Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Макро лещи
Автор: graf_rayski   
Дата:   27-07-14 17:30

Понякога ми се налага и ми се приисква да снимам макро. Не ми се инвестира в макро обектив, затова реших да си купя макро лещи.
Въпроса ми е към тези, които са ползвали, да кажат мнение, за и против. Също така за кой обектив да ги взема, за 50мм или за 85мм?

Благодаря ви предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро лещи
Автор: compur   
Дата:   27-07-14 18:59

"по-на далавера" е да си вземеш макро-пръстени! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро лещи
Автор: kvakioh   
Дата:   27-07-14 19:05

Лещи-не. Естендер макро пръстен/и-да. Ринг за обръщане на обектив, най-често китов-да. Макро обектив- особено твърдо да.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро лещи
Автор: quazimodo   
Дата:   27-07-14 19:43

А най-безболезнено и евтино ще излезе ако челните лещи са близки по размер и се вземе пръстен, с който 50мм обектив да се обърне пред 85 мм-вия [smilie7].

Отговори на това съобщение
 Re: Макро лещи
Автор: marves   
Дата:   27-07-14 19:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро лещи
Автор: graf_rayski   
Дата:   29-07-14 22:51

Е така и не казахте нито положителни страни нито недостатъците на макро лещите.
Някой ползвал ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро лещи
Автор: kvakioh   
Дата:   29-07-14 23:02

Ми гадни са, пробвали ли сте през лупа да снимате?
Най-голямото влошаване на картината идва от тези лещи, положителното единствено е, че са най-евтиния вариант. При екстендер пръстените между тялото и обектива няма оптичен елемент (леща или стъкло) и съответно няма такива проблеми. Същото важи и при пръстен, който е за обръщане на обектив. Всъщност точно ринг за обръщане на обектив струва 10-20лв, най-евтино.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро лещи
Автор: Kalimas   
Дата:   30-07-14 14:01

Най-евтините варианти даващи добри резултати са пръстените ( без оптичен елемент ) или обръщането на обектива.

При пръстените обектива се затъмнява малко, но като цяло вади много по-добро качество от макро лещите. Аз лично съм ползвал стари пръстени за м42 с хелиос и с един pentacon 135mm f2.8 като преходника ми към канон е с потвърждаване на фокуса. Ползвал съм обикновени пръстени. Като цяло резултатите са добри за хоби и да си чешеш крастата.

При макро лещите, както каза @kvakioh - снимаш през лупа. Като следствие се получава силно изкривяване по краищата на снимката и острота само в центъра. Колкото по-голямо приближение ( повече лещи ), толкова по-голямо изкривяване. По спомен с тях работи и автофокуса, но колко добре не мога да ти кажа.

Пръстените, без оптичен елемент, мисля че бяха около 30-40лв.
Добри макро лещи вървят около 100 - 170лв в зависимост от мм.

Ако даваш 170лв за макро лещи, по добре посъбери и се разрови за макро обектив 2-ра ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро лещи
Автор: kvakioh   
Дата:   30-07-14 14:23

ЗА 50мм обектив ако е Никон или Канон най-добре Кенко екстендер пръстен 12мм, за съжаление не се продава отделно, а в комплект с 24 и 36мм мисля бяха. Комплекта е към 180лв, има Полароид същите, с еднакъв резултат за 130лв някъде.
За китов обектив пак така, 12мм Кенко.
Аз ползвам за Канона 12мм екстендер на Канон, отличен е с китов обектив и до 100мм твърди. 100лв втора ръка, с контактите и качеството. За Никон има оригинални, но защо не са с контакти не мога да разбера. Те са скъпи.
Хем си имат контакти за автофокус Kenko и Канонския, хем нещата като резултат са прилично добри. Някои от гадните евтини екстендер рингове, които нямат контакти и са лошо качество надират байонета и там е проблемно.
За обърнат обектив директно с ринг към тялото най-вече 50мм или китов, цената е между 15 и 30лв според изработката. Елементарен метален ринг е, с покритие. Има и вариант за обектив към обектив обърнат, там също ринговете са евтини. Ефектът е голямо приближение, получават се интересни снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро лещи
Автор: Iordanov   
Дата:   30-07-14 15:04

http://macropic.net/PROXAR.html

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »