Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: shagy   
Дата:   10-03-14 15:23

Здравейте. От известно време, чета по рекламните банери във форума, а и не само, всякакви курсове за начинаещи, напреднали, за пейзажи, портрети и прочие.
Обръщам се към посещавалите такива курсове:
Сдобихте ли се с нови знания и умения, научихте ли нови неща, които не могат да бъдат прочетени в интернет?
Както във всяко едно нещо си трябва постоянност и не отиват ли на вятъра едни пари, след като приключи целият този курс от 1, 2 месеца? Нещо като да запишеш ускорен курс по даден език за 2 месеца.
Има много неща, които не са ми ясни и които не мога да разбера от гледане на клипчета в тубата, защото просто не знам английски [smile]. Предварително благодаря на хората, който ще ме пратят на курсове по английски, но в случая търся повече информация за ползата от фотографските курсове.
Не са малко парите и се опасявам, че ако отделя една сума от 400-500лв за курс, ще се лиша например от възможността да си купя един портретен обекти и сам да си експериментирам.
Няма как и вълкът сит и агнето цяло, но споделете опит от посещаваните от вас курсове, за да добия някаква обща представа.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: localhost   
Дата:   10-03-14 15:30

Ами не съм посещавал точно такъв курс, бил съм на езиков преди години. Ползата от тези курсове е голяма при няколко условия:
1. по време на курса си записваш - термини, начини на работа и т.н.
2. в свободното си време четеш по това което си записал - в интернет материал колкото искаш
3. постоянно пробваш и питаш - никой лектор няма да ти откаже да отговори на въпросите ти от предната тема

А ако очакваш да отидеш на курс дори и при най-великия фотограф и не си мръднеш пръста през цялото време само си губиш времето и парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Батко   
Дата:   10-03-14 15:31

Аз ходих на курс в далечната вече 2009-та, организиран от сайта с П.Абаджиев и В.Николов.
Това, което ти го казват на курса синтезирано за 2 седмици, в нета и за години не можеш да го научиш!
За мен ползата от курса беше много голяма.
Коментарите на снимките на курсистите са незаменими!

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: EvaJor   
Дата:   10-03-14 15:32

Лично на мен, курсът ми помогна страшно много, като освен конкретни и базови знания ми даде и насоки къде и какво да търся по -нататък. Определено без курс нямаше да се справя, но предполагам, че е индивидуално- за неорганизиран и недисциплиниран човек като мен, курсът бе и начин да бъда "накарана" да седна и да почета малко.[smile].

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: diver   
Дата:   10-03-14 15:33

Да ,струва си!
Да се запиша ли на курс за шофьори ,или да си купя една гума 500лв и сам да експериментирам!?![cool]



Публикацията е редактирана (10-03-14 15:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: Duffer   
Дата:   10-03-14 16:38

Тези дни гледах поредната серия видео уроци на Джон Грингоу (creativeLIVE) и ще го цитирам. Човека каза в общи линии следното:
"Сега на този етап от кариерата си на фотограф, ако можех да се върна назад и да избера 5 години учене на фотография в университета или 5 години стаж при опитен фотограф, със сигурност бих избрал стажа при опитен фотограф"

Това отговаря ли до някъде на въпросите ти?

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: xFireSoul   
Дата:   10-03-14 16:49

Да но има и курсове в които само ще си загубиш времето да слушаш неща, които може би вече знаеш..

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   10-03-14 16:49

Дали си струва или не, и дали е полезен или не - зависи от очакванията и нагласите на този, който го посещава и от това, което се сервира на самия курс.
Ако курса е просто преразказ на материали, които човек може да си намери в нета, курса не би бил полезен на човек, който е ентусиазиран сам да се научи и да чете. Обаче би бил полезен на някой, който предпочита някой да му обясни същите неща, но и да му отговаря на въпросите, които не би искал да потърси сам в нета. В този смисъл откъм информация курса не се различава от това да си четеш сам.
Обаче ако курса освен това предложи знанията, опита и мнението на добри фотографи в бранша, които са готови да ги дадат на учениците си - тогава курса не може да се замени с четене в интернет - т.е. ако има практическа част в която лектора прави подробен анализ на снимките на учещия се и персонално го насочва да коригира грешките си.
Важна подробност е, че наличието на добър професионалист в някакъв курс е ирелевантно ако добрия професионалист не е и много добър педагог или пък егото му не позволява да сподели знанията си.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-14 17:02

Само да вметна, че ако не си влизал в студио, няма как с четене и гледане на филмчета да си измериш светлината, да си настроиш светкавиците, да построиш светлинна схема, да усетиш разликата между различните модификатори и типове осветление.
Освен това си е и купон.
А разликата е като да участваш в купона и да го гледаш в нета :)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: diver   
Дата:   10-03-14 17:04

JORO [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: GoldenZ   
Дата:   10-03-14 17:05

чудесно звучим, ама що е направите нещо за северна България, примерно във Варна[smilie8] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   10-03-14 17:20

J0R0 въпросът е доколко "курс за начинаещи" обръща внимание на всеки един участник в него дали в края на курса е научил и най-важното - РАЗБРАЛ нещата, които изброяваш. Аз някак си се съмнявам за няколкото прекарани часа в студио един средностатистически начинаещ да му се изяснят всички неща, които си изброил. Хората с години го учат това и много малко имат самочувствието дори заобиколно да изтъкнат, че са го научили. Освен във Фотофорум разбира се, но това е друга тема. В конспекта на курса, лансиран в този форум не се споменава какви точно техники се учат в студио, така, че най-обективно ще е някой, който го е карал, да сподели какво точно е научил :) Аз не мога да коментирам без да съм видял.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: PeterA   
Дата:   10-03-14 17:23

В Пловдив има ли някой който провежда курсове или индивидуални уроци??? Защото аз никъде не мога да намеря!

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: realnoncho   
Дата:   10-03-14 17:27

Всеки има различен начин за най-добро възприятие - някои учат от интернет и тестват после как при тях се получават нещата, други ходят по курсове и там им е полезно, трети на принципа проба/грешка... Важното е да имаш интерес и желание за това което учиш [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: toddybear   
Дата:   10-03-14 17:28

Аз съм карал двата курса и съм доволен.
Курса за начинаещи е базов но въпреки това се научават интересни неща. Ясно е че няма да излезеш експерт от него.
Курса за напреднали беше по-интересен, има дискусии на снимки, както авторски на участниците така и на известни фотографи. Имаше доста повече практика и снимане както на модели така и на предмети.
За мен лично най-ценното е точно опита и връзката която се създава с другите участници. Особено след курса за напреднали. Сега всеки ден си пишем, събираме се на по питие, подпомагаме се и тн.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   10-03-14 17:34

300-350лв е един прилично добър курс за начинаещи и напреднали 1брой. Кратки са, но се учи достатъчно. 500-550лв струват 2 нива.
Над 500лв струва един добър курс по език за 1 ниво. Не може да се сравняват обаче. Макар че си трябва и английския. Повечето добри материали са на този език.
Като цяло мисля, че има смисъл от тези фотокурсове. Дори миналата и тази година нарочно отидох на безплатни еднодневни семинари за учене как да работим с новия си апарат, след като ги купих. Ми и двата пъти само спечелих, не изгубих.
Може и дано да има по-специализирани курсове, примерно само за студийно снимане, където както вече се каза си трябва да се пипне, да се разбере. Макар че си има хора с пари, пространство и време, купуват, и започват. Но са малко на брой...
600лв за два курса според мен не може да бъдат заменени с обектив дори за 6000лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: my.point.of.view   
Дата:   10-03-14 17:41

Ходих на един курс миналата година. Добре ми се отрази. Зависи кой води курса.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: shagy   
Дата:   10-03-14 18:03

Да, така е. Съгласен съм, че ако не се докоснеш до истинско студийно осветление и не ти обяснят - тука тази лампа трябва да стои така, за да осветява фона, тази да осветява модела еди си как.
В клипчетата в ютуб хората обясняват, мерят със светломери, ама е само на картинка. Как да го питам - какво е това чудо светломера и въобще каква работа върши? Или тук защо ползват хартиен фон, на другото място фон от плат, на третото място осветяват фоновете от пред, от зад.
Не съм запознат много с известните "лектори" в ютуб, но ако случайно сте запознати с творчеството на някой, пуснете един линк. Клипчетата в ютуб се увеличават със всеки ден, но голяма част от тях са мрънкане, мрънкане на фона на някакъв модел който се усмихва, лектора прави пет снимки и накрая - събскрайб ме

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   10-03-14 18:06

Според мен авторите на курса ще спечелят адски много ако запишат няколко уоркшопа или цялата практическа част на курса на видео и я пуснат тук. Така ще се види реално какво се предлага като обучение и който се двоуми, определено ще се запали да иде.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   10-03-14 18:14

Youtube може да даде примерно насоки как да си правим правилно упражненията във фитнес залата. Или как да си сменим накладките на спирачките безплатно. Но не и да научат достатъчно неща във фотографията. Не знам какви са точно курсовете, не съм бил, само знам отзиви за БГ. Достатъчно доволни хора познавам. Не за загубили нищо. Винаги естествено ще има пропуски, нещо недотам казано или показано, но ако човек е първо достатъчно любопитен и след това решен и готов нещата си идват на мястото.
Нещата не са толкова лесни- гледаме клипчета, повтаряме и т.н. Има си личен и обменен елемент, присъствие и т.н. Иначе щеше да има уроци по математика частни в канали на youtube, и да си плащаме да ни научат. Искам да гледам в youtube как мога да решавам диференциални уравнения, интеграли и т.н. но по-добре на уроци или курсове. Същото е и с езика. ТРудно ще стане дори в далечното бъдеще да се научи ей така език от клипчета, и т.н.
Аз мога единствено да дам няколко книги, от които съм научил достатъчно, за да мога да реша да отида на курс, където да ми разяснят някои неща. Но са на английски.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: vladod   
Дата:   10-03-14 18:20

Ако се подхожда традиционно по български "Тоя иска да печели пари от мен" - няма смисъл!!!
За мен, обаче, ходенето на такива курсове, винаги е от полза и парите не са хвърлени на вятъра. ЗАСЛУЖАВА си [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   10-03-14 18:24

Не съм съгласен с твърдението ти. Даже никак. Всъщност в Пирогов е пълно с такива, които са се учЕли на фитнес от Youtube или на диети от БГМама. Защо смяташ, че занимавайки се с фотография си с нещо по-висш от добър автомонтьор?! Или от добър бодибилдър?
Твърде рязко се изразяваш и слагаш генерализации, които не са верни. Би следвало твърденията ти да са подкрепени поне с 1 пример за нещо, което не можеш да научиш за фотографията, четейки сам. Все пак не забравяй, че фотографията не е чаааак кой-знае колко сложна и възвишена наука, че да се превъзнасяме. Виж - таланта - там е друго. Ама той и на курс не се учи.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: kvakioh   
Дата:   10-03-14 19:10

rx, разбра се, че сте опозиция на всичко що е тук и различно от мнението ви. Има един чичка, който дълго време си мислехме, че пак си е сменил потребителското име и отново се опитва да бъде кисело оригинален тук. Но май се размножавате, не сте един. Така че, няма смисъл да дълбаем. Ученето е двустранен, тристранен процес, малко са тези, самонаучилите се. И ще бъдат все по-малко.
Курсовете си заслужават.

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: rx   
Дата:   10-03-14 19:22

Питах те за аргументи, а ти ме нападаш лично :) Показателно ;) А броя на самонаучилите си, че и самореализиралите се расте с всеки ден, така, че не знам статистиката ти дали не е като политическите статистики от Позитано [smilie8]



Публикацията е редактирана (10-03-14 20:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Курсове за начинаещи, реални ползи или просто бизнес
Автор: IvanAndreev   
Дата:   10-03-14 20:07

Мога с категоричност да заевя, огромните ползи от курсовете и уоркшоповете, които съм посещавал. И не само със теоретичните знания, споделянето на умения с водещия и колегите курсисти. Безценното е да се докосне човек до начина на мислене и начина на работа на изградения авторитет. Организация на работния процес, поставянето на целите и задачите, заснемане и пост обработка на кадрите, търговския аспект на нещата - това няма как да го получи човек на едно място освен на такова мероприятие.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »