,

От известно време калибрирам със Spyder 4.
Смених компютъра.
Калибрирах монитора 4 пъти под ред с новия компютър.
Обърках се доста, и 4та пъти при еднакви светлинни условия спайдера ми даде различни резултати...?

Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем?
Какво да правя?

Предполагам, че ще се намери някой да ме нахока, че калибрирането е сериозна работа, но защо тогава ги има тези спайдери?

Чудесен ден желая!
Тони


Отговори на това съобщение
 Re: "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: pif   
Дата:   10-09-14 08:30

Ако знаеш аз от кога се чудя защо ги има...
Някой иска да се чувства модерен и си го купува за да е по фйешън.

Отговори на това съобщение
 Re: "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: mihajlov2   
Дата:   10-09-14 08:49

Калибрирането със Спайдърче е един чудесен начин да си запълниш времето[smilie18]
Освен това дава и едно такова успокоение, че си направил всичко необходимо...
А сега малко по-сериозно. Какъв е Спайдерът - експрес, про или елит? Какъв софтуер използваш при калибрирането? Какъв е мониторът - с каква матрица - TN, PVA, IPS? Има ли възможност за регулиране на R,G,B?
При четирите калибрирания много ли се различават получените стойности за всеки един цвят - R,G и B?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ton1ta   
Дата:   10-09-14 10:09

mihajlov :)

Мерси за отговора. Прав си за едно, че дава успокоение, но време за запълване няма... Това беше главната причина да си го набавя, за да става бързо...
Освен, разбира се и причината, която изтъква pif - да бъда ФЙЕШЪН... :))) Що за идея ? Как, по-дяволите съм забравила да се похваля във ФБ страничката си, че съм си купила спайдер, за да видят всички колко съм фйешън...
Както и да е.
Очевидно не съм си направила добре сметките и не умея да работя с това нещо... Защото сега и спокойствието и времето не са на лице...

Какъв е Спайдерът - експрес, про или елит?
- 4 Pro

Какъв софтуер използваш при калибрирането?
- Този, който си върви със Spyder-a...

Какъв е мониторът - с каква матрица - TN, PVA, IPS?
- Dell U2412M. IPS матрица.

Има ли възможност за регулиране на R,G,B?
- Това е другата голяма загадка. Има възможност, да. Мониторът ми е свързан с лап топ и в двата случая. Със старата „машина“ ми дава да избирам стойности на RGB, а с новата само на Britness?!?!?

При четирите калибрирания много ли се различават получените стойности за всеки един цвят - R,G и B?
- 3 от вариантите отиват в една тоналност. Не знам дали ще се изразя правилно. Оранажавеят в различни степени... Единият, обаче синее... Превключвайки от един на друг вариант разликата е осезаема, да.

Мерси пак :)



Публикацията е редактирана (10-09-14 10:10)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: JoeSatriani   
Дата:   10-09-14 10:29

ton1ta,

Същата история е и при мен. Ще следя темата с интерес.
Със Spyder 4Pro съм и LG IPS277L. Същo е като втори монитор на лаптоп с NVIDIA NVS 4200M.
Още повече, че мисля да си взимам Dell от същия клас като U2412M.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mihajlov2   
Дата:   10-09-14 11:58

ton1ta, нещо не ми е ясно от обясненията ти. Не случайно те попитах какъв е мониторът ти и дали има хардуерни контроли за регулиране на R G B. А твоят монитор несъмнено има такива, плюс настройки за яркост и контраст.
Като използваш софтуера на Спайдър 4 Про, програмата те води през отделните стъпки на калибрирането. По спомени /аз се занимавам инцидентно през няколко месеца с прекалибриране на монитора у дома със Спайдър 3 Про и всеки път трябва да си припомням/ след първоначалните стъпки - задаване на типа на монитора, има ли хардуерни контроли, каква гама и температура ще се гони, да се измерва ли околната осветеност и т.н. и след първоначално настройване на яркост и контраст/ започва едно мерене и настройване от страна на програмата и Спайдъра. Накрая програмата ти дава постигнатите резултати и какво отклонение има - в цифрова стойност и в графичен вид - като три вертикални стълбчета - R G B - с отклоненията от оптималния резултат, и ако не се лъжа, и като цветна температура.
На този етап започваш хардуерно да настройваш R G B от контролите на монитора, а не от видеокартата. За целта - пипваш малко стойността само на един цвят и пускаш нова проверка. Гледаш резултата - както за този цвят, така и за останалите два. Правиш втора корекция - или на същия цвят, или на някой друг, ако е мръднал повече, и пак пускаш проверка. И така постепенно, с малки промени накрая достигаш до оптимален резултат - колкото е възможно по близо до референтните стойности - както за отделните цветове, така и сумарно.
Извинявам се за лаишкия език и се надявам корифеите да не ме изядат с парцалите[smilie5]



Публикацията е редактирана (10-09-14 12:21)

Отговори на това съобщение
 Re: "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: marves   
Дата:   10-09-14 12:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: iasen2   
Дата:   10-09-14 13:17

Дигни си ръцете от копчетата на монитора и кажи точно каква е разликата в калибриранията .

Лично мое мнение е да разкараш монитора .



Публикацията е редактирана (10-09-14 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ton1ta   
Дата:   10-09-14 14:07

mihajlov2

Всичко това ми е ясно. Ако и тези стъпки не разбирах, щеше да е доста тъпо да задавам въпроси.
Изстискала съм го до максимум. Прочела съм му всяка думичка и инструкция по време на калибрирането.

Не разбираш, защото е тъпо...
Правя едно и също нещо и "чек"вам едни и същи неща в процеса на калибриране, но с различните компютри процеса на калибриране е различен. С новия не се спира за ръчно нагласяне RGB, при все че съм му дала, че имам такава опция...
От там си помислих, че може би има връзка и със самия компютър... Настройки някакви и т.н. Неща, които не пише, и които няма от къде да знам... Затова питам тук.

Marves да не се окаже прав, че толкова му е силата на спайдера. Егаси...

Iasen2, как да разкарам монитора и защо?!?! Казах какви разлики виждам...

Отговори на това съобщение
 Re: "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: iasen2   
Дата:   10-09-14 14:13

Защото монитора е нисък клас и не е предназначен за фотообработка и калибриране , с ЛЕД подсветка е отзад и може да дава кви ли не отклонения

Калибрирай друг монитор да видиш как е
може да ти дам моя калибратор да видиш как е с него
Аз лично проблеми с калибрирането на професионален клас монитори с паяка съм нямал . проблемите почват с ширпотребата ..........

Избягвай да буташ каквито и да е копчета по монитора !!!!!!!!

Отговори на това съобщение
 Re: "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: mihajlov2   
Дата:   10-09-14 14:19

Много странна история... Самият Спайдър къде го включваш - към usb порт на лаптопа, или към usb порт на монитора? Да не би това да играе някаква роля и програмата да не ти дава възможност за ръчни настройки на R G B? Честно казано, не си спомням, но май че имаше някакво изискване калибраторът да е вързан към компютъра, а не към монитора... И още едно предположение, вече в областта на фантастиката - да не би старият лаптоп да има дискретна графична карта, а новият да ползва чип към дъното - примерно някакъв Intel HD Graphics и това по някакъв начин да влияе?

Отговори на това съобщение
 Re: "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: ton1ta   
Дата:   10-09-14 14:55

:)
И това е от изписаните неща, които четох и предпочитах.
Към комп. е включен всеки път.
А с последния си въпрос ме изпрати в Космоса... Ай хев но айдия....

iasen2, благодаря, и съм наясно, че не е най-доброто, което на всеки му се иска да притежава, ама малко драматизираш...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: iasen2   
Дата:   10-09-14 15:39

По скоро очакванията ти към "калибрирания" монитор са по големи . Не е въпроса да е най доброто , въпроса е да е предназначен за професионална употреба .
Когато нещо е предназначено за професионална употреба никога в ревютата му няма да пишат суперлативи , а просто ще напишат "професионална употреба" , понеже клиентите много добре знаят какво да търсят и какво да избягват .

Избери си от няколко калибрирания една и работи с нея , след месец направи още една калибрация и виж как е



Публикацията е редактирана (10-09-14 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: uri64   
Дата:   10-09-14 16:36

Какъв е бил старият ноутбук и какъв новият?

Отговори на това съобщение
 Re: "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: BOZO   
Дата:   10-09-14 17:42

Чакам asahi и GenaDP...

Отговори на това съобщение
 Re: "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: BOZO   
Дата:   10-09-14 17:44

https://www.youtube.com/watch?v=88jxtM4HAKE

Отговори на това съобщение
 Re: "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: prisonbreak   
Дата:   10-09-14 17:55

Dell-a се калибрира само с Eye One Display 2.
И аз се борих 1 седмица с спайдъра, и накрая asahi дойде, за 5 мин. и всичко е ток и жица.

Отговори на това съобщение
 Re: "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: batsali   
Дата:   10-09-14 17:58

Някой калибрирал ли е лаптопски монитор под линукс с тия джаджи? Има ли смисъл от цялата работа, ако ме интересува главно да пипна нива и малко цвета на сканове от филм и да дам нещо за печат веднъж в месеца?

Отговори на това съобщение
 Re: "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: MarinY   
Дата:   10-09-14 19:19

Тук, както винаги, съветите са "злато и платина ..." другото е за бунаци и се предлага само за да ти вземат парите.
Спайдъра си е много добра машина, за нивото на точност при 90% от работещите със снимки. Разлика в калибрацията на един и същи монитор може да има при:
- различна осветеност на помещението или дори преместване на лампата върху бюрото.
- не еднакво загрят монитор
- не "ресетнат" до заводските настройки монитор
- не плътно прилягане на датчика върху екрана. (но не трябва да е притиснат, защото резултатите ще са още по-трагични).

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: iasen2   
Дата:   10-09-14 19:38

MarinY , напълно си прав
Затова винаги казвам долу ръцете от бутоните на монитора .

Днес дадох калибратора на един да си калибрира мониторите , върна ми го и каза , че нищо не става , после се оказа , че си бутал заводските настройки .

Между другото аз винаги накланям назад монитора малко , за да може паяка да прилепне добре .

И колкото и да не ми се занимава с това се оказва, че ходенето на място да се калибрира се оказва най добрия вариант :)



Публикацията е редактирана (10-09-14 19:41)

Отговори на това съобщение
 Re: "Странно" калибриране със Spyder 4
Автор: asahi   
Дата:   12-09-14 01:22

След като си сменял(а) компютъра продължавай със смяна на монитора, смяна на Спайдъра и най-накрая смяна на задклавиатурното устройство.

Едва ли аз или някой друг може да познае кое точно не е наред в процеса на калибриране. Понякога се случват комплексирани ситуации, в които изходът може да не се намери от първия път. В този случай помагат знанията и опита.

Пиши откъде си и потърси някой намясто да ти го калибрира монитора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »